Skocz do zawartości
Dan86PL

Wymiana filtrów w RODi

Rekomendowane odpowiedzi

Od prawie 1 roku używam swojego filtra RODi. Składa się z: wkładu sediment 5 mikronów -> wkładu węglowego -> membrany pentair i bloku z żywicą.

Woda na wejściu ma ok. 250 wg miernika TDS, po wkładzie sediment ma 180 a po węglowym ok. 2-3.

Na początku pierwsze krople mają zawsze kilkanaście TDS, ale później zawsze spada do zera, zakładam że coś tam się gromadzi. Po odlaniu pierwszych kilku ml kolejne zawsze mają 0.

Co prawda dzisiaj wymieniłem wkład 5 mikron i węglowy, ale mam wątpliwości czy potrzebnie. 

Druga sprawa, że mam podłączony filtr pod ciepłą wodę. :) Spokojnie - filtruję tylko gdy temperatura wody nie przekracza 40C.

1. Kiedy powinienem wymienić wkłady, kiedy żywicę a kiedy membranę? Da się to sprawdzać za pomocą mienika TDS?

2. Drugie pytanie odnośnie żywicy. Na dole jest warstwa 2 cm biała, później wyżej kilka centymentrów żywica ma kolor ciemnobrązowy a później do samej góry jasnożółty. Czy wg koloru można coś odczytać na temat stanu tej żywicy/bloku z żywicą?

 

afb427b0ee0d.jpg

 

Edytowane przez Dan86PL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej.

Wkłady powinno się wymieniać regularnie, zależnie od ilości filtrowanej wody. Mniej więcej 6-10miesięcy. Temperatura Twojej wody poprawia wydajność, ale raczej pilnuj aby nie przekraczać tych 40st. Co do żywicy. Biała warstwa to najpewniej gąbka która trzyma żywicę w puszce. Ciemna warstwa to żywica która już "zrobiła" swoje a jasna to jeszcze działająca. Ja kontroluję TDS przed i po żywicy. Dzięki temu wiem jak działa membrana (niska przewodność około 2-5 a więc membrana w dobrej kondycji) oraz jak działa żywica (jeśli mam więcej niż 1 to wymieniam). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, Dan86PL napisał:

Od prawie 1 roku używam swojego filtra RODi. Składa się z: wkładu sediment 5 mikronów -> wkładu węglowego -> bloku z żywicą i membrany pentair.

Wkład z żywicą masz podłaczony przed membraną ??

 

Edytowane przez Vtec (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, dadario napisał:

Hej.

Wkłady powinno się wymieniać regularnie, zależnie od ilości filtrowanej wody. Mniej więcej 6-10miesięcy. Temperatura Twojej wody poprawia wydajność, ale raczej pilnuj aby nie przekraczać tych 40st. Co do żywicy. Biała warstwa to najpewniej gąbka która trzyma żywicę w puszce. Ciemna warstwa to żywica która już "zrobiła" swoje a jasna to jeszcze działająca. Ja kontroluję TDS przed i po żywicy. Dzięki temu wiem jak działa membrana (niska przewodność około 2-5 a więc membrana w dobrej kondycji) oraz jak działa żywica (jeśli mam więcej niż 1 to wymieniam). 

Dzięki Szymon za odpowiedź.

Czyli, że dopiero jak cała żywica mi ściemnieje to muszę ją wymienić?

Jak masz więcej niż 1 wymieniasz, a jak masz równe 1? :)

 

1 minutę temu, Vtec napisał:

Wkład z żywicą masz podłaczony przed membraną ??

 

Sorry, początkowo myślałem, że tak to działa, ale rzeczywiście wężyki i połączenia idą tak, że żywica jest po membranie... :) Już poprawiłem w 1 poście.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
20 minut temu, dadario napisał:

Ciemna warstwa to żywica która już "zrobiła" swoje a jasna to jeszcze działająca.

żywica DI to mieszanka anionitu i kationitu i raczej się rozdzieliło złoże niż "na oko" poznasz ile jeszcze zostało "działającej"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Też uważam że ciemny kolor to nie jest zużyte złoże. Ja mam żywice od roku na moje 160l i jedyne co się w niej zmienia to zaczyna jej ubywać od dołu. Ciśnienie wody podnosi gąbkę do góry a pod gabka jest pusta przestrzeń. Całe złoże ma ten sam kolor i na dts mam ciągle zero. 

Czy wymienić przy DTS 1 to już twoja decyzja. Ja bym wymienił. U mnie woreczek świeżej żywicy czeka w szafce na wszelki wypadek. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja wymieniam komplet jak mi tds pokaże więcej niż zero na wyjściu oczywiście bez membrany czyli co jakieś pół roku (tak zresztą zaleca producent na pre filtry)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

pre filtry co mniej więcej pół roku (lato - zima) , żywicę jak TDS pokazuje więcej niż .. i tu wpiszcie swoją wartość :D , membranę wymieniłem po 4 czy 5ciu latach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja filtry wymieniam tak co 4-5 miesięcy, membranę raz na 2 lata.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wymiana zależna od czystości wody w sieci .Od tej co widać  na pierwszym filtrze(muł) i od tego co wiemy o wodzie i oczywiście przy spadku wydajności .Żywicę wedle uznania , od przewodności , u mnie jak jest już 10 us to podmiana żywicy .
Ja filtrów nie wymieniam . wymieniłem całość po 3 latach na większą wydajność  , ale wodę mam jurajską bez chloru .
 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam ten sam filtr co Ty i ostatnio przy wymianie postanowiłem zamienić kolejność i pierwsze dałem węgiel, później sedymentacyjny i tutaj też wymieniłem z 5 mikronów na 1 no i oczywiście żywicę także zmieniłem. Zobaczymy jak to będzie działać, ale moim zdaniem przedłuży żywotność membrany a węgiel moim zdaniem i tak trzeba wymieniać mniej więcej co 3 miesiące bo traci swoje właściwości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
22 minuty temu, flcf napisał:

Ja mam ten sam filtr co Ty i ostatnio przy wymianie postanowiłem zamienić kolejność i pierwsze dałem węgiel, później sedymentacyjny i tutaj też wymieniłem z 5 mikronów na 1 no i oczywiście żywicę także zmieniłem. Zobaczymy jak to będzie działać, ale moim zdaniem przedłuży żywotność membrany a węgiel moim zdaniem i tak trzeba wymieniać mniej więcej co 3 miesiące bo traci swoje właściwości.

Ależ kombinujesz :) Nie ma co iść swoimi ścieżkami, bo jedno jest pewne- już przed Tobą ktoś wpadł na ten pomysł i skoro jest o tym cicho, to pewnie się nie sprawdził. Jedyna słuszna podstawowa kolejność to 5 mikronów, węgiel, jeden mikron, membrana, żywica. Nikt nic lepszego nie wymyślił. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, P1otr napisał:

Ależ kombinujesz :) Nie ma co iść swoimi ścieżkami, bo jedno jest pewne- już przed Tobą ktoś wpadł na ten pomysł i skoro jest o tym cicho, to pewnie się nie sprawdził. Jedyna słuszna podstawowa kolejność to 5 mikronów, węgiel, jeden mikron, membrana, żywica. Nikt nic lepszego nie wymyślił. 

No i zgadzam się z Tobą - tylko jakbyś nie zauważył to ja mam tak samo tylko bez tej piątki na przedzie - czyli bardziej zasyfi węgiel.. i tyle czyli nic nie przekombinowałem.

W oryginale moim zdaniem było ŹLE bo woda z węgla szła prosto na membranę - Twoim zdaniem to dobrze? No chyba NIE.

Edytowane przez flcf (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, flcf napisał:

No i zgadzam się z Tobą - tylko jakbyś nie zauważył to ja mam tak samo tylko bez tej piątki na przedzie - czyli bardziej zasyfi węgiel.. i tyle czyli nic nie przekombinowałem.

Nooo w zasadzie tak. Ja mam 4 puszki w sumie. Ta piątka z przodu jest moim zdaniem ważna. Ty masz od razu węgiel i po nim jedynkę, która to pewnie w ultraszybkim tempie się zasyfi i z wody i z węgla. Może i spowoduje to spadek ciśnienia, które to jest ważne by membrana pracowała prawidłowo. Ja bym dołożył tą piąteczkę z przodu. Koszt niewielki, bo ze 25-30 złotych, ale będziesz miał pewność. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, P1otr napisał:

Nooo w zasadzie tak. Ja mam 4 puszki w sumie. Ta piątka z przodu jest moim zdaniem ważna. Ty masz od razu węgiel i po nim jedynkę, która to pewnie w ultraszybkim tempie się zasyfi i z wody i z węgla. Może i spowoduje to spadek ciśnienia, które to jest ważne by membrana pracowała prawidłowo. Ja bym dołożył tą piąteczkę z przodu. Koszt niewielki, bo ze 25-30 złotych, ale będziesz miał pewność. 

Tak prawdopodobnie zrobię. Ale te oryginalne zestawy są naprawdę nie przemyślane... Chyba chcą żeby szybko padły i żeby wymieniać na nowe ;) A interes się kręci ;) - pewnie dołożę tą puszkę i będę miał problem z głowy! :) Dzięki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba jednak przemyślane jak działają po kilka lat bez dotykania .A węgiel się nie rozpada więc z niego syfu nie będzie , za to on będzie zamulony .


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

węgiel filtruje mikro kanalikami, jak się zasyfią to przestaje filtrować :) dodatkowo żyją na nim bakterie i go zaglucają po jakimś czasie, więc i tak dość często trzeba wymieniać - tak co 3 miesiące wg mnie, max 6. 

Ja mam bez piankowego za węglem, i tak mam węgle blokowe prasowane, one nie pylą, przepłukać przed użyciem i po sprawie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja właśnie teraz wymieniłem wszystkie wkłady i żywicę. Bo zalewam nowe akwarium i chcialem mieć wodę na tds 0 po żywicy.

Już jakiś czas temu (około roku) dołożyłem jedną puszkę ale po to aby na węgiel szło mniej syfu. I u mnie to wygłada tak:

5mikronów—->1—>węgiel—->1—>membrana—->zywica

I do konca nie wiem czy ta dodatkowa puszka mi coś daje ale wydaje mi się ze spadla wydajność filtra. Bo 5 litrow plynelo w 3h teraz plynie 3,40h


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 godzin temu, silvia napisał:

żywica DI to mieszanka anionitu i kationitu i raczej się rozdzieliło złoże niż "na oko" poznasz ile jeszcze zostało "działającej"

Marku, używam żywicy mb20, ona jako nowa ma bursztynowy kolor, wraz z czasem (wodą) zmienia się na brązową. Początkowo od góry(tam napływa świeża woda) a później schodzi to w dół. Tutaj woda do puszki z żywicą trafia od dołu a więc być może ma miejsce to samo zjawisko. 

 

@Dan86PL jak mam powyżej 1 to wymieniam. Z tym, że u mnie stan 1 zwykle jest dosyć krótki. Mam w puszce około 0,3L żywicy, dodatkowo jest raczej równo zużywana a więc działa długo, po czym szybko przestaje. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, lapsiak84 napisał:

Bo 5 litrow plynelo w 3h teraz plynie 3,40h

1L w 6 minut .W lato deko szybciej bo cieplejsza woda . 
10 mik + pompa + 1 mik + węgiel + membrana + żywica + żywica  


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, lapsiak84 napisał:

Ja właśnie teraz wymieniłem wszystkie wkłady i żywicę. Bo zalewam nowe akwarium i chcialem mieć wodę na tds 0 po żywicy.

Już jakiś czas temu (około roku) dołożyłem jedną puszkę ale po to aby na węgiel szło mniej syfu. I u mnie to wygłada tak:

5mikronów—->1—>węgiel—->1—>membrana—->zywica

I do konca nie wiem czy ta dodatkowa puszka mi coś daje ale wydaje mi się ze spadla wydajność filtra. Bo 5 litrow plynelo w 3h teraz plynie 3,40h


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Każdy dodatkowy filtr obniża ciśnienie w układzie - czyli wydajność całości spada.

Jeśli chcesz uzyskać większe ilości wody to musisz zainwestować w pompę do filrta RO - na alledrogo 278pln

http://allegro.pl/pompa-ro-do-systemu-odwroconej-osmozy-aquatw-i6930727050.html


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Juz nie bede inwestował. Juz polowe akwarium zalalem. Jeszcze 5 dni i bedzie cale.

A potem na dolewki idzie przezyc. Nastawiam na noc i rano jest.

Najwyzej wywale jeden korpus i zostanie jak oryginalnie.


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uległem. Zainwestowałem w pompę do filtra RO i już żałuje....


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, lapsiak84 napisał:

Uległem. Zainwestowałem w pompę do filtra RO i już żałuje....


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

czemu żałujesz ? ja mam taką pompkę - sprawdza się 25 litrów w niecałe 2 godziny mam wydajności.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:) żałuje... ze nie zrobiłem tego wcześniej. 20l = 2h teraz :)


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.