Skocz do zawartości
akarka

Projekt akwarium 165l + 70l sump- Kraków

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Po kilku miesiącach przesiadywania na forum, postanowiłam ujawnić swoje plany- zakładam zbiornik- 60x55x45h z czego panel to 13 cm szerokości. Wcześniej miał być 40l nocnik z kaskadą więc przemyślenia idą chyba w dobrym kierunku:) Wszystko jest w fazie projektowania, rozpisywania, analizowania więc można spekulować. Dołączyłam zdjęcia projektu akwarium i panelu. Proszę o ocenę i rady.

- Sól: Aquaforest FSSS- ta uboższa na start, z czasem zmiana na FSRS

- Bakterie: linia AF

- Odpieniacz: Schuran Jestskim 100 + pompa EHEIM 1250

- Pompa obiegowa: EHEIM 1250 + loc-line

- Pompy cyrkulacyjne: Tunze 6015- 2x

- Dolewka: TUNZE Osmolator Nano 3152

- Refraktometr: D-D H2Ocean

- Światło: ATI Sunpower 4x24W ściemnialne

Proszę o ewentualne sugestie i rady. Nie ma pośpiechu, wszystko na spokojnie zamierzam skompletować i ruszyć może końcem lata, początkiem jesieni.

post-21882-0-81241600-1375470315_thumb.jpg

post-21882-0-44264400-1375470386_thumb.jpg

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga- panel zrób niżej o około 2-3cm, ponieważ w przypadku zatkania odpływu woda przeleje ci się na zewnątrz i do akwa a jeśli zrobisz troszkę niżej to przeleje się tylko do akwarium. No chyba, że masz to tak wyliczone, że wszystko co jest powyżej spływu (spodu grzebienia) zmieści się w przestrzeni od lustra wody do krawędzi akwarium/ panelu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedna uwaga- panel zrób niżej o około 2-3cm, ponieważ w przypadku zatkania odpływu woda przeleje ci się na zewnątrz i do akwa a jeśli zrobisz troszkę niżej to przeleje się tylko do akwarium. No chyba, że masz to tak wyliczone, że wszystko co jest powyżej spływu (spodu grzebienia) zmieści się w przestrzeni od lustra wody do krawędzi akwarium/ panelu.

Górna krawędź grzebienia będzie 1-1,5 cm niżej niż poziom akwarium; myślę, że nawet jeśli grzebień się zatka, to woda spokojnie znajdzie ujście górą. Pod grzebień będzie wycięte miejsce o wysokości 4 cm, więc myślę, że jakoś to dopasuję aby było dobrze...

Jedno co jeszcze zmieniłam w panelu to dodałam szybkę za pierwszą komorą aby ograniczyć chlupot wody ze spływu- jest 1cm pod poziomem grzebienia więc powinno ładnie płynąć; spadek między pierwszą a drugą komorą wydaje mi się łatwiejszy do opanowania...coś tam zawsze można powiesić, jakiś absorbent czy cuś

EDIT: Dodałam jeszcze projekt bez zbiornika na RO; wtedy pompa się zmieści bez problemu i mogę poszerzyć część reprezentatywną o 2cm a tym samym zwęzić panel z 15 do 13cm. Pojemnik na RO chyba lepiej mieć dostępny, choćby ze względu na mycie- myślę, że 5l baniaczek spokojnie wystarczy na moje potrzeby...

post-21882-0-72346500-1373742053_thumb.jpg

post-21882-0-93781600-1373746589_thumb.jpg

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jednak będzie sump... :)

Pompa obiegowa: EHEIM Compact+ 2000 (1000-2000l/h)+ loc-line

Pompy cyrkulacyjne: 2x Tunze 6025 / 1x 6015 i 1x 6025

Odpieniacz: Schuran 120

Światło: ATI Sunpower 6x24W ściemnialna

Dolewka: Tunze Osmolator nano 3152

Grzanie: 2x100W EHEIM Jagger

cdn...

EDIT: po konsultacjach z użytkownikiem Komarek (serdecznie dziękuję :)) zmieniłam swój bezsensowny projekt sumpa na ten oto majstersztyk ;)

post-21882-0-42824600-1377431342_thumb.jpg

post-21882-0-03320500-1377441181_thumb.jpg

Edytowane przez akarka (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zestaw o podobnych wymiarach, tzn

- akwarium 65x50x50

- sump 30 l wody wchodzi

I muszę Ci napisać,że na taki zbiornik 2x6015 to trochę mało.

U siebie mam teraz Aquael 2600 i Koralia 2800 i pralki to nie robi. Teraz zmieniam na jebao o zmiennej cyrkulacji.

Schuran 100 też nie będzie demonem pienienia - u mnie chodzi 120 tka,mam 8 małych ryb,nie karmię w nadmiarze i uwierz mi,ma co pienić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam zestaw o podobnych wymiarach, tzn

- akwarium 65x50x50

- sump 30 l wody wchodzi

I muszę Ci napisać,że na taki zbiornik 2x6015 to trochę mało.

U siebie mam teraz Aquael 2600 i Koralia 2800 i pralki to nie robi. Teraz zmieniam na jebao o zmiennej cyrkulacji.

Schuran 100 też nie będzie demonem pienienia - u mnie chodzi 120 tka,mam 8 małych ryb,nie karmię w nadmiarze i uwierz mi,ma co pienić.

Komarku :) pierwszy slajd tytułowy jest stary...jeszcze z projektem z panelem... Zostawiłam z sentymentu no i dla potomności, można sobie obejrzeć na kilkudziesięciu edycjach, jak zmieniały się plany ;)

Na 2 zdjęciu ostatniego mojego posta widać, że wejdzie Schuran 120, jak u Ciebie, kurcze, nastawiałam się, że da radę :|...?...ponoć ma obsłużyć 600l a to moje to przecie 1/3...

Reszta sprzętu jeszcze będzie na bieżąco dopracowywana...prawdopodobnie jako cyrkulacja pójdą 2x6025 albo jedną słabsza i jedna silniejsza- oprócz cyrkulacyjnych mieszał wodę będzie obieg z podwójnym wylotem loc-line...

Na tą chwilę jest tylko tylko szafka i to nawet nie złożona :D... składanie sprzętu na dobre zacznie się pewnie na przełomie września-października...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Schuran 120 spokojnie da radę w 200- 300.Fajny odpieniacz,stabilny,ja jestem bardzo zadowolony.

Ale 600? - to raczej pobożne życzenie producenta. Pompa daje radę więcej,tylko nie w tym body - u mnie jest odrobinę zdławiona bo inaczej przelewa i mocno beka bomblami do sumpa

Tunze 6025 spokojnie wystarczą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm - ja się tam nie do końca znam... ale

ja mam akwarium 80*35*40h

jedną tunze 6015 i zamieniłem jvp 100 na koralię chyba 900 bo miałem wir w akwarium

tunze daje taki strumień, ze jak dam ją na prosto ("wieje" pod skosem, żeby falowała powierzchnia wody) - to na długości 80 cm zwiewa mi wszystko ze skały

dodam, że wszędzie mam ruch wody...

więc wydaje mi się, że na taki krótki baniak - 2 tuzne 6015 będą aż za...

chyba, że koleżanka planuje same twardziele.

ale tak jak napisałem wyżej.... ja się nie znam


5629_5719.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmmm - ja się tam nie do końca znam... ale

ja mam akwarium 80*35*40h

jedną tunze 6015 i zamieniłem jvp 100 na koralię chyba 900 bo miałem wir w akwarium

tunze daje taki strumień, ze jak dam ją na prosto ("wieje" pod skosem, żeby falowała powierzchnia wody) - to na długości 80 cm zwiewa mi wszystko ze skały

dodam, że wszędzie mam ruch wody...

więc wydaje mi się, że na taki krótki baniak - 2 tuzne 6015 będą aż za...

chyba, że koleżanka planuje same twardziele.

ale tak jak napisałem wyżej.... ja się nie znam

Darku ja się nie znam chyba trochę bardziej ;)...Na początku i tak będą miękaski i LPS-y i inne wybaczające błędy początkującego zwierzaki, więc pralka nie będzie potrzebna- pewnie pójdę w 6015 i zobaczę jak daje...liczę, że loc-line też zrobi swoje...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym tak tego nie ujmował. W RM mam 6015, RC2600 oraz Koralie 900 za skałą i pralki nie ma. Wszystko zależy od ułożenia skały i ustawienia samych falowników. Lepiej da rade ustawić słabsze falowniki. Ja bym na początek kupił jeden 6015 i jeżeli zajdzie potrzeba coś dołożył.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.