Skocz do zawartości
@Pawel

Ktora lampa Pacific Sun

Rekomendowane odpowiedzi

Ale to jest nr ogólnie dostępny na stronach PS więc myślę że nie udostepnilem żadnych zakazanych danych 

a co do programu bali sam osobiście go nie używam znalazłem swoje ustawienie kolorów które mi w końcu odpowiada 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
46 minut temu, Moljzesz napisał:

 

Program bali daje radę, widać że koraliki lubią to światełko, polipowanie się polepszyło. Tak jak mówię chociaż świecę obecnie ok. 500W na 360L to nawet lpsy i zoa się nie chowają. Dunka, calustrea, wszystko napompowane mega.

Szok. Tyle watów na 360 litrów. Jakaś masakra. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też takie przebarwienia na panelach. Mam używkę i ma już chyba 4 lata i idzie jak burza.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, SzymonH napisał:

Ja mam też takie przebarwienia na panelach. Mam używkę i ma już chyba 4 lata i idzie jak burza.

Czyli możliwe, że jest to po prostu objaw używania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może po prostu żółtknie farba od temperatury i samego światła. Może nie ma w niej czystej fali UV-A, ale to UV co tam jest (chyba coś koło 420nm) zahacza widmem o ok 390nm.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Pawel_Q napisał:

A po tylu latach zauważyłeś jakieś wady tych lamp? Coś się psuje?

Jak dla mnie mogli by sterowanie uprościć, korzystam z gotowych programów producenta a wolał bym czasem ciut bardziej niebiesko a samemu nie umiem zapisać programu co stworze to go nie zapamiętuje, może w nowszych modelach jest to łatwiejsze.  

 

Czy takie "okopcenie" jest normalne w tych lampach?

LED - 1.jpg

 

to to jest nic, w aquario raz oglądałem używanego zetlight 6600 albo jakaś podobna z tej serii niby 2 letnia a okopcenia duzo mocniejsze i ciemniejsze 

w dodatku pomimo osłony na diodach było widać ślady soli ale kto wie co tamta lampa przeżyła ...

Edytowane przez azgar (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Pawel_Q napisał:

Czyli możliwe, że jest to po prostu objaw używania. 

Oczywiście że tak,ja miałem to samo u siebie dzwoniłem i serwis mi wytłumaczył Co i jak,a lampę kupiłem używkę 2letnia,i mi służyła 3lata.Wie są żywotne.


4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

nad moim baniakiem jest 4x145W led, a przecież ciągnę na 60% mocy i koralom wystarcza, jakby nie starczało, by padały.

Oprócz BALI , są fajne programy jak Hawaii, Fiji oraz Puka Islands.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, bober6662 napisał:

Oczywiście że tak,ja miałem to samo u siebie dzwoniłem i serwis mi wytłumaczył Co i jak,a lampę kupiłem używkę 2letnia,i mi służyła 3lata.Wie są żywotne.

Padła Tobie po 3 latach? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Pawel_Q napisał:

Padła Tobie po 3 latach? 

Nie odpsrzedalem dalej.Raz miałem z nią problem przez wgranie złego softu,ale przez telefon serwis mi wytłumaczył jak zresetować lampę bez wysyłki i po klopocie.Sa bardzo cierpliwi nawet jak się ktoś nie zna namelektronice to potrafią wytłumaczyć żeby sie udlalo.

Wentylatory chodziły umnie bezgłośnie do konca .

Edytowane przez bober6662 (wyświetl historię edycji)

4803_4815.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, bober6662 napisał:

Nie odpsrzedalem dalej.Raz miałem z nią problem przez wgranie złego softu,ale przez telefon serwis mi wytłumaczył jak zresetować lampę bez wysyłki i po klopocie.Sa bardzo cierpliwi nawet jak się ktoś nie zna namelektronice to potrafią wytłumaczyć żeby sie udlalo.

Wentylatory chodziły umnie bezgłośnie do konca .

Teraz mi ułożyło ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
43 minuty temu, Pawel_Q napisał:

Teraz mi ułożyło ;)

Paweł pisałem Ci że lampy są mega wentylatorów nie słychać jedyne co robię to tylko co jakiś czas odkurzam kurz z wentylatorów oczywiście bez rozkręcania lampy ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 godzin temu, Pawel_Q napisał:

Szok. Tyle watów na 360 litrów. Jakaś masakra. 

Ale korale są mega zadowolone więc nie będę im żałował. Dostaną do oporu, przepustnica nie napotkała jeszcze oporu bo to dopiero 70%. Niektóre acry z brązowych paskudów  do pięknych kolorków doprowadziłem w miesiąc czasu, więc światło działa jak należy. Tylko tricolor się zjarała ma kolor rozowy, podstawka z jednej strony biała, muszę ją dać nizej. Reszta ładnie reaguje na smażing. Nawet lps zapieprzaja. Calustrea w przeciągu 3tyg z 4 główek urosło 7 prawie 8  i było by jeszcze więcej lada moment gdyby się nie sprzedała. Ogólnie akwa odżyło, po Dino było dno i brązy teraz jest coraz bardziej kolorowo :)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Moljzesz napisał:

Ale korale są mega zadowolone więc nie będę im żałował. Dostaną do oporu, przepustnica nie napotkała jeszcze oporu bo to dopiero 70%. Niektóre acry z brązowych paskudów  do pięknych kolorków doprowadziłem w miesiąc czasu, więc światło działa jak należy. Tylko tricolor się zjarała ma kolor rozowy, podstawka z jednej strony biała, muszę ją dać nizej. Reszta ładnie reaguje na smażing. Nawet lps zapieprzaja. Calustrea w przeciągu 3tyg z 4 główek urosło 7 prawie 8  i było by jeszcze więcej lada moment gdyby się nie sprzedała. Ogólnie akwa odżyło, po Dino było dno i brązy teraz jest coraz bardziej kolorowo :)

Taniej byś miał montując 6x54w T5 :) No, ale jak koralowcom się podoba to trzeba smażyć :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 minut temu, Pawel_Q napisał:

Taniej byś miał montując 6x54w T5 :) No, ale jak koralowcom się podoba to trzeba smażyć :) 

A jeszcze taniej gupiki i żarówka 40W hehe ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 minut temu, Moljzesz napisał:

A jeszcze taniej gupiki i żarówka 40W hehe ;)

Ha. Mam Neonki i leda 18W. Jeszcze taniej :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie obecnie nad 160x60x60cm wisi hybryda, starszy model PS Metis CRP 3x100W + DIY 4x80W.

Sama lampa z oryginalnym programem Bali nie daje rady z doświetleniem boków oraz z acrami ;-(

Korale można ustawić przy samej powierzchni wody ale i tak widać cienie między trzema wąskimi panelami.

Po dołożeniu 4szt T5 zaczyna się robić dobrze a acry rosną od samego dna.

Cena zakupu ok 1600zł(używki) + 800zł z T5'kami, efekt zadowalający ale w przyszłości dołożę jeszcze 2szt T5 ;-).

Dla mnie jest ważna szerokość lampy bo lubię trochę pogrzebać w akwarium.

Przy odrobinie zdolności manualnych i odpowiednio dobranych odbłyśnikach można wykonać hybrydę o szerokości nie przekraczającej 36cm przy 6szt. T5.

Dodatkowym plusem jest bardzo dobre chłodzenie konstrukcji bo T5 są na wierzchu.

Jak dla mnie lampy PS mają mało światła niebieskiego i założyłem u siebie 3szt E5+szt T5.

E5 Blue Pop firmy Euroquatics to świetlówka ledowa 40W podłączona do standardowego statecznika-teraz mam hybrydę, która mnie zadowala.

Reasumując 3x40W+3x100W LED+ 80W T5-i nie jest to za dużo ale barwy są ok.

Problemy:

zawieszał się program Bali-przy przechodzeniu na kolejny PAR lampa włączała program Manual Override, okazało się że winne są zasilacze.

Serwis telefonicznie pomógł znaleźć usterkę ;-)

Zasilacze opisane są jako 150W czyli z dużym zapasem do paneli 100W. Niestety większość po kilku latach zaczyna się grzać (objawy-przy max. obciążeniu parzą i to zły znak)

Koszt używanych lepszej jakości to ok 40zł.

Wiatraki po kilku latach eksploatacji mogą się zatrzymywać lub przy wolniejszych obrotach warczeć.

Zalety:

wąska zwarta konstrukcja, brak jakiejkolwiek rdzy, dostępne rożne gotowe programy jak Bali itp., bardzo cicha praca, zasilacze na zewnątrz lampy, możliwość oświetlenia nocnego na kilku kanałach , obsługa Wi-fi, jakość wykonania, swobodna możliwość serwisowania i dokupienia części, możliwość oświetlania akwarium wyłącznie pasmem 450nm, time shift, trwałość - firma  Euroquatics podaje, iż ich ledowe T5 po 8 latach "tracą" tyle co świetlówki po 10 miesiącach.

Podejrzewam, iż z panelami PS będzie podobnie...

E5vsT5.png

Wady:

Od pewnego czasu zubożenie możliwości obsługi oryginalnym programem, niedziałająca aplikacja na androida, cena nowych egz.

Podsumowanie:

Pacific Sun Metis CRP jako sama lampa w obecnych czasach nie zaspokoi wysokich wymagań związanych z oświetleniem, widać to po nowych produktach firmy.

Jest za to świetną bazą do budowy hybrydy, która może konkurować z mocnymi naświetlaczami HQI.

Do budowy swojej hybrydy wybrałem wersję słabszą bo z panelami 100W.

Spodziewam się, iż przy dłuższej eksploatacji będzie to konstrukcja trwalsza gdyż na podobnej małej powierzchni wytwarzana jest dużo mniejsza moc.

Polecam.

Poniżej zdjęcie zbiornika.

24.03.2018.jpg

Edytowane przez papryk1 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy ktoś może podać typ/model/producenta wiatraków, które są w oryginale w lampie Metis crp 3x100w ?

Wiem, że technologia Maglev i 80x80mm ale co do wysokości i mocy nie mam pewności.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moi drodzy,

 

mam do Was pytanie dot. właściwego skręcenia led-ów Metis Hyperion S 3x145W

W skrócie trochę historii i danych jak to u mnie wygląda:

 

Moje akwarium nie licząc sumpa z boku to:

- 170cm (długość)

- 75cm (szerokość)

- 58cm (wysokość)

- lampa powieszona jest po środku akwarium na wysokości 15cm od lustra wody (podnieś wyżej się jej nie da)

Do tego odchodzi Nam od wysokości  3cm warstwa piasku plus skała na której są po układne korale czyli od dna (SPS-y m.in.) piasku korale są na wysokości 15- 30cm

Do lipca tego roku lampa świeciła przy takich ustawieniach:

100% mocy  wszystkie kanały. Czas świecenia od 12.00 do 21.00 + 120 minut wschód i zachód słońca

Dodatkowo od 23.00 na 1h jest włączony tryb nocy (niebieski) na 30% 

 

Po rozmowie z właścicielem firmy Pacyfic Sun że praktycznie wszystkie korale stoją w miejscu  a Acropory są brązowe i sam kolor światła w akwarium jakiś taki ,,nie koniecznie”, otrzymałem informacje że za dużo światła i to jest tego efekt i polecono mi przykręcić moc lamy do 70% kolor a kanały Deep Red i Amber do 40% przykręcić i świecić 8h ledeami.

Po dodaniu T5, świecę dodatkowo 10 h lampami T5 plus 1H w trybie nocnym 30% (kanały niebieskie).

Więc tak jak mi polecono tak zrobiłem a że jak byłem w Gdyni w jego sklepie Reef Shop i widziałem że wszystkie lamy to hybrydy  czyli ledy + T5 to dodałem sobie  2x80W ATTI (jedną Blue plus drugą Koral plu). Dodatkowo posiłkowałem się w dodaniu T5 wpisami na forum i kliku specjalistów którzy mają Acropory że led +T5 to podstawa jak się chce mieć SPS-y.

 

I teraz tak minęły  dwa miesiące w śród Acropor  prawie różnicy żadnej nie widać ani w kolorze ani w zroście.

Teraz pewnie ktoś zaraz napisze bo to raptem 2 miesiące więc trzeba poczekać i bym się z tym nawet zgodził tylko tak LPS widać poprawę ładnie się pompują i wybarwiają dwa miękasy (sarcopython) które mam rosną w oczach i tu co najważniejsze, będąca już pare miesięcy w akwarium Platygyra jak wcześniej robiła się biała (jak zakładam za dużo światła) tak teraz robi się brązowa. A i te acropry niby się pompują ale na tym koniec, może ostatnio jak by trochę robiły się jasno-brązowe a niektóre znów na odwrót.

Parametry wody książkowe (KH ,MG,CA plus oczywiście pierwiastki śladowe), regularnie co tydzień przed podmianą wody sprawdzam parametry testami,

dodatkowo od 2 miesięcy leje zgodnie zaleceniami producenta aminokwasy (Red Sea- akwarium jest postawione na chemii Red Sea) dla lepszego wybarwienia itp.

Sama lampa ma takie kanały:

  • UV (400 and 420nm) – Made for Pacific Sun
  • Royal Blue 450nm – Cree
  • Royal Blue 465nm – Cree
  • Blue – Cree
  • Cyan – Made for Pacific Sun
  • Green – Cree
  • Amber – Made for Pacific Sun
  • Deep Red – Made for Pacific Sun

Dołączę wam zdjęcie(stare) podglądowe  w akwarium żebyście wiedzieli o co mi chodzi z tą skałą i po układanymi na niej SPS-ami.

 

Podsumowując:

Powiem wam że już mi trochę ręce opadają :( :( :( 

 

Proszę osoby posiadające ledy Pacyfic Sun  jak macie jakieś konstruktywne uwagi o pomoc i sugestie oparte o Wasze doswiadczenie.

Celowo piszę o pomoc do osób posiadające ww. firmy led-y bo jak wiadomo każdy producent a zwłaszcza lampy chińskie mają inne moce świecenia więc nie da się porównać Wasze doświadczenia z osobami co mają led-y Pacyfic Sun (dla wszystkich ,,krzykaczy portalowych” od razu pisze że nie chodzi mi tu  o to że jedne lamp są lepsze a drugie gorsze po prostu że są inne).

Z góry dziękuje za pomoc.

 

Daniel

IMG_0109.jpeg

Edytowane przez Daniell
literówki (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ledy na 100% to rzeczywiście mogło być za dużo...dołożyłes T5 I w sumie dobrze. Napisz coś jaka metoda prowadzenia zbiornika, jakie parametry i co lejesz.
Lampy PS są "specyficzne" :) ale niekoniecznie światło musi być problemem.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jacek, 

tak jak pisałem wcześniej wszystkie parametry wody mam książkowe:

·      CA 410  

·      KH 7,6 

·      MG 1300

·      Azot 5-10 w skali 0-25

·      Wszystkie pierwiastki śladowe w normie oprócz Fe ale żelazem tak jest że niby zawsze test pokazuj że mało.

·      Sól 1,025 mierzona spławikiem i tym ,,pseudo elektrycznym”

Sorry że niektóre mniej  ważne parametry podaje ogólnikowo ale już wszystkiego mi się już nie chce testować dzisiaj, ale mierze  na bieżąco więc nie jest to kwestia wody i złych parametrów.

 

Na + - 800 litrów mam za słabą pompę bo maxgyre 250 ale mam koniki i małe rybki więc to dlatego. Ale jak by to była kwestia przepływu wody to Acropory by leciały od spodu a nie że traciły kolor czy brązowiały.

 

To akwarium jest młode bo raptem rok z małym haczykiem a obsada to 95% szczepki i tak: 40% sps , 40% lps, 10% gorgonie (ładnie rosną) 5% rurówki, jakieś jedno zoa i dwa miękasy- więc same podmiany mi wystarczają.

 

Tak jak pisałem podmiany robię co miesiąc (Read Sea, zwykła) jedynie co leje to Reef Energy A i B też firmy Read Sea.

Wiem jak to może zabrzmieć, ale to są moje spostrzeżenia:

 

Zanim zrobiłem to akwarium na ,,bogato” kanalizacja, wentylacja, sprzęt Royal Exlusive itp. 

Miałem zwykłe 450 litrów słodkowodne akwarium przerobione na morskie, używany od pieniacz deltec zewnętrzny MCE 600, najtańsza sól Instant Ocean, jak podmianę wody robiłem raz na miesiąc to było dobrze itd. i zero wiedzy o akwarium morskim  a testy wtedy może zrobiłem z dwa razy i to te podstawowe J

 Ale miałem zwykłą lampę HQI 2x150W wszystko rosło jak na drożdżach nawet Acropory tyle że miały kiepskie kolory  ale rosły.

Teraz mija 6 lat sprzęt ,,ach i och” chemia prawie z  najwyższej półki  cenowej i jakościowej wiedzę o morskim akwarium mam znacznie większą i korale nie rosną.

Nie chce pisać że ledy są nie dobre ale już mam dosyć troszkę, więc może ty wiesz jak te ,,dziady” ledy przykręcić żeby akwarium wyglądało jak powinno.

 

P.S.

A swoją drogą to irytujące że wydajesz na lampę przeszło 7 tys. i więcej problemów niż pożytku i oszczędności. 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod ladami PS też się da.

Lampę ustawiłbym tak jak zaleca producent (tak jak pisałeś 70/40%).
To że dodałeś T5 to na pewno nie zaszkodzi a wręcz przeciwnie, kiedyś miałem 4 lampy PS Black Python + 4 T5 i było super.

Jeśli chodzi o kolory i przyrosty SPS musiałbyś postarać się obniżyć NO3, nie napisałeś nic o PO4 ale to też musiałoby być w okolicy 0,02-0,03.

… tyle że wtedy będzie gorzej dla LPS, zoa itp. - nie jest to łatwe ale na podstawie obserwacji można dobrać odpowiednie NO3, PO4 i dawki pokarmów tak żeby wszystkim było w miarę dobrze.

Za mała cyrkulacja SPS też nie sprzyja SPS.

Odpuść sobie pomiar żelaza - zwykłym testem tego zmierzyć się praktycznie nie da.


900 l (180x85x60) + 250 l sump, cyrkulacja Jebao WP-60 + Jebao RW-15 + 2 x Tunze 6105 + Tunze 6215, RedSkim 250, obieg Laguna 7600, 60 kg LR,8x80W T5+LED, Aquacare Calcium Reactor 3.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć Daniell,

Jak sytuacja z akwarium, poprawiło się?

Na zdjęciu wygląda trochę ciemno- o jakiej porze robiłeś zdjęcie?

Ja bym nie ustawiał sam natężenia kanałów-masz sprawdzony dedykowany program Balli.

Zaimplementuj go bez żadnych zmian, przy grzebaniu w nim wychodzą "chocki klocki".

Na początku miałem też problemy z lampą PS-wymieniłem zasilacze(lampa przestała się wieszać i wykrzaczać), wentylatory też wymienione.

U mnie PS Metis ale 3x100W wspierany 3xE5 + 1szt T5 80W i jeszcze mało na szkło 160x60x60cm.

Zdjęcie po 6-mies funkcjonowania baniaka.

 

 

20181027_174237.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć,

cieżko powiedzieć  od 3 tyg. prawie nie widziałem akwarium bo jestem na urlopie.

Ale to ma swoje plusy bo będę mógł ,,świeżym” okiem spojżeć na akwarium w tedy napisze jak to wygląda. Ale będąc teraz w Australii patrząc na rafę jakie tam słońce bije z nieba i to co też ,,baba” w lokalnym sklepie mówiła jak to korale rosną szybko itp. raczej dopatruje się problemu w złym święte w sensie jakości a nie mocy.

Bądź co bądź jak z urlopu wroce dodam jeszcze  2x t5 80W

 

A swoją drogą fajnie wygląda to twoje akwarium, bardzo ładne.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ściągnij apkę na telefon- do mierzenia natężenia światła.

Nie będzie to profesjonalny pomiar ale zawsze coś do porównania.

Jak masz wodoszczelne etui to możesz zrobić kilka pomiarów nad i pod wodą na kilku głębokościach w naturalnym środowisku ;-)

Później porównaj  u siebie.

Jak zrobiłem taki eksperyment w Chorwacji-w naturze było od 10 do 100 x więcej niż  ja mogłem zrobić u siebie.

Gdybyś miał lampę innego producenta to mógłbyś się dopatrywać problemów.

Nie wiem jak mierzysz parametry?

Przy takiej skali nakładów finansowych pokusiłbym się o testy: MarinLab Test wody ICP-OES nr2 woda akwariowa + RO

Dzięki za komplement z akwarium-zdjęcie było aktualne do zeszłego tygodnia.

Obecnie wielka zmiana:

 

20181029_163347.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.