Skocz do zawartości
smk

podmiana ciągła

Rekomendowane odpowiedzi

Może przez tak długą nieobecnośc na forum coś mi zdolności wyszukiwawcze się obnizyły ale ostatnio naszło mnie na zmontowanie podmiany ciągłej i nie mogę nic na forum o tym znaleźć a coś mi świta że niedawno gdzieś o tym było.

Jeśli było to proszę dobrą duszyczkę o wskazanie posta , a jak nie to może jakiś pomysł jak to rozwiązać na profiluxie :)

Ktoś stosuje u siebie podmianę codzienną?

Z wstępnych rozważań wychodzi mi że njalepiej by w moim przypadku było jakby dziennie 5L wody pompka jedna spuszczała a druga dolewała to beczke 120L średnio co 22dni bym musiał uzupełniać (bo wiadomo że po brzegi nie naleje a coś by musiało zostać by pompa się nie zatarła).

Dzięki temu udało by się uniknąć rozchwiania zbiornika przy co miesięcznej podmianie 20% wody na raz (bo taka stosuje)

Myślicie że gra warta świeczki czy dać sobie z tym spokoj?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem podmiana ciagła jest rozwiązaniem bardzo dobrym. Sam mam takie rozwiazanie w swoim baniaku a podmiana 15% wody odbywa się poprzez nacisnięcie jednego guzika i podstawienie wiaderka (dodam że nie mam podłączenia ciągłego do wodociagu i kanalizy). Jeśli chodzi o rozwiązanie techniczne to potrzebowałem 4 pompek dozujacych oraz wprowadziłem dodatkową komore do sampa na wsypywanie soli. Jedna pompka uzupełnia odparowana wode z baniaka na RO, druga napęłnia wode z sumpa do zbiornika na solanke, trzecia napełnia z powrotem z sumpa świeża solanką a czwarta służy do podmiany. wszystkim steruje AT-Cotrol wyposazony w dwa czujniki poziomu oraz w elektrode zasolenia. System działa już 3 tygodnie i zasolenie oscyluje 1.0249 - 1.0253.....

3200-img_0699.jpg

3200-img_0701.jpg

3200-img_0702.jpg


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurde skomplikowane :)

Ja myślałem żeby po prostu raz na 20dni zrobić beczkę 120L solanki i przez kolejne 20dni codziennie profilux bedzie uruchamiał pompę w akwarium która wywali ok 5L wody do kanalizy (załączenie pompy na określony czas przez profiluxa), następnie uruchomi drugą pompę z beczki i doleje brakujące ok 5L wody aż czujka wody profiluxa ją wyłączy. W czasie tej operacji aby uniknąć wahań zasolenia, profilux wyłączy dolewkę wody RO.

W ramach zabezpieczenia można by jeszcze ustawić pompe wypompowującą wodę tak żeby nie mogła wypompować więcej niż powiedzmy 6-7L do kanalizy, a na dolewce trochę wyżej zamontować drugi pływak mechaniczny odłączający zasilanie gdyby powiedzmy dolało 4L więcej niż powinno.

Tak to mniej więcej sobie obmyśliłem i mam nadzieje że da to radę w miare prosto zrealizować.

Rebciu a ty nie miałeś czasem podmiany ciągłej?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie, mocno skomplikowane. i strasznie duzo pompek :-)

1. Dozowanie RO - lepiej zrobic bezposrednio z RO zaworem.

2. wode do podmian rob z mocno zageszczonej solanki, którą to będziesz lał do sumpa rownoczesnie z RO aby uzyskac odpowiednie zasolenie ( sonda ) - wtedy mozesz zrobic sobie solanke i na 1,5 miesiaca :-)

3. Wylew nadmiaru wody grawitacyjne ( cos ala komin w sumpie ) - w tej opcji nie wyleje ci do scieku wiecej niz moze ( niz przeleje sie przez grzebien ) lub pompka ale trzeba ja zabezpieczyc

Wszystko powyzsze w cyklu automatycznym.

W tym rozwiązaniu 2 pompki, zawór i czujnik lub przy wylewie grawitacyjnym pompka, zawór i czujnik.

PS. Ja chce odpalić podobne rozwiązanie ale chcę też dozować sól automatem co eliminuje potrzebę robienia zagęszczonej solanki, ale zobacze czy to nie przerost formy nad treścią. Właśnie analizuje gdzie umieścić grawitacyjnie worek soli :-)


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

smithpl. sól zawilgotnieje predzej czy pózniej i w efekcie sie zbryli wiec lepiej odrazu nastawić sie na roztwór wodny

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Panowie a jak rozwiążecie problem odparowywania wody z beczki ,bo jak nie będzie stałego poziomu solanki w beczce to i zasolenie będzie się zmieniać im więcej wody z beczki odparuje tym bardziej zwiększymy jej zasolenie.

Ale to tylko moja teoria

Pozdrawiam Jacek


..............................................2651-obraz%20055%20%5B1600x1200%5D.jpg..............................................

FOWLR Już nie długo bo mi oczy bez cukierków padną :) 150x50x50 + sump 240L,30kg LR , 8x39 W , Ati BM 200,cyrkulacja

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak sobie niesmialo mysle, jakby to bylo z pompa dozujaca, ktora dozuje rozne 3 plyny w takiej samej ilosci...

Wylalaby tyle samo wody z sumpa ile jednoczesnie wlalaby solanki. Nie wiem tylko kiedy dolewac odparowujaca wode.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z drugiej strony jak napisał kiedys andrniew " po co nam akwarium w którym wszystko jest automatyczne"

przecież to sama przyjemność móc coś przy nim zrobic :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
smithpl :

Dokładnie, mocno skomplikowane. i strasznie duzo pompek :-)

1. Dozowanie RO - lepiej zrobic bezposrednio z RO zaworem.

2. wode do podmian rob z mocno zageszczonej solanki, którą to będziesz lał do sumpa rownoczesnie z RO aby uzyskac odpowiednie zasolenie ( sonda ) - wtedy mozesz zrobic sobie solanke i na 1,5 miesiaca :-)

3. Wylew nadmiaru wody grawitacyjne ( cos ala komin w sumpie ) - w tej opcji nie wyleje ci do scieku wiecej niz moze ( niz przeleje sie przez grzebien ) lub pompka ale trzeba ja zabezpieczyc

Wszystko powyzsze w cyklu automatycznym.

W tym rozwiązaniu 2 pompki, zawór i czujnik lub przy wylewie grawitacyjnym pompka, zawór i czujnik.

PS. Ja chce odpalić podobne rozwiązanie ale chcę też dozować sól automatem co eliminuje potrzebę robienia zagęszczonej solanki, ale zobacze czy to nie przerost formy nad treścią. Właśnie analizuje gdzie umieścić grawitacyjnie worek soli :-)

To jest dopiero skomplikowane.....Ja nie mam dostępu do kanalizy i wodociągu przy zbiorniku (jak wiekszość akwarystów)

Więcc zawór RO odpada....a jednym elementem który wykonuje jest wsypanie soli do zbiornika tak na oko żeby się tylko ładnie rozpuściła i po temacie.....a i zalanie woda RO pierwszego po lewej stronie zbiorniczka.....wiaderko i mija 4 godzinki podmiana gotowa.....

I tak jak pisze Stani zachowany jest stały poziom w sumpie


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piotr musisz kiedyś wpaść na browarka i mi to wszystko na spokojnie zaprojektować:)

pozdrawiam

Tak się jeszcze zastanawiam jak zachowa się system Smitha, jak zabraknie prądu i nadmiar wody z akwa spłynie do sumpa.

Póżniej przelewem do scieku?


500 L. sps'y + 1200 L.szczepkowe

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Efendi, pytanie było o automatyczna podmianke a ty zrobiles podmianke na "guzik" i to w dodatku cykliczna z czasem podmiany 4 godz. - a to nie to samo.

Jak mam uzyc 4 pompki i jescze cykl nadzorowac i wiaerko podstawiać a w dodatku podmiana nie jest stala tylko cykliczna (co okreslony czas jak ja wzbudzisz i recznie uruchomisz cykl i podstawisz widareko i... ) to wole podmiane robic tym samym wiaderkiem :-)

Ja teraz bez automatyki musze nalac pojemnik RO, wsypac soli do "kreski" i juz - tylko to nie jest automatyczna podmiana ciagła.

Co do kanalizacji... kwestia dociagniecia 2 ( lub jednej ) rurki wodnej na odplyw, w srodek mozesz wlozyc rurke od RO ...

Moj opis dotyczyl podmiany ciaglej o która pytal twórca postu, czyli szacowane 15-20% zbiornika podmieniasz w ciagu 2 tyg w cyklu ciaglym.

Jacek - po to masz sonde zasolenia aby robiła odpowiedni stosunek solanki do RO


---

OptiWhite 360l, Bubble Magus NAC-7, DIY dozownik Balling i dolewka z RO, Deltec HLP4040, 2x JVP-102B, 2xJVP-101B, ATI PM 6x39W + DIY LED 50W, Aqua-Meter by Mufti.

NP-reducing BioPellets

EFW6p2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten system działa jako automat ale jak juz wspomniałem nie posiadam kanalizy (i w moim przypadku nie jest to takie proste jak napisałeś) i dlatego jest wiaderko...kanaliza jest to brak wiaderka...a czy zaprogramujemy podmiane co minute czy godzine a nawet dzień to nie robi zadnej róznicy i podmiana jest ciągła ....mamy cały czas poziom w supie stały oraz poziom zasolenie sie również nie zmienia...o ta tak

Marek tylko dobrze schłodzone:strutin


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale sie chłopaki rozpisaliście, ale jak na razie to tylko widze efendi ma zakręcony bo zakręcony, ale działający system

Ja tam akurat chce mieć jak najbardziej zautomatyzowane funkcje w akwarium, bo co prawda jak jest czas to lubie w nim pogrzebać, ale jak jest kocioł w pracy to czasem i 2-3 miechy bez podmiany akwa jedzie.

Tak to będe musiał się zmobilizować i nalać RO do beczki + sól raz na te 20dni, a reszte "samo się zrobi" :)


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W większości akwarii Klientów stosuję automatyczną podmianą wody - dokładnie wg schematu jak podał Piotr. Niektóre baniaki działają tak już od roku - zero problemów, wszystko chodzi bardzo dobrze.

Schemat powyższy ma tą przewagę że uwzględnia parowanie ze zbiornika(dużo większe przecież w okresie letnim) i różnice w zasoleniu dolewanej solanki.

W tej sytuacji komputer pilnuje zasolenia wody - dozując na zmianę mocno stężoną solankę lub Ro - jeśli zasolenie jest za duże(powyżej założonego). Nad całością czuwają czujnik poziomu wody - graniczny w sumpie, wysokiego poziomu w komorze z RO i solanką - solanka miesza się automatycznie (zazwyczaj maxijetem) gdy czujnik pokazuje pełną komorę.

Komputer codziennie odlewa trochę wody do kanalizy i uzupełnia do zadanego poziomu świeżą wodą(roztwór soli + ro).

Rozwiązanie nieocenione jeśli komuś zależy na pełnym automacie(dosypywanie jedynie soli raz na tydzień - dwa tygodnie).

U Piotra akurat nie ma kanalizy i dostępu z bieżącą RO - dlatego musi to robić "do pojemnika" :)

Jednak w przypadku zainstalowanego spustu i zimnej wody w okolicy akwarium - sprawdza się bardzo dobrze.

Wbrew pozorom nie jest to takie skomplikowane - a jest pozbawione wad przedstawionych w postach powyżej

pozdrawiam

Przemek


pozdrawiam

Przemysław Cybulski
www.Pacific-Sun.eu
Home for advanced technology

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

W moim akwarium - około 650l - które mi robiła firma mam zastosowaną automatyczną podmianę wody w/g opisu powyżej.

W komputerze AT mam zaprogramowane, że co 90 minut włącza się pompa SP 3000 i wypompowuje przez 10 minut wodę z sumpa do kanalizacji. Czujnik poziomu w sumpie włącza zawór i dolewa wodę z RO a elektroda zasolenia steruje dolewaniem stężonej solanki do sumpa.

Wszystko działa prawie idealnie.

Prawie, bo na mierniku TDS miałem po około 90 min przerwy RO - 4, a DI - około 200 i po 10 min DI spadało mi do około 20. Myślałem, że to wina żywicy i kupiłem nową od Skiby (z Niemiec). Okazało się, że to nie żywica.

Dzisiaj trochę miałem czasu i zacząłem eksperymentować.

Okazało się, że błąd tkwi jak zwykle w szczegółach. Wężyk odprowadzający z DI do sumpa miał odpływ na dole - poniżej wyjścia z DI. Umieściłem go powyżej wyjścia z DI i mam teraz na TDS - 0.

Mam pytanie techniczne.

Czy zawór elektromagnetyczny powinien być zamontowany:

- przed RO (tak mi zamontowano)

- między RO i DI

- po DI

Pozdrawiam

Jurek


Było 670L + sump, AT-Control, KZ Revolution S, OR 3500, cyrkulacja 2xTunze 6105 + 1xTunze 6055 + Multicontroller 7095, 3 x Black Python BT EX 120W, dolewka Tunze Osmolator Universal, dozowanie GroTech TEC III NG Big, LR 120kg, LS 54kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMO zawór elektromagnetyczny powiniem być przed RO bo jak by było dalej a np. pękła by Ci obudowa filtra to zalanie gotowe.


30x30x40 czyli 36 l od 14 02 2009.8 cm LS, 4 kg LR,oświetlenie Led na Cree DIY, Koralia Nano, kaskada Aquaclear 200, odpieniacz DIY, grzałka 50W, sól Kent.

Koszt postawienia.... znikomy w porównaniu do obecnie planowanego zbiornika :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że to nie jest problemem. Mam zainstalowany pod zlewem system RO z mineralizatorem i jest podłaczony na stałe.

Może źle sprecyzowałem pytanie.

Chodzi o to, czy filtry RO i DI powinny być cały czas "zalane" wodą.

Jeżeli podłączę zawór po DI, to mam wszystkie filtry pod ciśnieniem - zalane są wodą.

Z moich eksperymentów wynika, że tak powinno być


Było 670L + sump, AT-Control, KZ Revolution S, OR 3500, cyrkulacja 2xTunze 6105 + 1xTunze 6055 + Multicontroller 7095, 3 x Black Python BT EX 120W, dolewka Tunze Osmolator Universal, dozowanie GroTech TEC III NG Big, LR 120kg, LS 54kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Niema potrzeby trzymać filtrów pod ciśnieniem i tak są zalane wodą.Poniżej wylotów z kubków woda ci nie spłynie no chyba ze masz odwrotnie kubki zainstalowane(do góry nogami).Ja bym dał elektrozawór przed RO bo szybko złączki czasem przepuszczają.


Tylko 300 litrów:(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam.

Już parę razy chciałem zrobić stałą podmiane w słodkim. Jedyne co mnie powstrzymuje to

spore koszty .

Nie wiem czego powszechnie sądzi się, że dolanie 20% wody jednorazowo i w formie małych

porcji jest tym samym. Typowa podmiana 10-15% i tak mało zmniejsza ilość niechcianych

składników w zbiorniku, a co dopiero w małych porcjach. Ekstremalnie mało skuteczną podmianą

jest podmiana kropelkowa.

Czy taka podmiana w zbiorniku słonym spełnia swoje zadanie?

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Aquamark :

Witam.

Już parę razy chciałem zrobić stałą podmiane w słodkim. Jedyne co mnie powstrzymuje to

spore koszty .

Witaj,

Jakie koszty masz na myśli ? Poza wyłącznikiem czasowym i elektrozaworem nie ma żadnych.CHyba, że wiąże się to z zerwaniem podłogi itp.

Pozdrawiam

Tomasz Kurek


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Tomasz Kurek :

Jakie koszty masz na myśli ? Poza wyłącznikiem czasowym i elektrozaworem nie ma żadnych.CHyba, że wiąże się to z zerwaniem podłogi itp.

Witam.

To była taka dygresja do słodkiego. Chodziło mi o koszty wody i świadomość marnowania jej.

W zbiorniku roślinnym tak gdzieś 400-700l stała podmiana 24/24 tym co wycieknie z ro + ciut

ścieku z ro, ledwo dawała rade (raczej małe ro).

A do pyszczaków o podobnym litrażu już taki przepływ będzie za mały.

Trzeba przegonić parę pojemności zbiornika na tydzień, i tu koszty.

W słonym dużych podmian się nie stosuje, za to koszt wody słonej wielokrotnie jest większy

od wody słodkiej.

Można łatwo policzyć jak spada skuteczność podmiany jeżeli wykonywać ją będziemy często małymi ilościami.

Ale już przy podmianie kropelkowej lub cieknącej policzenie jest trudniejsze.

Trzeba sobie uświadomić, że podmian nie robimy dla samego faktu, ale by rozwodnić konkretne niepotrzebne składniki.

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz można dostać membrany 300gpd, które dają rade w dużych słodkich przy małym ciśnieniu.

Rzeczywiscie duzo ucieka w kanał ale cóż. Przynajmniej nie trzeba dzwigać wiader :clowning

Pozdrawiam

Tomasz Kurek


130x64x60, ReefOctopus RO-PS3000Int, 2x150, 4x54, BP, OR3500, 21000 l/h, SPS, LPS, Zoa, Tubi.

czerwiec 2009

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie.

A jak by tak (dla tych co mają więcej miejsca) powiększyć sump i wprowadzić dodatkową ilość

wody do obiegu (mówię o zbiorniku słonym), nic by nie stało na przeszkodzie by było to

20-30% i więcej dodatkowej wody. Na czas przygotowania podmiany, by się opróżniało tą

dodatkową komorę sumpa, obieg główny tą komorę by na ten czas mijał. Lub tą dodatkową komore

łączyć z sumpem dodatkowym obiegiem. Po przygotowaniu solanki w tymże zbiorniku, można by

z dowolną prędkością przywrócić obieg wody: dodatkowy zbiornik - sump.

Z zalet to: nic nie nosimy i zero węży, możliwość zrobienia dużej podmiany z mniejszą

destabilizacją warunków w zbiorniku, brak wad ciągłej podmiany.

Z wad: potrzebne miejsce i to raczej obok sumpa, dla zmiany ilości podmienianej wody trzeba by

zatapiać w tym zbiorniku jakiś balast pojemnościowy np. kanister wypełniony wodą ro

(dla zachowania działania dolewki)

Oczywiście trzeba by jeszcze szczegóły przemyśleć na okoliczność co by było jak by, brak prądu,

zapchanie czegoś, naszego błędu.

A może tylko w piętkę gonie i to jest przerost formy nad treścią :clowning

Pozdrawiam

Marek Odrzywolski

Lublin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

problemem przy dużych jednorazowych podmianach jest to że niestety jest to pewna destabilizacja zbiornika. W podmianie ciągłej wydaje mi się że jest o tyle lepiej że warunki w baniaku sa właściwie stałe.

Natomiast co do skuteczności podmiany do podmiany ciągłej to na pewno lepiej wyjdzie wymienić jednorazowo określoną ilość wody, zamiast po trochu rozwadniać i dlatego trzeba robić podmianę o odpowiednio wiekszą ilośc litrów w podmianie ciągłej.

Mam natomiast pytanie do tych co mają podmianę ciągłą pompami dozującymi - jakie może być maksymalne stężenie solanki w zbiorniku na dolewkę żeby się sól nie wytrącała?


550L, ATI BM 200, 2x Tunze Stream 6100, Nano Wavebox + UPS, obieg OR3500, 2x80W 2x54W T5 + 210W LED CREE, sciemniane oswietlenie, komputer Profllux II plus EX, sump 110L, filtr z Bio pellets ok 1L, chłodziarka AM500, 65kg LR, 25kg LS, pokolce , błazenki, anthiasy i inne, głównie korale LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja ma zasolenie około 1.075....


145x70x65H, sump 200L, BK 250, RRR 25kg, 2xVortech MP40, ATI 10x54W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.