Skocz do zawartości
Amsterr88

Glony cyjano i cos tam

Rekomendowane odpowiedzi

Witam was wszystkich mam problem i już nie wiem co mam zrobić a mianowicie cały czas glony cyjano i cos brazowego na skale i szybach z piasku zniknęło. Jestem już po 3kuracjach mycosidol i nic.

Akwarium 80x40x45 

Oświetlenie 4x24w (nowe świetlówki)+ ak60 niebieskie 60% biale 40%

Cyrkulacja rw4 + obiegowa 1700lh 

Odpieniacz tunze 9004 

Żywa skała okolo 18kg 

Żywy piasek okolo 7kg 

Panel 3L siporax 

Akwarium działa już ponad rok i cały czas ten sam problem skała i piach odkupiłem od innego forumowicza skała była pokryta szklaną różą ale wygrałem walkę  a na resztę nie mam już sił

Testy salifert

No3 0 

Po4 0

Kh 8 

Ph 7.8

Zasolenie 1.024 refraktometr 

Temp 25 

 

Jak myślicie da się coś jeszcze zrobić czy lepiej zrobić restart i od nowa large.IMG_20180322_181704.jpg.854c5f3335ae19116d4204d5a0c442eb.jpglarge.IMG_20180322_181710.jpg.12b9e1d3182e214e7dc08b071ed9e98f.jpglarge.IMG_20180322_181717.jpg.6844df79fdae51029ba34a378dfcee8c.jpglarge.IMG_20180322_181724.jpg.3b109e187b768543ddba4a3eb2f16662.jpglarge.IMG_20180322_181741.jpg.a344a1e1a33fb5070dbe070fd592b999.jpglarge.IMG_20180322_181800.jpg.ee92d32b8986918049a1bad7ca95dff8.jpglarge.IMG_20180322_183818.jpg.59dec000f6707f3333d9eb2635728672.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ile karmisz i czym , dajesz coś do wody ? Podmiany wody ? 

Edytowane przez SU1 (wyświetl historię edycji)

summary.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Absolutnie nie restartuj. Ono niemal zaskakuje, prawdopodbnie mu nieco niechcący  przeszkadzasz :)

Zrób rachunek sumienia: może dolewasz zbędnie jakieś specyfiki, lubisz karmic korale, rybki, nie skacze zasolenie (brak dolewki) ?  może podmiany robione na zużytej zywicy ? ogólnie koralowców nieco mało,  co tam jeszcze .. sól, nie chodzi że zła -bo nie wiem jaka, ale są łatwiejsze dla początkujących i trudniejsze ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Korali miałem wiecej ale padły mi po zmianie lampy na same ledy teraz mam ledy i t5 z preparatów tylko bakterie 10ml raz w tygodniu special blend sol Microbe-Lift Premium Reef Salt podmiana raz na dwa tygodnie 10% automatyczna dolewka też jest zywica jak wyskakuje 1 odrazu nowa tds dual karmienie 1/2 kostki co dwa dni korale co tydzień z pipetki i tez mało. 

Testów na krzemiany nie mam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

U siebie takie rzeczy załatwiłem przez podbicie azotanow + ocet + bakterie. Jakos adsorbent PO4 tez nie zaszkodzi. Wbrew pozorom masz pewnie sporo fosforanow tylko glony zezarly. Ocet roztwor kno3 lub mg(no3)2 i bakterie najlepiej podawac w nocy tzn bez swiatla wtedy bakterie maja przewage nad glonami. Zanim zobaczylem pierwsze efekty minelo chyba ze 2 tygodnie ale potem widac bylo ze szybko glony i cyjano znikaly.

kno3 3.5g (lub 3g mg (no3)2) na 250ml wody rodi. podawalem na poczatku 1ml dziennie po ok tygodniu 2ml. octu 2ml  dziennie. bakterie 2 krople af probios. wszystko najlepiej wieczorem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

 

8 minut temu, Amsterr88 napisał:

Testów na krzemiany nie mam 

"szklanka" SeraSilikate w panelu na pewno nie zaszkodzi

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Phos out 4  i sili out 2 ale po co wsadzac to skoro nie ma co wyciagac chyba ze sie myle. Ale co proponujecie włożyć z tych dwóch co mam 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Myśle ze tragedii nie ma.  Trzeba trochę "popieścić" i będzie bajka. 

To ze masz nie wykrywalne fosforany [niskie stężenie jonów PO4 rozpuszczonych w wodzie]  nie oznacza że nie ma fosforu. Po pierwsze fosfor może być rozpuszczony w wodzie w postaci innych związków fosforu. Po drugie fosfor może znajdować się w fazie stałej na skale i w piasku. Nie ma w tym nic dziwnego. Sam stosują sporo skały, która pochodzi z odzysku [w zasadzie cała] w dodatku mam kawałki swojej starej skały, która od kilkunastu lat "pracuje" i wszystko jest ok. Generalnie skała powinna być zarośnięta gąbkami i wypełniona drobnym życiem. Wtedy działa. Bez tego jest to jedynie porowaty kamień a nie żywa skała. 

Wydaje mi się że wystarczy kupić filtr narurowy i wypełnić go sorbentem fosforanów - tak żeby usunąć z wody nadmiar mikroelementów i fosforany i tyle w dziedzinie filtracji. Ewentualnie możesz jeszcze wrzucić do zbiornika jakiegoś makroglona ale jak poczekasz to ci się rozrosną korale, które też oczyszczają wodę. 

W dodatku warto by było zasiedlić zbiornik różnym drobnym życiem. Drobne skorupiaki, widłonogi, równonogi, kiełże itp też żywią się między innymi glonami i bakteriami fotosyntetyzującymi. Tyle ze musisz mieć w akwarium stabilną populację tych stworzeń. Akwarium całe powinno być nimi wypełnione - na szybach powinieneś mieć masę robactwa w nocy. Wtedy lepiej nie dolewać żadnych "cudownych" preparatów tak żeby nie zaszkodzić tym drobnym organizmom. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

podtrzymaliście mnie trochę na duchu dzisiaj włożyłem do panela Microbe-Lift Carbopure 100ml i Microbe-Lift Sili-Out 2 150ml 

w nocy biega trochę kiełż, wężowidła widać jak wystają ramiona. Co prawda nie wiem w jakiej ilości ma ich być ale jak przy czyszczeniu skały wsadzam watę i po dobie ją wyjmuję to jest cała w robalach 

mam pytanie czy zastosować coś takiego jak ReeFlowers RemAlgae na te glony czy spokojnie czekać aż same znikną jeśli tak to najlepiej kiedy to dozować 

i kiedy najlepiej lać bakterie? o jakiej porze 

 

co do obsady czy mogę kupić jakieś korale bez ryzyka że padną przez te cyjano ,zapewne okrzemki i glony? bo jak mi padły sps to mam obawy co prawda przez zmianę oświetlenia (przynajmniej tak mi powiedzieli w Jadwidze ) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No dobrze a co z koralami mogę cos dołożyć czy lepiej czekac? Ogolnie korale sa w dobrej kondycji i rosna.

 

I mam pytanie wiem ze nie ten dzial ale nie chce zakładać kolejnego tematu kupilem świetlówke Giesemann Pure Actinic/Super Actinic 24 W  słabo strasznie świeci w sklepie powiedzieli ze to jest normalne i że za jakiś czas zacznie mocniej świecić. Prawda czy fałsz 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym spokojnie dokładał. Im większa biomasa tym szybciej "dobre" uzyska przewagę nad "złym". Jak ci będzie brąz na korale właził to lekko dmuchnij i tyle.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, Amsterr88 napisał:

Rozumiem to jutro na zakupy. A co z ta świetlówką 

A jaka to lampa? Jeżeli z balastem ściemnialnym to może zapomniałeś o wypaleniu? Czasami jest tak, ze świetlówka zaraz po odpaleniu słabiej świeci ale to kwestia kilku/kilkunastu minut. Jakoś mi się nie zdarzyło żeby świetlówka, która od początku słabo świeciła nabrała raptem mocy ale niech się może koledzy wypowiedzą.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Amsterr88 napisał:

No to nie było konieczności wypalania. Opcje są dwie, albo ona już tak ma, że tak świeci (trzeba by porównać z inną taką samą) albo jest uwalona i do wymiany. Ciężko tak na odległość podpowiedzieć


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ale ona praktycznie nieswieci jak na nia patrze to swiatlo idzie z jednaj strony fo drugiej nie umiem inaczej tego wytłumaczyć

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czyli widać w środku taką jakby falę? tak jakby się przemieszczało "wyłądowanie" w rurze ? Całość bardzo ciemna a tylko ta "fala" jasna? Jeżeli tak to ja bym ją reklamował.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ona slabo świeci i wlassnie fala jaśniejsza. No nic poczekam do poniedzialku i dzwonie do e. 

 

To podsumowując temat akwarium jest do uratowania zwiększyć obsadę i jak narazie nie lać żadnej chemi czekać cierpliwie podmiany wody normalnie robic. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, Amsterr88 napisał:

Ona slabo świeci i wlassnie fala jaśniejsza. No nic poczekam do poniedzialku i dzwonie do e. 

 

To podsumowując temat akwarium jest do uratowania zwiększyć obsadę i jak narazie nie lać żadnej chemi czekać cierpliwie podmiany wody normalnie robic. 

Co do baniaka to cierpliwość. Generalnie wstrzymałbym się z podmianami na jakiś czas żeby nie dostarczać pożywki dla glonów ale jeżeli po tych kuracjach chemicznych co robiłeś nie podmieniałeś wody to jednak bym normalną podmianę zrobił i dołożył węgiel do systemu żeby wyczyścić, natomiast jeżeli już użyłeś węgla i podmiany robiłeś to mozesz się wstrzymać powiedzmy na 2 tygodnie.


88d3e180721d3e3cf82e042b1e240cc3u1718a15

Tu najłatwiej mnie łapać :P:P:P  https://www.facebook.com/aleksander.smigielski.5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.