Skocz do zawartości
Piotr Tczew

jak macie rozwiazany system podmiany wody?

Rekomendowane odpowiedzi

Nie wiem czy pełny automat jest możliwy, no chyba że ktoś ma dom nad oceanem, ja kombinuję taki półautomat: pojemnik na solankę zalewany osmozą do określonego poziomu, ogrzewam do 25*C, dodaję soli bo to raczej ciężko zautomatyzować ale ..., pompy cyrkulacyjne to mieszają ... zatrzymuję pompę obiegową czekam aż się ustabilizują poziomy w sumpie, z jednej z komór sumpa wylewam ilość wody którą chcę podmienić, i przelewam wodę ze zbiornika solanki do poziomu wyjściowego, uruchamiam pompę obiegową - i cały cykl od początku. Oczywiście prócz wspywania soli wszystko jest kontrolowane przez czujniki poziomu i elektronikę, w moim projekcie odpowiada za to przkaźnik programowalny. "Ręcznie" też wybieram moment kiedy podmiana startuje. No i zakładam, że przy akwa jest i dopływ i odpływ bieżącej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

da się i zasalanie zautomatyzować chodzi o coś takiego, ale to będzie dużo kosztowało i nie wiem czy to by na pewno działało, tak czy siak obsługa ograniczałąby się wyłącznie do uzupełniania soli:

Z filtra ro na wężyku montujesz trójnik, na każdym z 2 wężyków elektrozawór. jeden wężyk płynie do jednego niedużego akwarium. a drugi do drugiego. woda jest uzupełniana w każdym akwa poprzez czujnik poziomu wody do każdego z czujników podłączasz elektrozawór.

w każdym akwa jest pompka peralystyczna, o wydajności takiej z jaką sobie życzysz by na godzinę podmieniało ci wodę. oczywiście możesz podłączyć wodę do miksera żebyś miał od razu wodę wapienną ale nie będę tu o tym truł. nad jednym z akwarii zawieszasz pojemnik na sól. na wężyku montujesz elektrozawór który podłączasz do refrakometru który ma regulować ilość soli w tej wodzie. refrakometr może włączyć pompkę peralystyczną (i jednocześnie zamknąć elektrozawór). w drugim akwa jest czysta woda z RO.

teraz już końcówka: w akwa jest zamontowany refrakometr który włącza pompki peralystyczne z odpowiednich zbiorników, ze słodką lub słoną wodą. słodka woda by płynęła gdyby zasolenie było za duże a słona gdyby byłoo za małe od ustawionego. woda by spływałą z akwa zwykłym wężykiem zamontowanym w ostatniej komorze sumpa właśnie tej gdzie zmienia się poziom wody.

mam nadzieję że coś z tego załapałeś :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Adi drogie będzie napewno, zawodne również - np. niejednokrotnie opisywane pękające wężyki od pomp perystaltycznych - i wydaje mi się, że pomyliłeś refraktometr z konduktometrem chyba że miałeś na myśli nowoczesne refraktometry z odczytem cyfrowym przystosowane do sterowania automatyką przemysłową ale to już nie będzie drogo....

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Do zwykłego refraktometrru przyklejasz mały magnesik, kontaktron i jazda :)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja w ogóle mało wiem o refrakometrach itp. więc mogłem się pomylić. tak czy siak byłyby szanse że to zadziała

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Hara też zamieszałeś, refraktometr mierzy zasolenie przez pomiar współczynnika załamania światła w solance, a Ty mówisz o spławiku zwanym albo salimetrem albo aerometrem albo gęstościomierzem :wink, ale nie zbaczajmy z tematu, też jestem ciekaw Waszych rozwiązań co do automatyzacji podmian

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzychu ja akurat tylko robie u siebie automatyczne uzupelnienie. Jesli chodzi o automatyke 100% to ciezka sprawa. Ja bym to widzial tak. Akwarium okolo 2x podmiana, drugie male na wode (slodka z RO) tak zeby woda dobowo odparowana to bylo 3/4 tego baniaka. Zapeni nam to ze filtr RO bedzie pracowal czesto czyli nie bedzie zlewek do kibla. Czyjniki poziomu: 2 na akwa podmiana, 2 na akw do uzupelnien. Elektronika jest prosta podlaczas zwykle pompy okolo 200 l/h (olac perystaltyczne) zdlawic ja zaworkiem bedzie pracowala tak jak ty chcesz. W kazdym razie widzialbym to tak:

1. Codziennie woda odparowana prze mixer do tanka jesli PH za wysokie to wylacza pompe i uzupelnia z czytej RO.

2. Dzien podmiany. Woda wczesniej posolona i miszana co jakis czas pomeczka w zamknietym akwarium. Wlacza sie sytem dolewania solanki. Sprawdza poziom wody odparowanej wlacza punkt 1. po fulu wlacza system podmiany woda wlewa sie i przelewa do scieku.

Kurczczek ale sie rozpisalem :) ale tak bym to widzial.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiek zaprojektowalem sobie dokladnie identyczny zestaw, ale ze wzgledu na brak odplywu (woda jest ciagnieta z lazienki) przy akwa wode spuszczam do baniaka 35 l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To proste!

Ostatnio zrobilem to tak:

- wynosze do lazienki 2 wiadra wody z akwarium

- w wiadrze 20 l przynosze uprzednio "osmozowana" wode i stawiam na stole

- wynosze do lazienki te 20 l bo nie dodalem soli

- przynosze i stawiam na stol

- szlauchem do sumpa

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie zautomatyzowanie to mam teraz. zbudowalem sobie akwa bez komina i teraz cierpie :) ale buduje panel na bok akwarium ktory bedzie podlaczony do swiezo zbudowanego sumpa :) teraz baniaczek 35 l musze stawiac na wysokosci 170. (2 stoliki i krzeslo )

hehe niestabilna konstrukcja niebezpieczna dla zycia domownikow :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przygotowalem dodatkowy zbiornik o poj. ok. 15% poj. akwa (tak zeby spokojnie zmiescilo sie 10% wody do podmiany). W tym bedzie pompka do mieszania i napowietrzania wody oraz druga do przelania tej wody do sumpa. Bedzie tez drugi zbiornik tez o poj. ok. 15% na wylewana (scieki) wode z akwa. Przy akwa bedzie pompka (wlasciwie to pompeczka) do "wyciagniecia" wody z akwa do zbiornika na scieki. I zbiorniku na scieki wieksza pompa do wypompowania wody juz do kanalizacji w lazience.

Poziomy wody pilnowane przez czujniki.

Niestety, zachodzi koniecznosc recznego przekladania wezyka od wody RO, raz do mixera, a na czas uzupelniania wody do podmiany - do zbiornika.

Chyba ze da sie kupic/wymyslic jakis zaworek przelaczajacy do wody za RO.

Doprowadzenie wody wodociagowej do RO dalem rurka 1/2 cala, odprowadzenie wody (sciekow) z akwa do lazienki rurka 3/4 cala.

Przed RO jest elektrozawor.

Robilem probe hydrauliki akwa na wodzie wodociagowej. Po wszystkich probach, przy wylewaniu tej wody, wypompowanie tych 450 litrow kranowki z akwa zajelo mojemu systemowi ok. 15 min.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Stani

dokladnie, ja tez mam tak zautomatyzowany system podmiany. skutecznie dziala juz jakis czas :yes. tak czy siak - sol trzeba bedzie dosypac RECZNIE leniuchy, zmierzyc zasolenie tez, a skoro mozna recznie dosypac sol to mozna tez zrobic dwie rundki z wiaderkiem na trasie pokoj - lazienka. proste i niezawodne


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Wildtom, ja rozumiem ze wziales sobie do serca slowa Einsteina, ze wszystko ma byc "tak proste jak to tylko mozliwe, ale nie prostsze", jednakze wole operowac rzeczami suchymi i stosunkowo lekkimi.

A jezeli chodzi o pomiar zasolenia - konduktometr sie klania :yes

P.S. Sol tez mozna by dosypywac automatycznie, np. silnikiem krokowym lub jakas zastawa, ale to juz przerost formy nad trescia.

A reczna podmiana wody ... to co jest proste i latwe w 45 litrach, zaczyna byc problematyczne w 450 litrach.

Naprawde nie widze powodu, aby sobie nie ulatwiac zycia i obslugi akwa.


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja tam nie wiem. mo podmiana co 2 tygodnie 30 - 35 litrow wody wiadrekiem nie sprawia problemu

odciagam szlaufikiem 3 wiadreka, stawiam pod baniakiem karnister z swierza solanka, wrzucam tam pompe do uzupelniania wody i wlaczam na 10 minut. i juz, bez tysiaca potencjalnie cieknacych instalacji przez pol domu. no, ale kazdy robi jak chce :)


userbar548926yr3.gif ______________________________________________________

rekinekoh4.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak wszystko oki - ja robie podmiany co tydzien. a 35 l nie chce mi sie nosic i budowac konstrukcji 2 stoly z IKEA + krzeslo :). Buduje sumpa i chce to zrobic juz jak najbardziej optymalnie. poza tym kobieta mnie goni jak w lazience umieszczony jest baniak 40l z brzeczaca pompka :). poza podmaianami sa jeszcze dolewki ktore musze robic a ro wlanczam w obiek zamkniety z prysznicem :) hehe i czlowiek nie moze sie nawet wykapac :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Wildtom :

ale kazdy robi jak chce :)

Podpisuje sie pod tym obiema rekami :)


/Wroga należy zabić z dużej odległości, najlepiej strzałem w plecy. O honor trzeba dbać wśród przyjaciół/ GG 314576, SKYPE: piotr_i_zona e-mail: piotr_jan_rogalskiUSUN @gazeta.pl Warszawa http://www.nano-reef.pl/journal.php?m=page&p=25

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Krzysiek Motylewski :

@Hara też zamieszałeś, refraktometr mierzy zasolenie przez pomiar współczynnika załamania światła w solance, a Ty mówisz o spławiku zwanym albo salimetrem albo aerometrem albo gęstościomierzem :wink, ale nie zbaczajmy z tematu, też jestem ciekaw Waszych rozwiązań co do automatyzacji podmian

No właśnie o tym myślałem tylko sięprzejęzyczyłem oczywiście :-)


Pozdrawiam Jacek 3_2.gif 370l, sump 100l, 40kg LR, 4*T5 54W DSCF2002.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak pomyślę o perspektywie noszenia wiaderkami wody do podmian jak będę miał około 2000l w obiegu to mi się coraz bardziej filatelistyka zaczyna podobać :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Krzysiu!

Na Jarmarku Dominikanskim widzalem takie nosidla. Jedno wiadro po lewej a drugie po prawej. Wystarczy 5 kursow. I wracajac przynosisz nowa wode.

A tak powazniej:

sump mozna polaczyc z odplywem (umywalka, wc itp.).

Na tym kranik. Zaznaczyc poziom jaki bedzie po spuszczeniu np:100 l (zeby miec na pozniej jakis punkt odniesienia).

W pojemniku rozrabiasz wode z sola i miedzy tym pojemnikiem a sumpem rozwijasz szlauch lub kladziesz instalacje stala (np: piwnica-sump). Jakas pompa przepompuje te wode do sumpa do zaznaczonego poziomu.... .

Automatyczne to nie jest ale troche odciaza barki.

Pozdrawiam


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żartuję, akwa planuję od dwóch lat, robotnicy którzy robili remont bardzo się zdziwili jak poprosiłem o doprowadzenie rury kanalizacyjnej i wody do salonu, ale jest zrobione i nosidła nie będą konieczne :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ha!

Tego sie spodziewalem!!!!!!!!!


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.