Skocz do zawartości
dwl

Siporax - kiedy zaczyna działać?

Rekomendowane odpowiedzi

Wiem, że każdy zbiornik jest inny i tak dalej, ale może ktoś się podzielić własnym doświadczeniem, po jakm czasie zauważył w testach słynne działanie Siporaxu, tzn. redukcję NO3? Chodzi o przypadki z niewielką ilością żywej skały lub tylko z suchą, bez stosowania innych środków. Mam to samo, co koleżanka Nika. Akwarium dojrzewa miesiąc, skały niewiele, w panelu litr Siporaxu i oczywiście odpieniacz. NO3=50 od dwóch tygodni, PO4<0,25, żadnego karmienia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO2 juz zeszło ? Jakie bakterie lejesz ? Sam siporax to tylko miejsce do zasiedlenia bakterii.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie lejesz żadnych bakterii i startujesz bez skały czy na suchej to co ma ci to No3 redukować? Siporax to tylko złoże na którym namnażają się bakterie. Jego "słynne działanie" polega na porowatej strukturze pozwalającej na zamieszkanie przez dużą ilość bakterii w stosunku do objętości, jak w obiegu nie ma wprowadzonych bakterii albo jest ich mało to i 20 kilo siporaxu nie pomoże w szybkim tempie.


ff37c322e831cc203da4ccb0e5154311u1046a915.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak, wiem, że Siporax to tylko medium dla bakterii. Wiem też, że bakterie nie biorą się znikąd. Użyłem niewiele żywej skały i lałem bakterie NTLabs przeznaczone do solniczek. NO2 jest zero od jakiegoś czasu. Proces nitryfikacji działa, czekam tylko na rozkręcenie się procesu denitryfikacji i jestem ciekaw doświadczeń innych.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup bakterie probiotyczne i pożywkę dla nich.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tak, wiem, że Siporax to tylko medium dla bakterii. Wiem też, że bakterie nie biorą się znikąd. Użyłem niewiele żywej skały i lałem bakterie NTLabs przeznaczone do solniczek. NO2 jest zero od jakiegoś czasu. Proces nitryfikacji działa, czekam tylko na rozkręcenie się procesu denitryfikacji i jestem ciekaw doświadczeń innych.

Bakterie to masz w żywej skale.Bakterie nitryfikacyjne i denitryfikacyjne są wszędzie do okoła. Nie one są problemem bo szybko się mnożą.

Przy takim stężeniu NO3 samą denitryfikacją będzie ci ciężko zbić azotany. Zresztą do tego żeby zaszła denitryfikacja jest potrzebne odpowiednie środowisko w którym nie ma tlenu w postaci cząsteczki O2...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

żeby zaszła denitryfikacja jest potrzebne odpowiednie środowisko w którym nie ma tlenu w postaci cząsteczki O2...

No właśnie. W moim akwarium są dwa grzebienie, więc możemy założyć, że połowa obiegu idzie przez Siporax. Pompa ma 1500l/h, jak się nie mylę. Czy przepływ przez media może być zbyt duży, aby wytworzyć beztlenowe srodowisko wewnątrz medium? Kiedy czytałem o Siporax-ie, wszyscy chwalili, że przepływ i ułożenie nie ma znaczenia, wszystko dzieje się wewnątrz, jest super i w ogóle :)

Jaka jest prawda?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jest przepływ (natlenionej wody) - nie ma środowiska beztlenowego :)

beztlenowe to masz np. DSB

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że potwierdzonych przypadków na super denitryfikację przez bakterie w siporax brak. No cóż... legenda głosiła co innego. Zakładam więc ,że to medium jest świetnym podlożem dla bakterii nitryfikacyjnych tylko, bardzo przydatnym w przypadku małej ilości żywej/sztucznej skały w akwarium. Dobre i to.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Wychodzi na to, że potwierdzonych przypadków na super denitryfikację przez bakterie w siporax brak. No cóż... legenda głosiła co innego. Zakładam więc ,że to medium jest świetnym podlożem dla bakterii nitryfikacyjnych tylko, bardzo przydatnym w przypadku małej ilości żywej/sztucznej skały w akwarium. Dobre i to.

nie co innego - tylko przyjąłeś że dasz spiorax do filtra i masz z głowy :)

Przebieg denitryfikacji zależy m.in. od następujących parametrów:

  • temperatury – jej optimum mieści się w granicach 28 - 30 oC
  • ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie - maksymalne jego stężenie, przy którym proces denitryfikacji jeszcze nie ustaje, wynosi około 0,2 mg O2/ dm3
  • odczynu wody – wartości optymalne kształtują się w przedziale około 6,5-7,5, zaś pH poniżej 6,5 powoduje obumieranie bakterii i zahamowanie procesu
  • rodzaju i porowatości powierzchni, na której mikroorganizmy się rozwijają

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wychodzi na to, że potwierdzonych przypadków na super denitryfikację przez bakterie w siporax brak. No cóż... legenda głosiła co innego. Zakładam więc ,że to medium jest świetnym podlożem dla bakterii nitryfikacyjnych tylko, bardzo przydatnym w przypadku małej ilości żywej/sztucznej skały w akwarium. Dobre i to.

Wtrącę tylko, że właśnie jestem na etapie testowania siporaxu w akwarium słodkowodnym. Oczywiście na start nie będzie widać nic a i jakiś oszałamiających efektów nie będzie. Jednak po około miesiącu jak zasypałem jeden z koszy siporaxem zauważyłem niewielkie acz widoczne zahamowanie w pojawianiu się nowych glonów.

Myślę, że Siporax nie ma żadnych magicznych mocy, ale sprawdza się z uwagi na to że ma sporo powierzchni dla bakterii.

Nie mniej jednak sam proces ma także pewne wymagania o czym wspomniał silvia co z pewnością wpływa na efektywność Siporaxu.

Sam niebawem ruszam z akwarium morskim i najprawdopodobniej użyje Siporaxu razem z żywą skałą.


W regionie Kamigata mają rodzaj zawiązywanych pudełek na drugie śniadanie,

których używają tylko jednego dnia oglądając kwiaty.

Gdy skończą wyrzucają pudełka i depczą je.

Koniec jest ważny dla każdej rzeczy...

Zapraszam do mojego tematu :

http://nano-reef.pl/...u-z-walbrzycha/

Aktualności:26.08.2016 Zaciemnienie ....

W baniaku Palythoa, Briareum, Discosoma, Caluastrea, Ślimaki i dzika Xenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nie co innego - tylko przyjąłeś że dasz spiorax do filtra i masz z głowy :)

No nie tak od razu :) Najpierw dałem miesiąc cały na wykazanie się.

Przebieg denitryfikacji zależy m.in. od następujących parametrów:

  • temperatury – jej optimum mieści się w granicach 28 - 30 oC
  • ilości tlenu rozpuszczonego w wodzie - maksymalne jego stężenie, przy którym proces denitryfikacji jeszcze nie ustaje, wynosi około 0,2 mg O2/ dm3
  • odczynu wody – wartości optymalne kształtują się w przedziale około 6,5-7,5, zaś pH poniżej 6,5 powoduje obumieranie bakterii i zahamowanie procesu
  • rodzaju i porowatości powierzchni, na której mikroorganizmy się rozwijają

U mnie:

  • temp=25 - trochę za mało
  • stężenia tlenu nie znam, ale odpieniacza wolałbym nie wyłączać
  • PH=8.3; czy w samym medium, gdzieś tam głęboko spada czy rośnie zapewne nawet najstarsi górale nie wiedzą :)
  • porowatość ma siporax super hiper, jake wieść gminna niesie

W każdym razie denitryfikacji ani widu, ani słychu.

Gdybym miał sumpa założyłbym ogromne glonowisko i już. Natura sama by się rozprawiła z azotanami i fosforanami. A tak, zamierzam zatrudnić kolegę nopoxa do zbicia NO3 i PO4.

Ciekawy byłby eksperyment z użyciem samego medium filtracyjnego, bez żywej skały, w nowym akwarium. Potem normalne dojrzewanie i testy w poszukiwaniu denitryfikacji. Może ma ktoś zakurzony baniak i dużo czasu? :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A jaki jest przelicznik 1l siporaxu w stosunku do sakaly? Czyli ile slaly zastepuje litr siporaxu?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.