Skocz do zawartości
sebastian2000

zakladanie akwarium - kilka pytań o D.I.Y.

Rekomendowane odpowiedzi

witam po raz kolejny w moim "etnym" temacie

chciałbym zapytać o wykonanie kilku rzeczy do akwarium, ponieważ nie chcę zrobić błędów i

mieć brzydkie oraz niewygodne przy obsłudze. tak wiec, oto kilka moich pytań:

1. panel filtracyjny - czy dla odpieniacza (miniflotor), grzałki (50W) oraz pompy obiegowej atman

wystarczy panel 10X10X30 oraz czy może być do niego grzebień przelewowy o długości 10Cm (obok chcę

zamontować wylot z pompy obiegowej) i czy lustro wody może znajdywać się na wys. 15cm?

2. oświetlenie - planuje samemu wykonać klapę do akwarium z 3X24W, dodam że zbiornik główny ma mieć pojemność

ok. 51L. klapa ma być wykonana z spienionego PCV. planuję umieścić stateczniki na zewnątrz z tyłu wraz z wiatraczkiem który ma chronić akwarium przed przegrzaniem. świetlówki mają być umieszczone na części klapy która będzie na zawiasie, abym bez konieczności wyłączania światła mógł obsługiwać akwarium (tzn. układać skałę, sadzić koralowce, karmić ryby i pozostałe zwierzaki, etc) w miejscu komina oczywiście będzie oczywiście wycięta odp. luka by zmieścił sie miniflotor

(dł. ok 45cm) oraz pompka membranowa (umieszczona na "półeczce" przyklejona silikonem obok stateczników)

A) czy mogę skrócić odpieniacz o 18cm do dł. 27cm?


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam...

Szerokość miniflotora na dole jest 15 cm,więc nie wejdzie Ci do panela 10x10x30...

Lustro wody na wys.15 cm...????

To jakieś szczepkarium z minimalną wysokością podłoża i koralkami nieprzekraczającymi 5 cm wysokości...

Ja jeszcze mam baniak 150x40x30 ,lustro wody na wys.25 cm i tylko czekam aby zalać 600 litrów..

Korale wyrastają a przynajmniej starają się wyrastać ponad powierzchnię wody,dla midiflotora postawiłem obok zbiornik-sump-panel o wysokości 40 cm,aby jakoś pienił włączając go w obieg...masa energii psu w ...

Światło jak na taki baniak będzie ok.

Ale pchanie wszystkiego na pokrywę...to nie dobry pomysł...kalpa może wpadać w rezonans,pompki i elektronika nie lubią agresywnego "słonego" powietrza więc umieszczanie ich wręcz nad baniakiem to zły pomysł...

Odpieniacza nie można skracać,ze względu na utratę jego właściwości oczyszczających,nie wspominając że będzie ci wywalał bąbelki powietrza do panelu lub akwarium...

"54L w przygotowaniu... a w przyszłości 200l :)" jeśli masz możliwość to proponuję 200 l w przygotowaniu....a w przyszłości więcej...

Baniaki ok.200 litrów są najbardziej optymalne pod względem finansowym i użytkowym ...

Znajdź na forum osoby , które prowadzą piko i mini rafy od dłuższego czasu i poradź się ich,albo wręcz skopiuj ich rozwiązania...to zaoszczędzi Tobie niepotrzebnych wydatków i problemów...

Ps.To tak na marginesie i jest to moja prywatna opinia...

Mały baniak-duży problem

Średni baniak-mały problem

Duży baniak - drogi problem...


tel.kon. 503-344-343 520 l słodkiego i odpalone solniczki...144x60x30,2 x 80x40x45,70kg LR,30kg LS,Tunze 6025,6045,6060,6100 ,VorTech MP40w,sea clone 100,Apf600,2x150W+2x54W,2x(3x24 W),trochę bajerów na profilux'ie...w planach 600 l i 450 l na jednym stelażu...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

miałem na myśli wysokość wody w panelu filtracyjnym. w zb. głównym 30cm. ma to być małe akwarium.

ps. obecnie niestety nie mogę założyć tak dużego baniaka z powodu finansów. może za rok mi się uda zrobić akwarium 200l

+ sump + 54l refugium.


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam , ja obecnie również jestem w trakcie zakładania akwarium morskiego, wymiary 60x50x35cm w tym panel 15cm szerokości. Moje prace widać na fotkach poniżej , oczywiście ostatecznie będzie wszystko ładnie wyglancowane :) . Przy okazji proszę kolegów z wiekszym doświadczeniem o ocene i ewentualne uwagi . Pozdrawiam Krzysiek

3391-front.jpg

3391-srodek.jpg

3391-dsc00992.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

15 cm wody w panelu wystarczy. Pomysl tylko o systematycznym dolewaniu wody.:)


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ciapek :

Witam.

@Cysiek czu to odpieniacz Aquela, bo na MiniFlotora cos za malo wystaje?:)

No jest to miniflotor i faktycznie za mało wystaje z tego co wyczytałem minimalny poziom wody dla tego odpieniacza jest chyba 29cm , więc bede musiał kombinować i chyba szybke dokleje bo teraz jest 26 cm . W komorze pompy jeszcze dojdzie automatyczna dolewka wody . A tak faktycznie teraz to najchetniej zrobiłbym akwarium z sumpem wystarczyło około 10 godzin czytania forum żeby się o tym przekonać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.