Skocz do zawartości
ranma11

Tunze 9004 problem - Pomocy!

Rekomendowane odpowiedzi

Od kilku dni mój odpieniacz słabo pieni. Co prawda zdarzały mu się wcześniej okresy słabszego pienienia ale tym razem widzę po koralach że coś się dzieje (testów na razie nie miałem czasu zrobić - jutro siądę i zrobię), oraz nieco wyrzuciło mi glonów (brązowy nalot na szybach i pseudogorgonii).

Aktualnie w akwarium pływają 2 małe błazny i 1 pterapogon, do tego trochę życia w skale i jakieś 2 ślimaki turbo, więc obsada niby niewielka. Do tej pory odpieniacz nie wyrzucał dużo ale jednak coś tam się zawsze uzbierało. Od kilku dni praktycznie nic (poziom piany nie dochodzi do szczytu kubka).

Oczywiście po zauważeniu problemu rozebrałem, obejrzałem i przeczyściłem odpieniacz i ani poprawy nie ma, ani poszlak co do tego co jest nie tak. Odpieniacz zasysa wodę (poziom wody za grzebieniem jest odrobinkę niższy niż przed nim), oraz powietrze (mimo wszystko wewnątrz odpieniacza "jest biało"). Gdyby ktoś się zastanawiał czy przy składaniu aby na pewno wszystko złożyłem OK. Tak - z racji braku poprawy rozbierałem już trzeci raz i za każdym razem starałem się bardziej sprawdzić co tylko mogłem. Wydaje mi się że wszystko jest na swoim miejscu.

Co może być nie tak?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś musiało dostać sie do wody i powoduje że piana siada. Zrób testy, ale nimi pewnie tego nie sprawdzisz. Podmiane robiłeś?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W zeszłym tygodniu podmieniłem 5l (akwa ma 200l). Woda przygotowana na RO na soli red sea salt. Wątpię żeby coś się do niej dostało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A próbowałeś go zanurzyć głębiej?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdz zasolenie i kh przedewszystkim. Tez mam ten odpieniacz i mielił u mnie przez dwa tygodnie bez piany z powodu wysokiego kh (ponad 14). Po zbiciu kh wszystko wrocilo do normy. Oczywiście to jeden z wielu przypadków, ktory ma na to wpływ, ale warto sprawdzić. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrób podmianę większą ale bez przesady. 10% zbiornika i spróbuj zanurzyć odpieniacz niżej żeby pracował na mokro (wyrzucanie mokrej piany a nie suchej i zbitej). Garść węgla aktywnego na pare dni może zastosuj.


90x40x65 + sump 50x35x42. Cree DIY (36RB+16CW+1R+1G), Tunze 6045, Aquabee UP 2000, Tunze DOC Skimmer 9006. >25kg LR, refugium, DSB. Zasadniczo od 13.01.2007r

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
16 minut temu, dla syna napisał:

Sprawdz zasolenie i kh przedewszystkim. Tez mam ten odpieniacz i mielił u mnie przez dwa tygodnie bez piany z powodu wysokiego kh (ponad 14). Po zbiciu kh wszystko wrocilo do normy. Oczywiście to jeden z wielu przypadków, ktory ma na to wpływ, ale warto sprawdzić. 

U mnie model 9012 nie zareagował na kh 14, aż wstyd się przyznać, że takie miałem :ph34r:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jutro zrobię testy ale wiem że zasolenie mi nieco ucieka z pewnych przyczyn. Z tym że to się powoli dzieje i to raczej nie to jest przyczyną. Aktualnie jest 1.023, wiec moim zdaniem powinien pienić.

Węgla aktywnego pod ręką nie mam ale jutro mogę się postarać.

Co do zanurzenia to jest ustawiony tak żeby +/- poziom wody był w połowie wysokości grzebienia (nie ma sumpa ani panelu więc u mnie to się delikatnie waha). A jeżeli chodzi o ustawienie go tak żeby pienił "na mokro", to niestety cały grzebień musiałbym schować pod powierzchnię (piana jest zbyt nisko), więc to raczej odpada.

Aha... mam wrażenie że on jakoś głośniej pracuje. (dopiero dziś na to uwagę zwróciłem)

Edytowane przez ranma11 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, ranma11 napisał:

Jutro zrobię testy ale wiem że zasolenie mi nieco ucieka z pewnych przyczyn. Z tym że to się powoli dzieje i to raczej nie to jest przyczyną. Aktualnie jest 1.023, wiec moim zdaniem powinien pienić.

Węgla aktywnego pod ręką nie mam ale jutro mogę się postarać.

Co do zanurzenia to jest ustawiony tak żeby +/- poziom wody był w połowie wysokości grzebienia (nie ma sumpa ani panelu więc u mnie to się delikatnie waha). A jeżeli chodzi o ustawienie go tak żeby pienił "na mokro", to niestety cały grzebień musiałbym schować pod powierzchnię (piana jest zbyt nisko), więc to raczej odpada.

Aha... mam wrażenie że on jakoś głośniej pracuje. (dopiero dziś na to uwagę zwróciłem)

Dokładnie taki sam efekt miałem przy wysokim kh. Glosniejsza praca, zero piany tylko jakieś bulgotanie. Może tunze 9004 jest bardziej wrażliwy na kh niż jego więksi bracia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dmuchnij w wężyk może coś w niego wlazło:smilieA13:

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wapń zbiera się w wężyku z powietrzem i przytyka przepływ powietrza. Ja tak mam co 4-5 miesięcy. Po czyszczeniu przez 2-3 dni dochodzi do siebie i dopiero wtedy zaczyna sprawnie pienić

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, odgrzeję trochę wątek z prośbą o podzielenie się doświadczeniem:

Też walczę z Tunze9004 i kombinuję z ustawianiem poziomu. Przy dokonywaniu ustawień dla odniesienia posługuje się paskami na pudełku z urobkiem. Wydaje mi się, że obserwuję coś takiego: kiedy ustawiam odpieniacz na dwie kreski zanurzenia (tak najczęściej radzili na forum) to odnoszę wrażenie, jakby mógł trochę lepiej zasysać wodę. Na tafli potrafi mi się zrobić film. Kiedy podniosę poziom do jednej kreski kubełka, to chyba lepiej zasysa wodę i przynajmniej film znika. 

Istotna informacja jest też taka, że aktualnie w akwarium mam dojrzewanie. więc może nie ma co oceniać pracy odpieniacza i nie przejmować się zbytnio, dopoki w akwarium nie pojawi się realny syfek?. Ale bardzo wolno teraz napełnia się kubełek urobkiem. Niezależnie czy ustawię wyżej pod 2 paski czy niżej pod 1 pasek. Mogę czekać tydzień a nawet i dłużej aż się kubek napełni. Ale może to dlatego, że w zbiorniku pływa sama dojrzewająca  woda i nie ma żadnego życia...

Na początku po zalaniu, zasoleniu i ułożeniu skały wydawało się, że działa bez zarzutu. Więc może faktycznie w wodzie musi się pojawić jakiś konkretny syfek zanim odpieniacz się rozbuja...?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co do filmu bakteryjnego ten odpieniacz słabo sobie z tym radzi, u mnie nie dawał rady razem z filtrem comline.

Co do samego działania u mnie pieni ładnie, kubek mam pełny chyba co 2 dni no ale ma co odpienić w nowym akwarium raczej nie masz dużo organiki więc sugeruje poczekać.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.