Skocz do zawartości
Gr4b3Q

Pomiar KH, czemu bardziej wierzyć?

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

Zauważyłem dzisiaj podczas pomiaru sporą rozbieżność między testami kropelkowymi colombo i hanką na KH. Od dłuższego czasu mierzyłem tylko hanką wartość kg i dzieliłem przez 17,86 aby uzyskać ppm i wyszło mi 6.7 (120ppm) - z ciekawości wykonałem test kropelkowy Colombo który kupiłem jak startowałem ze zbiornikiem w grudniu - pokazał on 7.4 dKh. Komu teraz wierzyć? 6.7 to chyba trochę mało... Twardziele i euphyllie słabo polipują, dunka i calaustrea wyglądają ok.

Inne parametry to:

zasolenie 1,026

ph 8,16

Ca 420

Mg 1350

NO3 2

PO4 0,043

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Opisz proszę krok po kroku wszystkie czynności w jaki sposób wykonujesz pomiar małą hanką aż do otrzymania wyniku

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja od kilku tygodni podnoszę kh i robię testy hanką, co jakiś czas także colombo i salifertem, generalnie pokazują podobne wartości, chociaż raz salifert i colombo pokazały o 1 kh więcej - w różnym czasie - prawdopodobnie błąd pomiaru

co do kh to przez kilka lat miałem między 6 a 6,5, nie zauważyłem jakiś problemów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, dla syna napisał:

Opisz proszę krok po kroku wszystkie czynności w jaki sposób wykonujesz pomiar małą hanką aż do otrzymania wyniku

wszystko jak w instrukcji. 

10ml wody akwariowej do fiolki

wycieram fiolkę i wkładam do hanki

naciskam przycisk i po wyświetleniu C1 wciskam ponownie

wyjmuję fiolkę i wlewam 1ml reagentu - 5 razy obracam ją góra-dół

wycieram fiolkę i wkładam do hanki 

naciskam przycisk

odczytuje wynik - w moim przypadku 120ppm.

Edytowane przez Gr4b3Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, ZiZi napisał:

ja od kilku tygodni podnoszę kh i robię testy hanką, co jakiś czas także colombo i salifertem, generalnie pokazują podobne wartości, chociaż raz salifert i colombo pokazały o 1 kh więcej - w różnym czasie - prawdopodobnie błąd pomiaru

co do kh to przez kilka lat miałem między 6 a 6,5, nie zauważyłem jakiś problemów

U kolegów problemy wystąpiły dopiero przy kh w okolicy 5 gdyż zbiornik zaczął zachowywać się nie stabilnie

1 minutę temu, Gr4b3Q napisał:

wszystko jak w instrukcji. 

10ml wody akwariowej do fiolki

wycieram fiolkę i wkładam do hanki

naciskam przycisk i po wyświetleniu C1 wciskam ponownie

wyjmuję fiolkę i wlewam 1ml reagentu - 5 razy obracam ją góra-dół

wycieram fiolkę i wkładam do hanki 

naciskam przycisk

odczytuje wynik - w moim przypadku 120ppm.

To teraz sproboj tak: wypłucz fiolkę zalewajac 5ml wody z akwa, nabierz 10ml do fiolki z akwa i wyczyść ją tak jak czuscisz do sucha żeby była bez smug. Uruchom małą hankę bez fiolki z zamknietym wieczkiem. Kiedy pojawi sie c1 dopiero włóż fiolkę i zamknij wieko. Nacisnij przycisk żeby wyskoczyło c2. Wyjmij fiolkę, dodaj reagentu ten 1ml, wyczyść ją jeszcze raz i jednocześnie mieszajac ok 20sek. Wsadz fiolkę do hanki, zamknij wieko i przytrzymaj przycisk aż zacznie odliczać dwie minuty. Po skonczonym odliczaniu wskoczy ponownie c2 wtedy wyjmij fiolkę i obróć ją z 3-4razy gora dół trzymając ją za zakretke, wsadz ją ponownie do hanki zamykając wieko i ponownie kliknij na przycisk. Wtedy dojdzie do odczytu. U mnie tylko w taki sposob działa z dokladnoscia do 0,03kh wg testu icp. I to na różnych reagentach. Daj znać jaki uzyskasz wynik

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Gr4b3Q napisał:

dokładnie to samo mi wyszło, 120ppm

Jeśli czekaleś te dwie minuty z rozpuszczonym reagentem i wynik jest identyczny to pomiar jest wlasciwy. Można by twierdzić, że reagent jest trefny (ja zawsze przed dodaniem go wstrząsam buteleczka z reagentem). Ale malo prawdopodobne bo gdzieś wyczytalem, że hanka jest dokladniejsza od testów kropelkowych

Rozumiem, że zakladasz też na strzykawke 1ml ten dozownik plastikowy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też przed użyciem wstrząsam, reagent datę przydatności ma do 07.2018

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I pomiar kh wykonywales jednoczesnie hanka i testem kropelkowym bo kh zmienia sie w ciagu doby o różnych godzinach (rano zwykle jest niższe niż po południu jesli nie masz reaktora glonowego z obroconym cyklem oswietlenia) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, Gr4b3Q napisał:

test w odstępie pół godziny.

Weź oba testy do kogoś kto ma zbiornik z morszczyzną i zrób testy. Niech ten ktoś potwierdzi wynik swoim testem na kh. Będziesz wtedy miał pewność co i jak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, ZiZi napisał:

 

co do kh to przez kilka lat miałem między 6 a 6,5, nie zauważyłem jakiś problemów

A jestes pewny tych pomiarow Kh,i powiec że jeszcze zbiornik full SPS..? Coś dzis spać nie moge przeglądam forum i się dowiaduje coraz nowszych doświadczeń :-) że przy Kh 6 zbiornik funkcjonuje bez problemów:-)jeszcze poczekam aż ktos napisze że i przy Kh5 tez ma super:-)

Nie obraz się ale wchodzimy w strefę obalenia chemi morskiej i czegoś co dla mnie brzmi nie do pomyślenia.Po prostu czysto teoretyczne zaprzecza to chociaż art.@testera na temat Kh,nie wiem nie sprzeczam się jeśli sie mylę no ale nie dawno byl temat o Kh na tym forum jak kolega miał Kh 6.5 i zbiornik  wyglądał jak wyglądał :-)

Ps.nie wyobrażam sobie u siebie w akwarium miec Kh 6 na dłuższy czas (chyba pozamiatac)

A choćby maly cytat"

  • Przy zbyt niskim KH ustaje kalcyfikacja, czyli tworzenie szkieletów i muszli, co (poniżej dolnej granicy kh 6) może powodować śmierć wielu organizmów, szczególnie korali twardych.
  • Wysokie KH (lub podnoszenie KH) pomaga w walce z szeregiem plag jak np. z Bryopsis, innymi glonami, cyjano, dino 

Nastepny

KH     Twardość węglanowa (KH) obrazuje zawartość soli węglanów i dwuwęglanów wapnia i magnezu, a także węglanu boru. Najczęściej oscyluje wokół 7-10 dKH, ale przy dołożeniu preparatu magnezowego do reaktora wapiennego i / lub dozowaniu wody wapiennej i mikroelementów, może wzrosnąć nawet do 20 dKH. Najczęściej jednak utrzymuje się na poziomie 7-9 dKH.w akwarium rafowym.

 

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poziom KH w oceanach to miedzy 6 a 8 i wydaje mi się ze korale dają sobie jakoś rade :) chyba ze tam gdzie jest KH 6 nie rosną SPS  tylko "grzybki" :) 


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

To ja też wiem o takim poziomie w oceanach ale tu mowa o akwarium i jest to troche inaczej jak w oceanach :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, niwre37 napisał:

Poziom KH w oceanach to miedzy 6 a 8 i wydaje mi się ze korale dają sobie jakoś rade :) chyba ze tam gdzie jest KH 6 nie rosną SPS  tylko "grzybki" :) 

W zbiornikach full SPS ludzie trzymają KH około 6.7 i jest to najlepsze KH.

A co do testów kropelkowych KH to walnięcie o 1 stopień to norma.

Edytowane przez elespero (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kh w akwarium a w oceanie wcale się nie różni, KH ma być stałe i trzymać się jednego testu.

Wysokie kh z niskim Po4 nie idzie ze sobą w parze, są problemy z koralami i pierwsze reagują na to montipory, stylophory, seriatopory.

U mnie nieraz KH było 5 i nic nie zauważyłem, za to z zbytnio wysokim (powyżej 8) już zauważyłem problemy z koralami.

Af zaleca utrzymywać 6.5-7.5 i tego się trzymam, chociaź nierzadko przez długi czas 6.5 i ma być STAŁE. 

Nie wiem jak wyglądał zbiornik kolegi z kh 6.5, ale zwalanie na samo KH z powodu zbiornika jest czystą głupotą, ma być stałe i dochodzi dk tego wiele czynników w akwarium rafowym.

Swojego czasu Seb robił eksperymenty, bodajże w 2011 roku i przy KH 5 spsy mu zapidalały i nie zauważył różnicy a o śmierci korali nie ma mowy :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 minut temu, Raffy14 napisał:

Af zaleca utrzymywać 6.5-7.5 i tego się trzymam, chociaź nierzadko przez długi czas 6.5 i ma być STAŁE. 

Hej @Raffy14 u mnie w akwarium utrzymuje Kh na poziomie 7.4 czy uważasz ze smialo moge zjechać do 6 i bez ryzyka?może tez nie potrzebnie dozuje ballinga do tego poziomu?pytam czysto teoretycznie ;-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie w jedeń dzień dlatego piszę o stałości Kh :) możesz ale po co?

Ja  celowo nie zjezdzałem w dół, zawsze była to awaria pompy dozuącej, przytkany wężyk albo w porę nie dolałem płynu do pojemnika. Wtedy załaczałem, ale przez ten czas kh zdążyło polecieć w dół i po powrocie do poprzedniej dawki już utrzymywało się na niższym poziomie.

Balling jest potrzebny, żeby paranetry były stabilne. Chcąc zjechać z kh w dół, nie odłącza się ballinga tylko zmniejsza się dawkę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

używam soli AF reef salt i po wymieszaniu przy zasoleniu 1.026 kh powinno być w granicach 7,7-8,3 i teraz nie wiem czy podbić trochę ballinga żeby stopniowo zwiększać kh? Euphyllie słabawo się pompują, montipora danae i acry coś tam wypuszczają bardzo delikatnie ale szału nie ma. Reszta parametrów chyba jest ok? Świecę samoróbką 55W LED robioną na wzór AI Prime, Kessili jeśli o spektrum i ilości diód chodzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja też używam tej soli i Kh mam 7.4 i wszystko sie pompuje,wiec u Ciebie to nie wina Kh nic to nie da że zwiększysz ,może być wiele powodów, takich jak np, inne parametry,piszesz że chyba są ok,?? ale chyba?Lub np światło,może sa głodne karmisz? 


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 minut temu, @Beti napisał:

Ja też używam tej soli i Kh mam 7.4 i wszystko sie pompuje,wiec u Ciebie to nie wina Kh nic to nie da że zwiększysz ,może być wiele powodów, takich jak np, inne parametry,piszesz że chyba są ok,?? ale chyba?Lub np światło,może sa głodne karmisz? 

Karmię. Próbowałem bezpośrednio karmić euphyllię ale nie przyjmowała pokarmu w żadnej formie - ani suchych ani mrożonek ani rozrabianych pyłków. Co jakiś czas leję fitoplankton i zakraplam AF Energy. Do tego mrożonki - mysis, czerwony plankton, artemia.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, elespero napisał:

A potas jak wygląda u Ciebie?

Potasu nie mierzyłem, ale myślę że w 64L kostce podmiany z tej soli są wystarczające. Wg. producenta soli z pomiarów icp mojej partii wychodzi że w soli jest 386ppm potasu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzisiaj po zwiększonej dawce ballinga oba pomiary podniosły się o tą samą wartość, hanka pokazuje 6.8 a colombo między 7.4 a 7.6 czyli wzrost o 0.1 dKh

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Chyba znalazłem winowajcę rozjeżdżających wyników - najprawdopodobniej reagent - namieszałem świeżej wody z solą na 1.026 i wg. testów ICP mojej parti kH powinno wynosić 8.1 - i tyle pokazało mi na teście Colombo, Hanka cały czas zaniżała i pokazywała 7.6. Dzisiaj kupiłem nowy reagent i jak przyjdzie jeszcze raz przetestuje wodę hanką. Reagent który używałem ważny był do 07/2018 więc jeszcze trochę czasu miał ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.