Skocz do zawartości
anx

Jak nie przenieść aiptasii do nowego akwarium?

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie!

Powoli zalewam nowe akwarium, jednak pojawiły się pewne wątpliwości - kupiłam część skały suchej i część żywej (obecnie czeka w dojrzałym akwarium 60l), na której znajduje się kilka aiptasii. I teraz widzę dwie możliwości - albo wrzucić na start tylko suchą, a do 60tki kupić krewetkę np. kuekenthali, albo wrzucić i suchą i żywą i po tym jak dojrzeje kupić krewetki/brzydala...

Ktora opcja byłaby lepsza? Nie chciałabym znów na starcie zafundować sobie plagi, z drugiej strony może to znacząco wydłużyć dojrzewanie i zachwianie systemu po dołożeniu żywej skały. 

Dodam, że kilka razy potraktowałam ją AiptasiaXem, jednak odrastają.

Bardzo dziękuję za pomocne odpowiedzi :)

Edytowane przez anx (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W dużym przybliżeniu ok. 10 kg.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na twoim miejscu ja bym połączył te dwa rozwiązania w miarę możliwości tj. odpalić nowy zbiornik na suchej skale, dokładnie przejrzeć żywą skałę i dodać tylko tą część, która jest w 100% bez Aiptasi (o ile to możliwe). A z resztą żywej skały powalczyć. 

10kg skały na 60L to trochę sporo tego gruzu;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że nie unikniesz przeniesienia różyczki do nowego baniaka tak że przygotuj się na wprowadzenie jej naturalnego wroga.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja swoją skałę bardzo dokładnie oglądałem i nawet była w "kwarantannie" po pół roku zaczęła pokazywać się aptasia.

Teraz ta skała wyląduje w sumpie a do nowego akwa trafi marco rock's.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aiptasia to nieodzowna część każdego akwarium morskiego :) prędzej czy później, ale zawsze się pojawi :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na suchej i przytargałem ze szczepkami. Pojedyncze sztuki usuwałem w miarę możliwości ale co kilka dni pojawiała się nowa. Prewencyjnie kupiłem krewety i więcej aiptasi nie widziałem.

Moim zdaniem jak kupisz krewete "prewencyjnie" lub kiedy masz małe pojedyncze sztuki róż to powinno być ok. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, anx napisał:

 a do 60tki kupić krewetkę npm kuekenthali, albo wrzucić i suchą i żywą i po tym jak dojrzeje kupić krewetki/brzydala...

ślimak Berghia (kilka) i masz pewność że wyczyszczą bo to specjaliści pokarmowi z krewetkami i brzydalami bywa różnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, silvia napisał:

ślimak Berghia (kilka) i masz pewność że wyczyszczą bo to specjaliści pokarmowi z krewetkami i brzydalami bywa różnie

Ale gdy braknie aptasi padną z głodu

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

3 minuty temu, elespero napisał:

Ale gdy braknie aptasi padną z głodu

to oddasz / odsprzedasz jak "skończą robotę"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, silvia napisał:

 

to oddasz / odsprzedasz jak "skończą robotę"

No niby tak, lecz aptasia najprawdopodobniej powróci po jakimś czasie bo zalążki zostaną.

Krewetki powinny być cały czas, a ślimak to w razie plagi.

moje zdanie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, StefanTG napisał:

Aiptasia to nieodzowna część każdego akwarium morskiego :) prędzej czy później, ale zawsze się pojawi :) 

I jak zaczynałem z solniczką ,ktoś mi powiedział że aiptasia nie stanowi problemu i nie jest czymś złym . Kupiłem krewetkę  i zero problemu a w spływie i sumpie mam las i zupełnie mi nie przeszkadza wręcz odwrotnie  .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, elespero napisał:

No niby tak, lecz aptasia najprawdopodobniej powróci po jakimś czasie bo zalążki zostaną.

Krewetki powinny być cały czas, a ślimak to w razie plagi.

moje zdanie :)

i tu się zgodzę w 100% :)

nawet jak ślimaki wyczyszcza skałę do czysta (chyba one jedyne to potrafią a na pewno nie brzydal) to przywleczesz ze szczepkami

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja polecam chaetodona. raz, że super ryba a dwa nawet mały osobnik w 2 tyg wyczyści wszystkie róże a bez problemu je mrożonki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Najlepszy to jest Chełmon, zje wszystkie i to tak że już nie odrosną.

Natomiast jak są w kominie to zeskrobać i odessać co się da, resztę zalać rodi na 3-4 godziny, taki zabieg robiłem 2 razy i definitywne pozbyłem się aipstasi.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, StefanTG napisał:

Aiptasia to nieodzowna część każdego akwarium morskiego :) prędzej czy później, ale zawsze się pojawi :) 

I to jest w sumie bardzo fajne można mieć super rybę " Brzydala "

Jest super pod każdym względem dodam iż mam go koło miesiąca ani jednej róży .

:bow

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po brzdalu niestety odrastają, niezbyt dokładnie je wyjada, dodatkowo gustuje w sps-y ach.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Miałem lysmata kuekenthali i wyjadła wszystkie aiptasie. Długo ich nie było bo dobrze ponad dwa lata, aż na jesieni zeszłego roku kupiłem szczepki korali i aiptasie pojawiły się od nowa. Dziś kupiłem krewetkę pod nazwą lysmata wurdemanni i zobaczę co jest warta, czy będzie taka skuteczna jak lysmata kuekenthali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hm...

ciekawe zobaczy sie .

Ale przerażony trochę jestem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, maciej01 napisał:

Miałem lysmata kuekenthali i wyjadła wszystkie aiptasie.

głodziłeś jakoś specjalnie ? miałem 2 sztuki w 60l i ... czasem tylko coś poskubały (za to skubały to co nie trzeba) i oczywiście wolały wyłapywać to co ryby nie zjadły

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie głodziłem, nawet dawałem mrożonki prosto do "pyska". Po prostu miałem szczęście, dobrze trafiłem. Zresztą tak jest z większością zwierząt w naszych akwariach, że u jednego krewetka, ryba zjadają niechciane "plagi", a ktoś inny ma pecha i nie chcą u niego jeść.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, silvia napisał:

głodziłeś jakoś specjalnie ? miałem 2 sztuki w 60l i ... czasem tylko coś poskubały (za to skubały to co nie trzeba) i oczywiście wolały wyłapywać to co ryby nie zjadły

Ten sam problem miałem z tymi krewetkami za to z brzydalem nic z tych złych rzeczy się nie dzieje.

Może własnie tez trafiłem na taki egzemplarz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, CzaQ napisał:

Na twoim miejscu ja bym połączył te dwa rozwiązania w miarę możliwości tj. odpalić nowy zbiornik na suchej skale, dokładnie przejrzeć żywą skałę i dodać tylko tą część, która jest w 100% bez Aiptasi (o ile to możliwe). A z resztą żywej skały powalczyć. 

10kg skały na 60L to trochę sporo tego gruzu;)

To byłoby dobre rozwiązanie, jednak jak się przyjrzałam, to sprawiedliwie na każdej skale jest po jednej róży takiej mniej więcej 1 cm. 

Skała wypełnia większą część tego akwarium ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 18.02.2018 o 21:58, BzykU napisał:

I to jest w sumie bardzo fajne można mieć super rybę " Brzydala "

Jest super pod każdym względem dodam iż mam go koło miesiąca ani jednej róży .

:bow

 

 

Z brzydalem jest niestety jeden problem, bardzo często gustuje w LPS  :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.