Skocz do zawartości
Gość

Shallow reef tank 120-140l

Rekomendowane odpowiedzi

Gość

W niedługim czasie planuję zmianę swojej kostki 3x45cm na akwarium typu shallow reef. Powierzchnia dna 60x60 lub 65x65 do tego panel filtracyjny po całej długości o szerokosci 15cm (waham się jeszcze czy zmieszczę baniak 80cm czy będzie musiał wystarczyć 75cm), planowana wysokość 35cm. Panel 3 komory: odpieniacz, siporax itp., pompa powrotu.

Inspiracja jest ten zbiornik:

https://www.nano-reef.com/forums/topic/304711-thedoogans-shallow-rimless-reef/

 

Poniżej kilka pytań natury technicznej:

-czy szkło 8mm bez wzmocnień wystarczy na taki litraż

- czy 2 pompy tunze 6015 i 6025 załatwia sprawę cyrkulacji dla korali miękkich i lps

- mam pompę hydor pico 1000l/h czy nie będzie za słaba do napędzania panelu

- do tej pory preferowałem niskie szafki pod akwarium (max 75cm), z racji wysokości samego akwarium zastanawiam się czy nie zrobić szafki o wysokośco 80-90cm

- czy warto robić w panelu bubble trap, planuję z 1 komory przelew dołem o do ostatniej górą

Z góry dzięki za sugesteie, pewnie jeszcze jakieś pytania się pojawią.

 

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. wg mnie 8mm spokojnie starczy - ale na pewno profesjonalista klejący Twoje szło sam Ci powie jak będzie najlepiej :)
2. Dwie pompy Tunze - dadzą radę, chociaż chyba lepsze by były obie 6025.
3. Pompa pico też powinna dać radę...chociaż chyba tak samo na styk jak te cyrkulatory :) też mogła by być te 400-500l/h mocniejsza, ale myślę że możesz z nią spróbować.
4. Nawet przy szafce 90cm razem z akwarium to dopiero 125cm. Spokojnie bym się na wyższą decydował (chyba ze masz niski fotel na ktorym zasiadasz wieczorami przed akwa :) )
5. 1 komora odpieniacz, pozniej bubble trap tak żeby przez siporax woda leciała od dołu, a do komory pompy niech się wlewa już od góry z siporaxu. Tak jak planowales.
 



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

możesz sprawdzić mój wątek "płytka rafa z mangrowcem" - wpisz w wyszukiwarce forum, mangrowiec dawno zdechł, dawno też nie dałem nowych fotek ale zbiornik podobny

jakieś 350L z panelem na jednej stronie panel mam dość szeroki mieści mi się BK mini 180  akwarium ma dno 80 x 90  wysokość 30 cm :)

fajnie się ogląda od góry gdyby nie to falowanie mam mocną pompkę bo 5000l/h i Vortecha MP40 na 4 biegu - tak faluje że mało widać z góry, ale jak wyłącze obieg to fajnie wszystko widać przez taflę wody, niestety ryby mi skaczą i muszę dać siatkę bo szkoda zwierzaków ustnik mi wyskoczył juz z 5 razy, Doktorek i Babka, nie uratowałem, i ślimak babylonia też nie wytrzymał spadku. do tego Amamphes bardzo fajny wargacz raz skoczył - ale uratowałem.

mam unikatową komorę w panelu :) jedna komora bez bubble trapów itp - a na grzebieniu wisi pasek owaty do łąpania paprochów - mam przewymiarowany odpieniacz i tak więc jak przeleci część wody bokiem to nic się nie dzieje bo odpieniacz mieli pięknie jak na zbiornik z LPS miękkie i trochę prostych SPS typu Montipory.

takie dno to wyzwanie dla oświetlenia bo jest nietypowe, musiałem dać dwie lampy ledowe by doświetlić całe dno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki panowie za odzew.
Jesli chodzi o szkło to doradzano nawet 10mm ale z takiego szkła robią zbiorniki ponad 400l i chyba nie warto dokładać. Tabela podaje nawet 6mm ale rozumiem że z uwagi na wzmocnienia.
Takimi pompami dysponuję i chciałbym je wykorzystać.
Ura przeglądałem twój wątek, czy dostrzegasz jakieś zalety panela z 1 komorą, ja co prawda nie mam super mocnego odpieniacza bo tunze 9004 ale zainteresowało mnie twoje rozwiązanie. Na internecie widać bardzo skomplikowane rozwiązania np 5czy nawet 6 przegród a u ciebie 0:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, zipke napisał:

Dzięki panowie za odzew.
Jesli chodzi o szkło to doradzano nawet 10mm ale z takiego szkła robią zbiorniki ponad 400l i chyba nie warto dokładać. Tabela podaje nawet 6mm ale rozumiem że z uwagi na wzmocnienia.
Takimi pompami dysponuję i chciałbym je wykorzystać.
Ura przeglądałem twój wątek, czy dostrzegasz jakieś zalety panela z 1 komorą, ja co prawda nie mam super mocnego odpieniacza bo tunze 9004 ale zainteresowało mnie twoje rozwiązanie. Na internecie widać bardzo skomplikowane rozwiązania np 5czy nawet 6 przegród a u ciebie 0:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 


Ja mam chyba z 8mm ale zmierzę z ciekawości

zaletą 1 komory jest taka że bardzo prosto się to obsługuje, przy niskim stelażu wszystko mam na wyciągnięcie ręki, nic nie zawadza i nie trzeba uważać by nie stuknąć w przegrodę, po prostu wyciągam odpieniacz do czyszczenia czy pompę czy filtr na złoże zraszane i po sprawie czyszczenie i znów do wody, bardzo wygodne.

obsluga takiego akwarium jest bardzo fajna bo wszędzie dosięgniesz ręką, nie trzeba się schylać do sumpa, nie trzeba szczypiec i manipulatorów, chlus ręka do wody i poprawiasz korala który się akurat przewrócił - z siatką będzie trudniej bo będzie trzeba siatkę podnosić - heh a taki był plan fajny to ryby cyrk odstawiają i jakieś skoki.

Tak na szybkiego zrobiłem ci zdjęcia szyba 8mm 

na grzebieniu widać owatę zawieszoną na trytytkach jako filtr mechaniczny - sprawdza się wymiana co 2 dni i jest czysto.

sprzęty  ciasno upakowane, brak szafki sam stelaż aluminiowy malowany proszkowo - fajne bo wygląda to lekko i jest jak odkurzyć pod akwarium

 

Jakość zdjęć marna telefon stary i nie radzi sobie z niebieskim światłem.

dodatkowo ustawiłem marną jakość :) by zmieścić wszystkie pliki w limicie

IMG_2025.JPG

IMG_2026.JPG

IMG_2024.JPG

IMG_2023.JPG

IMG_2022.JPG

IMG_2021.JPG

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dzięki za zdjęcia! Przejrzałem również twój temat, bardzo fajne akwarium.
Czy przy braku przegród nie robią sie jakieś martwe strefy w panelu?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, zipke napisał:

Dzięki za zdjęcia! Przejrzałem również twój temat, bardzo fajne akwarium.
Czy przy braku przegród nie robią sie jakieś martwe strefy w panelu?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
 

Hmm trochę osiada detrytus, to co nie wyłapie owata albo jak zapomnę zmienić na czas to zbiera się na dnie syfek :( - ale to dla mnie nie problem, przy podmiance wszystko ładnie odkurzam :P lepiej tak niż miało by się osadzać w akwarium - to znaczy że cyrkulacja jest dobra i wszystkie śmieci gnane są do panelu - tak powinno być.

Ale takie rozwiązanie jak u mnie sprawdza się jak masz dużo filtrów przepływowych, one w sumie działają jak taki przegrody na elementy filtracyjne, bo i tak jest wymuszony przepływ przez złoże przez pompę która podaje wodę na f.przepływowe i zraszane ( mam dużą obiegową i zrobiłem bypass) Jedyna wada albo i zaleta to to że coś tam może przelecieć bokiem odpieniacza i nie wciągnie tej wody do odpienienia. Kwestia doboru mocy odpieniacza i mocy pompy - a konkretnie przepływów, odpieniacz mam 2500L/h a obieg 500l/h plus trzeba odjąć z 1000l/h na by-pass czyli mieli mi wodę w akwarium 4000;l/h z  czyli jest tak 1:2  dwa razy więcej wody opływa odpieniacz niż tej jest w stanie złapać - wciągnąć, część wody wraca z powrotem do akwa bez odpienienia. Ale to wszystko jest mocno przeskalowane i zdaje egzamin.

Przed siporaxem mam fabryczną gąbkę filtracyjną, nawet jak zapomnę zgarnąć owatę to zabezpiecza mi siporax przed zamuleniem. 

 

Tylko to jest droższa wersja bo filtry przepływowe kosztują, zraszaki do siporaxu też ( no chyba że masz zacięcie DiY do klejenia PMMA) zdecydowanie taniej jest pokleić sobie szklane przegrody i walnąć tam wielki wór siporaxu - tylko czyszczenie gdzie z wora cieknie resztka wody to trochę upierdliwe - a tak wyciągam cały filtr zraszany ze złożem do czyszczenia :) 

 

EDIT: UWAGA: u mnie w akwarium jest taki długaśny grzebień przelewowy na wypadek zatkania - akwarium nie pomieści wody z panelu jeśli nastąpi zatkanie spływu np dużą rybą czy ukwiałem czy czym kolwiek, zbiornik ma wysoko krawędź wody i jest to wliczone w ryzyko :) dla tego bardzo długi przelew, większy niż spora ryba czy nawet duży ukwiał Quadri 

Edytowane przez Ura (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Filtrów zraszanych nie planuję właśnie z uwagi na koszt oraz wystają ponad akwarium a zbiornik ma stać w salonie
. Zrobię przegrody szklane, standardowo 3 komory: odpieniacz, siporax i inne media, pompa powrotu.
Co do grzebienia to u mnie będzie miał ok 15cm a sam panel planuję wkleić 1cm poniżej krawędzi akwarium, nawet jak grzebień się zapcha to woda przeleje się na całej długości nie wiem tylko na ile się spiętrzy.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Stety, niestety ostateczny wymiar całkowity jaki uda się wcisnąć to 70x70x35, z tego będę musiał wydzielić panel, tylko już raczej nie po całości. Trochę zaburza to koncepcję, którą miałem no ale pewnych kwestii nie da się przeskoczyć. Plus jest taki, że jest zielone światło od mojej lepszej połowy.

Zastanawiam się jaki zrobić wymiar panelu pod odpieniacz tunze 9004, chyba, że zostawić jak jest teraz i filtrację oprzeć na reefpacku 250, ewentualnie docelowo dokupić jeszcze jeden filtr tunze comline 3162 i nie bawić się w panel.
Drugi problem to oświetlenie, moja lampa wg producenta ma pokrycie dna 60x60cm, może sprawę rozwiązałoby dołożenie  świetlówki/świetlówek 24W

Będę wdzięczny za sugestie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hmm jeśli chodzi o lampę to te 10 cm od krawędzi nie musisz obsadzać koralami, ewentualnie możesz dać jakieś nie wymagające wiele światła korale miękkie.

panel lepiej dać na całym boku - w sumie możesz wydzielić mniejszą część, ale i tak to co zostaje będzie mało ustawne pod korale itp i będzie utrudniało cyrkulację, wg mnie w akwarium powinien być ładny obieg a takie załamanie będzie powodowało zaleganie w tym rogu detrytusu.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mam w planach zbiornik o minimalnie mniejszych wymiarach tj. 60x60x35. Filtrację planuję oprzeć na odpieniaczu Tunze 9004 i dwóch filtrach Tunze 3163, które powinny też zapewnić cyrkulację ze względu na fakt, że mają wpudowaną pompę o wydajności 1800 l/h a do sroska mozna wrzucić siporax i watę.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Aktualnie mam tunze reefpack i nie widzę aby osiadał jakiś brud pod filtrem i odpieniaczem. Cyrkulację mam z 3 stron: 2 cyrkulatory i filtr tunze. Generalnie też nie planuję ogromnej obsady także nadmiernym gromadzeniem cząstek organicznych się nie przejmuję.
Również zastanawiam się czy nie dołożyć jeszcze jednego filtra, panel przekonuje mnie z uwagi na 3 rzeczy:
- więcej miejsca na media filtracyjne
- powierzchniowy skimming
- estetyka: możliwość ukrycia dolewki, grzałki, odpieniacza

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Zastanawiam się nad szafką, na pewno płyta laminowana 18mm. Czy da rade robienia bez podziału szafki czy lepiej podzielić na pół.

Poniżej 2 wersje:1 bez podziału, 2 z podziałem ale trochę nietypowym (dostęp od frontu i od boku), oba modele pokazane bez drzwiczek, które oczywiście będą

szafka v2.jpg

szafka v1.jpg

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Trochę ruszyło do przodu

- zbiornik zamówiony, wymiar ostateczny 70x70x35cm, szkło 8mm wzmocnienia z 3 stron

- płyty na szafkę zamówione, wybrałem wariant dzielony; wydaje mi się, że i szafka będzie bezpieczniejsza i wnętrze bardziej dostępne z uwagi na drzwiczki z obu stron

- panel filtracyjny planuję 40x15cm, poniżej szkic jakby to miało wyglądać: przelew do komory odpieniacza w literę L, następna komora siporax i ostatnia powrót. Zastanawiam się czy różnica poziomów między grzebieniem a ostatnią przegrodą 1cm wystarczy 

panel2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.04.2018 o 22:57, zipke napisał:

Zastanawiam się nad szafką, na pewno płyta laminowana 18mm. Czy da rade robienia bez podziału szafki czy lepiej podzielić na pół.

Poniżej 2 wersje:1 bez podziału, 2 z podziałem ale trochę nietypowym (dostęp od frontu i od boku), oba modele pokazane bez drzwiczek, które oczywiście będą

szafka v2.jpg

szafka v1.jpg

Ja bym dał jakieś wzmocnienia potem będzie problem z obsługą sumpa 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, xox napisał:

Ja bym dał jakieś wzmocnienia potem będzie problem z obsługą sumpa 

Przejrzyj jeszcze raz temat. Akwarium nie będzie miało sumpa tylko wewnętrzny panel filtracyjny.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Dokładnie, akwarium bez sumpa. Może ktoś podpowie co do panela, czy rozmieszczenie przegród i wymiary będą ok?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym zrobił panel po całej długości, szerokości akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Ja bym zrobił panel po całej długości, szerokości akwarium.
Taki był plan pierwotny ale ostatecznie stanęło na dnie 70x70, miało być 80x65 i z tych 80 panel 15cm. Na ten moment sprawa przesądzona jeśli chodzi o wymiary bo wszystko już zamówienie i większego nie zmieszczę.
Wymiar panela może się zmieni, może nie 40 a 45; głównie pytam o wysokości przegród czy są poprawne.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Prace bardzo powoli do przodu. Skręciłem cześć szafki (tym razem konfirmaty 5x70mm oraz kołki 8x36 mam) niestety zbyt optymistycznie podszedłem z wymiarowaniem i muszę teraz zeszlifować ok 1mm z płyt wewnętrznych:/ zapomniałem bo poprzednio miałem ten sam problem. Plus jest taki, że mimo tego, że nie jest jeszcze nawet w połowie skręcona to już jest sztywna nawet bez podpór wewnętrznych.
Czekam na szkło na razie brak info o terminie ale mamy majówka więc nie liczę na dostawę w ciągu tego tygodnia:)

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie wiem czemu niektórzy tak bardzo chcą sobie skomplikować życie i nie chcą sumpa zrobić . Moim zadaniem panel zawsze wyglada brzydko a szczególnie w takim akwarium bo oglądasz je częściej z góry .

zamiast panela polecam ci filtr który ja mam i jestem bardzo z niego zadowolony . Zamontowałem w nim nawet auto dolewkę aqua one marisys 240 . Polecam go do 250 litrów akwarium wodę mam kryształ , odpieniacz działa prefekt 

https://youtu.be/6uEsm8G8lBw

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Nie wiem czemu niektórzy tak bardzo chcą sobie skomplikować życie i nie chcą sumpa zrobić . Moim zadaniem panel zawsze wyglada brzydko a szczególnie w takim akwarium bo oglądasz je częściej z góry .
zamiast panela polecam ci filtr który ja mam i jestem bardzo z niego zadowolony . Zamontowałem w nim nawet auto dolewkę aqua one marisys 240 . Polecam go do 250 litrów akwarium wodę mam kryształ , odpieniacz działa prefekt 

Mylisz się pod koniec roku udowodnie Ci że akwarium z panelem może robić wielkie Wow
Trochę ruszyło do przodu
- zbiornik zamówiony, wymiar ostateczny 70x70x35cm, szkło 8mm wzmocnienia z 3 stron
- płyty na szafkę zamówione, wybrałem wariant dzielony; wydaje mi się, że i szafka będzie bezpieczniejsza i wnętrze bardziej dostępne z uwagi na drzwiczki z obu stron
- panel filtracyjny planuję 40x15cm, poniżej szkic jakby to miało wyglądać: przelew do komory odpieniacza w literę L, następna komora siporax i ostatnia powrót. Zastanawiam się czy różnica poziomów między grzebieniem a ostatnią przegrodą 1cm wystarczy 
panel2.thumb.jpg.a7d358de2b91fd0516204752969f69f4.jpg
Przegrodę w ostatniej przrgrodzie zrób sobie minimum 5cm poniżej grzebienia

Obecny zbiornik 142,5 + PANEL 

http://nano-reef.pl/forums/topic/107060-142-5-panel

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zrobisz dobrz pewnie będzie ładne z tym ze wad panelu nigdy nie zlikwidujesz . Wciaz będzie go widać i zmniejszy ci wielkość akwarium ze o problemach z doborem sprzętu nie wspomnę .  Powodzenia 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Panowie dzięki za odzew. Sumpa nie będzie, zostaje panel to już przesądzone, dlaczego tak? Nie chce wyprowadzać wody poza zbiornik, może kiedyś się zdecyduj3 (chociaż obiecałem lepszej połowie, że to już wymiar ostateczny:))

Jeśli chodzi o panel i ostatnia przegrodę wszystkie projekty które oglądałem nie miały aż takiej różnicy poziomów, czy nie będzie to powodować hałasu? Nie wiem też czy odpieniacz będzie pracował w takim zanurzeniu, w takim wypadku wyjdzie poziom wody ok 25cm

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.