Skocz do zawartości
Gość Paragon

Grubość warstwy dna

Rekomendowane odpowiedzi

Teraz, Paragon napisał:

ok nie będę się mocno upierał, niech będzie te dwa, po niedzieli będę zamawiał pewnie od razu na DSB tej samej firmy zobaczymy jak to się będzie sprawowało dzięki za pomoc

do dsb argonit się nie nadaje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Babilonia i nassariusy dobrze przekopuja.  A babki możesz mieć dwie, pod warunkiem, że dobiorą się w parę, a powiem ci, że warto poczekać i poprosić w sklepie żeby się przyjzeli i sprzedali parę. To co one robią w akwa razem to mistrzostwo świata. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 minuty temu, elespero napisał:

do dsb argonit się nie nadaje.

czemu tak mówisz?

Babilonia i nassariusy dobrze przekopuja.  A babki możesz mieć dwie, pod warunkiem, że dobiorą się w parę, a powiem ci, że warto poczekać i poprosić w sklepie żeby się przyjzeli i sprzedali parę. To co one robią w akwa razem to mistrzostwo świata. 

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeden,  to przekopywanie piachu.

Dwa, zachowania społeczne.

Jest na co patrzeć.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
14 minut temu, Przemo999 napisał:

Jeden,  to przekopywanie piachu.

Dwa, zachowania społeczne.

Jest na co patrzeć.

spoko poczytam, gdybym sie zdecydowal zawsze mozna się dogadać np z JM

20 minut temu, elespero napisał:

do dsb argonit się nie nadaje.

ok już doczytałem, piasek kwarcowy :)

http://allegro.pl/aqr-piasek-kwarcowy-bialy-0-1-0-5mm-2kg-podloze-i6698978096.html

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, Paragon napisał:

aha myslisz że przy 5cm może się juz dziać ze strefami beztlenowymi?, na pewno będzie trochę stworzonek do przekopywania, ale może masz rację zostane blizej 4cm, teraz tylko mnie zastanawia czy grubość ziarenek ma znaczenie, może ktoś ma rozgwiazdę w podobnym jak planuje

3-4cm to max. Przy 5 cm strasznie brud się odkłada i powstają strefy beztlenowe. Widać to świetnie przy szybach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, dla syna napisał:

3-4cm to max. Przy 5 cm strasznie brud się odkłada i powstają strefy beztlenowe. Widać to świetnie przy szybach. 

dzięki, zostałem przekonany :) bedzie 2cm maks 2,5cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, Paragon napisał:

dzięki, zostałem przekonany :) bedzie 2cm maks 2,5cm

Ja  mam 140 kg zywego piachu i jest ok

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Jzk to sie przekłada na grubość? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, robert66653 napisał:

Ja  mam 140 kg zywego piachu i jest ok

 

To ile wynosi średnia grubość tego podłoża? 140kg niewieke mówi. Ja np mam 9kg :-))) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

140 KG to 14 wiader(około) piachu. To co ty tam masz basen z rybami?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Przemo999 napisał:

140 KG to 14 wiader(około) piachu. To co ty tam masz basen z rybami?

Przesadziłem .... ;) Mam 14 worków CaribSea . To mniej...:p

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tO mniej wiecej różnica jak miedzy krzesłem, a krzesłem elektrycznym, ale spoko.:rolleyes:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Moim zdaniem im grubsza warstwa tym lepiej. Niektóre robaki potrafią się wkopać na więcej niż 5 cm więc grubość strefy, w której żyją bakterie nitryfikacyjne zależy od tego jakie organizmy żyją w piasku. To te drobne organizmy pompują wodę zarówno przez piasek jak i przez "żywą" skałę. Zresztą jeśli w piasku powstają strefy, w których mogą się rozwijać bakterie denitryfikacyjne to nie dzieje się nic złego. Bakterie denitryfikacyjne rozkładają azotany. Nie ma nic złego w tym że tworzą się strefy "beztlenowe". Na przykład cyjanobakterie posiadają zdolność do asymilacji azotu z cząsteczek N2 między innymi dzięki temu że są w stanie usunąć tlen z części swoich organizmów w których zachodzi ten proces. 

Tak naprawdę można założyć że życie na Ziemi istnieje i trwa od miliardów lat dzięki istnieniu stref beztlenowych i dzięki temu że istnieją cyjanobakterie. Akwarium to jest tylko mała część tego ekosystemu... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, nanokaczor napisał:

Moim zdaniem im grubsza warstwa tym lepiej

Hej:-) ja mam w zbiorniku okolo 4-5cm są slimaki które zakopują sie w piasku szt4 i są rozgwiazdy,babki kopiacej nie mam.Zbiornik ma prawie rok i nie zauważyłam aby parametry  byly nie tak a zwłaszcza No3,wrecz jest na odwrót i zastanawiam sie czy nie podnieść No3 bo obecnie jest na poziomie "1" a szkoda mi mienkasow i Lps-ów-_- więc wydaje mi się ze można dać wiecej piasku ale dobrze by było aby coś go przekopywalo i w tedy nie bedzie stref beztlenowych.Ilosc zwierzaków dostosować do  wielkości zbiornika :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej. Też uważam że spokojnie możesz dać 3-4cm piasku. Sam mam te 3,5-4,5 i nie widzę problemów żadnych. Przy małym dnie jeśli nie będzie wystarczająco piachu i życia w nim to rozgwiazda będzie głodowała, dlatego nie wpuszczaj do świeżego zbiornika tylko po kilku miesiącach. Babka kopiąca może zrobić niezłą zadymę jeśli się uprze ale ślimaki kopiące warto żeby były oprócz rozgwiazdy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Przesadziłem .... ;) Mam 14 worków CaribSea . To mniej...:p

no wiesz nom to masz spore skłonnosci do przesady 14 worków a 140kg :P

 

 

34 minuty temu, @Beti napisał:

Hej:-) ja mam w zbiorniku okolo 4-5cm są slimaki które zakopują sie w piasku szt4 i są rozgwiazdy,babki kopiacej nie mam.Zbiornik ma prawie rok i nie zauważyłam aby parametry  byly nie tak a zwłaszcza No3,wrecz jest na odwrót i zastanawiam sie czy nie podnieść No3 bo obecnie jest na poziomie "1" a szkoda mi mienkasow i Lps-ów-_- więc wydaje mi się ze można dać wiecej piasku ale dobrze by było aby coś go przekopywalo i w tedy nie bedzie stref beztlenowych.Ilosc zwierzaków dostosować do  wielkości zbiornika :-)

 

6 godzin temu, nanokaczor napisał:

Moim zdaniem im grubsza warstwa tym lepiej. Niektóre robaki potrafią się wkopać na więcej niż 5 cm więc grubość strefy, w której żyją bakterie nitryfikacyjne zależy od tego jakie organizmy żyją w piasku. To te drobne organizmy pompują wodę zarówno przez piasek jak i przez "żywą" skałę. Zresztą jeśli w piasku powstają strefy, w których mogą się rozwijać bakterie denitryfikacyjne to nie dzieje się nic złego. Bakterie denitryfikacyjne rozkładają azotany. Nie ma nic złego w tym że tworzą się strefy "beztlenowe". Na przykład cyjanobakterie posiadają zdolność do asymilacji azotu z cząsteczek N2 między innymi dzięki temu że są w stanie usunąć tlen z części swoich organizmów w których zachodzi ten proces. 

Tak naprawdę można założyć że życie na Ziemi istnieje i trwa od miliardów lat dzięki istnieniu stref beztlenowych i dzięki temu że istnieją cyjanobakterie. Akwarium to jest tylko mała część tego ekosystemu... 

 

3 minuty temu, core2a napisał:

Hej. Też uważam że spokojnie możesz dać 3-4cm piasku. Sam mam te 3,5-4,5 i nie widzę problemów żadnych. Przy małym dnie jeśli nie będzie wystarczająco piachu i życia w nim to rozgwiazda będzie głodowała, dlatego nie wpuszczaj do świeżego zbiornika tylko po kilku miesiącach. Babka kopiąca może zrobić niezłą zadymę jeśli się uprze ale ślimaki kopiące warto żeby były oprócz rozgwiazdy.

A już myślałem że wszyscy mają maks te 2 cm, a tu jednak miła niespodzianka i tutaj jednak widzę że mogę dać moje 5cm :)

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Jeśli zagłębisz się bardziej w tematykę akwarystyki morskiej to stwierdzisz, że nic nie jest proste i można stosować różne rozwiązania i wszystkie się sprawdzają. Nie jest tak że wszystko jest proste i jak zrobisz coś tak jak inni to będzie najlepiej. 

Polecam wykład:

A jeśli chodzi o rozgwiazdę to ja bym jej wcale nie wpuszczał. 

pozdrawiam

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
5 minut temu, nanokaczor napisał:

A jeśli chodzi o rozgwiazdę to ja bym jej wcale nie wpuszczał.

rozwiń myśl, dlaczego byś nie wpuszczał?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Bo rozgwiazda będzie ci wyjadała drobne organizmy z piasku. Będzie ci psuła filtrację. 

A w sumie i tak zbyt ozdobna to ona nie jest. Przynajmniej jeśli chodzi o rozgwiazdę piaskową. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, nanokaczor napisał:

Bo rozgwiazda będzie ci wyjadała drobne organizmy z piasku. 

A w sumie i tak zbyt ozdobna to ona nie jest. 

tak samo jak reszta zwierzątek, które wpuszczę do akwarium, to żaden powód żeby jej nie mieć, myślałem że powiesz zjada korale :ph34r:

co do urody to jak ze wszystkim kwestia indywidualna, mi się podoba to raz a dwa obiecałem synowi wiec musi być, nie moge złamać danego słowa

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

No nie. Ale widzisz to zależy od podejścia. Dla mnie rozgwiazda to pasożyt. Te drobne organizmy w piasku to najważniejsza część filtracji. Jeśli ich nie ma to piasek nie jest potrzebny i można go wywalić. Bez piasku nie ma problemu z różnymi plagami np z wieloszczetami albo z nadmiarem detrytusu który się gromadzi w piasku. Dno jesli nie będzie piasku i tak ci zarośnie wapniakami więc będzie wyglądać jak żywa skała. 

A i są rozgwiazdy które żrą korale. Jest wiele ich gatunków ale wszystkie rozgwiazdy to generalnie ścierwojady niczym Patryk z popularnej kreskówki. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, nanokaczor napisał:

No nie. Ale widzisz to zależy od podejścia. Dla mnie rozgwiazda to pasożyt. Te drobne organizmy w piasku to najważniejsza część filtracji. Jeśli ich nie ma to piasek nie jest potrzebny i można go wywalić. Bez piasku nie ma problemu z różnymi plagami np z wieloszczetami albo z nadmiarem detrytusu który się gromadzi w piasku. Dno jesli nie będzie piasku i tak ci zarośnie wapniakami więc będzie wyglądać jak żywa skała. 

masz rację i moim przypadku nie będę traktował podłoża jako główne medium filtracyjne, (zawsze to jakieś wspomaganie nawet jak część wyje rozgwiazda) wiec ten problem mnie nie dotyczy, u mnie będzie DSB i Refugium skały około 25kg suchej i około 3-5kg w dsb żywej premium od JM

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Można stosować różne rozwiązania i będzie dobrze. Najgorzej jak się zacznie za dużo kombinować. Najlepiej jest wybrać sobie jakąś konkretną metodę uruchomić zbiornik i zostawić go w spokoju. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
3 minuty temu, nanokaczor napisał:

Można stosować różne rozwiązania i będzie dobrze. Najgorzej jak się zacznie za dużo kombinować. Najlepiej jest wybrać sobie jakąś konkretną metodę uruchomić zbiornik i zostawić go w spokoju. 

taki mam plan dzięki za pomoc dobrze jest posłuchać ludzi z doświadczeniem zawsze można sobie wyrobić swoje zdanie, co do grubości podłoża jeżeli nie ma przeciwskazań do grubego podłoża tak do 5cm i są tacy co mają takie i takie to bardzo fajnie mogę wybrać drogę która mi pasuje i nie zaszkodzę zbiornikowi

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.