Skocz do zawartości
Sting

Cyjano nie chce zejść...

Rekomendowane odpowiedzi

Tematów było pełno ale ręce opadają więc piszę...

Cztery miesiące temu robiłem restart zbiornika. Powtórne dojrzewanie przeszło delikatnie i po półtora miesiącu akwarium wyglądało już ok. Niestety pojawiły się cyjanobakterie i od dwóch miesięcy walczę z tym i nie chcą zejść. Nie bardzo mam już pomysły co z tym fantem zrobić. Parametry niby są ok, świecę od początku tak samo, nic nie zmieniałem. Parametry:

PH - 7,7   KH - 7,5  NO3 - 5  PO4 - nie wykrywalne więc przyjmijmy że 0,03  MG - 1450    CA - 420

Być może można coś poprawić ale od czterech miesięcy są właściwie na tym samym poziomie, żadnych wahań. Czyli parametry takie same były już przed cyjano.

Walczyć próbowałem następująco: najpierw dałem Mycosidol i ku radości cyjano zniknęło. Niestety po tygodniu wróciło. Zrobiłem więc ponowną kurację i znowu to samo, podczas kuracji znikało a po zakończeniu powracało. Zaciemniłem więc akwarium na trzy dni. Cyjano prawie zniknęło ale jak tylko odpaliłem światło to znowu wróciło i to ze zdwojoną siłą. Poczekałem trochę aby nie przesadzić i  poodciągałem kożuch. Niestety nic nie to nie dawało. Użyłem więc mocniejszego działa czyli Chemi clean. Niestety efekt jak z mycosidolem. Cyjno ciągle są i zejść nie chcą :( większość jest na piachu, na skałach na szczęście prawie nie ma (choć wcześniej i tam były).

Już nie wiem co mam robić. Jedyne co mi przychodzi do głowy to coś takiego: w połowie grudnia zmieniłem sól z Ocean Instant na Aquaforest . To było mniej więcej właśnie wtedy kiedy cyjano się pojawiło. Czy to możliwe aby od zmiany soli ?  Miał ktoś podobny problem ?

Edytowane przez Sting (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek
Tematów było pełno ale ręce opadają więc piszę...
Cztery miesiące temu robiłem restart zbiornika. Powtórne dojrzewanie przeszło delikatnie i po półtora miesiącu akwarium wyglądało już ok. Niestety pojawiły się cyjanobakterie i od dwóch miesięcy walczę z tym i nie chcą zejść. Nie bardzo mam już pomysły co z tym fantem zrobić. Parametry niby są ok, świecę od początku tak samo, nic nie zmieniałem. Parametry:
PH - 7,7   KH - 7,5  NO3 - 5  PO4 - nie wykrywalne więc przyjmijmy że 0,03  MG - 1450    CA - 420
Być może można coś poprawić ale od czterech miesięcy są właściwie na tym samym poziomie, żadnych wahań. Czyli parametry takie same były już przed cyjano.
Walczyć próbowałem następująco: najpierw dałem Mycosidol i ku radości cyjano zniknęło. Niestety po tygodniu wróciło. Zrobiłem więc ponowną kurację i znowu to samo, podczas kuracji znikało a po zakończeniu powracało. Zaciemniłem więc akwarium na trzy dni. Cyjano prawie zniknęło ale jak tylko odpaliłem światło to znowu wróciło i to ze zdwojoną siłą. Poczekałem trochę aby nie przesadzić i  poodciągałem kożuch. Niestety nic nie to nie dawało. Użyłem więc mocniejszego działa czyli Chemi clean. Niestety efekt jak z mycosidolem. Cyjno ciągle są i zejść nie chcą [emoji20] większość jest na piachu, na skałach na szczęście prawie nie ma (choć wcześniej i tam były).
Już nie wiem co mam robić. Jedyne co mi przychodzi do głowy to coś takiego: w połowie grudnia zmieniłem sól z Ocean Instant na Aquaforest . To było mniej więcej właśnie wtedy kiedy cyjano się pojawiło. Czy to możliwe aby od zmiany soli ?  Miał ktoś podobny problem ?
Mi pomogło zaciemnienie 24h, 2 dni tylo belka świeciła, później dokładałem niebieskie a na końcu białe. Po 2 tygodniach z hakiem wróciłem do normalnego świecenia. Dodatkowo przedmuchałem przed zaciemnieniem skałe i piach gdzie sięgnąłem. Węgiel i potrójna dawka bakterii, użyłem bacto reef balls. Cyjano zniknęło a teraz walcze z dino :)
Nie stosuję chemii, znalazłem coś takiego przeglądając sklepy - bakterie na cyjano. Popytaj może ktoś stosował i się wypowie. Powodzenia

https://jadwigamorska.pl/cyano-clean-10-ml-dobra-cena-bez-rabatu.html

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 U mnie wystarczyło wyłączyć zupełnie białe światło na kilka - kilkanaście dni , a pózniej stopniowy powrót (bardzo powoli).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

no mam dużo ale tak jak mówię, aktualnie na piachu i zejść nie chce. od tego odsysania to już chyba z połowę piachu wyparowało. Dzisiaj znowu zaciemniłem akwarium, potrzymam tak z trzy dni a później za radą zacznę włączać powoli światło, najpierw tylko niebieskie przez kilka dni i zobaczymy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość laszek

Musisz obowiązkowo dać bakterie. To cyjano musi z nimi konkurować a nie odwrotnie.

Wysłane z mojego LG-M200 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam umnie  też przez ok 2 miesiące było cyjano nie mogłem się tego pozbyć nawet przy ,,końskiej ,, dawce bakteri ale kupiłem spora babkę kopiąca i po 3 dniach niema śladu cyjano minus to jest drobny piasek na skałach ;)

Edytowane przez Tomasz Nastały (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nic nie napisales o bakteriach jakie uzywasz mialem to samo po konskich dawkach special blenda ustapilo

Dodam ze uzywalem biodigesta ktory nie umial zatrybic

Edytowane przez reek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie jakie stosuję to SPECIAL BLEND. Na mojego reefmaxa daję 20ml raz w tygodniu. Co onaczało u Was "końskie dawki" ? tak aby w drugą stronę nie przesadzić.

A czy stosował ktoś "Korallen-Zucht A-Balance" ?? nigdzie opinii nie znalazłem

Edytowane przez Sting (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołączę się do tematu, aqwa ma dwa i pół miesiąca pewnie dalej dojrzewa,  też miałem sporo cyjano odssysałem przy okazji połowa piachu poszła, na jakiś czas opuściło,  kupiłem babkę kopiąca super się spisuje przekopuje ładnie cały piach, z tym że pomimo ciągłego kopania przez babkę cyjano zaczęło się ponownie pojawiać ale w dwóch miejscach tylko akwarium ( prawy przedni róg i lewy tył też w rogu) reszta piachu jest czysta leje specjal Blend co tydzień po 20ml aqwa takie jak w opisie w profilu. Czy jest to efekt dalszego dojrzewania czy może inna przyczyna? Świece prime hd 12h 80% Blue  80% Royal Blue 50 % violet 20% White w tym wschody i zachody po 2h wtedy świece tylko niebieskim, też jestem zainteresowany jakie końskie dawki podawać jeśli to ma pomóc... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.