Skocz do zawartości
pietruh79

red sea max 130C spod Śnieżki

Rekomendowane odpowiedzi

Witam Forumowiczów
Jestem Marek z Jeleniej Góry lat 39 , od 16 nałogowy akwarysta ;)
Do tej pory słodkowodne i podobnie jak wiele osób stwierdziłem, że trzeba wejśc na inny poziom i nadszedł czas na solniczkę.
Po kilku-miesięcznym czytaniu forum i zmiękczaniu Małżonki do przychylnosci w tym temacie,
udało mi się zakupić uzywany zestaw Red Sea Max 130C (sam sprzęt, jako że ma stać w kuchniosalonie miał być ładny albo wogóle)

Pojemnośc 130 l (w tym 103 l zbiornik, 27 l panel filtracyjny) 
Wymiary  584 x 484 mm wysokość 510mm 
oświetlenie 2x świetlówka 55W 10.000K/Actinic (jedna część świeci na niebiesko)
Wydajnośc skimmera 150 l/h
Pompa 1550 l/h
media filtracyjne jakie wsadziłem :
Matrix 500ml, chemipure blue 156 g, ORCA LAB ORGAN-EX 100ml, siporax - ok 500ml

dodatkowa pompa cyrkulacyjna Tunze Turbelle Nanostream 6025

automatyczna dolewka Osmolator nano 3152
żywy piasek Nature's Ocean Live Samoa Pink 9 + 4,5 kg
Skała, (żywa lub ożywiona) która była w sumpach sklepowych ok 11 kg
sól : Aquaforest reefsalt
Filtr RODI
Zbiornik zalano i zasolono 1 marca 2018, od początku leję Seachem Stability

parametry wody zmierzone 8 marca (testy JBL)
ph 7 (10 letni test kropelkowy)
NO2 0,05 (test jbl)
NO3 1, (test jbl)
zasolenie 1,025 (refraktometr)
temperatura 25

 

Skały są 3 rodzaje - ale takie najbardziej się nam spodobały.
Mam obawy jak w przyszłości skamieniały koralowiec, który w tym momencie wygląda fajnie będzie współgrał z żywymi.
Co do obsady jeszcze brak decyzji, jak na razie bardziej podobają mi się miękkie korale.


 

28685948_10208871639948052_4693770372531617792_n.jpg

28795956_10208871639708046_3449883655323779072_n.jpg

28871868_10208871639428039_2932780184274731008_n.jpg

Edytowane przez pietruh79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie, powodzenia życzę :) ale pierwsze co mi się nasuwa to odsuń skałę od szyby bo będzie problem z czyszczeniem ;) . Powtarzają to na forum w kółko a ja oczywiście nie posłuchałem i żałuje.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moim zdaniem skała trochę za bardzo obła. Będziesz miał problem z sensownym ustawieniem korali.


ReefMax

2,5 l. spiorax
Odpieniacz DIY +BM SP-1000
refugium 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może przestaw trochę skały. Ten mniejszy kawałek z prawej strony co jest na drugim mniejszym zdejmij i postaw może na piasek bardziej z przodu akwarium. Ten większy z lewej co jest na nim termometr przestaw tak, żeby opierał się na tym mniejszym z prawej i większym z lewej co jest na dnie. Powstanie grota, ryby będą miały gdzie przepływać, chować się tak samo kraby i krewetki. Będzie wtedy więcej miejsca na korale, łatwiej je ustawić i zagospodarować skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za porady :) oczywiście popróbuję tych kombinacji

Ta z lewej z termometrem składa się z dwóch części ale zawsze można skleić (na razie specjalnie nie kleiłem bo wiedziałem, że jeszcze będę przekładał).

Powiem szczerze, że bardziej podobają mi się konstrukcje wysokie niż szerokie, ale życie weryfikuje :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skała po lewej super. Masz za dużo piasku. Ciężko będzie utrzymać w czystości. Kolega maciej01 dobrze ci podpowiada z przełożeniem. Jeśli podobają ci się "wieże" to dołóż jeszcze skały. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie też bardziej podobają mi się wyższe konstrukcje, a płaskie jakoś nie bardzo. Może dołóż jeszcze trochę skały tak jak kolega wyżej podpowiedział.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nowe ustawienie według wskazówek ;)
Na szybach pojawił się biały nalot. Świecę ok 6 godz dziennie
Skała zaczyna się zielenić i brązowieć w niektórych miejscach więc proces dojrzewania idzie do przodu :)
e2fb724906f2c4add5a3ec80e3fade4b.jpg9dcbbbb5affc0ea73b12184d37e0fb08.jpgb6f5c9e8037dcd0985a83ab0197eaddd.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na pewno wygląda lepiej i w takim ustawieniu będziesz miał więcej miejsca na ustawienie, przyklejenie korali.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzień 23

aktualne fotki


Ze skały wyglądają wężowidła Ophiactis,spaceruje po niej cała masa oczlików , kiełży i innego niezidentyfikowanego robactwa

Przez 3 dni rzuciło sie dino i/lub cyjano , zniknęło tak szybko ze nie zdążyłem zrobić fot

Zostały tylko zielone glony widoczne na zdjęciu i gdzieniegdzie okrzemki


Parametry wody :

ph 8 


NH3/NH4 0


KH 10  

PO4 0,25

NO2 0,05 (test jbl)

NO3 1, (test jbl)

zasolenie 1,025 (refraktometr)

temperatura 26


Jutro pojawi się pierwsze życie


3a7c4f63149d06b8874e859a1be93230.jpga36a738e431d9bdfbf0f23f0a4d4bd19.jpg6788331f5b29e85b27e7cbb8469d9122.jpg58d5659026f55e4a8dfd5fbd4ac5100b.jpg

Edytowane przez pietruh79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2018 o 19:52, maciej01 napisał:

Dziękuję, miałem pisać z prośbą o identyfikacje :)

 

Pojawiły się w sobotę:

2x amphiprion frenatus
1x cryptocentrus cinctus
1x salarias faciatus

Ekipka czyszcząca:
1x wężowidło ophiomastix annulosa
1x lysmata amboinensis
1x rozgwiazda archaster typicus

slimaki :
2x nassarius 
2x turbo

Pierwsze korale :
euphyllia (nie wiem co to za odmiana)
szczepka capnella
szczepka briareum (docelowo myślałem o przyklejeniu do tylnej ściany)

bccef1f08b69639a50583725fd387f36.jpg95b134e43301993af89d871431c8d16b.jpgff9995743bc558e41418df65ac8802ac.jpg0f701402e5d88e1d7fc45c9c258ee2e0.jpgc54a93ca48bf8bcc64f72cccfac27fac.jpg1d2cefd956c8f5c8308f54562f715124.jpg

Edytowane przez pietruh79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Planowana obsada :

ukwiał quadricolor i szczepki Xeni (powinny dotrzeć do mnie w dniu dzisiejszym)

Za ok miesiąc :
2szt Krewetka szkarłatna
1szt Gramma loreto 
2 szt Nemateleotris magnifica

Jakieś uwagi ?? propozycje??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę szybko ten ukwiał chociaż biorąc pod uwagę moją przeprowadzkę z 30 na 180L to dość późno ;) no i takie glony to nie glony ;) woda świeża solanka?? czy używka ??? Skała żywa czy sucha? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyżej wymieniłeś, napisałeś co masz w ekipie czyszczącej i w niej krewetkę lysmata amboinensis. Ona czyści ryby z pasożytów, a w akwarium nic nie czyści. Rozgwiazdę piaskową też za szybko dałeś, będzie głodować w tak młodym akwarium. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 godzin temu, Adifoto napisał:

Troszkę szybko ten ukwiał chociaż biorąc pod uwagę moją przeprowadzkę z 30 na 180L to dość późno ;) no i takie glony to nie glony ;) woda świeża solanka?? czy używka ??? Skała żywa czy sucha? 

Też byłem zdziwiony jeśli chodzi o glony, ze tak szybko odpuściły:) ale znajomy co mi doradzał polecał własnie start na Chemipureblue i Orca
Woda świeża solanka, skała ze zbiorników(te koralowe) i  z sumpa sklepu, w którym sie zaopatrywałem (ta największą - podobno moczyła się bardzo długo bo nikt jej nie chciał ze względu na wielkość.)  Błazenki smutno tuliły się w nocy do tylnej szyby - stąd decyzja o ukwiale. Już po aklimatyzacji i wygląda na to , że wszystko w porządku. Teraz pozostaje osiedlenie  frenatusów z quadricolorem

11 godzin temu, maciej01 napisał:

Wyżej wymieniłeś, napisałeś co masz w ekipie czyszczącej i w niej krewetkę lysmata amboinensis. Ona czyści ryby z pasożytów, a w akwarium nic nie czyści. Rozgwiazdę piaskową też za szybko dałeś, będzie głodować w tak młodym akwarium. 

Co do powyższej obsady  nie miałem takiej świadomości - osoby doradzające twierdziły, że są potrzebne juz na starcie.

Drugą sprawą jest fakt, że do najbliższego sklepu z "życiem" mam ok 60 km i  chciałem zakupić część docelowej obsady tak jak mi fundusze starczały.

Jeśli chodzi o krewetkę to się nie martwię - cały czas coś wyjada. W dniu wczorajszym pozostawiła wylinkę.

Oczywiście najpierw znalazłem wylinkę i zawał serca :)

Czy jakoś mogę dokarmić rozgwiazdę ?? Bo rzeczywiście spaceruje tam i z powrotem 
Mam już tą świadomość , że zaszalałem na początek - dlatego na razie już nic nie dodaję i badam parametry, mając nadzieje, że nie doprowadziłem do katastrofy

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pietruh79 napisał:

Też byłem zdziwiony jeśli chodzi o glony, ze tak szybko odpuściły:) ale znajomy co mi doradzał polecał własnie start na Chemipureblue i Orca
Woda świeża solanka, skała ze zbiorników(te koralowe) i  z sumpa sklepu, w którym sie zaopatrywałem (ta największą - podobno moczyła się bardzo długo bo nikt jej nie chciał ze względu na wielkość.)  Błazenki smutno tuliły się w nocy do tylnej szyby - stąd decyzja o ukwiale. Już po aklimatyzacji i wygląda na to , że wszystko w porządku. Teraz pozostaje osiedlenie  frenatusów z quadricolorem

 

Wydaje mi się że golny nie odpuściły tylko taki grymas ;) i zaatakuje za jakiś czas, zwłaszcza że zbiornik na nowej solance,  Mi po przeniesieniu dopiero po miesiącu zaczęło wszystko szaleć łącznie z parametrami do tego zakwit bakterii woda mleko, nic w baniaku nie widać, prawie mi się wszystko podusiło, na szczęście tylko xenia mi padła więc strata żadna, obyś wiedział w co się pakujesz ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, pietruh79 napisał:

 

Czy jakoś mogę dokarmić rozgwiazdę ?? Bo rzeczywiście spaceruje tam i z powrotem 
Mam już tą świadomość , że zaszalałem na początek - dlatego na razie już nic nie dodaję i badam parametry, mając nadzieje, że nie doprowadziłem do katastrofy

 

Nie mam rozgwiazdy piaskowej, ale na forum jest sporo tematów czym ją dokarmiać. Jeden przykładowy temat 

możesz sobie poszukać więcej takich tematów.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

28 marca dotarły do mnie :
- Xenia pulsująca
- Ukwiał Entacmaea quadricolor
- trawa morska Caulerpa prolifera 

Jak narazie żadnych strat- tfu tfu
Jako, że oświeltenie nocne jest bardzo słabiutkie 
a zalezało mi na efekcie świecenia korali dorobiłem dodatkowe oświetlenie niebieskie 2 x 50cm 
taśma LED 5050, profil czarny plus przeźroczysta osłonka, uszczelnione silikonem akwarystycznym
Zobaczymy ile dadzą radę i czy nie zrobią sie szybko matowe. 
belki świecą od 9 do 22 (normalne oświetlenie od 12 do 20)

Rozgwiazda dokarmiana "dopiaskowo" solowcem mrozonym przy okazji.
Ukwiał i wężowidło raz na tydzień krewetka koktajlowa, czasami rzucę "pożyczoną od zbrojników ze slodkiego 
spirulinę w tabletkach.
Do tego 2 razy w tygodniu Seachem Reef plus (na razie nie cała nakrętka bo mało korali)

Miałem problem z niskim KH , narazie ustabilizowałem za pomocą eight.four Aquavitro.
Wczesniej mierzyłem wieczorem dowiedziałem się, że powinno sie rano :)
Skok był z 11 na 6,50

Pozostaje jeszcze NO2 na poziomie 0,1 oraz NO3 na poziomie 1 - chyba zastosuję PRIME
Jeszcze podmianki nie robiłem - chce odczekać do końca miesiąca
Pojawiły się kolejne glony.



2c6c02272b8ec4c221b918f66efd3387.jpgff35ff06e672e00ea75824b04e700330.jpg6fff67a344186aa72fa238f22a70e1f3.jpg2e4437c509676b1f78deeedbe3534d5d.jpg601bafa28e0f2e5f5fa6cbac491b71ec.jpg4d861796ad017f10b78cef5fc05628ee.jpg

Edytowane przez pietruh79 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No2 rośnie, to bardzo źle. Potruje całe życie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Czym mierzysz parametry? Jakoś dziwnie szybko dołożyłes to życie i to w takiej ilości... mam przeczucie że cykl azotowy jeszcze się dobrze nie zaczął :-/ 
Testy Jbl
No2 rośnie, to bardzo źle. Potruje całe życie 
Zauważyłem że rośnie, stąd moje może nie wprost zadane pytanie "czy Prime tutaj pomoże?"
Według tego co czytałem to można stosować bezpośrednio w zbiorniku, tylko czy wspomoże zamknięcie cyklu azotowego czy tylko go wydłuży??

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy Ty w ogóle masz jakiekolwiek pojęcie na temat prowadzenia akwarium morskiego, czytałeś? Żal mi tylko tych zwierzaków wszystkich... jedyne co pomoże to sprzedaż lub oddanie komuś na przechowanie zwierząt i lektura

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, pietruh79 napisał:

Testy Jbl Zauważyłem że rośnie, stąd moje może nie wprost zadane pytanie "czy Prime tutaj pomoże?"
Według tego co czytałem to można stosować bezpośrednio w zbiorniku, tylko czy wspomoże zamknięcie cyklu azotowego czy tylko go wydłuży??

Nie pomoże. Pilnie poszukaj kogoś kto przyjmie Twoje całe życie na miesiąc- max dwa. Pozostaw akwarium bez życia i podmian wody. Dopiero jak no2 bedzie spadac i pokaże zero, to możesz dopiero obserwować no3 i po4. Ekipę czyszczącą wpuszczasz kiedy no3 i po4 będą obserwowane widoczne spadki do rozsądnych wartości. A jakiś miesiąc po ekipie czyszczacej pierwsza rybka przy cotygodniowym pomiarze no3 i po4. Musisz przeczytać koniecznie coś co pomoże Ci zrozumieć cykl azotowy w zbiorniku morskim. Jeśli nie posłuchasz kolegów i nie zastosujesz się do prawidłowego uruchomienia zbiornika, wszystko co wrzucisz żywego poprostu padnie, a dojrzewanie będzie wieczne. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za odpowiedź,
Pożyczyłem od znajomego test sera i jeszcze raz wykonałem jbl
już skok No2 raz miałem ok 3 tygodnia.
Być może ostatni pomiar to nadinterpretacja testu,
Na razie będę mierzył częściej, a w razie czego mam przygotowane miejsce ewakuacji
Pozdrawiam
e2e258fb479fdc5fbe389ab03b23694a.jpg61bb115c7e4c63746020e2b227fe602d.jpgce97d4affda555a6691fc0b849d206e0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.