Skocz do zawartości
Majaccg

Świeżak składa szkiełko 120x50x50 :)

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

wcześniejsze pytanie:

"Chciałem się dowiedzieć w którą stronę się skierować czy świetlówki jak tak to które T5/T8 może Ledy albo jeszcze jakieś inne ustrojstwo montować.

Nadmienię że będę sam składał koronę więc interesowała by mnie również długość danych elementów żeby to jakoś do siebie dopasować."

To nakombinowałem :)

Instalacja elektryczna rozbudowana przewidziałem 2 obwody dodatkowe S25B które są doprowadzone za szafkę następnie rozbije to na poszczególne gniazda i zasilacz do sterownika PLC który właśnie konfiguruje :)

Aktualnie posiadam zmontowany zestaw 2 szkiełek 300 l 150x50x50 oraz sump 80x40x40, posklejane rurki z kumplami w robocie ze złomu udało się pospawać stelaż, potem zrobiłem bałagan w chałupie dostałem zje....ki od młodej ale koniec końców udało się obić stelaż deseczkami.

na fotkach górna część wstawiona czysto wizualnie, docelowo będzie 3 cm niżej tak żeby przykrywała lekko lustro wody i wystawała nad akwa na jakieś 20 cm co pozwoli umocować lampę która nie zajmie całej powierzchni górnej oraz wykombinuje jakiś patent na wygodne uchylanie.

Co do lampy to w końcu trafił się zestaw 2x54 T5, 2x HQI 150W i do tego 3 razy LED (okrągła oprawka).

Docelowo po zmontowaniu oprawy (bo zamierzam wyciągnąć z niej bebechy) planuje 4x54 T5 ( na dwóch obwodach) 2x HQI 150W (kolejny obwód) 3x Led punktowy jako nocne ( kolejny obwód) i kisi mnie jeszcze listwa LED RGB do zabawy kolorami (oczywiście kolejny obwód) do tego 2 wentylatory ustawione na przewiew bo zamierzam ten cały interes zakryć pleksą

Odbyło się pierwsze "zalanie " niestety nie takie jak sobie wyobrażałem ale doba butelczyna zawsze poprawie humor :)

Aktualnie niestety trafiła się delegacja i nie mogę pchnąć roboty dalej ale za to pojawiają sie złotówki na dalszą zabawę.

post-24740-0-68653100-1432818200_thumb.jpg

post-24740-0-61845500-1432818268_thumb.jpg

post-24740-0-27699600-1432818517_thumb.jpg

post-24740-0-67280400-1432818794_thumb.jpg

post-24740-0-96057200-1432818846_thumb.jpg

Edytowane przez Majaccg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli bedziesz trzymac miekkie /lps to mozna jakies ledy jeśli sps to szedł bym w t5 39w


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No napewno jakieś lps się kiedyś pojawią podpowiesz ile świetlówek planować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6x39 myśle ze styknie :)


400l,BM 250,2x250HQI+4x54w t5,3x6095, dsb

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jakby co zawsze możesz dołożyć kolejne 2 x 39 W jak będzie mało


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skoro akwarium ma 120cm dl,to swietlówki 54w najlepiej pasuja a nie 39w.

Mysle ze 4x54w bedzie wystarczajace dla miekkich ilps.

Ewntualnie 3x54w i 1 swietlówka LED RGB.

Edytowane przez Peniek (wyświetl historię edycji)

Akwarium-247l(95/50/52)Obieg-NJ2300,cyrkulacja 2xTunze6055+Multicontroller7096+6045 za skałą.

odpieniacz DIY APF600,oświetlenie-swietlówki LED 6X15W+t5 2X39W.Miekkie+LPS.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no to może wystartuje od T5 4x54 na statecznikach HF-R (o ile znajdę w jakiejś przyjemnej cenie)

Dzięki wielkie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no tak, jak sam robisz wszystko to 54W Ci wejdą - sorry


OPTI 100x50x50 + sump 80x30x30, IS-200; Jebao DCT6000 na 60-80%; ATI Sunpower Dimmable 8x39W; Eheim Jager 200W; Maxspect Gyre XF 130 + Tunze; Żywy piach Nature's Ocean, LR + RRR, Sól FM/Colombo, Bakterie Bio Gro, BioPellets NP XL, Balling klasyczny na prochach FM, do tego coś tam od Knopa i KZ

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

6x54w bo łatwiej się bawić kolorami niż 4xT5 , chociaż 4xT5 było by wystarczające.Jeśli wolisz mniej światła i odpowiada ci kombinacja 50/50 blue white to ok.Miękkim nie robi większego znaczenia i 2xT5 im starczy. Lpsom będzie już mało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak na kostkę to dziwne wymiary szkła :smiling:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj o chłodzeniu. Jeżeli planujesz lampę w koronie - to bądź pewny iż temperatura będzie wzrastać bardzo szybko - chyba, że masz niską temperaturę otoczenia. Kilka wiatraków 10-12cm od PC powinno załatwić sprawę. Nie bagatelizuj tego u mnie przy 6x54w przy temp otoczenia 23-24st woda grzeje się o 1st Celsjusza na 2h.

Świetlówki t5 54w mają ok 115cm. Także z oprawkami spokojnie wejdą. Montaż i obsługa T5 jest prosta i na pewno sobie poradzisz. T8 to stara technologia i będziesz miał problem ze znalezieniem odpowiednich świetlówek (jeżeli takie są). Jeżeli już decydujesz się to na t5.

Co do ilości świetlówek to tak jak koledzy pisali powyżej.

Edytowane przez alcapone (wyświetl historię edycji)

420l w obiegu - start 20 luty 2015

http://nano-reef.pl/...lone-krolestwo/

db11ce5ce48b59758025b7bdfe2402b6u758a667.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pamiętaj że T5 trzeba wymieniać co pół roku

najlepiej robić lampy modułowe ledy + t5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra do powiedzcie mi jeszcze jak to liczyć na 300l ile watów na litr bo jak sie dowiadywałem po sklepach to wacha sie odpowiedż pomiędzy 1 a 2 waty.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra do powiedzcie mi jeszcze jak to liczyć na 300l ile watów na litr bo jak sie dowiadywałem po sklepach to wacha sie odpowiedż pomiędzy 1 a 2 waty.

Powinno się przyjmować do miękkich i lps 1W/1l, jeśli masz zamiar jakieś sps trzymać to musi być więcej mocy oświetlenia.

Czytałem gdzieś ostatnio na forum, że ledy przypaliły komuś korale (lampa DIY zabudowana w koronie), jak znajdę temat to podeślę link.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

rufik a gdzieś takie mądrości wyczytał że 1W na litr dla miękasów i lps potrzeba,bo ja po dwuletnim doświadczeniu twierdze że 0,5W w zupełności wystarczy do prawidłowego rozwoju,powiem więcej,nawet tego pół wata w pełni nie wykorzystuje a szczepkowanie przyrostów robię bardzo często

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie to mniej więcej w ile celować ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rufik chyba chodziło Ci o SPS :D W moim 120x40x50 miałam 3x54w - a najczęściej świeciły 2x54w (przy dino ograniczałam do 1x54w i nie widziałam w zachowaniu lps różnicy: pompowały się, jadły itp.)

Edytowane przez Agnieszka S (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No przeciez tam nic innego nie pasuje, tylko 6 x 54W.

4 x 54W w takim litrazu moze wystarczy dla miekkich, ale o ladnych sps-ach nie ma co marzyc, moze jedynie tuz pod lampa, na gorze w srodku.

Chcesz sam lampe zrobic ? Zrob taka, zeby kazda rura miala swoj prywatny odblysnik, to sporo daje. Jesli chcesz to zakryc pokrywa, to 2 wentylatory w obudowie beda konieczne.

Osobiscie wolalbym gotowa lampe i nie przykrywal zbiornika. Mam zakryte szczepkarium i gdy lampy sa wylaczone, to skroplona woda kapie z pokrywy , co powoduje niezla korozje i czestsze wymiany oprawek itp. Prad tez juz mnie zlapal. Pokrywy sa do d. :blushing:

Trzebaby od dolu dac pleksi, ktora bedzie dosyc nisko, czyli zachlapana ograniczy swiatlo. Wyzej powieszona lampa jest praktyczniejsza.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zaktualizowałem post startowy

Pozdro dla wszystkich

Pomysły mile widziane :)

A jeszcze pytanko jeśli chodzi o skałę to ile jej tu włożyć ?

i jak to jest z tym piaskiem bo widzę że niektórzy najpierw dają skale potem piasek

i jaki ma to wpływ na dojrzewanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są różne zdania, zaleca się 10% objętości zbiornika. Chyba że planujesz dać media filtractjne w sumpie (siporeks) w dużej ilości to możesz skalę ograniczyć. A piasek sypie się potem ponieważ skala musi pewnie stać na podstawie żeby jakieś kopiące zwierzątko nie spowodiwało że się obsunie i rozbija szybę.

Na początku ze skały sypie się syf trzeba poczekać aż cyrkulacji to wydmucha, odessać i dajesz piach byle nie za długo bo dodanie piachu powoduje że cykl azotowy znowu ruszy.

Mobilnie :-)

Edytowane przez Epsilon (wyświetl historię edycji)

8467921e4b16b110e429bd8977bed4a4u1385a1234.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dobra doszła lampka 2x 54 T5, 2 x HQI 150W i 3 x led nocne. jeszcze tylko mała przeróbka bo lampa ma 150 cm a akwa 120cm ale już wykombinowałem jak to skrócić bez wielkiej rewolucji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jesli swietlówki, to tylko T5... ja mam 4 x 80W T5 ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Po długiej nieobecności związanej z delegacją wracam oczywiście z pytaniami :)

w między czasie nagromadziłem trochę gratów mianowicie

- Jebao DP-4 dozownik płynów (4 pompy)

- Pompa obiegowa

- cyrkulator

- zestaw do pomiaru parametrów wody

- filterek RO/DI

i tak dalej

dokładniej może rozpisze to wieczorem

Pytania:

1) Ogrzewanie, jakie i ile grzałek należy przewidzieć na ten zestaw?

2) Jaką sól wybrać na początek?

3) Jak i czym świecić po zalaniu wody biorąc pod uwagę zestaw który mam może zaproponujecie jakiś komplet świetlówek i żarników.

4) Czy znacie jakiś przystępny sterownik do oświetlenia najlepiej 3 do 4 kanały (chciałem ominąć instalację dodatkowych gniazd elektrycznych i kręcenie zegarami?

5) No i może macie jakieś sugestie tak na początek albo uwagi co spierdzieliłem?

Edytowane przez Majaccg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sterownik do lamp T5

Gosciu napisal mi ze taki sterownik to koszt 170-200zl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.