Skocz do zawartości
MD88

Gotowy zestaw czy składać samemu

Rekomendowane odpowiedzi

Dzień dobry

Jest to mój pierwszy post na tym forum dlatego chcial bym się przywitać ze wszystkim!

Potrzebuje porady od doświadczonych akwarystów, a mianowicie w moim nowym domu akwarium będzie umieszczone w ściance działowej chciał bym żeby wyglądało ono mniej więcej tak jak na załączonym zdjęciu, wymiary tego akwarium to 100cm na 50cm h60cm

I teraz mam takie pytanie czy lepiej zainwestować w gotowy zestaw np taki :

http://aadg.pl/akwarystyka-morska/zestawy-morskie/classic-reef/zestaw-classic-reef-z-akwarium-250-litrow-100-50-50-cm-szyba-8-mm-full-optiwhite-kompletnie-wyposazony-pod-uprawe-rafy-koralowej-2319.html

I póżniej obudować go regipsem coś na podobieństwo zdjęcia.

Czy lepiej budowac od podstaw i skladać każdy element samemu?

Czy w takim wypadku komin w akwarium lepiej umieścić na zewnątrz czy od środka, i jak to jest przy zakupie bo na ogół gdy przeglądam akwaria są one bez komina domawia się go przy zakupie ?

Czy dobrze jest podciągnac pod takie akwarium wode, i nawet odpływ ( jestem w trakcie budowy i jeszzce mogę to zrobić)

I czy lepiej wymurować pod nie półke, czy juz pozniej kupić wzmocnioną szafkę 

Zawsze miałem akwarium słodkowodne, teraz chcial bym zmienic to na słonowodne, zaczne od malego nanoref aby sie podszkolić w temacie.

Ale teraz dom jest w budowie i muszę jakoś zagospodarowc to miejsce w którym bedzie stało to akwarium

Dziękuję z góry za odpowiedzi pozdrawiam

16743_small.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytaj sobie o tej firmie opinie. A co do akwarium. Taniej wyjdzie Cię poskładanie własnego zestawu pod swoje potrzeby niż kupno gotowego i kompromisy w wielu rzeczach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witaj, moim zdaniem zacznij od zbierania wiadomosci, ponieważ póki co,  nie wiesz czego chcesz (jakie ryby, korale itd.) W trakcie lektury wiele wyjaśni się samo. Zestaw można kupić,  ale chyba lepiej dobrać wszystko samodzielnie, trzeba jednak wiedzieć co do czego. Powodzenia  !


150x50x50 + sump 103 l. 55 kg LR + 9 kg LS , cyrkulacja 2 x JVP 102, obieg At-306, odpieniacz - stożkowy, światło 2 x 54 t5 + HQI 70W + 120W LED, start 13.08.2010

Kupię szczepki korali miękkich i LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zgadzam się wiadomość jeszcze dużo potrzebuje ale jestem w takim momęcie budowy ze musze o kilku rzeczach zadecydowac teraz,np.  jestem w trakcie kładzenia kanalizacji w domu itd i zastanawiam się czy dobrze jest w to miejsce podciagnać wodę i odplyw do kanalizacji czy jest to rzeczą zbędna? I czy wymurowac półkę pod to akwarium na ktorej by stało czy nie bawić się w takie rzeczy i poprostu pożniej kupić gotowy mebel?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kanalizacja, prąd i woda jak najbardziej tak. Nie musisz używać a nawet jak słone nie wypali i zostaniesz przy słodkim to się przyda. Stelaż zamówisz później pod konkretny zbiornik. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie kupuj gotowca,  w każdym są elementy słabej jakości, bądź niedostosowane ( najczęściej za słabe) do większości akwariów, a w zasadzie zwierząt, które chcemy trzymać. 

Składając samemu zapłacisz dużo mniej i będziesz miał co uważasz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Widziałem szafkę tej firmy i z całym szacunkiem, ale jest to jakiejś nieporozumienie. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 godzinę temu, dadario napisał:

Taniej wyjdzie Cię poskładanie własnego zestawu pod swoje potrzeby niż kupno gotowego i kompromisy w wielu rzeczach. 

taniej też wyjdzie zamówić w innym sklepie :) bo to chyba najdroższy sklep w PL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda i kanalizacja w szafce to później sama przyjemność przy podmiankach, pomachać zaworami i gotowe. Szkoda że u mnie się tak nie da :(

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poczytaj na forum o tym sklepie. @kuba1985 próbuje sprzedać akwarium z tej firmy. Będziesz musiał kilka rzeczy wymienić, lub dodać z czasem.

Stelaż malowany proszkowo - przejedź się do ich siedziby i zobacz jak wyglądają stelaże. Rdza wyłazi.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@katani Myślę, że nawet nigdzie nie trzeba jechać, żeby to zobaczyć, skoro sami zamieszczają to na filmiku na swoim kanale yt;) 

Jeśli chodzi o podłączenie kanalizacji oraz prądu to jeśli nie sprawi Ci to większych problemów to jak najbardziej warto. Podmiany wody będą wtedy banalnie proste jak i nie automatyczne. Też bym postawił na stelaż, ponieważ to już jest spore akwarium. Szafka żeby była bezpieczna to musiałaby być dobrze zabudowana ze ściankami działowymi w środku a to mocno ogranicza sump. I ogólnie polecam samodzielnie wszystko kompletować. Sam chciałem na początku kupić gotowy zestaw, ale dobrze że się nie zdecydowałem, ponieważ składając samemu dużo się uczysz i masz pojecie co jest za co odpowiedzialne w twoim systemie, znasz jego mocne i słabe punkty. I dzięki temu w cięższych sytuacjach sam sobie odpowiesz na pytania podczas np. plag zamiast pisać na forum i czekać na odpowiedzi:)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, basterek-4 napisał:

Witaj, moim zdaniem zacznij od zbierania wiadomosci, ponieważ póki co,  nie wiesz czego chcesz (jakie ryby, korale itd.) W trakcie lektury wiele wyjaśni się samo. Zestaw można kupić,  ale chyba lepiej dobrać wszystko samodzielnie, trzeba jednak wiedzieć co do czego. Powodzenia  !

Tu chyba jest najlepiej opisany Twój przypadek :D Ale jak budowa ma się zatrzymać to faktycznie załóż tylko elem. najważniejsze jak elektryka, doprowadzenie wody i ew. kanalizacja. Najtaniej i z dostosowaniem do własnych potrzeb będzie jak sam złożysz zestaw- albo znajdziesz osobę, która Tobie w tym pomoże (mam na myśli oględziny na miejscu, wysłuchanie potrzeb czy zobaczenie np inspiracji). Jeżeli chcesz gotowy zestaw to pewnie idealnie nie wpasujesz się ale w mojej ocenie bardzo dobrze wyglądają Red Sea Reefer czy nowa Peninsula. Te zestawy także mają wady (w mojej ocenie to sump) ale jego ew. wymiana i dostosowanie do własnych potrzeb to +. Kolejny plus to możliwość doboru własnego osprzętu a przede wszystkim oświetlenia a nie tajemnicze LED z linku powyżej. Faktem w Peninsuli nie ma sprzętu w tej cenie ale możesz np się nim zainspirować i w niższej cenie samemu dopasować do własnych potrzeb. Pośpiech jest złym doradcą! :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za wszystkie odpowiedzi, kanalizację napewo pociągne w miejsce gdzie będzie stało akwarium.

Jeszcze zastanawia mnie stelaż czy taki jak ze zdjecia ( przykladowy z alegro )  dobrze spełni swoją rolę korzystacie z takich ? Czy jesli mam taka możliwość lepiej wymurować  taki stelaż ( czyli klika bloczków i u góry plyta betonowa na ktorej stało szkielko) ?

Screenshot_20180305-234107.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli nie chcesz baniaka 5000 L to budowanie podstawy mija się z celem. Będziesz wiedział jaki zbiornik to zamówisz/zrobisz taki stelaż. A jak nie będziesz chciał akwarium to nie będziesz miał problemów z jego likwidacją.  Teraz zakładasz że akwarium musi być, ale nie wiesz jak się potoczy życie do momentu skończenia budowy, a co dopiero za kilka lat...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To oczywiscie Twoja sprawa, ale zastanowilbym sie, czy do 300 litrowego zbiornika dociagac wode i kanalizacje. Tak naprawde, to podmiane wody zrobisz jednym 20-to litrowym wiadrem po soli. :DZeby raz w tygodniu spuscic 20 litrow wody raczej nie potrzeba dociagac kanalizacji. W szafce postawisz sump i zbiornik na dolewke (ca. 50 litrow) do ktorego mozesz dociagnac 6mm wezyk osmozy. Napelnianie zbiornika dolewki mozna fajnie sterowac komputerkiem Gardeny (do podlewania ogrodu). :D U siebie ustawilem go na 25 min/dziennie i poziom wody w zbiorniku pozostaje w zasadzie staly (mowie o poziomie w zbiorniku dolewki). 

 

Co innego z pradem - tu przydalyby sie nawet dwa obiegi na wlasnych bezpiecznikach.

Nie kupowalbym gotowego zestawu. Jak juz tu napisano, te zastawy sa przewaznie zle wyposazone i drogie. 

Nad akwarium zawiesilbym lampe 8 x 39 W T5 lub nad 120 cm 8 x 54W, odpieniacz Bubble King 200 lub podobny (niekoniecznie nowy)  i dwie pompy cyrkulacyjne Tunze 6045 lub silniejsze. Do tego pompa obiegowa 5 tys. l/h, grzalka, czujnik dolewki - to wszystko.

 

Niedawno murowalem sobie szafke pod akwarium z gazobetonu (ksztalt "E", bloczki 5 cm grube). Koszt jest rzeczywiscie smieszny. 

U Ciebie akwarium bedzie ogladane z dwoch (lub trzech)  stron. Moim zdaniem akwarium lepiej by sie prezentowalo, gdyby bylo 100 cm x przynajmniej 70 cm . Jesli to za duzy litraz, to zmniejszylbym wysokosc do np: 50 cm. Tak naprawde, to zbiorniczek 120 x 70 x 55cm wys. tez zapewne  wszedlby w sciane (pozniej czlowiek zaluje, ze nie zrobil choc 10 cm wiekszego). :D 

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na tą chwilę musisz się mocno zastanowic i podjac decyzję jak chcesz żeby wyglądało to akwarium. Zauważ, że jeśli chcesz aby krótszy bok przylegał do ściany oraz zdecydujesz się na komin wewnetrzny to możesz mieć problemy z przejściem hydrauliki do sumpa, ponieważ będzie przeszkadzać środkowy profil stelaża. 

Coś mi pachnie nowym morszczakiem w okolicach Wrocławia, bo te stelaże ze sklepu Plantica sam przerabiałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
59 minut temu, Stani napisał:

Nad akwarium zawiesilbym lampe 8 x 39 W T5 lub nad 120 cm 8 x 54W, odpieniacz Bubble King 200 lub podobny (niekoniecznie nowy)  i dwie pompy cyrkulacyjne Tunze 6045 lub silniejsze. Do tego pompa obiegowa 5 tys. l/h, grzalka, czujnik dolewki - to wszystko.

Wg mnie tunze 6045 będą za małe do tego baniaka, oczywiście zależy co chcesz w nim mieć, ale zdecydowanie lepszym rozwiązaniem będą 2 tunze 6095 ze sterowaniem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dnia 6.03.2018 o 07:04, Stani napisał:

To oczywiscie Twoja sprawa, ale zastanowilbym sie, czy do 300 litrowego zbiornika dociagac wode i kanalizacje. Tak naprawde, to podmiane wody zrobisz jednym 20-to litrowym wiadrem po soli. :DZeby raz w tygodniu spuscic 20 litrow wody raczej nie potrzeba dociagac kanalizacji.

Zanim pociągniesz kanalizację, proszę przeczytaj co mi się przydarzyło.

Robiąc generalny remont mieszkania, pociągnąłem wodę i kanalizacje do innego pokoju (sypialnia). Planowałem sobie ułatwić życie :-)

Gdy remont się skończył, zacząłem planować akwarium. W ciągu jednego wieczora przeszło mi hobby na ok rok.

Około godziny 22 ze ściany w sypialni wyleciała woda jak gejzer. Pomimo zapchanego wypływu zaślepką, ciśnienie okazało się zbyt wielkie.

W bloku doszło do zapchania kanalizacji (lokal na I piętrze w 4 kondygnacyjnym bloku). Woda wybiła zarówno w kuchni (zlew zaczął się napełniać i przelewać ) jak i w sypialni na panele... itd.

Po tym zdarzeniu wszystko zostało odłączone w sypialni. Zastosowałem grawitacyjną antycofkę w kuchni. Jeżeli ma już zalewać mieszkanie, niech to już będzie jedno pomieszczenie. Wole się pomęczyć podczas podmiany...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Mozart to, że Tobie przydarzył się kwas taki jak opisałeś, nie oznacza, że to głupi pomysł.

@MD88 skoro budujesz dom i masz możliwość wyprowadzenia sobie przyłączy w odpowiednim miejscu, jak dla mnie pomysł spoko.
Sam rozpoczynam budowę swojego domu i mam zaplanowane akwarium, gdzie podciągnę kanalizę, wodę i prąd.  Jedyne obawy są takie - co w przypadku gdy nie będziesz chciał prowadzić akwarium. Ja je mam w takim miejscu, że mogę łatwo zdemontować i zrobić prostą ściankę z GK, zakrywając przyłącza. Przemyśl tylko plan awaryjny, bo podciągnąć teraz jest łatwo, ale później zamaskować będzie gorzej, i w drugą stronę, jak nie zrobisz teraz, później będzie problem.

 

A co do samej firmy "argus" ja mam dobre wspomnienia.

 

Edytowane przez Grze (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak budujez dom, to wygospodaruj 2x1.5metra na fishroom. Niżej, z boku, obojętne. Wstawisz tam sump, szczepkarium/kwarantannę, wszystkie sprzęty, wszystko co hałasuje itd. Będziesz miał spokój ze wszystkim na zawsze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję, za wszystkie podpowiedzi decyzja już podjęta co i jak, także możemy zamknąć temat .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.