Skocz do zawartości
KaZek

Przesiadka z 40L na 200L+sump

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Rok temu chciałem spróbować z akwarystyką morską (od dłuższego czasu była słodkowodna) poczytałem trochę o morskim przeczytałem o starcie na początek i zakupiłem sobie małe akwarium 40l, kaskadę, wkłady, skałę itp.itd na próbę. Czy w ogóle będzie to hulać i czy w ogóle dam rade je utrzymać.

Akwarium hula już rok z dobrym skutkiem przeszło przez wszystkie możliwe plagi a teraz już się ustabilizowało, teoretycznie:) ale jest dobrze.

Pod koniec 2017 zacząłem planować większe akwa i padło na razie na 200L brutto z sumpem

Po przemyśleniach skompletowałem sprzęt:

Akwarium - 100x50x40h

Sump - 95x45x35h - 3 komory : zrzut,refugium,powrór + dolewka

Lampa - Aqua Trend spectra 2 216W

Cyrkulacja - 2x Jebao RW-8

Pompa - Jebao Dcp 5000

Odpieniacz - Deltec 600i

Dolewka - AT Levelautomatic V3

Sól - Continuum marine reef salt

Do akwarium wrzuciłem 21 kg suchej skały Pukani 10 kg Zwirku AM Bali Sand 2-3 mm, zalewałem 150L wody RODI i ok.60L wody z podmianki z ustabilizowanego akwarium od soboty i zbiornik ruszył 25.02.2018 w niedziele rano.

Zasolenie na dzień dzisiejszy 1024 i takie pewnie zostanie temperatura 25 st.

Chętnie przyjmę wszystkie za i przeciw jak by ktoś chciał napisać, ponieważ to dopiero pierwszy start (dla mnie) z tak dużym zbiornikiem.

Chciałbym też zadać pytanie ponieważ wcześniej nie miałem sumpa chciałbym wiedzieć jak mam ustawić pompę tak żeby obieg w akwarium był odpowiedni.Teraz ustawiona jest na 50 % mocy.

 

 

IMG_20180228_115038 1.jpg

IMG_20180228_125317 1.jpg

Edytowane przez KaZek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

bardzo fajnie to wszystko skompletowales, choc osobiscie takie silniejsze oswietlenie jedynie srodka zbiornika mi sie nie podoba. 

Mysle, ze Twoj Deltec jest wystarczajaco wydajny i nie bedziesz potrzebowal refugium.

Ustawienie pompy sobie z czasem wyregulujesz - jest zapas :D. Przyjelo sie, ze obieg powinien byc ok. 10x wiekszy niz pojemnosc akwa. Troche jest to zwazane z wydajnoscia pompy odpieniacza (szkoda, gdyby obieg byl mniejszy, bo wtedy odpieniacz bedzie mielil dwa razy te sama wode). 

Podoba mi sie u Ciebie sump. :clap: Jest przejrzysty i dobrze zaplanowany. Pozostaje czekac na zakonczenie dojrzewania.:wacko:


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki @Stani,

Lampa oświetla środek akwarium bo jest narazie skręcona na 40% no i efekt zdjęć z telefonu też daje swoje na żywo troche lepiej to wygląda.

Komora na refungium może kiedyś się przyda w planach było DSB ale się wstrzymałem na razie będzie tam troche skałki może jakieś korale już malutka szczepka xseni trafiła z żywą skałą :)

Ale właśnie z tą komorą mam problem ponieważ pompa ustawiona jest na 50% a ruch wody jest tam niewielki bynajmniej mi się tak wydaje niechce żeby zrobił się tam gnój.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, KaZek napisał:

Dzięki @Stani,

Lampa oświetla środek akwarium bo jest narazie skręcona na 40% no i efekt zdjęć z telefonu też daje swoje na żywo troche lepiej to wygląda.

Komora na refungium może kiedyś się przyda w planach było DSB ale się wstrzymałem na razie będzie tam troche skałki może jakieś korale już malutka szczepka xseni trafiła z żywą skałą :)

Ale właśnie z tą komorą mam problem ponieważ pompa ustawiona jest na 50% a ruch wody jest tam niewielki bynajmniej mi się tak wydaje niechce żeby zrobił się tam gnój.

Mały ruch w tej komorze to nie problem, jak uznasz że jednak chciałbyś więcej, to zawsze mały filtr można dołożyć żeby zwyczajnie mielił tam wodę, no i możesz do niego wrzucić jakieś media filtracyjne, zapewniając im lepszy przepływ wody

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z medii filtracyjnych to będzie żywa skała z małego akwarium jest jej ze 6kg tylko czekam aż akwarium trochę dojrzeje żeby przyklejone do niej korale przerzucić do akwarium.No i trochę siporaxu z kaskady też się znajdzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Powiedz jak wizualnie sprawuje się szkło 100x50x40, pytam  bo planuje zamówić 120x50x40 i zastanawiam się nad dołożeniem 5cm wysokości, nie ukrywam podoba mi się jamnik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wizualnie mi się podobają szersze niż wyższe dlatego takie chciałem aczkolwiek może i bym dołożył te 5 cm bo od komina do góry mam właśnie 5 cm czyli tafle wody mam na 35-36 cm od dna akwarium tego troche nie przemyślałem.No i przy 50cm szerokości moim zdaniem jest większe pole manewru ze skałą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszystko ładnie i estetycznie:). Skałę masz zaje...... Mam jedną uwagę. Nie widzę wentylacji w szafce. Chyba, że jest w drzwiach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jak tam postępy??

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

W dniu 12.03.2018 o 19:34, pawellb napisał:

Wszystko ładnie i estetycznie:). Skałę masz zaje...... Mam jedną uwagę. Nie widzę wentylacji w szafce. Chyba, że jest w drzwiach.

  

Witam,

 Nie mam wentylacji w szafce bo nie jest zabudowana całkowicie z tyłu poza tym jeszcze jeszcze nie zrobiłem drzwiczek ;)

W dniu 14.03.2018 o 10:46, PAdam napisał:

jak tam postępy??

 

No dzisiaj robiłem drugie testy i wyszło tak :

PH   -   7,7

PO4 -   0

NO3 -   2

NO2 -   0

NH4 -   <0,15

KH   -   8.9

Zasolenie 1024

Wszystkie testy Salifert-a

Musze powoli likwidować małe akwa więc do większego baniaka trafiło już parę szczepek zoa parę grzybków briareum no i euphilia która odziwo jest lepiej napompowana niż w małym tam ostatnio miałem z nią problemy i przestała się pompować teraz wraca.

Edytowane przez KaZek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A gdzież się podziała fotka:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może jutro zrobię jak będzie chwila dzisiaj już ciemno się robi :) 

Jutro też wypad po testy Mg Ca bo nie mam i może dokupię jakąś część ekipy czyszcząco sprzątającej :) 

 

 

albo w sumie :)

IMG_20180316_175239.jpg

IMG_20180316_175846.jpg

Nie wiem dlaczego na zdjęciach widać takie białe światło na środku normalnie teraz świecą prawie tylko niebieskie.

Ale i tak czuję,że trzeba będzie się zmobilizować i zrobić własną lampę lub dołożyć chodź ze 2 świetlówki 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

26 dzień od zalania

Przeniosłem już całą ekipę z małego akwarium od soboty wszystko gra myślałem, że będą problemy ale na razie ich brak :)

ekipa na dzień dzisiejszy to :

1x Błazenek czarny

1xEcsenius bicolor

1xNemateleotris decora

1xLysmata amboinensis

1xLysmata seticaudata

i z 5 różnych ślimaków

+ zoa, grzybki, briareum, quadri i euphilia jak narazie to tyle :)

Dzisiaj testy wyszły gorzej niż ostatnio :

PH   -   7,7

PO4  -  0

NO3  -  5

NO2  -  0,5 ( ale w sumie ciężko stwierdzić to zawyżam)

NH4  -  0,25

KH    -  8,9

CA    -  450

MG    -  1350

Do akwarium trafiło 100 g Carb L pomoże? zbije no3 ?

W sobotę zalałem nowe bakterie Bacto Reef Blend od Fauna Marin 10 ml na tydzień wcześniej używałem Bio S 4 krople dziennie ale się skończyły to wziąłem inne.

Używa ktoś tych bakterii jakieś opinie ?

 

Pozdrawiam

 

 

 

 

Edytowane przez KaZek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

NO3 -50 może zabić Ci Euphilie :( miałem tak w 30L jak nie zrobiłem podmianki :( a czy lać chemię to tak średnio bo świeży zbiornik a ile już czasu od zalania mineło ??? u mnie miesiąc miną pare dni temu i puki co parametry mi się stabilizują. odpukać bez strat aczkolwiek miałem wodę tak mętną przez pare dni że prawie wszystko umarło .... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj mija 27 dni i muszę Ci powiedzieć, że Euphili nic nie jest pompuje nawet lepiej niż w poprzednim akwa a tam już pod koniec trochę zaniedbałem i nie chciała się pompować. To NO3 to był ten większy zakres czyli patrząc na test od boku od góry patrząc pokazywał by 0.

Co do mętnej wody to też cały czas mam lekko mętną nie może się wyklarować coś.Na początku była klarowna ale na parę dni odłączyłem odpieniacz bo przeczytałem gdzieś,że i tak jeszcze niema co odpieniać  i się zrobiła lekko mętna.  Co najlepsze w sumpie jest kryształ a w akwarium mętna :unsure: no i o co chodzi ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Patrząc na test z boku dzielisz wynik przez 10 czyli masz 5


7764_7979.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no tak coś mi się pomieszało no to NO3 - 5. To i w sumie lepiej :)

Tylko powiedzcie dlaczego woda nie może się wykrystalizować w akwarium a w sumpie jest kryształ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz włącz. Na spływ daj watę. Zmętnienie przejdzie.:) Ja używałem i używam bakterii sachem stability. Polecam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz mam już cały czas włączony ale zrobiłem trochę inaczej.Odkręciłem trochę zrzut wody tak że w kominie zrobiło mi się z 5 cm przestrzeni od tafli wody i zmiejszyłem bakterie do 5 ml.Nie wiem czy akurat to pomogło ale woda od soboty się oczyściła i już jest kryształ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mi pomogła wata, na spływ od góry, na spływ od dołu, na powrotną pompę, i na falowniki do o koła. 2-3dni woda kryształ :) teraz po prawie miesiącu kolejnym nadal kryształ :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ten temat został zamknięty. Brak możliwości dodania odpowiedzi.

  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.