Skocz do zawartości
bleq

Czym chlorowac skałe ??

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Koledzy jakiego srodka uzywa sie do chlorowania skały???

Jakis wybielacz czy jest cos lepszego ??


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domestos sie nada :D A tak na serio, w jakim celu chcesz "chlorować" skałe??


465L 130x65x55h + sump 200L 100x50x40h. JEBAO 2xRW8. Grzałka 2x200W. Obieg AC6500. Oświetlenie 4x54w T5 + led 120w + 160w. Odpieniacz DIY 160 na 9420.040, DSB 50x43x10h. Sól BT SPS, LS 18kg, LR 70Kg

Korale: Poccilopora damicornis, Caulastrea (curvata, furcata, echinulata), 2 x Eyphylia Paraancora, Stylophora fioletowa, Ukwiał piaskowy, Acanthastrea lordhowensis, Blastomussa wellsi, Montipora digitata zielona, Duncanopsammia axifuga, Echinophyllia, Akropory

Ryby: Amphiprion ocellaris. Labroides dimidiatus, Lysmata boggessi, turbo, Nassariusy, Tectus, Jeżowiec mespilia globulus, Calcinus laevimanus, Cryptosentrus leptocephalus, Paracanthurus Hepatus, Pseudanthias squamipinnis, Valenciennea sexguttata, Chelmon,

Zebrasoma velifer

Identyfikacja

Stare 180

Nowe 460L

8d1e1a2ed99b757d8e690344053b20d8u341a313.png?upd=20140802221928

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Licz sie z tym, ze nawet mimo kilkukrotnego plukania w RO, taka skala przez jakis czas bedzie dymila fosforanami.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Koledzy nie pytam czy chlorowac i po co, tylko czym......

Widze ze kazdy ma swoja teorie....

Ogolnie chce total usmiercic skalę w akwa gdyz mam problem z glonami o ktorym juz pisalem

nie bede rozwijal - nie da sie zabic dziada i tyle

Co do usmiercania skaly ..

Gotowanie - wszystko bedzie sie pozniej rozkladac w akwa...

Chlor wszustko rozpusci ..

I tu teraz wlasnie teorie ...

Czytalem ze chlor sie utlenia sam po kilku dniach ... poprostu wyparuje

Do tego rozmawialem z gosciem ktory stosuje taką metode od dawna ... sam ma akwa na chlorowanej skale i ma z glowy jakiekolwiek plagi itd....

Myslalem zeby kilka dni plukac skale w ro, dac do tego wegiel + rowafos i na zmiane ja suszyc ..

Pozniej zalac RO i dac wode do badania do sanepidu na obecnosc Cl

Druga opcje mam zakupic nowa skale.... i modlic sie czy zowu cos z niej nie wylezie.....

Edytowane przez bleq (wyświetl historię edycji)

Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja użyłem Ace - na opakowaniu pisało że nie zawiera fosforanów.

Trzymałem skałę przez tydzień w tym syfie, później kilka tygodni w RO z podmiankami co dwa dni. Później kilka dni na słońcu (to był upalny i słoneczny tydzień - temp. po 30 )

Po tych zabiegach skała bielutka, lekka nieziemsko. Po pożądnym zaciągnięciu nosem, czuś tam coś było chlorem, ale zaryzykowałem i opaliłem na niej baniak.

Najwyższe zanotowane fosforany miałem na poziomie 0,39.

Szybko to spadło.

Do tej pory żadnych kłopotów.

Co do plag.

Nie ma reguł, U mnie już buszują aiptasie i hydroidy, mimo że skała po chlorze. Po prostu przyszły ze szczepkami.

Edytowane przez Ironista (wyświetl historię edycji)

I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasia to moje najmniejsze zmarwienie.... :)

Glonisko ktore sie u mnie wyklulo nie daje mi juz spac....

Zadusilo mi cale akwa , total zalamanie akwa...

hmm tak dlugo cala operacje wykonywales ???

z innego zrodla slyszalem ze wystarczy kilka dni chlorowania i kilka plukania....


Jaminik 200 GT:)

240l w obiegu , dluugie na 1,7m.

Pompownia Jebao. 320W T5

Skała 90% ceramika

Życie - po wielu porażkach - Zadowolone i w koncu rośnie !! :)

Błazny w związku mieszanym, Ptera LGBT, Jaśka z Rewolwerem, Wargatek Struś , Baca i wesoła rodzinka Krewetek.

w planie male DSB i refugium

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bleq, to nie skala jest zrodlem glonow. Glony nie maja korzeni i nie ciagna nutrientow ze skaly. Problemem jest woda a w zasadzie jej eutroficznosc a to bedzie zawsze powodowalo glony bez wzgledu na to czy skale bedziesz chlorowal czy nie.

Ps

Chlor nie rozpuszcza organiki.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ciekawe jakby sie sprawdzil lug sodowy w tej roli :D


Nadchodzi nowe... :lol

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

do chlorowania najlepiej uzyc podchlorynu sodu. takiego jak do wody w basenie. Białkowe substancje zamienią sie w chloraminy ktore trzeba dobrze wypłukać bo nie sa obojetne. Ług sodowy wszystko zabije i sporo rozpusci, ale ja bym nie szedł ta drogą. Moze być b. ciezkie do wyplukania.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chlor nie rozpuszcza organiki.

Ty tu jesteś chemikiem więc nie będę się kłócił, ale może wyjaśnisz mi dla czego po zalaniu domestosem szklanych rurek w roślinniaku czarnych od glonów juz po kilku minutach wszystkie glony są elegancko rozpuszczone i nie ma po nich śladu, bez szorowania?

Pozdrawiam, Marek.


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Domestos to nie sam chlor, tylko bardzo aktywne detergenty srodki powierchniowo czynne, kwasy i wszystko po kolei. Natomiast takie aczee zabija wszystko organika jest niszczona i jej struktury sie rozpadają.


 

v.1

http://nano-reef.pl/...-salonowa-rafa/

v.2 start 31.08.2013:

http://nano-reef.pl/...ps-500l-oceanu/

v3 Start 17.02.2014 na Zeovit, do likwidacji, życie zostanie przeniesione do nowego szkła w wersji 4.

http://nano-reef.pl/...-z-zeovit-500l/

v. 4 wystartowane 12.12.2014 130x80 i 50 cm wysokosci zasolone AF Reef Salt, bakterie probiotyczne i azotowego cyklu na start, do tego CaralA, CoralE, Pozywka bakterii probiotycznych.

http://nano-reef.pl/...ra-na-powaznie/

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm..

Słyszałem (od osoby która pracuje w chemii gospodarczej), że domestos jest robiony na bazie jakiegoś kwasu, więc może dlatego. Z drugiej strony wąchając domestos każdy powie, że króluje tam chlor :D

Ups jacek_1970 mnie ubiegł :)

Edytowane przez dragis95 (wyświetl historię edycji)

128l niedługo otwarcie oficjalne ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jedź do marketu budowlanego i kup taki środek na grzyby i pleśnie w łazience, chyba jest on w żółto-czerwonej butelce, jest to koncentrat chlorowy.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm tak dlugo cala operacje wykonywales ???

z innego zrodla slyszalem ze wystarczy kilka dni chlorowania i kilka plukania....

Całość u mnie wyglądała tak:

- Najpierw myjka ciśnieniowa

- Później w Ace skała leżała podajże jakieś 4-5 dni (z tym że nie był to sam koncentrat, skała była zalana wodą i dodane Ace - na 50 kg skały użyłem 4 litry preparatu, reszta to woda).

- Później myjka ciśnieniowa

- Płukanie w zwykłej wodzie jakieś 2 tygodnie (ok. 4-5 podmian)

- Płukanie w RO to było też jakieś 2 (ok. 7-8 podmian)

- Później tydzień na palącym słońcu.

Ale ja miałem ten komfort, że:

- nie spieszyło mi się bo nie miałem życia czekającego na zalanie

- skałę wywiozłem do kuzyna na wieś, gdzie miałem warunki do tego ( w domu u siebie takiej operacji na pewno bym nie przeprowadził)

- jedyny mankament to było dowożenie wody RO.


I znowu zalewamy, i znowu i tak do usranej śmierci...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ty tu jesteś chemikiem więc nie będę się kłócił, ale może wyjaśnisz mi dla czego po zalaniu domestosem szklanych rurek w roślinniaku czarnych od glonów juz po kilku minutach wszystkie glony są elegancko rozpuszczone i nie ma po nich śladu, bez szorowania?

Pozdrawiam, Marek.

Wszystko zalezy od stezenia.

Z netu:

Ze względu na swą reaktywność chlor dodany do wody wchodzi w reakcje ze jej

składnikami, ulegając następującym przekształceniom [2]:

a) część chloru przereagowuje z nieorganicznymi reduktorami obecnymi w wodzie (Fe2+,

Mn2+, S2-, NO2

-), redukując się do chlorku,

B) część chloru przereagowuje z organicznymi substancjami obecnymi w wodzie, generując

tzw. uboczne produkty chlorowania, takie jak chloroform, kwasy chloroorganiczne,

chloroketony, chloroaldehydy i wiele innych,

c) część chloru zużyta zostanie na utlenianie bromków do HBrO (który może dalej reagować

z materią organiczną, dając w efekcie produkty bromo- i chlorobromoorganiczne),

d) pozostała część chloru ma niezwykle istotne znaczenie dezynfekcyjne – ta część chloru

odpowiada bowiem za dezynfekcję wody i utrzymanie efektu dezynfekcyjnego w sieci

dystrybucyjnej – określa się ją zwykle jako „pozostały chlor ogólny”.

Pozostały chlor ogólny występować może jako [2]:

· chlor wolny, który składa się z trzech składników: chloru cząsteczkowego Cl2, kwasu

chlorowego(I) HClO i jonu chlorowego(I) ClO-,

· chlor związany występujący w formie chloramin nieorganicznych jak i organicznych.

Obie formy chloru pozostałego mają właściwości dezynfekcyjne, ale rozróżnienie jego

postaci w wodzie jest ważne ze względu na duże różnice w aktywności dezynfekcyjnej

między kwasem chlorowym(I) a jonem chlorowym(I) i kwasem chlorowym(I) a chloraminą

W czasie dezynfekcji wody chlorem zachodzi szereg procesów i reakcji chemicznych,

w wyniku których wprowadzony do wody chlor utlenia i chloruje związki organiczne

i nieorganiczne.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mozesz skaly po kolei wkladac na tydzien lub dwa do spluczki klozetowej. :thumbup:

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Swoją ceramikę - pierścienie a`la siporax wymoczyłem w NaOH i był piękny kożuch i pełno farfocli - widać było ile tego siedzi w takiej ceramice. Sama ceramika biała się nie zrobiła, może ciut jaśniejsza. NaOH bym się nie bał bo po wielokrotnym płukaniu jeśli będzie odczyn mocno zasadowy to najwyżej dolać HCl i zobojętni :)


Obecnie suchy dok...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli chcecie pozbyć się ze skały życia wszelkiego rodzaju,zamiast chloru pomyślcie nad perhydrolem. Środek powszechnie stosowany przez paletkarzy. Oskarżają nim sprzęt i rośliny. Działa,bo moczylem w nim sprzęt po wiciowcach. I nic nie wróciło.

Jego plusem niewątpliwie będzie to,że przy płukaniu jest rozcienczany, a wodę utlenioną przecież dajecie do zbiorników...

Myślę,że moczenie w tym skały wybije aptazje i inne cholerstwo...

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie nie chodzi tylko o to, żeby wybiło. Wybije gotowanie czy wyprażanie w piecu, chodzi o to, żeby tą zdechłą organikę wypłukać ze skały bo będzie tam gnić przez rok i sześć niedziel.

Dla informacji, tylko sobie teoretyzuję, bo nie mam takiej potrzeby na dzień dzisiejszy, ale nigdy nie wiadomo co może się przydać.

Tester, może tuman jestem, ale nadal nie wiem czy w końcu rozpuszcza czy nie :-D

Pozdrawiam, Marek (z telefonu)


image.jpg

294l + 170l sump: około 370l w obiegu; Odpieniek na pompie Tunze 9420 by DarekB30 fi 200; obieg NJ 3000; 2x Tunze 6055 + singlecontroler, 240W LED CREE DIY; 31kg LR; 18kg LS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Perhydrol właśnie rozpuszcza białko....

Dlatego stosują go przy walce z formami przetrwaonikowymi pasożytów..

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A nie można w NaOH wygotować, tylko tak porządnie? Rozpuści się i białko, i tłuszcze.

A na koniec coby wybielić (jeśli potrzebne) perhydrol, tutaj kilkudniowe moczenie w roztworze 3-5% powinno załatwić sprawę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przed chwilą ugotowałem kawałek skały w wodzie z octem. 5l H20 i 0,5l octu. Masakra jaką zupę to zrobiło. Później włożyłem skałędo garnka z perhydrolem 20%. Piana na górze. Moczy się. Zobaczymy co jutro puści w gotowaniu

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Wy na pewno mowicie o akwarystyce czy moze o usuwaniu zwlok? Kwas fluorowodorowy rozpusci czlowieka w pare godzin na kisiel.

Skale mozna tez wypalic w piecu tunelowym w 1500C - CALA organika wyleci kominem.

Tylko ja sie pytam po co?


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Octem? Ale skała powinna składać się głównie z węglanu wapnia, każdy kwas rozpuści skałę... Octowy również. Dlatego proponowałem zasadę, a nie kwas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.