Skocz do zawartości
stanluk

Lampa LED do kostki 50x50x50

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

Jakie rozwiązanie polecacie?
Mam problem z podjęciem decyzji czy coś używanego, czy może spróbować swoich sił i postawić na lampę DIY?
To pierwsza solniczka więc ciężko mi powiedzieć czego oczekuję (tak na prawdę nie wiem czego oczekiwać).
Najwazniejsze dla mnie oprócz oczywiście tego żeby spełniała podstawowe funkcję rozwoju korali to żeby nie była zbyt głośna.

Fajnie gdyby miała funkcję zmierzch/świt z opcją oczywiście sterowania.

Z korali raczej miękkie i LPS.

Proszę o pomoc, może ktoś ma jakiś schemat i coś zaproponuje.
Z góry serdecznie dziękuję

Edytowane przez stanluk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Aqma led control od Magu z forum. Wpisz w google i znajdziesz. Schematy, opisy, gotowe płytki itp... Celuj w lampę o mocy około 100W (skręcisz do 60% i będzie bezgłośna a w razie czego zapas pozostanie :-). Diody najłatwiej 3W, potrzebujesz Royal Blue, i cool White. Fajnie jest dodać jeszcze coś z aktyniki (400-430nm) blue (460-480nm)odrobina czerwieni (diody ciepły biały). Ogólnie popatrz na liczne konstrukcje na forum i będziesz mniej więcej wiedział w co celować.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

też bym stawiał na DIY. Sam mam w baniaczku taką lampę na sterowaniu Morświna. Wkurzające są jedynie zastosowane drivery, które piszczą. Wcześniej miałem lampkę na sterowaniu lubusika, które diabli wzięli i przesiadłem się ma sterowanie od Magu. Z tego sterowania byłem najbardziej zadowolony, bo - w porównaniu do obecnej lampy - drivery nie piszczały,  zakres ustawienia świtu i zmierzchu był o wiele większy (u Morświna to 60 minut) no i najważniejsze, że w sterowaniu kolegi Magu zciemnianie i rozjaśnianie przechodzi o wiele plynniej. W Morświnowym sterowaniu widać "błyski". No i jeszcze jedna zaleta sterowania od naszego forumowego Maga - można nabyć gotowe płytki pod sterowanie i pod drivery, a w razie wątpliwości - sam się o tym przekonałem - kolega Magu zawsze służy pomocą, nawet totalnym ignorantom w dziedzinie elektroniki jest w stanie wyjaśnić "co i jak" podłączyć i zaprogramować, żeby zabanglało.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jaki rozmiar lampy sugerujecie zeby temperaturowo bylo ok?

WYstarczy profil czy jednak jakis radiator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

3w ledki bardzo się grzeją mam lampę 31w gdzie Royal Blue i UV mam 3v a białe mam 1w to diody UV mi się zjaraly. Lepiej zrób większe chłodzenie na wszelki wypadek bo szkoda diod 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

a jakie diody w ilu sztukach porozmieszczac? Chciałbym moze z dwie diody UV.
Sugerujecie 6 kanalowe sterowanie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
7 minut temu, Grzegorz95 napisał:

3w ledki bardzo się grzeją mam lampę 31w gdzie Royal Blue i UV mam 3v a białe mam 1w to diody UV mi się zjaraly. Lepiej zrób większe chłodzenie na wszelki wypadek bo szkoda diod 

Teraz nie pamiętam które konkretnie UV bo miałem kupione kilka, ale właśnie ich obudowa-soczewka się wypalała. Mam inne bodajże 395nm i one tak się nie wypalają.

A tak w ogóle to mam lampę DIY sterowaną aqmą bez chłodzenia obudowy lampy i już ponad pół roku i diody świecą bardzo dobrze.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

masz jakies zdjecie? jakie wymiary lampy i od jakie akwarium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
37 minut temu, fresz33 napisał:

Teraz nie pamiętam które konkretnie UV bo miałem kupione kilka, ale właśnie ich obudowa-soczewka się wypalała. Mam inne bodajże 395nm i one tak się nie wypalają.

A tak w ogóle to mam lampę DIY sterowaną aqmą bez chłodzenia obudowy lampy i już ponad pół roku i diody świecą bardzo dobrze.

No dokładnie tak jak mówisz UV sama w sobie świeci ale soczewka praktycznie stopiona...

 

36 minut temu, stanluk napisał:

masz jakies zdjecie? jakie wymiary lampy i od jakie akwarium?

Ja mam podobne akwarium do twojego 45x45x50h lampę mam 45x20 a w niej 10x cool White 1w 5xroyal Blue 3w i 2x UV 3w. Razem 31w na całe akwarium moim zdaniem tak jak Ci proponowali 100w lampę ciężko będzie upchnac na tak małej powierzchni. Mi korale ładnie się trzymia jak na razie przy 31w lampce jeżeli miał bym robić mocniejsza to max 60w. Na dobrych Ledach akwarium powinno ci ładnie funkcjonować.  Co do sterowania lampy zmierzch/świt to nie pomogę bo też się w to nie zaglebialem jak na razie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja na Twoim miejscu zrobił bym 6 obwodów, każdy po 6 diod 3w:
1kanał: Royal Blue x6
2kanał: Aktynika x4 UVx2
3kanał: cool white (15000K)x6
4kanał: blue x4 Royal Blue x2
5kanał: cool white (10000k)x2, white (8000K) x2 Blue x2
6kanał: Royal Blue x2, cyjan x2, blue x2
 

u mnie się to sprawdziło i nic już nie zamieniam z diodami
@Grzegorz95 mam radiator 16,5x22cm. Na niej 120W w diodach. Nie mam problemu z upchnięciem, a dodam, że wszystko  na podstawkach x3diody na listwie.  Radiator ma 25mm wysokości no i niestety muszę stosować wentylator. 150mm podkręcony na 14V, przy tym napięciu jest bardzo wydajny a jednocześnie cichy. 

Edytowane przez dadario (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje, to już coś
Sugerujecie montaż na profilu aluminiowym czy jakis radiator?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Radiator, minimum 25mm wysoki, gdzieś około 20x20cm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, dadario napisał:

Ja na Twoim miejscu zrobił bym 6 obwodów, każdy po 6 diod 3w:
1kanał: Royal Blue x6
2kanał: Aktynika x4 UVx2
3kanał: cool white (15000K)x6
4kanał: blue x4 Royal Blue x2
5kanał: cool white (10000k)x2, white (8000K) x2 Blue x2
6kanał: Royal Blue x2, cyjan x2, blue x2
 

u mnie się to sprawdziło i nic już nie zamieniam z diodami
@Grzegorz95 mam radiator 16,5x22cm. Na niej 120W w diodach. Nie mam problemu z upchnięciem, a dodam, że wszystko  na podstawkach x3diody na listwie.  Radiator ma 25mm wysokości no i niestety muszę stosować wentylator. 150mm podkręcony na 14V, przy tym napięciu jest bardzo wydajny a jednocześnie cichy. 

No radiator + wentylator da radę na profilu na bank by się spaliło.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla korali miękkich i LPS to możesz też poszukać używanej Maxspect Razor Nano 70W. Od czasu do czasu trafiają się na targowisku za kilkaset złotych tak około 600-700.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok

Czyli 6 kanałów jak kolega wyżej podpowiedział
Radiator ostatecznie 30x27,5cm - będę testował bez chłodzenia
Czy rozmieszczenie kolorów będzie ok?

JeKgeFN.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za dużo białego. Będziesz miał je skręcone na kilkanaście procent. Moim zdaniem o wywal 4 diody białe a daj w ich miejsce Royal blue. No i układaj je sobie pod kanały/drivery a dopiero potem na radiator. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozumiem ze to układanie po to, żeby nie zrobić plątaniny kabli?

Ktore biale sugerujesz wywalić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
W dniu 28.03.2018 o 13:03, stanluk napisał:

nie - bo jest strasznie drogi i za tą cenę możesz kupić 3-4x większy - cięty na wymiar np. taki

http://allegro.pl/radiator-p3698-70x150x15mm-2-5k-w-i6567737998.html

http://allegro.pl/radiator-a5724-200x124x35mm-0-9k-w-i6587770555.html

itd. itp.

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam też kostkę 50x50x50 świecę iozean b200 zetlight. Lampa z pełnym sterowaniem z kontrolera. Na daytime moc b 85% w 40%. Acropory rosną prawidłowo więc moc jest aż nadto. Na 100% oba kanały to pałę korale a ma tylko 70watt. Bardziej sugeruj się lumenami bo to wlasciwy efekt mocy światła. U mnie maxymalna moc to 4800 lumenów. Co do barwy światła to średnio mi się podoba. Lampę zakupilem ponad rok temu za 950zl z kontrolerem i odbiornikiem. 

140 140

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, stanluk napisał:

A jak z malowaniem na czarno?? :)

a niepomalowany nie będzie działał ? :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie bardziej o względy wizualne, które również są dla mnie istotne ;)
Może po prostu ktoś miał z malowaniem do czynienia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
4 minuty temu, stanluk napisał:

Pytanie bardziej o względy wizualne,

czyli radiator ma być widoczny / niezabudowany - no to trzeba poczytać o "malowaniu" aluminium .. i tu może się opłacać kupić gotowy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
36 minut temu, silvia napisał:

nie - bo jest strasznie drogi i za tą cenę możesz kupić 3-4x większy - cięty na wymiar np. taki

http://allegro.pl/radiator-p3698-70x150x15mm-2-5k-w-i6567737998.html

http://allegro.pl/radiator-a5724-200x124x35mm-0-9k-w-i6587770555.html

itd. itp.

 

 

No to jaki wymiar radiatora polecasz pod kostke 50x50?

Wolałbym rozmieszczenie diod rozpocząć od rozmiaru medium na którym mają być umieszczone

1 godzinę temu, dadario napisał:

Za dużo białego. Będziesz miał je skręcone na kilkanaście procent. Moim zdaniem o wywal 4 diody białe a daj w ich miejsce Royal blue. No i układaj je sobie pod kanały/drivery a dopiero potem na radiator. 

Teraz lepiej?

6 poziomych kanałów. Każdy zaznaczony grubszym obramowaniem.
Czy coś ewentualnie zamienić?

LbRchYo.png

Edytowane przez stanluk (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.