Skocz do zawartości
Artur85

Reaktor glonowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Postanowiłem spróbować swoich sił w budowie kilku rzeczy do swojego akwarium ,na pierwszy ogień poszedł reaktor glonowy.

Wszystkie elementy wykonałem i dopasowałem sam , włącznie ze śrubkami co mnie bardzo cieszy.

Zastanawiałem się jaką wersje reaktora zrobić , czy z ledami umieszczonymi na zewnątrz czy wewnątrz rury. Postawiłem na wersję z ledami owiniętymi na zewnątrz, bo gdy nie będę zadowolony z glonów zawsze mogę użyć filtra jako zwykły przepływowy na jakieś złoże.

Do budowy filtra wykorzystałem elementy jakie miałem dostępne pod ręką dlatego filtr prócz kupna ledów i czasu nic mnie nie kosztował.

Filtr zbudowany na rurze fi 200 ,pojemność ok 10 litrów

Wysokość 350mm

3m ledów LED GROW chipy 5 czerwonych 1 niebieski ( na tą wysokość jednak 4 m były by idealne )

Wysokość i ilość sit wewnątrz mogę regulować .

Dodam chyba jeszcze w deklu złączkę pod węża RO żeby móc podpiąć do filtra odciek z reaktora, który będzie następny w kolejce do zrobienia.

No i muszę zdobyć glony spagetti , ( może ktoś ma na oddanie lub sprzedaż ???? :) ) wtedy wstawię zdjęcia przy włożeniu glonów i po jakimś czasie dla porównania.

NA koniec kilka zdjęć.

 

_DSC4088.JPG

_DSC4094.JPG

_DSC4097.JPG

_DSC4098.JPG

_DSC4099.JPG

Edytowane przez Artur85 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Artur, mistrzostwo świata.Masz chłopie do tego rękę...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota, porównując do firmowych z ofert sklepów to zawsze kilka stówek oszczędności. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czym wycinałeś sita ? Sam walczę ostatnio nad czymś podobnym ale efekty po dremelu i przystawce zamieniającej go we frezarkę gornowrzecionowa - rzeklbym takie sobie :/ :/

 

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sita frezowałem zamocowane na stole na podciśnienie frezarką CNC, akurat nie miałem dostępu do lasera , wtedy powierzchnie były by idealne i odpadło by fazowanie drugiej strony ale i tak wyszły całkiem niezłe.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kilka pytań bo siedzę nad podobnym projektem:

1. jak zrobiłeś śrubki ?

2. Czym kleiłeś ?

3. Jaką pompą planujesz to zasilić ?

Ja skłaniam się do rozwiązania, w którym zarówno zasilenie jak odpływ będą w w dnie lub na dole filtra. Chciałbym mięć swobodę w odkręcaniu górnego dekielka.

Jeśli chodzi o śrubki to myślę nad tym, żeby kupić gotowy gwinotowany pręt nylonowy natomiast odpowiednie łby wydrukować samemu i jakoś to połączyć na stałe. Co do samych ledów to może wykorzystać sitka do ich przymocowania ?? Byłoby ciekawe rozwiązanie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze a wczoraj wywaliłem z 3 litry glona przy podmiance. jak dobrze porośnie to za tydzień albo max dwa tygodnie będę znowu miał glona.

A reaktor fajny wyszedł :)  ma się odpowiednie  narzędzia to i przyzwoite sprzęty można wystrugać .


8fdd9b9b7ef09de88ef75df31c7279e1u1318a12

Zbiornik 220x74x65, 2x OW , zaplecze 300ll ,

obieg Jebao DCP 18000, 2xVortech mp40,3xtunze6045,6025,6085,odpieniacz BK DC300 rdx,VSV,

skała RRR 50kg,lampa diy 279 t5 +led ok.280 W,dozownik H2Ocean

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, silvia napisał:

śrubki się kupuje :)

 

Chciałbym m4 rodełkowane z wysokim łbem, żeby można ręką odkręcić. Jednocześnie łeb nie może być za szeroki żeby zachować możliwość zdejmowania dekielka bez całkowitego odkręcania śruby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, TomekSz napisał:

Chciałbym m4 rodełkowane z wysokim łbem,

trzeba poszukać albo takie z poliramidu albo wpisać plastikowe - niekoniecznie na allegro ale na pewno znajdziesz

zerknij np tu

https://modelemax.pl/pl/642-sruby-plastikowe

i podobne sklepy

może takie ?

sruba-plastikowa-m4x20-mm-z-uchwytem-t--

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, TomekSz napisał:

Chciałbym m4 rodełkowane z wysokim łbem, żeby można ręką odkręcić. Jednocześnie łeb nie może być za szeroki żeby zachować możliwość zdejmowania dekielka bez całkowitego odkręcania śruby.

Zamów u Artura on wystruga wszystko...Mam rektor wapnia zrobiony przez niego, jestem mega zadowolony...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, TomekSz napisał:

Chciałbym m4 rodełkowane z wysokim łbem, żeby można ręką odkręcić. Jednocześnie łeb nie może być za szeroki żeby zachować możliwość zdejmowania dekielka bez całkowitego odkręcania śruby.

prosze

https://www.tme.eu/pl/details/fix-sm4-12/sruby/fixfasten/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, TomekSz napisał:

Kilka pytań bo siedzę nad podobnym projektem:

1. jak zrobiłeś śrubki ?

2. Czym kleiłeś ?

3. Jaką pompą planujesz to zasilić ?

Ja skłaniam się do rozwiązania, w którym zarówno zasilenie jak odpływ będą w w dnie lub na dole filtra. Chciałbym mięć swobodę w odkręcaniu górnego dekielka.

Jeśli chodzi o śrubki to myślę nad tym, żeby kupić gotowy gwinotowany pręt nylonowy natomiast odpowiednie łby wydrukować samemu i jakoś to połączyć na stałe. Co do samych ledów to może wykorzystać sitka do ich przymocowania ?? Byłoby ciekawe rozwiązanie. 

1. Śrubki wykonałem na tokarce a później frezarce bo tak jak ty chciałem aby nie odkręcać ich do końca i przykręcać palcami.

2. Klej akurat dostałem , nie wiem co to dokładnie jest , ale jest płynny i działa na bazie rozpuszczalnika ,spajając bardzo dokładnie powierzchnie plexi.

3. Reaktor chyba podepnę pod obieg .

 

_DSC4105.JPG

_DSC4107.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokłądnie takie śrubki jak trzeba. Troche dłubania z tym toczeniem i frezowaniem ale warto było. Dlatego kombinuje, żeby kupić gotowy pręt gwintowany natomiast sam łeb wyfrezować lub wydrukować i jakoś to skleić. 

Edytowane przez TomekSz (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, TomekSz napisał:

Dokłądnie takie śrubki jak trzeba. Troche dłubania z tym toczeniem i frezowaniem ale warto było. Dlatego kombinuje, żeby kupić gotowy pręt gwintowany natomiast sam łeb wyfrezować lub wydrukować i jakoś to skleić. 

Klejenie poliamidu - dramat w pięciu aktach, bardzo trudne do wykonania. chociaż pojawiają się już kleje specjalistyczne do tego, to jednak nie jest to fajne zajęcie. można by zastosować gwint odwrotny i nakręcać łepek, ale i tak trzeba by na tokarce stary gwint zedrzeć, zmniejszyć średnicę i gwintować - trochę bez sensu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pora na mały update .

Na start włożone litr glonów spagetti, po miesiącu ( chodź wypełnienie  filtra zajęło ok 3 tygodniu) ok 6 litrów co  widać na zdjęciach .

Z filtra jestem zadowolony, miałem obawy że będzie się w nim gromadził detrytus ale nic takiego nie ma miejsca ,ilość "robactwa " w akwarium się zwiększyła .

_DSC4110.JPG

_DSC4111.JPG

_DSC4141.JPG

_DSC4143.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajnie to zarosło.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piękna robota kolego, tylko pogratulować. A mam takie banalne pytanie, czemu zamykacie glony w reaktorze zamiast w luzem w sumpie? Czy to ma jakieś uzasadnienie? Lepiej rosną?


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

można lepiej doświetlić i trzymać obok sumpa ... i tylko tyle

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z obserwacji u mnie wynika również, że im lepszy przepływ koło spaghetti tym lepiej rośnie. W takim filtrze, z wymuszonym przepływem może to mieć znaczenie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, silvia napisał:

można lepiej doświetlić i trzymać obok sumpa ... i tylko tyle

Czyli jedynie dodatkowy element poza sumpem który może pociec :P 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.