Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Dawno mnie nie było ale z okazji budowy nowego zbiornika postanowiłem się trochę pochwalić :)

 

Zbiornik ma wymiary 90x50x50 + sump 80x 40x40, w sumpie wydzielona jest komora na dolewkę o szerokości 5cm przez całą długość zbiornika.

Zbiornik OW  10mm, tył lacobel czarny, komin w centralnej części .

Zbiornik zamierzam oświetlać lampą T5  6x39W Cyrex, filtracja to odpieniacz Storm 700 Aqua-Trend, Algae reaktor, filtr przepływowy z zasypem Matrixa 2L.

Na obiegu pompa Jebao DCP 6500 która zasili również dwa bypassy.

Zbiornik będzie prowadzony metodą Ballinga na dozowniku Doser AT1, odparowana woda będzie uzupełniana również dzięki temu dozownikowi.

Z ciekawszych rozwiązań planują zatopić w podłożu system rurek z kilkoma tysiącami otworów przez które będzie tłoczona woda z bardzo niewielką prędkością, mam zamiar w ten sposób utrzymywać podłoże w lewitacji co mam nadzieję spowoduje że będzie ono czyste a przy okazji zyskam złoże nitryfikacyjne.

 

Komentarze, rady mile widziane :) 

 

20180208_221414 — kopia.jpg

20180209_202207 — kopia.jpg

20180209_202249 — kopia.jpg

20180201_195556.jpg

20180209_201541 — kopia.jpg

20180209_202643 — kopia.jpg

20180209_201552 — kopia.jpg

20180209_203151 — kopia.jpg

20180209_202319 — kopia.jpg


Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, LUK4344 napisał:

 

Z ciekawszych rozwiązań planują zatopić w podłożu system rurek z kilkoma tysiącami otworów przez które będzie tłoczona woda z bardzo niewielką prędkością, mam zamiar w ten sposób utrzymywać podłoże w lewitacji co mam nadzieję spowoduje że będzie ono czyste a przy okazji zyskam złoże nitryfikacyjne.

 

Ciekawe czy to zda egzamin? Jaką obsadę korali planujesz, bo z opisu systemu myślę że to będą głównie SPS?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że powinieneś przewidzieć możliwość wyciągania tej kratownicy z podłoża bo pompa na 100% wtłoczy coś oprócz wody i zatka tę dziurki ewentualnie filtr po drodze wypchany watą filtracyjną

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tego typu filtr podżwirowy stosuje m.in Łódzkie ZOO oraz kolega z forum ukrywający się pod loginem QSQ więc to element sprawdzony przez lata. W sumpie Łukasza widać 2 przegrody na drobny materiał filtracyjny-  w ciemno obstawiam iż będzie to Owata lub Włóknina filtracyjna w innej formie.

pompa obiegowa będzie pchała wodę tylko pod żwir, czy może system podżwirowy będzie zasilony osobną pompą? Jedyny powrót wody ma się odbyć przez rurki w dnie czy będzie też tradycyjny górny powrót?

Z rad - zasilanie do podżwirówki poprowadź w 2 końcach orurowania. Obecnie widzę iż przewidujesz podłączyć je tylko z jednej strony zbiornika - to wg mnie średnio się sprawdzi... lewitację podłoża uzyskasz na początku układu a na końcu ciśnienie będzie mniejsze, być może nawet zbyt niskie aby wypchnąć wodę z rurek..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wstawiam jeszcze kilka zdjęć i filmik.

Co do kratownicy która miała być na dnie to niestety chyba zrezygnuję, zrobiłem kilka testów z których wynika że musiałbym podpiąć pompę o przepływie 5000l/h żeby zapewnić zadowalający mnie wypływ wody z dziurek. przy mniejszych przepływach woda ledwie kapie. Być może zrobiłem zbyt dużo otworów.

 

 

DSCF4739.JPG

DSCF4740.JPG

DSCF4741.JPG

DSCF4743.JPG

DSCF4744.JPG

DSCF4745.JPG

DSCF4749.JPG

DSCF4751.JPG

DSCF4753.JPG

DSCF4754.JPG

DSCF4756.JPG

DSCF4757.JPG

Dzisiaj wszedłem w posiadanie "magicznych kulek" czy ktoś już tego używa?Jest to złoże o działaniu podobnym do siporaxu czy matrixa, producent zapewnia że jedno opakowanie kulek ma taką powierzchnię biologicznie czynną jak 20 kg żywej skały. Postanowiłem spróbować uruchomić zbiornik z tymi kulkami zamiast matrixa, nie wiem jeszcze czy wylądują w filtrze przepływowym czy na pułeczce w sumpie ale jakieś zacne miejsce im na pewno znajdę.
Kuleczki wyglądają niepozornie jak bryłki wykonany z tysięcy mikrokuleczek, ale wykonałem prosty test którego wynik mnie zaskoczył, przyłożyłem kulkę doust i spróbowałem wdmuchnąć powietrze (nie w otwór w kulce tylko w ścianę) efekt jest taki że powietrze ma bardzo małe opory znakiem tego porowatość tych kuleczek jest znacznie większa niż na to wygląda. Zobaczymy co na to bakterie :).

DSCF4762 — kopia.JPG

DSCF4763 — kopia.JPG

DSCF4764 — kopia.JPG

DSCF4765 — kopia.JPG

DSCF4766 — kopia.JPG

DSCF4767 — kopia.JPG

Edytowane przez LUK4344 (wyświetl historię edycji)

Dystrybucja pomp perystaltycznych, pompy perystaltyczne pompy dozujące pompa perystaltyczna pompa dozująca systemy dozowania sprzęt akwarystyczny dozownik akwarystyczny automatyczna dolewka www.pompydozujace.com www.aqua-trend.pl

Tanie pompy dozujące największy wybór fachowe doradztwo, dozowanie cieczy. Firma aqua-trend od lat zajmuje się budową indywidualnych systemów dozowania cieczy. Pompa jelitowa.

levelautomatic shark poseidon doser one evolution Doser AT-1 automatyczna podiana wdy Converus

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny projekt :) gdzie nabyłeś te kulki i ile kosztowały? Ciekawe czy faktycznie mają taką powierzchnie bo z tego widać duzo ich nie ma.


125l cube+81sump|10kgLR+4,5kgLS|ATI Sunpower 6x24w t5|deltec ap600|2x6015|nj2300|.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.