Skocz do zawartości
adid0s

Lampa led 112l

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć 

Dopiero zaczynam przygodę z akwarystyką morską i mam taki problem a za razem prośbę do was o pomoc w złożeniu lampki led na akwarium 80x35x40.Planuje bardziej akwarium rybne i kilka miękkich oraz lps. I teraz pytania 

-jakie ledy

-koszt takiej lampki a chciał bym jak najtaniej 

-drivery

Lampkę bym chciał zrobić jak najtaniej zatem bez sterowania komputerem i raczej bym chciał sterowaniem potencjometrem i na włączniki a moc tak z 80w by rosło :D

To jest plan poglądowy i nie brać go jako plan tylko chodzi mi o taką lampe ze w tym stylu zbudowana 

Na samym dole są takie kwadraciki to są drivery i te z czerwonym przy diodach white to chciał bym z sterowaniem potencjometrem 

Prosił bym o wyrozumiałość i żeby ktoś się zainteresował tematem. Dziękuję z góry za każdą mądrą odp.

P.S.- Czy ta lampa ma rację bytu nawet jak bym kupił takie 2 ? > http://allegro.pl/belka-lampa-led-80cm-do-akwarium-morskie-xdj-800-i5956528624.html

lampa.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo czerwonego i zielonego ja mam w swojej lampie 3 diody czerwone i są obecnie zasłonięte czarną taśmą,źle to wygląda.zielone mam 2 i też tak sobie.najbardziej mi się podoba tak jak @alexw200 pisze 3/2 lub nawet 3/1 niebieskie/białe.

Edytowane przez KaZek (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na schemacie to bardziej lampa do roślinniaka :D Nie wiem do końca, po co dodawać czerwone/zielone/żółte/pomarańczowe diody, które są niepotrzebne a tak wiele osób wciąż się w nie pcha. One dają strasznie brzydkie bliki na piasku i skale, no a same korale nie korzystają z tego światła, bo bardzo niewiele tej części pasma dostaje się pod wodę, stąd brak przystosowania do takiego światła u tych zwierząt. Ja będę robił lampę do szczepkarium i planuję dać diody royal blue (ok. 50% diod), blue (ok 20% diod), dwa rodzaje białych powyżej 10000K (ok 20-25%) i do tego trochę na spróbowanie i wzbogacenie spektrum - dwa rodzaje diod z zakresu 400-430nm - czyli jakiś fiolet, aktynika, te okolice (pozostałe około 5-10%).  Proporcje dostosowałem raczej pod siebie, wizualnie. Zielone i czerwone bleee, obecnie w lampie nad akwarium mam je na 0 i nie planuje zmieniać.

Musisz jeszcze sporo poczytać o LEDach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cześć, ja za niedługo będę robił lampę do swojego nowego 121l według takiego planu: 3 belki długość około 60cm oddzielone co 10cm mniej więcej ułożenie diod jak poniżej na zdjęciu. Zastanawiam się tylko czy dawać te Full Spectrum i UV czy same białe i aktynika.7d449e632e165b55c2620e17a72809c0.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ZiomEkk_ ja bym te czerwone wywalił naprawdę kiepsko wyglądają skały i piasek jak daję na nie czerwony kolor.

Luknij na moje szybko z nich zrezygnowałem :) i z zielonych chyba też zrezygnuję.

UV bym zostawił i dodał jeszcze ze 2 diody 400-430 nm na belkę. No i belkę bym robił tak długą jak akwarium jak masz akwarium 60 cm to i belka 60 cm.

Ale @adid0s myślę, że mógłbyś sugerować się tym układem co @ZiomEkk_ wysłał moim zdaniem bez tych czerwonych może być git:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=30009]ZiomEkk_[/mention] ja bym te czerwone wywalił naprawdę kiepsko wyglądają skały i piasek jak daję na nie czerwony kolor.
Luknij na moje szybko z nich zrezygnowałem [emoji4] i z zielonych chyba też zrezygnuję.
UV bym zostawił i dodał jeszcze ze 2 diody 400-430 nm na belkę. No i belkę bym robił tak długą jak akwarium jak masz akwarium 60 cm to i belka 60 cm.
Ale [mention=30575]adid0s[/mention] myślę, że mógłbyś sugerować się tym układem co [mention=30009]ZiomEkk_[/mention] wysłał moim zdaniem bez tych czerwonych może być git:)
Co do czerwonych się zastanowię, na środkowa belkę może dokupie jeszcze niebieskie o innej długości fali. Zbiornik mam o wymiarach 60x45 dlatego będą belki długość 60 co 10cm, zastanawiam się tylko czy brać zwykly płaskownik aluminiowy czy jednak profil U, oczywiście klosz z plexi będzie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi 

Myślałem że koralowce coś z tego światła pobierają a zastosował bym soczewki rozpraszające i by nie było widać, ale jak napisałeś @jedikk1 to trzeba się posłuchać 

@ZiomEkk_ zastosuję się do twojego układu, i jakie planujesz tam diody ? , będzie sterowanie ?, masz już kosztorys ?

 

Edytowane przez adid0s (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, adid0s napisał:

Dzięki za odpowiedzi 

Myślałem że koralowce coś z tego światła pobierają a zastosował bym soczewki rozpraszające i by nie było widać, ale jak napisałeś @jedikk1 to trzeba się posłuchać 

@ZiomEkk_ zastosuję się do twojego układu, i jakie planujesz tam diody ? , będzie sterowanie ?, masz już kosztorys ?

 

Ja bym nie rezygnował z czerwieni :P 

Poczytaj sobie, sporo o tym pisaliśmy 

 


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Dzięki za odpowiedzi 
Myślałem że koralowce coś z tego światła pobierają a zastosował bym soczewki rozpraszające i by nie było widać, ale jak napisałeś [mention=11043]jedikk1[/mention] to trzeba się posłuchać 
[mention=30009]ZiomEkk_[/mention] zastosuję się do twojego układu, i jakie planujesz tam diody ? , będzie sterowanie ?, masz już kosztorys ?
 
Ja stosuję diody 3W sterowane 650mA, możesz zasilać 300mA będą się mnie grzać. Będzie sterowanie: osobno RB, WH, FS i UV. Co do kosztorysu to nie robiłem nic ale staram się jak najtaniej więc LEDy i drivery z aliexpress, zwykły płaskownik lub profil U aluminiowy z Obi za 20zl i plexi na klosz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@alexw200 o dzięki że podesłałeś bo nie widziałem tego jak przeglądałem forum wcześniej, na pewno poczytam

@ZiomEkk_ ja bym się też spojrzał na diody cree, tu jest taki kosztorys z budowy lampy na cree i chińczyków. Nie liczyłem ile to by wyszło na twoją belkę ale można się zainteresować 

CREE vs Chinczyk_ REVA.pdf

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A no dobra, to ja spojrzę na Cree i zobaczymy jakie koszty.

Jakich driverów będziesz używać ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To jest zasilacz stałoprądowy z już wbudowanym driverem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mogę zastosować diody CREE cool white 6500k i royal blue, i tylko te ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

10000-12000K + RB + 400-430nm ewentualnie jakąś UV.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Troszkę drogie te diody Cree 10000k, same RB 150zł, white-100zł.

Na pierwszą lampę trochę drogo, więc zrobię z Epistar 3w

Jakie drivery polecacie z PWN bo albo aqma albo potencjometr ręczny i włączniki (zależy jak wyjdzie cenowo) 

Czy pt4115 się na da ?

Jaki prąd dać na driverze żeby wychodziło ~2,5w z ledów bo będzie wychodzić 80w światła czyli będzie bardzo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To chyba dużo roboty z tym, no a drivery są z potencjometrem to chyba tak lepiej dla nich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 23.03.2018 o 19:35, adid0s napisał:

To chyba dużo roboty z tym, no a drivery są z potencjometrem to chyba tak lepiej dla nich

Gdzie masz te drivery z potencjomentrem bo szukam takiego czegoś ?


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, silvia napisał:

hmm zasilacz mam na 12 ale jak by był driver z potencjometrem na 24v to też by mogło być

 

EDIT: http://allegro.pl/przetwornica-driver-led-5000ma-pwm-lin-arduino-i7194927357.html znalazłem, jeszcze jak by było coś mniejszego na 12-15W ale może autorowi się przyda

10x75cm_33W_potencjometr_schemat.jpg

Edytowane przez Moljzesz (wyświetl historię edycji)

39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.