Jump to content

Ejdzej88

Klubowicz
 • Content count

  88
 • Joined

 • Last visited

Informacje o profilu

 • Imię
  Adam
 • Płeć
  Mężczyzna
 • Skąd:
  Warszawa
 • Akwarium
  120x60x60

Recent Profile Visitors

The recent visitors block is disabled and is not being shown to other users.

 1. Cześć, akurat wszystkie z tych lamp możesz porównać na stronie AI http://www.aquaillumination.com/science/par.html Ja mam 2 Hydry 26 w zbiorniku 120x60x60. Niby słabo, ale dają bez problemu radę Mam głównie LPS-y i kilka SPS-ów głównie Monti, ale są też Acry, Sariatopora, Milka. Radion niby najlepszy, ale Hydrę można kupić w Erybce za bardzo sensowną kwotę.
 2. Ja startowałem na suchej skale, więc wieloszczetów nie miałem, ale dołożyłem je z działającego akwa Przekarmisz zbiornik lub coś padnie jak będziesz akurat na wyjeździe poza domem i nie będzie problemu. Akwa zadziała jak normalny ekosystem. Poza typami typu bobit to pożyteczne żyjątka.
 3. Ejdzej88

  Kilka pytań

  Czym wierzyłeś Żelazo? Testem Colombo? Ja mam na tym teście stale zero(mam refugium), a w ICP 0,0621 norma 0-0,04.
 4. Ejdzej88

  Ukwiał w wirniku pompy

  Roztarty kawałek stopy pomiędzy klatką obudowy, a wirnikiem. Musiałem resztki wydłubać śrubokrętem by rozebrać obudowę pompy, więc definitywnie nic nie zostało :/ Dzisiaj już nie mam sił zbierać rodzianki. W czwartek odebrałem wyniki ICP i dziś wrzuciłem CurbiSorb i SiliOut, może też pomoże. Ustawię odpieniacz na mokro i poczekam.
 5. Ejdzej88

  Ukwiał w wirniku pompy

  Cześć, wracam do domu i pompa coś głośno chodzi. Przyczyna fajny quadri w wirniku pompy CP40.... Z ukwiału już nic nie będzie, ale trochę go rozrzuciło po zbiorniku. Czy coś mogę zrobić by szczątki ukwiału nie zaszkodziły reszcie, czy teraz tylko czekać?
 6. Ejdzej88

  Wszystko brązowe

  No tak chyba nie do końca jest Ja mam spławik i refraktometr i z wygody używam tego drugiego, ale np. spławik Tropic Marine używany w menzurce jest raczej rzeczą, która na bank nie zawiedzie. Od nie jednej osoby z naprawdę dłuugim stażem w morskim słyszałem, że dobry spławik zawsze wskaże prawidłowy wynik, a odczyt trudno skopać. Refraktometr może się rozkalibrować i nie zawsze odczytanie wyniku jest takie proste, a chiński refraktometr może się trafić taki co raz na 10 wskazań, będzie pokazywał głupoty.
 7. Ejdzej88

  Wszystko brązowe

  Coś z tyłu rośnie więc woda pracuje jak masz sporo mediów filtracyjnych(siporax, matrix etc.) i lejesz bakterie to na bank nie ma NH3 i NO2, ja bym tych testów nie kupował. Test na NO3 wskazany. Obciąż zbiornik jakimś życiem, jakimś prostym miękim koralem i niech proces dojrzewania kręci się dalej
 8. Ejdzej88

  408l kawałka oceanu

  A ponoć błazny z hodowli nie chętnie zamieszkują ukwiały
 9. Ejdzej88

  Oswietlenie

  Też nie będzie ok, jak ustawi te lampy by równo oświetlić zbiornik? Tanio i po kosztach w takim zbiorniku to można dać Maxspecta R5-300 i to raczej pod miękkie/FO. Chyba, że tu mowa o oświetleniu nocnym
 10. Ejdzej88

  Zmiana wielkości komina

  Nawet mniej niż tani:) Niskie akwaria są sporo tańsze, bo 50-tkę można zrobić ze szkła 8mm. Przednia i boczne w OW u Mycioka to niecałe 1100zł.
 11. Ale patrząc na to co się działo w tym zbiorniku to i tak nie ma tragedii. Ja obstawiałem, że to tło strukturalne, które wcześniej było również na dnie to jednak do morskiego się nie nadaje( chociaż nadal uważam, że się nie nadaje ) i odda jakieś dziadostwo do wody. Tu w zasadzie brak jodu i strontu, jod pewnie głównie odparował, bo przecież firma co zakładała to akwarium, to nawet nie weryfikowała zasolenia, a stront to nie wiem, gdzie się podział Pewnie konsumpcja też była, ale czy stront też może odparować podobnie jak jod? Tego nie wiem, jeszcze się uczę. PO4 pewnie też siedzi w tych glonach, z którymi walczysz, ale jest szansa, że wyprostujesz całość. Powodzenia!
 12. Ejdzej88

  Zmiana wielkości komina

  No, ale w tym litrażu koszt nowego zbiornika nawet ful opti, to przy reszcie koszt frytek:) Te około 10cm to pewnie trochę więcej, u mnie komin zewnętrzny odstaje 12,5 cm. Składa się na to tylna szyba komina 10mm+ wnętrze komina z 3 rurami 32mm, i jak by miał z 2cm mniej to nie wiem jak bym miał w kominie cokolwiek zrobić:)
 13. UV z diody jest szkodliwe dla wzroku jak patrzysz prosto w diodę, więc lepiej unikać takich akcji. Przy Twojej konstrukcji policzyć wszystko teoretycznie z wymianą ciepła, praktycznie się nie da, ale zrobił bym prosty test. Odpal lampę na 20% na godzinę wtedy powinieneś osiągnąć stan ustalony. Niech pracuje na wyłączonej wentylacji. Jak temperatura płyty dolnej radiatora, będzie poniżej 35 stopni zwiększ moc do 30%, jeżeli po godzinie będziesz miał znowu poniżej 35 stopni jesteś w domu, wentylacja wymuszona powinna dać radę, jeżeli temperatura będzie wyższa będzie ciężko. Realnie robiąc na radiatorach huragan możesz poprawić wymianę ciepła 3-4 razy względem chłodzenia pasywnego.
 14. Ejdzej88

  test testów

  No wyniki Hanny dziwne, ale w sumie też już nie wiem czy temu testowi ufać na 100%. Już piszę dlaczego. Mam Hankę na PO4. Na kuwecie jest oznaczenie poziomu 10ml, stwierdziłem że odmierzę 10ml strzykawką 10ml, no i poziom cieczy był o dobre 3mm powyżej kreski na kuwecie, sprawdziłem insulinówką to samo, nudziło mi się strasznie stwierdziłem pójdę dalej Zamroziłem wodę RO, poczekałem aż zacznie się topić, tak aby miała na 100% temperaturę możliwie bliską zera, schłodziłem strzykawki, wyjąłem wagę o rozdzielczości 0,001g i odmierzyłem 10ml. Waga odmierzonych 10ml 9,982g, poziom wody w kuwecie Hanny dobre 2 mm ponad kreskę. Był u mnie znajomy z testem Hanny na KH, na moim teście Saliferta mam KH 8,6. Od około 10dni mierzę KH co 1-2dni, bo najpierw podniosłem KH potem zacząłem lać Ballinga i go korygowałem. Pierwszy test Hanką z kuwetą z zestawu KH i zlaniem "do kreski" różnił się o 0,2dKH, drugi wyszedł taki sam jak mój pomiar Salifertem... i bądź tu mądry...
 15. Ejdzej88

  Niskie KH, PH- w normie

  Z jednym LPS-em w 30 litrach? Warto sprawdzić oczywiście Ca i Mg, ale pytanie czym mierzysz zasolenie i czy wynik jest na 100% pewny, bo tu jest często przyczyna rozjechania parametrów, dalej trefna sól lub faktycznie coś zjadło KH, np. ślimaki. Najprościej bardzo powoli podnieść KH sodą oczyszczoną lub solą o wysokim KH.
×

Important Information

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Terms of Use.