Skocz do zawartości
Gibo

pokolec do 250l

Rekomendowane odpowiedzi

Dnia 18.02.2018 o 10:40, Pawel_Q napisał:

Beti czy Ctenochaetus jest na żywo taki niebieski? Planuję tę rybkę, ale nigdy jej nie widzialem :) Na zdjeciach wygląda super i nie rośnie duża.

Żółtek jest tak popularny, że pływa w nie jednym akwarium 150 litrowym. Pływa i rośnie. Jeżdżąc po szczepki sam się o tym przekonałem. Właściciele mówili że mają problem z dopuszczeniem kolejnych ryb, bo zebrasoma atakuje I męczy. 

A teraz mój przykład. W 240 l pływa żółtek. Pierwszy do karmienia, agresja zerowa, ale ma ok. 6 cm. Plywa od dwóch miesięcy. Uzupelnialem już obsadę i byl spokojny, nie atakował. Nie wiem czy bym go kupił gdyby nie to że zamówiłem już większe akwarium. To jednak ryba, która rośnie dość duża.

u mnie jest bardziej fioletowy , możesz ocenić na filmie, choćby na tym

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Przemek79 u Ciebie świetnie się prezentuje. Będzie to jeden z 3-4 pokolcy, bo myślę jeszcze o trzech zebrasomach, na pewno flavensis i scopas, a xanthurum jeszcze w trakcie namysłów :cheers:

185 cm akwarium to super sprawa. U mnie niestety brak miejsca. Będzie tylko 150 długości i jakieś 530l :( Ale i tak się cieszę, że udało mi się wywalczyć większy zbiornik :) Już cię klei, a w maju start :animier:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, Pawel_Q napisał:

@Przemek79 u Ciebie świetnie się prezentuje. Będzie to jeden z 3-4 pokolcy, bo myślę jeszcze o trzech zebrasomach, na pewno flavensis i scopas, a xanthurum jeszcze w trakcie namysłów :cheers:

185 cm akwarium to super sprawa. U mnie niestety brak miejsca. Będzie tylko 150 długości i jakieś 530l :( Ale i tak się cieszę, że udało mi się wywalczyć większy zbiornik :) Już cię klei, a w maju start :animier:

strasznie się cieszę że udało mi się zmieścić 185 cm bo codziennie widzę jak dużo miejsca mają ryby do pływania i trochę coraz bardziej boję się co będzie gdy urosną 2-3 razy. Ale w planach postawienie drugiego akwarium obok już ponad 3 metrowego :D jak misie urosną będą miały się gdzie przenieść :wub:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2018 o 12:00, Pawel_Q napisał:

No właśnie na zdjęciach jest niebieski albo brązowy. Dzięki za informacje ;) muszę jednak na żywo zobaczyć. 

To tak w nawiązaniu - na żywo wygląda jeszcze lepiej:

jue3x4.jpg
i5u8lv.jpg
30iam83.jpg

A propos pokolców. Trzeba niestety trochę zdroworozsądkowo podejść do sprawy.

Czy strigosus jest spokojny? U mnie ganiał żółtka.

I jeszcze tylko się czepię: Was nie drażni to że "nie mam dwóch pokolcy" ?

Nie lepiej brzmi " nie mam dwóch pokolców"?

Skąd to unikanie "ów" w języku polskim? Że to takie bardziej "ą" "ę"?  ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, Nalesnick napisał:

To tak w nawiązaniu - na żywo wygląda jeszcze lepiej:

jue3x4.jpg
i5u8lv.jpg
30iam83.jpg

A propos pokolców. Trzeba niestety trochę zdroworozsądkowo podejść do sprawy.

Czy strigosus jest spokojny? U mnie ganiał żółtka.

I jeszcze tylko się czepię: Was nie drażni to że "nie mam dwóch pokolcy" ?

Nie lepiej brzmi " nie mam dwóch pokolców"?

Skąd to unikanie "ów" w języku polskim? Że to takie bardziej "ą" "ę"?  ;) 

Ładnie wygląda :) Będzie u mnie zdobił akwarium i mam nadzieję że z zebrasomami się dogada.

Językoznawcą nie jestem, ale wg mnie forma "nie mam dwóch pokolców" jest poprawna. O ile dobrze kojarzę to własnie końcówka -ów jest zalecana przez SJP. Tak samo nie "zagrał siedem meczy" tylko "zagrał siedem meczów" i nie "róża bez kolcy" tylko "róża bez kolców" :P Może niech to humaniści wytłumaczą, ja mam wykształcenie ścisłe :P

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, Nalesnick napisał:

Czy strigosus jest spokojny? U mnie ganiał żółtka.

u mnie to najspokojniejszy z pokolców, nie wadzi nikomu. ale mam względnie sporo miejsca (litraż i dużo kryjówek a jednocześnie miejsce do swobodnego pływania)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 19.02.2018 o 22:16, Przemek79 napisał:

u mnie jest bardziej fioletowy , możesz ocenić na filmie, choćby na tym

 

 

Świetne akwarium:-) no widzisz tu kwestia lampy,  ja mam dużo niebieskiego i on robi sie bardziej brązowy, u Ciebie wygląda bardzoej naturalne ale chyba masz T5 tak...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, @Beti napisał:

Swietne akwarium:-) no widzisz tu kwestia lampy ja mam duzo niebieskiego i on w tedy robi sie bardziej brązowy u Ciebie wygląda bardzoej naturalne ale chyba masz T5 tak...

hybryda T5 z ledami, ale one skręcone na 25%. no i w T5 mam mniej niebieskiego (blus+ to tylko 2 z 8 świetlówek)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 23.02.2018 o 13:16, Nalesnick napisał:

To tak w nawiązaniu - na żywo wygląda jeszcze lepiej:

jue3x4.jpg
i5u8lv.jpg
30iam83.jpg

A propos pokolców. Trzeba niestety trochę zdroworozsądkowo podejść do sprawy.

Czy strigosus jest spokojny? U mnie ganiał żółtka.

I jeszcze tylko się czepię: Was nie drażni to że "nie mam dwóch pokolcy" ?

Nie lepiej brzmi " nie mam dwóch pokolców"?

Skąd to unikanie "ów" w języku polskim? Że to takie bardziej "ą" "ę"?  ;) 

Śliczny jest, jak tylko pojawi się w okolicy to go biorę do siebie :lol:


obraz.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 18.02.2018 o 09:22, Tester napisał:

Tak jak Nika powiedziała, jednym z najmniejszych w sprzedazy jest Ctenochaetus strigosus. Może nie jest zbyt kolorowy, ale za to przydatny w akwarium bo chętnie zjada glony. Nie jest też zbyt agresywny. Z mojego doświadczenia (ale w 600L) nie był w ogóle zadziorny.Najgorsze pod tym względem były Zebrasomy - zwłaszcza Żółtek.

Odkopię temat. Mam tego strigosus i wielki kłopot. Ubił mi garbika i 3 razy mocno roztargał Chrysusowi brzuch aż do tkanki mięśniowej. Za każdym razem chrysusowi podawałem środki przeciwgrzybiczne oraz antybiotyk. Rany w niespełna dwa tygodnie się goiły. Teraz niestety ma czwarte uszkodzenie ale od dolnej strony brzucha i chyba uszkodzony przewód pokarmowy. Obawiam się że teraz go nie od ratuje. Jest jakiś sposób aby zmniejszyć agresję tego pokolca? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
58 minut temu, MecenasSlonejWody napisał:

Trzymać w odpowiednio dużym akwarium.

Niby tak, ale widziałem większy egzemplarz w mniejszym zbiorniku i nie było takich akcji

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, dla syna napisał:

Mam tego strigosus i wielki kłopot. Ubił mi garbika i 3 razy mocno roztargał Chrysusowi brzuch aż do tkanki mięśniowej

Dziwna Igor sprawa, 

widziałeś ze to on czy przypuszczasz,  może atakuje np. krab nocą?

Co do nerwowowych ryb, dzieje się tak jeśli przesadzamy z vitaminami do pokarmu, ale żeby garbka ubił hmm...to dziwne nie dziwne wszystko możliwe. 

miałam tą rybę i mam obecnie zero agresji.

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Beti napisał:

Dziwna Igor sprawa, 

widziałeś ze to on czy przypuszczasz,  może atakuje np. krab nocą?

Co do nerwowowych ryb, dzieje się tak jeśli przesadzamy z vitaminami do pokarmu, ale żeby garbka ubił hmm...to dziwne nie dziwne wszystko możliwe. 

miałam tą rybę i mam obecnie zero agresji.

 

To się w dzień dzieje. Kraby za dnia się nie ruszają. Wczoraj o 14:00 ryba zdrowa a 20 minut później rozerwany brzuch. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę żeby wrzucić jeszcze jednego pokolca też z tych mniejszych, żeby był bardziej zadziorny dla niej a zarazem łagodny dla innych. Taki jakby przewodnik stada który zaatakuje tylko tą rybę co "fika". O parametry wody się nie martwię, mam same zera na no3 i po4 i to bez odpieniacza. Natomiast ogranicza mnie litraż względem pływania. Dookoła skały jest wolna przestrzeń i 6 dużych jaskiń, tak że ryba 20+ cm ryba spokojnie się zmieści. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup małego a.lineatusa albo żółtka. Chyba jedne z bardziej zadziornych pokolców. U mnie rządził lineatus i ustawiał wszystkie ryby (w tym 12 cm białobrodego), ale zdetronizował go żółtek. Teraz mam 4, hierarchia się wytworzyła i jest spokój. Natomiast raczej o innych rybach zapomnij już w takim litrażu przy 2 pokolcach. U mnie akceptują tylko te zastane w zbiorniku, probowałem coś jeszcze wpuszczać po pokolcach, ale większość nie wytrzymała ich towarzystwa. Natomiast nie żałuje, dlatego, że dają bardzo dużo ruchu w zbiorniku, pływają w sposób spektakularny i pasą się na glonach ze skały, także skała wydarta do żywego - wg. mnie najlepszy sposób na walkę z glonami wszelakiej maści. Także żadne tam kraby, ślimaki etc. Pokolce wyjedzą wszystko. Pozdr., tomko

Edytowane przez tomko (wyświetl historię edycji)

Nowe 400L

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 godzin temu, dla syna napisał:

Odkopię temat. Mam tego strigosus i wielki kłopot.

Zaskakuje mnie to co piszesz. Miałem dwa egzemplarze tej ryby i nigdy nie zaobserwowałem agresji u tego pokolca. Zawsze sprawiał wrażenie jak by miał swój świat, taki odpowiednik autysty. Interesowało go tylko skubanie skały, na inne ryby w ogóle nie zwracał uwagi...zero interakcji społecznej. Może powodem jego zachowania był większy pokolec - żółtek...


Pozdrawiam,

Norbert

1d86b53c10113aeb103b8479a70f4e57u1540a1381.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystkie, lub prawie wszystkie pokolce z rodzaju ctenochaetus będą ganiać ślizgi i ślizgopodobne (np. babki). Ale raczej mają w 4 literach całą resztę (oprócz pokolców rzecz jasna). Bardzo dziwne, że atakował chrysusa, a jeszcze dziwniejsze, że garbika.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, norbi2222 napisał:

Zaskakuje mnie to co piszesz. Miałem dwa egzemplarze tej ryby i nigdy nie zaobserwowałem agresji u tego pokolca. Zawsze sprawiał wrażenie jak by miał swój świat, taki odpowiednik autysty. Interesowało go tylko skubanie skały, na inne ryby w ogóle nie zwracał uwagi...zero interakcji społecznej. Może powodem jego zachowania był większy pokolec - żółtek...

Właśnie nie mam więcej pokolców. Tylko ten jeden ze względu na pojemność zbiornika. Moja obsada po ostatniej stracie to dwa błazeński, ten nieszczęsny chrysus i ten agresywny pokolec. Kraby i krewetki pomijam bo to nie ich sprawka. Mikro pustelniki żyją swoim życiem a percnon jak widzi strigosusa to ucieka aż się piach podnosi bo jego też ściga. Co najlepsze pokolec jest wypływany z podobnego litrażu i tam nie atakował ryb. 

Myślałem wsadzić jakiegoś pokolca aby zaburzyć jego agresję w stosunku to pozostałych ryb. Tylko jakiego, do takiego litrażu 240l. O parametry się nie martwię. Biologia jest mocno rozpędzona. 

ub6IZ8i.jpg

To uszkodzenie na boku z 1 września, mięśnie były częściowo poszarpane. Po podaniu środka przeciwgrzybicznego i antybiotyku nie ma obecnie śladu. 

QiC2svr.jpg

To z wczoraj, tutaj problem jest większy bo widać jelita. Gdyby była możliwość jej "uśpienia" byłbym w stanie założyć jej klamrę aby to się zagoiło. Jedyny minus taki że może mieć jelita uszkodzone bo z tym już sobie nie poradzę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.