Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Projektłem sobie sumpika, będzie ok czy coś kombinować jeszcze ?

sump.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Coś dziwnego tam wyszło na pierwszy rzut oka. Z jednej strony odpieniacz, z drugiej refugium. Po środku powrót. Gdzie będzie zrzut wody z akwarium? I co będzie w refugium?


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zrzut wody będzie do komory odpieniacza i do komory refugium. W refugium planuje skałę i glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 minut temu, RobertL napisał:

Zrzut wody będzie do komory odpieniacza i do komory refugium. W refugium planuje skałę i glony.

i powrót pomiędzy odpieniaczem a refugium?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
42 minuty temu, Paragon napisał:

i powrót pomiędzy odpieniaczem a refugium?

Tak... Chyba nie bedzie to problemem ... No i dzis odberalem stelazyk pod akwa wiec bierzemy sie za zabudowe. 

 

Edytowane przez RobertL (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
1 minutę temu, RobertL napisał:

Ta

 

trochę słabo to widzę, bo część wody przejdzie przez odpieniacz a część przez refugium, to rozwiązanie wydaje mi się mało efektywne, poza tym przy takim układzie nie zrobisz dsb, chyba że nie zamierzasz ani teraz ani później, te szybki pomiędzy komorą odpieniacza a powrotu są zbędnę wystarczy tylko jedna, odpieniacz bezpośrednio przed komoa powrotu to też taki średni temat, jest ryzyko że odpieniacz będzie puszczał bąble i te od razu będą trafiały do głównego zbiornika, tak mi się tylko wydaje z własnych spostrzeżeń chyba  ze masz jakiś inny plan na taki układ :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, Paragon napisał:

trochę słabo to widzę, bo część wody przejdzie przez odpieniacz a część przez refugium, to rozwiązanie wydaje mi się mało efektywne, poza tym przy takim układzie nie zrobisz dsb, chyba że nie zamierzasz ani teraz ani później, te szybki pomiędzy komorą odpieniacza a powrotu są zbędnę wystarczy tylko jedna, odpieniacz bezpośrednio przed komoa powrotu to też taki średni temat, jest ryzyko że odpieniacz będzie puszczał bąble i te od razu będą trafiały do głównego zbiornika, tak mi się tylko wydaje z własnych spostrzeżeń chyba  ze masz jakiś inny plan na taki układ :)

Wstępnie planowałem dsb ale jednak odeszlem od tego rozwiązania. Gdzies widziałem podobny projekt , kierowałem sie tym ze refugium będzie mialo lepsze warunki jak dostanie wode bezpośrednio z akwa jak po odpieniaczu. Z tymi powietrzem moze masz racje, moze jednak korzystaniej bedzie zrobic odpienek refugium (moze z dsb) a na koncu powrót... Najbardziej zniechęca mnie do dsb ze kiedys tam to trzeba bedzie wyczyścić i zrobic na nowo .... Po jakim czasie trzeba by bylo to wymienić? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Twój sump jest mega dziwny. Będziesz miał mały przepływ w komorze refugium, będziesz musiał dać sporo światła na taką powierzchnię.

Jak nie chcesz DSB to przemodeluj sump. Daj najpierw komorę spadu + odpieniacz, drugą na filtry, media itd. Trzecią na glony - i czwartą na pompę powrotu.

1 komora 35cm na odpieniacz, Druga na filtrację (to co zostanie po pozostałych). Włożysz sobie tutaj filtry na peletki/filtry przepływowe/reaktor wapnia itd. możesz tam zwodować skałę / siporax lub podobne.  na glony wystarczy 30cm - jeśli spaghetti. i 20 na pompę. Zrób przepływ górą z odpieniacza do drugiej, i dołem z drugiej do glonów.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Godzinę temu, RobertL napisał:

Wstępnie planowałem dsb ale jednak odeszlem od tego rozwiązania. Gdzies widziałem podobny projekt , kierowałem sie tym ze refugium będzie mialo lepsze warunki jak dostanie wode bezpośrednio z akwa jak po odpieniaczu. Z tymi powietrzem moze masz racje, moze jednak korzystaniej bedzie zrobic odpienek refugium (moze z dsb) a na koncu powrót... Najbardziej zniechęca mnie do dsb ze kiedys tam to trzeba bedzie wyczyścić i zrobic na nowo .... Po jakim czasie trzeba by bylo to wymienić? 

nie słuchaj, Tester miał dsb chyba z 6 lat, zerkinij sobie na mojego sumpa, ty będziesz miał dłuższy to jeszcze lepiej :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
17 godzin temu, Paragon napisał:

nie słuchaj, Tester miał dsb chyba z 6 lat, zerkinij sobie na mojego sumpa, ty będziesz miał dłuższy to jeszcze lepiej :)

Chyba sie jednak zdecyduje na dsb.... Oczywiscie ze lookalem i zrobie cos podobnego... Dzis wieczorkiem kufelek zalejemy piwkiem i po projektujemy. 

Czy jest sens robic osobne komory na glony i skałe i osobna na dsb? Czy lepiej zrobic jedna konkretną na dsb z glonami i jakies male 2-3 kawalki skały w nim?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
25 minut temu, RobertL napisał:

Chyba sie jednak zdecyduje na dsb.... Oczywiscie ze lookalem i zrobie cos podobnego... Dzis wieczorkiem kufelek zalejemy piwkiem i po projektujemy. 

Czy jest sens robic osobne komory na glony i skałe i osobna na dsb? Czy lepiej zrobic jedna konkretną na dsb z glonami i jakies male 2-3 kawalki skały w nim?

 

wiesz ja planowo robiłem oddzielnie na refugium a oddzielnie na dsb, finalnie się skończyło tak że w komorze refugium mam skałki, które z uwagi chyba na dobry przepływ zasiedlił las rurówek, jeżeli chodzi o algi mam kilka rodzai łącznie ze spagetti ale u mnie wszystkie stoją w miejscu a niektóre bieleją powoli jedynie codium ładnie rośnie, prawdopodobnie w moim setupie algi nie będą rosły bujnie, odpieniacz robi swoje, PO4 cały czas niewykrywalne testami saliferta, gdybym robił sumpa jeszcze raz zrobił bym większe dsb i zrezygnował bym z oddzielnej komory na refugium, ale taka oddzielna komora to też nie głupi pomysł bo mam jak pisałem wcześniej w niej skałki, wiec tak czy siak ją dasz radę wykorzystać, bo w dsb skałek nie poukładasz

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, Paragon napisał:

wiesz ja planowo robiłem oddzielnie na refugium a oddzielnie na dsb, finalnie się skończyło tak że w komorze refugium mam skałki, które z uwagi chyba na dobry przepływ zasiedlił las rurówek, jeżeli chodzi o algi mam kilka rodzai łącznie ze spagetti ale u mnie wszystkie stoją w miejscu a niektóre bieleją powoli jedynie codium ładnie rośnie, prawdopodobnie w moim setupie algi nie będą rosły bujnie, odpieniacz robi swoje, PO4 cały czas niewykrywalne testami saliferta, gdybym robił sumpa jeszcze raz zrobił bym większe dsb i zrezygnował bym z oddzielnej komory na refugium, ale taka oddzielna komora to też nie głupi pomysł bo mam jak pisałem wcześniej w niej skałki, wiec tak czy siak ją dasz radę wykorzystać, bo w dsb skałek nie poukładasz

No dokładnie z ta skała to bylby dobre bo w w glownym akwa planuje wyłącznie skale rrr a do komory sumpika wrzucilbym sobie żywa. Właśnie aby moze lepiej dozywic glonki wpuscic im część wody z spływu aby jakies papu do nich tez trafilo i do zwierzątek tam żyjących. Mnóstwo rowiazan ale trafic w to idealne... Odebrałem wczoraj stelazyk ... Wydawał sie nie duży ale juz w salonie robi swoje... Jak to zona powiedziała , jak by wiedziala ze to tak wielkie bedzie to bym zgodby nie dostal heh :-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, RobertL napisał:

Właśnie aby moze lepiej dozywic glonki wpuscic im część wody z spływu aby jakies papu do nich tez trafilo i do zwierzątek tam żyjących.

spokojnie odpieniacz nie da rady przerobić całej wody która przepływa przez jego komorę, zawsze coś trafi do dsb

17 minut temu, RobertL napisał:

Mnóstwo rowiazan ale trafic w to idealne...

prawda jest taka że wszyscy doradzaja wszystko wygląda świetnie, ale dopiero sam przekonasz się czy tobie to pasuje i czy u Ciebie się sprawdza dlatego 90% ludzi mówi że ich drugi sump bedzie idealny a 10% mowi że trzeci :P

19 minut temu, RobertL napisał:

Odebrałem wczoraj stelazyk ... Wydawał sie nie duży ale juz w salonie robi swoje... Jak to zona powiedziała , jak by wiedziala ze to tak wielkie bedzie to bym zgodby nie dostal heh :-)

najlepiej stawiać przed faktem dokonanym :) zawsze się sprawdza

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 24.05.2018 o 11:38, Paragon napisał:

spokojnie odpieniacz nie da rady przerobić całej wody która przepływa przez jego komorę, zawsze coś trafi do dsb

prawda jest taka że wszyscy doradzaja wszystko wygląda świetnie, ale dopiero sam przekonasz się czy tobie to pasuje i czy u Ciebie się sprawdza dlatego 90% ludzi mówi że ich drugi sump bedzie idealny a 10% mowi że trzeci :P

najlepiej stawiać przed faktem dokonanym :) zawsze się sprawdza

Dokładnie ... chodź nie ma nic za darmo :D  Pytanie mam o ewentualne wysunięcie akwarium poza stelaż ... chciałbym aby fronty od zabudowy były przesuwne więc płyta pod akwa musi być odpowiednia większa aby zmieścić prowadnice , stelaż mam na profilu AL 50x50x3 o szerokości 65cm, jak zwiększę o 3-4cm poza stelaż będzie jakiś problem ? Podstawę pod akwa planuję dać 36mm więc może te 5cm jak wyjdzie poza obrys stelażu nie będzie problemem ?

Zdziałałem sobie 2 sumpiki , który będzie lepszy lub ewentualnie do poprawy :)

Wersja 1 - Spływ+odpieniacz - skała+glony - DSB - powrót - dolewka

Wersja 2 - Spływ+odpieniacz - Refugium+DSB - powrót- dolewka

sump1.jpg

sump2.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja bym poszedł za opcją 1 ale zmodyfikowaną. Wywal pierwszą szybę, drugą ze szczeliną jak w wersji drugiej, - tu DSB + glony typu Caulerpa prolifera. kolejną szybę daj albo też ze szczeliną, tylko nieco wyżej. kolejną komorę - na skałę i inne media. Dlaczego tak a nie najpierw skałę a potem DSB? Bo odpieniacz wszystkiego nie wyczyści i lepiej żeby detrytus wylądował w DSB gdzie zostanie rozłożony, niż w skale gdzie będzie się gromadził, i gdzie będzie trudno go czyścić.

I jeszcze jedno. Zastanów się trzy razy nad miejscem na watę lub skarpety. Jak znajdziesz 2-5 minut co 2-3 dzień na wymianę waty/skarpety to naprawdę warto. Wata/skarpeta łapie większość syfu. Usuwasz detrytus przed rozłożeniem na substancje prostsze.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
11 godzin temu, RobertL napisał:

Wersja 1 - Spływ+odpieniacz - skała+glony - DSB - powrót - dolewka

stawiam na tą wersję tylko zmniejszył bym komorę na skały i powiększył DSB :) , reszta wydaje mi się ok wysokość w dsb masz 27cm więc jak dasz 10cm piachu zostanie Ci 17 cm słupa wody więc jak dla mnie ok, w pierwszej komorze odpieniacza pomyśl o jakiejs podstawce bo masz 30cm a większość odpieniaczy pracuje między zanurzeniem 20-25cm ja mam cos takiego:

1.jpg.7636b028c3864b7a4ffad74537240378.jpg

10 godzin temu, katani napisał:

Ja bym poszedł za opcją 1 ale zmodyfikowaną. Wywal pierwszą szybę, drugą ze szczeliną jak w wersji drugiej, - tu DSB + glony typu Caulerpa prolifera. kolejną szybę daj albo też ze szczeliną, tylko nieco wyżej. kolejną komorę - na skałę i inne media. Dlaczego tak a nie najpierw skałę a potem DSB? Bo odpieniacz wszystkiego nie wyczyści i lepiej żeby detrytus wylądował w DSB gdzie zostanie rozłożony, niż w skale gdzie będzie się gromadził, i gdzie będzie trudno go czyścić.

I jeszcze jedno. Zastanów się trzy razy nad miejscem na watę lub skarpety. Jak znajdziesz 2-5 minut co 2-3 dzień na wymianę waty/skarpety to naprawdę warto. Wata/skarpeta łapie większość syfu. Usuwasz detrytus przed rozłożeniem na substancje prostsze.

co do waty jednak skarpeta nylonowa lepsza, ale to też kwestia kto co lubi :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, katani napisał:

I jeszcze jedno. Zastanów się trzy razy nad miejscem na watę lub skarpety. Jak znajdziesz 2-5 minut co 2-3 dzień na wymianę waty/skarpety to naprawdę warto. Wata/skarpeta łapie większość syfu. Usuwasz detrytus przed rozłożeniem na substancje prostsze.

Według mnie wata lub skarpeta to konieczność. Po co rozszerzać filtracje biologiczno-chemiczne skoro w prosty sposób możemy działać już wcześniej i nie dopuścić do tego aby większe cząsteczki detrytusu rozłożyły się na azotany i fosforany trudniejsze do przefiltrowania. Ja mam w szafce z sumpem przygotowane woreczki śniadaniowe do których od razu wrzucam zużytą watę. Dzięki temu nie biegam z mokrą watą w rękach przez pół mieszkania:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
Teraz, CzaQ napisał:

Według mnie wata lub skarpeta to konieczność. Po co rozszerzać filtracje biologiczno-chemiczne skoro w prosty sposób możemy działać już wcześniej i nie dopuścić do tego aby większe cząsteczki detrytusu rozłożyły się na azotany i fosforany trudniejsze do przefiltrowania. Ja mam w szafce z sumpem przygotowane woreczki śniadaniowe do których od razu wrzucam zużytą watę. Dzięki temu nie biegam z mokrą watą w rękach przez pół mieszkania:)

w dsb i refugium przynajmniej z mojego punktu widzenia chodzi tez o produkcję żywego jedzenia, w tym miejscu nie ma drapieżnikow i mikroświat jest bardzo bujny, i co jakiś czas trafia do akwarium głównego w dojrzałym akwarium wszystkie robaczki są już dawno wygolone a mając wspomniane zloża biologiczne cały czas jest dostawa do akwarium jak w drogiej restauracji :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, Paragon napisał:

w dsb i refugium przynajmniej z mojego punktu widzenia chodzi tez o produkcję żywego jedzenia, w tym miejscu nie ma drapieżnikow i mikroświat jest bardzo bujny, i co jakiś czas trafia do akwarium głównego w dojrzałym akwarium wszystkie robaczki są już dawno wygolone a mając wspomniane zloża biologiczne cały czas jest dostawa do akwarium jak w drogiej restauracji :) 

Jak najbardziej, sam jestem zwolennikiem takiego podejścia, że właśnie z dsb czy refugium mamy stały zastrzyk mikrofauny do zbiornika głównego :) I tutaj trzeba ustalić jakiś kompromis między dostaniem się drobnego pokarmu dla mikroorganizmów, a gęstością waty/skarpety, która w jakimś stopniu ten potencjalny pokarm ogranicza. Ja trochę doświadczalnie w moim zbiorniku testuję sump z dwoma osobnymi biegami wody, sam jestem ciekaw jaki będzie rezultat i czy warto stosować taką metodę w przyszłości.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
2 godziny temu, CzaQ napisał:

Jak najbardziej, sam jestem zwolennikiem takiego podejścia, że właśnie z dsb czy refugium mamy stały zastrzyk mikrofauny do zbiornika głównego :) I tutaj trzeba ustalić jakiś kompromis między dostaniem się drobnego pokarmu dla mikroorganizmów, a gęstością waty/skarpety, która w jakimś stopniu ten potencjalny pokarm ogranicza. Ja trochę doświadczalnie w moim zbiorniku testuję sump z dwoma osobnymi biegami wody, sam jestem ciekaw jaki będzie rezultat i czy warto stosować taką metodę w przyszłości.

hmmm dwoma osobnymi, poka poka :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Poprawiłem wedle sugestii , najpierw odpieniacz, potem DSB powiększone w stosunku do refugium , później skała+glony i na końcu powrót. Podniosłem wysokość przed powrotem aby zwiększyć poziom wody w DSB. Piasku będzie 12cm a wody 17 nad nim powinno być ok chyba że coś jeszcze korygować ?

Oczywiście że będą 2 skarpetki ...

Co z tym wypuszczeniem 2-3 cm poza obrys stelaża akwarium ? Bezpiecznie czy nie specjalnie ? Dodam że podstawa 36mm będzie dodatkowo wzmocniona prowadnicą pod fronty przesuwne ...

Kurde piękny meczyk a ja się bawię w projektowanie xd

sump3.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
9 minut temu, RobertL napisał:

Poprawiłem wedle sugestii , najpierw odpieniacz, potem DSB powiększone w stosunku do refugium , później skała+glony i na końcu powrót. Podniosłem wysokość przed powrotem aby zwiększyć poziom wody w DSB. Piasku będzie 12cm a wody 17 nad nim powinno być ok chyba że coś jeszcze korygować ?

ja bylem zwolennikiem pierwszej wersji, moim zdaniem lepiej jak jest pierwsze refugium a potem dsb lepszy przeplyw wody a tutaj tam gdzie skały nie bedzie dobrego przeplywu

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to akwa zamówione, sump zamówiony , stolarz był wczoraj pomierzył , dobraliśmy kolor , uzgodniliśmy szczegóły więc będzie działać :D

Pora zaplanować jakąś elektrykę , czy liczył ktoś ile potrzeba jest wolnych slotów na urządzenia ? Jak je najlepiej po grupować , np z myślą o UPS ?

Ma ktoś może stelaż bez nóżek ? Czym ewentualnie podkładał pod niego ? Myślałem o jakieś 5mm gumie aby nie uszkodzić sobie płytek .

Pewnie większość stwierdzi dlaczego nie ma nóżek , mam tak idealnie położone płytki że nie było sensu to raz a drugi lepiej rozłoży się ciężar na całości podstawy stelaża jak na tych nóżkach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
20 minut temu, RobertL napisał:

No to akwa zamówione, sump zamówiony , stolarz był wczoraj pomierzył , dobraliśmy kolor , uzgodniliśmy szczegóły więc będzie działać :D

Pora zaplanować jakąś elektrykę , czy liczył ktoś ile potrzeba jest wolnych slotów na urządzenia ? Jak je najlepiej po grupować , np z myślą o UPS ?

Ma ktoś może stelaż bez nóżek ? Czym ewentualnie podkładał pod niego ? Myślałem o jakieś 5mm gumie aby nie uszkodzić sobie płytek .

Pewnie większość stwierdzi dlaczego nie ma nóżek , mam tak idealnie położone płytki że nie było sensu to raz a drugi lepiej rozłoży się ciężar na całości podstawy stelaża jak na tych nóżkach.

fajnie nic tylko czekać ja na swojego sumpa czekałem miesiąc, najlepsze są listwy z odzielnymi włącznikami, potem zwraca się wygoda w wyłączaniu urządzeń przy obsłudze, a ile gniazd ja mam dwie listwy po 5 gniazd, to już musisz sobie policzyc ile bedziesz miał sprzetu, upsa polecam  SinusPro z firmy Volt, ja mam wersję 1500 do tego aku  żelowy 100Ah, co do nóżek to radzę je dać, jak postawisz akwarium i będziesz chciał zrobic korektę 5mm to masz pozamiatane :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.