Skocz do zawartości
sky

z czego nakrywka na akwarium ?

Rekomendowane odpowiedzi

zastanawiam się czym nakryć akwarium, czy lepsza będzie szyba opti (ale minusem jest jej zdejmowanie i łatwość z zniszczeniu) czy może jakaś płyta typu poliwęglan (ale nie wiem jak to się będzie zachowywało z przewodzeniem swiatła od świetlówek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Temat stary.

IMO najlepsze jest nałożyć moskitierę z możliwie rzadką siatką ~1cm otwory.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

chodzi tez o parowanie, moskitiera odpada

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Morskiego sie nie przykrywa poczytaj o wymianie gazowej;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Są gotowe zestawy z pokrywami i radzą sobie całkiem fajnie więc możesz zrobić pokrywę ze świetlówkami od spodu, jeśli chcesz dać lampę nad plexi albo szybie to musisz liczyć się ze stratami wydajności oświetlenia, lampy z założenia mają plexi pomiędzy świetlówka a wodą żeby elektronika nie dostawała wilgoci 

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

obecne akwarium mam z pokrywa i nie widzę żadnych problemów, zresztą kilku znajomych też ma przykryte dużo większe i wszystko pięknie gra,

ze stratą wydajności to się zgadzam, aczkolwiek szukam najmniej stratnego tworzywa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, @Beti napisał:

Morskiego sie nie przykrywa poczytaj o wymianie gazowej;-)

Znam wielu którzy mają przykryte akwaria,i nic tym akwariom nie jest.Nikt nie mówi o szczelnym przykryciu akwarium.Niestety jeżeli w małym pomieszczeniu które nie ma dobrej wentylacji umieścisz spore akwarium morskie bez  jakiegoś przykrycia,to grzyb masz prawie pewny.Nie ma co popadać w paranoje z tą wymianą gazową.Znajomy tysiączkę wrzucił do pokoju w bloku i żona chce go zabić bo wilgotność jak w tropikach,a mu nagadali że przykryć nie może.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli zrobisz plexi nad akwarium a lampa otwarta to będzie działać jak każda lampa, nie dubluj jak nie trzeba i będzie OK

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Polecam Dibond mam u siebie i się sprawdza.

6e1d21d27035a.jpg

jak widzisz pokrywa zamykana po prawej stronie widać zawiasy a po lewej system otwierania Tip On. Dibond z jednej strony jest malowany na biało z drugiej zaś jest szczotkowane aluminium pokryte lakierem. Wszystko się ładnie komponuje z obudową pokrywy. 

Edytowane przez jogofrugo (wyświetl historię edycji)

98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, jogofrugo napisał:

Polecam Dibond mam u siebie i się sprawdza.

Ale chyba nie masz przykrytego akwarium tylko zrobiona z dibondu koronę. Ja mam nakryte zwykłą szybą i problemów żadnych nie stwierdziłem, za to parowanie zmniejszone do minimum.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
19 minut temu, andzior70 napisał:

Ale chyba nie masz przykrytego akwarium tylko zrobiona z dibondu koronę. Ja mam nakryte zwykłą szybą i problemów żadnych nie stwierdziłem, za to parowanie zmniejszone do minimum.

Korona z profilów aluminiowych a pokrywa z Dibondu


98d537abf002fd3a1d80fb8ef41d7703u1677a15

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też ostatnio patrzałem na moje długie zamknąć to trafiłem na taki stary temat z spienione PCV i też mam dylemat ale mi się spodobało 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, grzegorz77 napisał:

Znam wielu którzy mają przykryte akwaria,i nic tym akwariom nie jest.Nikt nie mówi o szczelnym przykryciu akwarium.Niestety jeżeli w małym pomieszczeniu które nie ma dobrej wentylacji umieścisz spore akwarium morskie bez  jakiegoś przykrycia,to grzyb masz prawie pewny.Nie ma co popadać w paranoje z tą wymianą gazową.Znajomy tysiączkę wrzucił do pokoju w bloku i żona chce go zabić bo wilgotność jak w tropikach,a mu nagadali że przykryć nie może.

Tlen w akwarium morskim wykorzystywany jest przez wszystkie organizmy żywe. Wymiana następuje na styku powierzchni powietrza i wody. Dlatego bardzo ważny jest ruch
lustra wody. Falująca powierzchnia wody pozwala na wymianę gazową, uciec CO2 na zewnątrz zbiornika, a dostać się O2 do wody. Im niższa temperatura, tym jest on
bardziej przyswajalny.
W temperaturze 30 oC woda słona rozpuszcza około 4mg/l tlenu, co ma ujemny wpływ na życie w naszym zbiorniku. Algi zielone podczas dnia wydzielają dużą ilość Tlenu.
Ruch i duża cyrkulacja wody, odpieniacz są gwarantem odpowiedniej zawartości tlenu. W typowych warunkach, jakie panują na morzach rafowych, lub w naszych zbiornikach
tz. Przy temperaturze 24-26 oC, oraz zasoleniu 1.024 g/l ilość rozpuszczonego tlenu powinna wynosić około 6 mg/l. Proponuje też artykul:-)

https://reefhub.pl/cyrkulacja-w-akwarium-morskim/

Maly artykuł może przydatny

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Beti a jak wysoką masz koronę? Ryby Ci wyskakują czy spokój? 

Też myślałem o pokrywie, ale zrobiłem wzmocnienia 6cm dookoła akwarium, a resztę przykryję lampą. Oczywiście nie na styk, ale wyskoczyć będzie trudno. Chyba :mellow:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, Pawel_Q napisał:

@Beti a jak wysoką masz koronę? Ryby Ci wyskakują czy spokój? 

Też myślałem o pokrywie, ale zrobiłem wzmocnienia 6cm dookoła akwarium, a resztę przykryję lampą. Oczywiście nie na styk, ale wyskoczyć będzie trudno. Chyba :mellow:

10cm wysoka z sosny malowana lakierem czarnym wodnym.jeszcze nic nie wyskoczylo:-)

Ja mam lampe  wysoko chyba 17nad akwarium co do parowania wody na 24h obecnie około 3l wody Ro i grzyba nie mam ;-) ale mieszkanie trzeba wietrzyc a w okresie zimowym choc dwa razy po 15min.:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, @Beti napisał:

10cm wysoka z sosny malowana lakierem czarnym wodnym.jeszcze nic nie wyskoczylo:-)

Ja mam lampe  wysoko chyba 17nad akwarium co do parowania wody na 24h obecnie około 3l wody Ro i grzyba nie mam ;-) ale mieszkanie trzeba wietrzyc a w okresie zimowym choc dwa razy po 15min.:-)

To sporo 3l zimą. Czyli od tafli wody do końca korony ile masz cm?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, Pawel_Q napisał:

To sporo 3l zimą. Czyli od tafli wody do końca korony ile masz cm?

Pawel to nie jest sporo na 660l na dobę 3litry, w domu się pali i mam w salonie 24-25st lubie ciepelko :Pw okresie letnim okolo 4 litry i nigdy nie bylo problemu z wodą, max raz miała 26.7st ale w sumpie wentylatory szt4 

. Od tafli wody do konca korony jest dokladnie 14.5cm


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

U mnie w zimę bez osuszacza powietrza na wszystkich chłodniejszych niż powietrze powierzchniach w tym na przewodach wykrapla się wilgoć. No a że ja mam zasilanie różnych części urządzeń z innych faz to w skrzynkach między przewodami jest różnica potencjału rzędu 400 V więc wystarczy trochę wilgoci iiii wali łukami. Takie wyładowania są bardzo niebezpieczne. W zimę przykrywam część zbiorników żeby ograniczyć parowanie. W lato za to zawsze jest problem z nadmiarem ciepła więc wentylatory działają cały czas i dzięki temu nie trzeba odpalać osuszacza. W lato odsłaniam zbiorniki bo dzięki mocnemu parowaniu nigdy nie muszę chłodzić wody. 

Kiedyś jak miałem hodowlę w innym pomieszczeniu, które nie było potynkowane antygrzybicznym tynkiem zawsze w zimę w rogu pokoju gdzie chyba jest nieszczelna izolacja wyrastał na ścianie grzyb. Nazywałem go Zygmunt. Nie walczyłem z nim bo się bałem ze przy okazji zabije akwaria. W lato Zygmunt wysychał. Potem jak przeniosłem akwaria to wyciąłem Zygmunta.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti, ja jak już pisałem mam przykryte szybami i nie mam żadnego problemu z wymianą gazową, wody dziennie dolewam 300 ml na 260 l w obiegu z tym że odpieniacz zaciąga powietrze z dworu i na spływie za grzebieniem mam mały wodospad co też pomaga w wymianie gazowej no i wiadomo że nie jest to nakrycie w 100% szczelne, zawsze zostają jakieś szparki po bokach.


577ef1154f3240ad5b9b413aa7346a1e.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja nie polemizuje czy i kto przykrywa,uwazam że nie powinno się przykrywac allllleee czemu nie skoro nie masz problemów to tylko sie cieszyć:-)

Ale napewno coś w tym jest:-)

 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wystarczy wsadzić do akwarium wężyk od napowietrzacza i mamy załatwioną zarówno wymianę powietrza pod pokrywą jak i cyrkulację w razie braku prądu. Napowietrzacz mozna podpiąć pod UPS... U mnie w kazdym zbiorniku jest taka awaryjna cyrkulacja. Często to nawet jedyna cyrkulacja. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, nanokaczor napisał:

Wystarczy wsadzić do akwarium wężyk od napowietrzacza i mamy załatwioną zarówno wymianę powietrza pod pokrywą jak i cyrkulację w razie braku prądu. Napowietrzacz mozna podpiąć pod UPS... 

Śmiać mi sie chce jak wspomniałeś o UPS założyłam z komputera taki 700w mysle jak braknie pradu to choc cyrkulatory będą chodziły,no chodzily 2min i to wszystko!padł!! 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

No to zależy jakie akumulatory w nim masz i jaką moc ma pompa powietrza.  UPS może zasilić cały twój dom przez wiele godzin - jeśli tylko masz odpowiednie akumulatory. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, nanokaczor napisał:

No to zależy jakie akumulatory w nim masz i jaką moc ma pompa powietrza. UPS może zasilić cały twój dom przez wiele godzin - jeśli tylko masz odpowiednie akumulatory. 

No widocznie taki z komputera się nie nadaje,tu się nie znam jaki trzeba itp;)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 minuty temu, @Beti napisał:

Śmiać mi sie chce jak wspomniałeś o UPS założyłam z komputera taki 700w mysle jak braknie pradu to choc cyrkulatory będą chodziły,no chodzily 2min i to wszystko!padł!! 

Mam 600w ups. Wpiete do niego odpieniacz tunze 9004 , cyrkulator rw4 i pompa obiegowa AN 4000l/h. Bez pradu działa ponad godzinę. Ups ma 3 lata

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.