Skocz do zawartości
atrawa

Problem z parametrami wody

Rekomendowane odpowiedzi

Witam,

mam problem z parametrami wody. Akwarium posiadam od 14 lat. jakiś rok temu zrobiłem przesiadkę do nowego szkiełka, przeniosłem skałę i trochę piasku oraz życie.

w akwa pływa 1 duży pokolec, błazenek, nadymka i brzydal (plus 2 krewetki, langusta i dużo ślimaków i małych wężowideł). Nie karmię za dużo (raz dziennie troszkę suchego lub kostka mrożonki).

W obiegu jest ok 450 litrów, świecę chińską lampą led 300W i dodatkowo 3 led 50W każda (dwie Royal Blue + jedna biała) ok 12 godzin w różnych porach różnie załączane kanały. Mam sump z glonami i odpieniacz także posiadam. pompa obiegowa Jebao DC6000 a cyrkulacyjne Tunze, Jebao i Macro Aqua cyrkulator. Sól obecnie Aquaforest Probiotic (od jakiegoś miesiąca czyli ze 2 podmiany po 40 litrów).

Parametry wody:

Zasolenie 1,026;

Ca - 480-500;

Mg- 1480-1500;

No3 - 50-100;

PO4 - 1;

pH - 7,9;

KH - 9,3

Wszystkie testy salfitera aktualne, pH miernik elektroniczny, zasolenie reflaktometr.

Ostatnio dołożyłem XPORT Cubes PO4 i NO3 i nic to nie daje.

POMOCY!!! skąd takie wartości NO3 i PO4 (nie mogę ich w żaden naturalny sposób zbić), leje VSV 5ml co dzień i także nie pomaga.

Może ma ktoś jakiś pomysł??

akwa.jpg


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Lejesz bakterie? Jak wygląda sump i co w nim siedzi? Może syf się gdzieś gromadzi?

U mnie pomógł NOPOX i reaktor glonowy. 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mrożonki płukane? Jak kolega darek85 napisał, sprawdź dokładnie sump. Ja litraż mam dużo mniejszy, no3 prawie "kosmos" , dołożyłem w obieg filtr glonowy, parametry super.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tez mogę polecić NOPOX. Miałem No3 podobne do Twojego. Jakieś 2-3 tygodnie od momentu startu z preparatem według zaleceń instrukcji i No3 ma poziom 0,5 - 1 max i tak już się utrzymuje od dłuższego czasu. Oczywiście w dalszym ciągu dozuję, ale to teraz jest 5 ml/dobę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Glony by pewnie załatwiły sprawę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W sumpie mam całą komorę glonów spagetti (pól wiaderka będzie jak nic). Odkąd dołożyłem XPORT leje bakterie Brightwell Aquatics MicroBacter. W sumpie mam czyściutkie szkło, nigdzie nie ma syfu (znaczy jest ale go zbieram podczas podmian). W sumpie jeszcze jest Siporax jakieś 2 litry. Fotka z komorą sumpa z glonami.

 

sump.jpg


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem pewny, ze wszystko żyje. Takie parametry mam od iks czasu i nie mogę tego zmienić. Zacząłem lać VSV - d*pa, dodałem siporax i d*pa, zmieniłem sól - d*pa (oprócz wzrostu Ca i Mg, dodałem Xport i dalej d*pa.

Brak pomysłów, moze skała jest juz za stara??


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jaki masz odpieniacz ?

Mozesz pokazac caly sump ?


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdjęcie całego sumpa zrobię po południu i zamieszczę. Odpieniacz to aqua medic turboflotor 1000 multi sl z pompą DCS3000 z wirnikiem igiełkowym.


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piszesz ze masz duzo slimakow moze nie maja co jesc i padaja z glodu? ,a wydaje mi sie ze nie jestes w stanie stwierdzic czy akurat nie zdychaja...

Wysłane z mojego LG-H870 przy użyciu Tapatalka


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dołożyłeś nowej skały czy tylko stara? Jak robiłeś przekładke skałę dałeś od razu do nowego? Coś musi oddawać syf. Dajesz chemię, golnowy duża pojemność mało karmisz,  nic z ryb nie padło a coś rozwala parametry. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

mialem podobnie po przesiadce no3 ponad 50, długo zbijałem VSV ale się udało, po tym zabiegu no3 już nie leciało w górę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś tu nam umyka. Masz wiadro spagetti w sumpie które rosną jak głupie bo mają co jeść. Wyciągają z wody duże ilości NO3 a mimo to u ciebie wartości odbijają do 50-100. 

Jak często czyscisz refugium? Może w spagetti się syf zbiera. Siporax płuczesz? 


Akwarium 2020.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy każdej podmianie płukam glony, ostatnio płukałem tez siporax ale był czysty (tak dla świętego spokoju go wypłukałem). Ślimaki nie wiem czy padają bo ich nie jestem w stanie policzyć ale populacja jest całkiem spora i wieczorami na szybach jest ich całkiem dużo (małych - znaczy nowych). Skała jest tylko stara, normalnie postawiłem nowe akwa, zrobiłem armature, przelałem większość wody i przełożyłem skałę (zmiana była spowodowana decyzją żony o zmianie wymiarów akwa - poprzednie było za duże :-) - 150x50x50 więc przesiadłem się na 80x90x65 :-) - i jest mniejsze a wody więcej ). Problem jednak jest chyba od dłuższego czasu, bo żyłem w nieświadomości odnośnie NO3 - przeterminowany test pokazywał ciągle 0 i dopiero kolega zbadał moją wodę i wyszło 100, a PO4 tak naprawdę badałem ładnych kilka lat temu. Ogólnie nie wnikałem w parametry wody przez dłuższy czas, bo nie miałem zbyt wiele życia (czyli to co chciało żyć to sobie żyło) i doszło do tego że wszystko porosły zielone rhododactisy. Po przesiadce stwierdziłem że jednak się ogarnę i kupiłem parę miękkich i rosną, nawet się dzielą. Ukwiał jest zadowolony. Próba włożenia twardych kończy się na razie ZAWSZE klęską (ostatnio włożyłem euphylie, po ok 2 tygodniach jest z nią coraz gorzej - chociaż na początku ładnie się pompowała, i znowu d*pa).


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze 

Po co myjesz siporax ? 

Po drugie dajesz bakterie po pojakiego przy tak wysokim lejesz jeszcze pozywke ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Darek dobrze pisze. Coś gdzieś jest przeoczone. Masz 400 litrów w obiegu, 4 ryby, nieco korali, drobne zycie, w glonach widać pełno wężowideł. Karpisz kostkę dziennie a parametry stricte powiązane z przemianą materii są w kosmosie. Ja karmię 1 kostkęco 2 dni, mam w akwarium same drobne organizmy typu kiełże mysis, ślimaki rurówki, gąbki i mam parametry niewykrywalne.

Ślimaki, wężowidła i inne drobne zwierzęta żyją z tego co im z pańskiego stołu spadnie. A u ciebie eksplozja drobnego życia.

Jak często musisz wywalac glony?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po za tym uzywasz probiotyke a masz za wyskie kh ;) 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

VSV 5ml to niewiele. Ja jak zbijałem NO3 z poziomu 100 i PO4 z poziomu 2,58 - doszedłem do dawki 14ml dziennie w akwa 300-330l. Po półtora miesiąca NO3 zjechało w parę dni do poziomu zerowego. PO4 niestety zostało wysoko i zbijam go powoli. Troche phosguardem, troche podmianami, troche zwiekszajac NO3. Ostatnio jak mierzyłem bylo 0,2. Siporax raz na jakis czas IMHO z syfu który zbiera nalezy przepłukac. W wodzie z podmiany i nie calość złoza na raz. Ale ilość syfu jaka potrafi sie w nim zebrac potrafi być niezłym zródłem nutrientów, w szczegolnosci jak stoi nie wzruszany dluzszy czas.


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A przypadkiem nie dałeś kratki rastrowej pod skałe w której zbiera sie cały syf ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, atrawa napisał:

i dopiero kolega zbadał moją wodę i wyszło 100,

cześć ;-) dwa słówka jak można,jesteś pewny tego co kolega ci podał że No3-100 często ludzie nie umieją robić testu na No3 Salifertem! ja obstawiam na błędny pomiar (mogę się mylić) ale obstawiam na No3-10

a dwa szkoda tyle lat i zmieniać na mniejsze,raczej to jest na odwrót stawia się coś większego ;-) no ale żony trzeba słuchać:D

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siporax przepłukałem w wodzie z podmiany tak na wszelki wypadek żeby syf usunąć, którego nie było zbyt wiele w nim.

NO3 test robię samemu, kolega spowodował że kupiłem aktualny i przestałem korzystać z przeterminowanego.

Pod skałą nie mam żadnej kratki tylko trochę piachu (zapomniałem napisać, że kupiłem 9kg żywego i wsadziłem do zbiornika).

Załączam dwa zdjęcia sumpa oraz aktualne zdjęcie akwa.

Mi juz ręce opadają :-(

sump2.jpg

akwa1.jpg

sump1.jpg


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tylu fachowców i nikt nie pomoże??


150x50x50, OR3500, OR2500,Marea3200 45kG LR, xenia, sacro, cladiella, euphylia, diadema, kraby x8, ?limaki x 10, nemo x 3 + ukwiał i żółtek :-).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomógł by pewnie ktoś kto przeszedł podobny problem .Raczej nie często się trafiają takie cuda  i takie wyniki Po i No w działającym od dłuższego czasu zbiorniku .
Wydaje mi się czy w sumpie niezbyt czysto , może zrób mu odkurzanie porządne . 


summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pw 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.