Skocz do zawartości
malythc

akwarium 200 bez sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam o to moje akwarium 200l 100x40x50h zalane 12 stycznia a w nim odpieniacz hydro slim 250.65

2 falowniki jeden 3000l/h drugo 2500l/h

Filtr kaskadowy a w nim ceramika,wata i węgiel

Grzalka 200w wyłączona bo mam 25c

20kg suchej skały 

10 kg żywego piasku

Oświetlenie power led sam robiłem 40 diod power led 3w 

Sol na początek aquaforest

Woda z filtra ro tak mi doradzał ze sklepu Bez zywicy 

mam pytanie potrzebuje kupić ślimaki ktoś ma nadwyżkę pochodzę z Koszalina 

1518962325697.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej  

Czerwonego światła zdecydowanie za dużo. Z pewnością będzie dobre dla glonów,  a tego chcemy uniknąć. Przerób najszybciej jak to możliwe. Dodaj royal blue, może jakieś uv.  Wartao zajrzeć do działu DIY. 

Jakie masz diody??? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, malythc napisał:

Mam royal blu z 20sztuk uv 5 sztuk spectrum 10szt

spectrum to raczej do roślinnego akwarium.  Ja bym wymienił na białe 20000k lub zbliżone.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, malythc napisał:

Woda z filtra ro tak mi doradzał ze sklepu Bez zywicy 

Hej:-) czemu bez żywicy?co to za sklep? To ile masz teraz na DTS nie wierzę że 000


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A po co mu potrzebne to 000, do szczęścia ? bo napewno nie jest niezbędne. W życiu nie używałem wody di i jakoś żadnych plag z tego powodu nie doświadczyłem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokazywał mi swoje baniaki bez żywicy sam filtr ro to mówił ze jak plagi maja wyjść to i tak wyjdą więc po co przepłacać tak powiedział 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, volf napisał:

A po co mu potrzebne to 000, do szczęścia ? bo napewno nie jest niezbędne. W życiu nie używałem wody di i jakoś żadnych plag z tego powodu nie doświadczyłem.

Ja też startowalem na RO i żadnych glonów nie doświadczyłem. Ale czytając forum przeszedłem na 000 . I właśnie co dziwne nawiedziły mnie glony .Pomimo stosowania RODI i gdzie zbiornik około roku miał. Więc zgodzę się że RODI do szczęścia nie potrzeba :).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, robert66653 napisał:

Ja też startowalem na RO i żadnych glonów nie doświadczyłem. Ale czytając forum przeszedłem na 000 . I właśnie co dziwne nawiedziły mnie glony .Pomimo stosowania RODI i gdzie zbiornik około roku miał. Więc zgodzę się że RODI do szczęścia nie potrzeba :).

Ciągle powielanie są jakieś wymyślone mity, i do tego nie poparte żadnym doświadczeniem. Tylko uśmiać się można jak się czyta niektóre, dlatego zaglądam tu w celach rozrywkowych albo żeby doradzić komuś zgodnie z tym co sam przetestowałem. 

malythc,  wywal te diody spektrum  daj RB i ze cztery/pięć białych , będzie ładny blekit dla oka i korale zadowolone. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, volf napisał:

Ciągle powielanie są jakieś wymyślone mity, i do tego nie poparte żadnym doświadczeniem. Tylko uśmiać się można jak się czyta niektóre, dlatego zaglądam tu w celach rozrywkowych albo żeby doradzić komuś zgodnie z tym co sam przetestowałem. 

@volf no nie bądź taki skromny:D Ty jako doświadczony akwarysta piszesz o mitach, to ilu tu z tych ludzi  na forum stosuje żywice? Czyli można śmiało zastanowic się czy nie zlikwidować?tylko pytanie czy to zagwarantuje w każdym akwarium że będzie bez problemów?moim zdaniem Nie,a sprzedawca w sklepie tez nie powinien tak doradzić nie wiedzac jaką posiada autor tematu wodę w kranie.Tu nie chodzi kto ma rację ale sorry zabrzmiało to tak jak by żywica to zło niepotrzebnie:-) są akwaria co jadą na kranówce,bez odpieniacza itp zgoda ale czy każdy sobie z tym poradzi?myślę ze nie.;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Pytanie co puszcza membrana a co zywica wciaga. Z tego co wiem fosforany i krzemiany wcale az tak zbedne nie sa a wrecz w dojrzalych zbiornikach krzemiany sie suplementuje. Sa potrzebne m.in. zooksantelom - tak gdzies wyczytałem. Poza tym wg oryginalnej receptury do nawozu f2 do fito dodaje sie krzemiany ktore laduja przeciez w akwarium. Co do fosforanow to nie jest chyba zadne odkrycie ze przy absolutnym 0 miekkie i lps potrafia zejsc z glodu. Membrana puszcza z tego co pamietam tez troche wapnia... 

 

Tak na logike jezeli ktos uzywa Di to zuzycie zywicy wywola plage pewnie, bo w systemie brakuje konsumentow tego co zywica wylapywala a teraz puszcza i jak zwykle korzystają na tym najszybsi tzn plagi ktore powoli wyprze inne zycie. Dalej wracając do poczatku jezeli akwarysta  nigdy nie uzywal zywicy najprawdopodobniej w systemie pojawia sie konsumenci w czasie dojrzewania i brak zywicy wcale wiele nie szkodzi. Ale to moja teoria a nie praktyka wiec wielu akwarystow z doświadczeniem moze sie nie zgadzac. Tak z wlasnego podwórka, przez pierwszy rok prowadzenia akwarium nie uzywalem zywicy a tds po membranie dawal wynik 15-20. Dojrzewanie przeszlo dosc gladko. Pozniej pojawilo sie cyjano ale to raczej moja wina bo eksperymentowalem z podawaniem fosforanow i wodki. Po zbiciu fosforanow i zmianie wodki na ocet sinice zajmuja juz tylko malutki skrawek tylnej szyby. Aktyalnie mam zasypana zywice i od dawna jej nie zmienialem. tds pokazuje juz 10 a sinice w szybkim odwrocie. zadnych okrzemek ani dino.

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie namawiam żeby nie stosować di, a tym bardziej żeby wywalać żywice. Każdy decyduje za siebie, napisałem że nie jest niezbędna. Co się tyczy mitów tutaj, to można książkę napisać. 

29 minut temu, @Beti napisał:

@volf no nie bądź taki skromny:D Ty jako doświadczony akwarysta piszesz o mitach, to ilu tu z tych ludzi  na forum stosuje żywice? Czyli można śmiało zastanowic się czy nie zlikwidować?tylko pytanie czy to zagwarantuje w każdym akwarium że będzie bez problemów?moim zdaniem Nie,a sprzedawca w sklepie tez nie powinien tak doradzić nie wiedzac jaką posiada autor tematu wodę w kranie.Tu nie chodzi kto ma rację ale sorry zabrzmiało to tak jak by żywica to zło niepotrzebnie:-) są akwaria co jadą na kranówce,bez odpieniacza itp zgoda ale czy każdy sobie z tym poradzi?myślę ze nie.;)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Volf jako że cię cenie spojrzałem na ten post co tu po tobie tak jeżdzą "hejterzy" i muszę po części z tobą i z innymi, nie zgodzić się, a to dlatego iż każdy system jest inny i każdemu co innego jest potrzebne i tak jak Tobie żywica nie jest potrzebna ( i ja to całkowicie rozumiem ), to już mi żywica pomogła najpierw w stwierdzeniu iż mam na tds-sie 0.00 jak i w przyroście koralowców twardych .

Też takiego byłem zdania na początku ale człowiek ciągle się uczy i ja mogę powiedzieć tak :

Na początku to kranówę można lać .

A potem niestety jeśli ktoś podwyższa sobie poprzeczkę to i lepszy badyl musi sobie kupić aby ją przeskoczyć.

I tu jest cały sens 

Prawie każdy ma rację ale będzie wychwalał tylko swoją metodę a innego negował .

Z pełnym szacunkiem do waszego zdania Bzyku.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, @Beti napisał:

@volf no nie bądź taki skromny:D Ty jako doświadczony akwarysta piszesz o mitach, to ilu tu z tych ludzi  na forum stosuje żywice? Czyli można śmiało zastanowic się czy nie zlikwidować?tylko pytanie czy to zagwarantuje w każdym akwarium że będzie bez problemów?moim zdaniem Nie,a sprzedawca w sklepie tez nie powinien tak doradzić nie wiedzac jaką posiada autor tematu wodę w kranie.Tu nie chodzi kto ma rację ale sorry zabrzmiało to tak jak by żywica to zło niepotrzebnie:-) są akwaria co jadą na kranówce,bez odpieniacza itp zgoda ale czy każdy sobie z tym poradzi?myślę ze nie.;)

A jaka jest tolerancja błędu TDS którego używasz ? I czy myślisz ,ze te 000 to faktycznie 000 ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No 000 czy 005 ale bym się zastanawiala jak by bylo np 030 czy to lać?

Edit:jesli pytasz czy jestem pewna swojej wody czy 000 to 000 to tak jestem pewna bo jest mierzona miernikiem WTW (konduktometr)do pomiarów laboratoryjnych :-)

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Używam zwykłego chińskiego tds-a .

Ale wiem że po zainstalowaniu żywicy za filtrem odw.osmozy. z 0.03 pokazuje mi 0.00 .

I jak pisałem wcześniej na 95 % widzę różnice po przyrostach twardych, bo miękkie też rosły ale wolniej .

 

5 minut temu, @Beti napisał:

np 030 czy to lać?

Na pewno nie do twardych .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, @Beti napisał:

No 000 czy 005 ale bym się zastanawiala jak by bylo np 030 czy to lać?

Edit:jesli pytasz czy jestem pewna swojej wody czy 000 to 000 to tak jestem pewna bo jest mierzona miernikiem WTW (konduktometr)do pomiarów laboratoryjnych :-)

Który tez jest obarczony jakąś tolerancja błędu pomiaru :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, malythc napisał:

Mam royal blu z 20sztuk uv 5 sztuk spectrum 10szt

Ile akwarium ma, kiedy zalałeś? Zamiast tych diod spectrum, domyślam się, że chodziło o ful spectrum daj lepiej białe w okolicach 10tys. K lub więcej, ale są tu akwaria gdzie jest zastosowana dioda ful spectrum, ale max 1-2sztuki na takie akwarium, ale ja bym z tego zrezygnował. No i jeszcze raz, jak chcesz ślimaki to ile akwarium już ma, kiedy zostało zalane?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 godzin temu, jarek35 napisał:

Który tez jest obarczony jakąś tolerancja błędu pomiaru :)

Jarku;-)no tak ale jeśli tak będziemy myśleć czy każde urządzenie nie jest wiarygodne,to co jest wiarygodne?jakie urządzenie będzie nam gwarantować to 100% pewności-)

myślę że akurat co do miernika WTW można być pewnym prawie że 100% jak nie 100% jest to miernik mega dokładny,a jeśli nie to to co będzie nam gwarantowało,gdzieś ta granica jest.W mierniku zwykłym DTS jest ta granica błędu 000 na 001 a w WTW jest 000001 więc jest różnica;-)Myślę że tu można spać spokojnie,jak widzisz działają akwaria bez DI,na kranówce,bez odpieniacza,itp.Ja mam żywicę i nie zrezygnuję wole zapobiegać jak leczyć ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Potwierdzam  od pol roku robie podmiany na wodzie ktora powinna splywac z membrany do scieku, przyznam sie ze to z lenistwa i braku czasu na wymiane membrany. Woda po zywicy juz prawie nie leci :-)

Objawy 

Eufilie ma rozsadzic. Reszta miekich i ukwialow bez zmian. Spsow nie mam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumie co chcą udowodnić niektore osobu tym ze mówią że leją wode prawie że "gnojówkę" i też będzie ok:-) wszystko rośnie bez plag itp.i po co ogolem żywica, nie wiem czy to ma podnieść ego ze ja potrafie a drugi nie?

Chetnie oglądane takie akwarium full Sps za paręnaście tys złotych kto powie ze Nie używa żywicy leje gnojówkę i  wszystko rośnie nie ma plag i zaryzykuje to że może być różnie i korale za paręnaście tys zl szlak trafi.Zapewne sa takie osoby ze zaraz napisza ze to "ja" Wystarczy spojrzeć na olx ile sie sprzedaje akwari z braku czasu,po zdjeciach widac niektórych ze plagą itp..czasem sie trzeba zastanowić czy warto cos zakładać a potem nie mieć czasu na to;)

Są akwaria i akwaria :-)

Ps.przypomina mi to temat z odpieniaczem dać czy nie dac:-)

Sorry za emocje ale nie lubię polemizować,masz korale miekkie za pare słówek lej gnojówkę one to lubia,ale jak kupisz zycia za 10.tys zmienisz zdanie.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, @Beti napisał:

Chetnie oglądane takie akwarium full Sps za paręnaście tys złotych kto powie ze Nie używa żywicy

Może nie gnój ale żywicę wymieniam jak mam us powyżej 15 ,teraz z 4 . I cz było 0 czy 15 żadnej zmiany , i tak leję KH i tak ten promil z RO nie ma wpływu . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) są i miękasy na które spokojnie można wydać tyle kasy @@Beti ale raczej nie można im lać gnojówki :) bo są cholery wymagające (np rzadkie odmiany Zoa są kapryśne) tak czy inaczej wg mnie żadnym zwierzakom nie można lać byle czego, tylko trzeba starać się zapewnić warunki jak w naturze, na ile możemy. A wymiana prefiltrów żywicy i membrany zajmuje naprawdę tylko 20 minut - może mniej.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale akwarystyka to nie tylko SPS za 10k. Temat o kranówie powraca co jakiś czas.


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Ura napisał:

:) są i miękasy na które spokojnie można wydać tyle kasy @@Beti ale raczej nie można im lać gnojówki :) bo są cholery wymagające (np rzadkie odmiany Zoa są kapryśne) tak czy inaczej wg mnie żadnym zwierzakom nie można lać byle czego, tylko trzeba starać się zapewnić warunki jak w naturze, na ile możemy. A wymiana prefiltrów żywicy i membrany zajmuje naprawdę tylko 20 minut - może mniej.

Panowie:-) no o tym mówię właśnie ze jednak jest potrzebna:-)

8 minut temu, SU1 napisał:

Może nie gnój ale żywicę wymieniam jak mam us powyżej 15 ,teraz z 4 . I cz było 0 czy 15 żadnej zmiany , i tak leję KH i tak ten promil z RO nie ma wpływu . 

Ok 15 ale nie 030 czy 050 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.