Skocz do zawartości
maciej01

Palytoksyna w xeni

Rekomendowane odpowiedzi

No na braki w badaniach  raczej nie można  narzekać. To  nowo odkryta trucizna, więc  globalnych badań jeszcze brak, ale temat jest modny

wystarczy  wpisać w google jakąś bazę  prac i naszą truciznę "medline palytoxin"

 Oczywiście bardziej  interesował by mnie temat jaki % palythoa zawiera palitoksynę niż ile było smiertelnych wypadków po zjedzeniu makreli czy śledzia. 


 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

badania toksyny i działania a nie ilu akwarystów którzy mają "solniczki" się zatruło a ilu nie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja tam miałem i będę zawsze miał respekt do Palythoa i Zoasów reszty korali sie nie boje, ale ich koloni nie wyjąłbym z wody i obskubywał ani szorował. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, nanokaczor napisał:

 W każdym razie Palitoksyna może się gromadzić w każdym koralu. Jeśli się jej obawiasz to wywal wszystkie korale.

Jakieś źródła naukowe do tej tezy ?


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pomijajac juz inne toksyny w akwarium, to sama palitoksyna jest chyba jednak demonizowana (choć nie umniejszam niebezpieczeństwa)

Chyba każdy na jakimś etapie miał palythoa w akwarium, a jednak trup sie nie sciele gęsto, a ewentualne wypadki można policzyc na palcach jednej ręki stolarza.

Ilu ludzi trzyma skrzydlice lub nawet popularnego borsuka? To sa jadowite ryby, a nie wywołują jednak takiej paniki.

Nie mniej jedank myślę że świadomość akwarystów na temat palitoksyny ostatnimi czasy mocno sie poprawiła. Pojawiły sie artykuły po polsku i kilka obszernych wątków na NR. Ludzie słyszeli o tym i są ostrożni. 


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
2 godziny temu, thomas kay napisał:

Życzę przez "z" z kropką się piszę a nie przez "rz". No widzisz dało się napisać że w xenii może występować. Jakieś źródło naukowe możesz zacytować? Ja się tej toksyny nie obawiam inaczej już dawno wywalił bym kolonię palythoa którą mam w akwarium i którą czyścikiem do szyb usunąłem z szyby

Raz się przypadkowo pomyliłem i już robisz z tego wielkie halo. Ty natomiast też popełniasz błędy. Zaczynasz zdania z małej litery, nie używasz kropek, przecinków.  Piszesz nie na temat. Zanim zaczniesz krytykować innych najpierw spójrz na siebie.

Te wątki na nr i artykuły zrobiły z jednego [bliżej nie określonego] rodzaju korali demona. A tym czasem toksyny tego rodzaju są produkowane przez bakterie lub glony symbiotyczne a nie przez korale. A co się z tym wiąże potencjalnym źródłem zatrucia może być każdy koral, jeżowiec, ślimak, małż i nawet ryba.

źródło: http://www.wple.net/plek/numery_2012/numer-8-2012/510-518.pdf

 Zrobiliście całkiem niezłą dezinformacje. Zdemonizowaliście jeden rodzaj korali i to nie wiedzieć czemu akurat te najbrzydsze. Powinniście zdemonizować całą akwarystykę morską i to nie tylko ze względu na "palitoksynę" ale także ze względu na tysiące innych toksyn które występują w akwarium morskim.

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
14 minut temu, nanokaczor napisał:

A tym czasem toksyny tego rodzaju są produkowane przez bakterie lub glony symbiotyczne a nie przez korale. A co się z tym wiąże potencjalnym źródłem zatrucia może być każdy koral, jeżowiec, ślimak, małż i nawet ryba.

 Zrobiliście całkiem niezłą dezinformacje.

Podaj jakieś źródła, artykuły.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Za szybko edytujesz posty. Trochę długi teks, jutro przeczytam na spokojnie i napiszę co o tym myślę.

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Już wcześniej go cytowałem. Tekst wcale nie jest długi. Jego przeczytanie zajmuje maksymalnie 10 minut. Jest ogólnodostępny i nie trzeba za niego zapłacić. 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dla mnie za długi o tej porze, żeby go dobrze zrozumieć. Przeczytam go jutro na spokojnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wracając do tematu... może w tej całej xenii była po prostu jakaś mała kolonia paly?

Skoro służby wywiozły niebezpieczną skałę/korala, to wydaje mi się że powinni jakieś badania zrobić?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor
7 godzin temu, linnenn napisał:

Wracając do tematu... może w tej całej xenii była po prostu jakaś mała kolonia paly?

Skoro służby wywiozły niebezpieczną skałę/korala, to wydaje mi się że powinni jakieś badania zrobić?

Palitoksyna nie jest wytwarzana przez korale tylko przez glony symbiotyczne lub bakterie.  W związku z tym mogą ją zawierać wszystkie korale i na tej podstawie "służby" mogły by zakazać wwożenia jakichkolwiek korali.

 

9 godzin temu, TMK napisał:

No na braki w badaniach  raczej nie można  narzekać. To  nowo odkryta trucizna, więc  globalnych badań jeszcze brak, ale temat jest modny

wystarczy  wpisać w google jakąś bazę  prac i naszą truciznę "medline palytoxin"

 Oczywiście bardziej  interesował by mnie temat jaki % palythoa zawiera palitoksynę niż ile było smiertelnych wypadków po zjedzeniu makreli czy śledzia. 

Wiedza o tej toksynie nie jest nowa. Odkryto ją dawno temu. Zawierać może ją każdy organizm żyjący w akwarium w którym są glony symbiotyczne lub bakterie które wytwarzają tą toksynę. 

Taki sam procent korali z "rodziny" palythoa i acropora a także xenia itp może ją zawierać. 

Ta toksyna nie jest też tak śmiertelnie niebezpieczna jak straszą. Są znacznie gorsze. A są nimi miedzy innymi te które wymieniłem wcześniej i które potencjalnie też mogą występować w akwarium. Żeby się śmiertelnie zatruć palitoksyną trzeba by zjeść organizm, który go zawiera w dużym stężeniu. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pokażesz jakakolwiek publikacje że palitoksyne znaleziono w acroporach? Inaczej traktuje Twoje słowa, jak Ty to nazywasz, jako słowa dziennikarzyny.

 

Jeśli chodzi o palitoksyne w palythoa to jest ich sporo. W szczególności o palythoa toxica.

 

 

 

 

 


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo fajny i merytoryczny tekst medyczny z tymi toksynami :) dużo mi wyjaśnił jeśli chodzi o sposoby kontaktu z toksyną i jakie objawy są widoczne :) no i to że nie wolno jeść pokolców :) i babek - bo kto wie.  A widzisz kiedyś wysuszoną babkę dałem psu do zjedzenia (wyskoczyła mi z wody) teraz raczej nie dam - mimo że pies był zadowolony.


Ciekawa sprawa z tą akumulacją toksyn i łańcuchem obiegu toksyn w łańcuchu troficznym - drapieżnik końcowy zawsze ma przesrane.

 

@VDR z tego co wiem to koralowce mogą dowolnie wydalać z siebie symbiotyczne glony jak i je przyjmować z toni wodnej - akumulować, wedle woli i potrzeby, w toni mogą być różne rodzaje glonów symbiotycznych powywalane z różnych korali - i one mogą absorbować je z toni wodnej - pytanie czy mogą się wymieniać. 

Obiawy zatrucia PTX z tego tekstu jeśli chodzi o inhalację wziewną są raczej mało uciążliwe, i łatwe do wychwycenia - ważne by nie zalewać korali i skał czymś żrącym, wrzątkiem itp chcąc oszczędzić pare groszy na skale - tak zwany proces "sterylizacja skały" wg mnie mija się z celem i lepiej kupić sobie skałę nową nawet suchą i ją zasiedlać od nowa, niż gotować/parzyć/zalewać kwasem/chlorem/piec czy co tam do głowy akwarystom wpadnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Kolejny ciekawy, ogólnodostępny tekst:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC2920541/

Tym razem po "angolsku".

Z tej publikacji wynika między innymi to że wszystkie organizmy, które żywią się lub żyją w symbiozie z mikroorganizmami wytwarzającymi PITX mogą zawierać palitoksynę.  

Z tego tekstu wynika też na przykład to że tą toksynę "produkują" bruzdnice w tym takie powodujące "zakwity wody". Ja bym się bardziej obawiał pojawienia się w akwarium bruzdnic wytwarzających tą toksynę i przypadkowego zachłyśnięcia się nimi na przykład w czasie odsysania ich nadmiaru z akwarium.

W źródłach można grzebać dalej. Tylko w tekście do którego podałem link  jest 77 źródeł.... Tyle ze niestety do wielu z nich trzeba wykupić dostęp.

 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@ura - problem w tym, że zdecydowana większość udokumentowanych problemów po pracach w akwariach dotyczyło dość specyficznej grupy korali i nie były to np. acropory. Oczywiście, że palytoksyna była znajdowana nie tylko w palythoa i materiałów na ten temat również jest cała masa. Cieszy mnie, że w końcu coś drgnęło bo jeszcze nie dawno na tym forum padały słowa, że palytho są bezpieczne i nie ma udokumentowanych przypadkow. A od palythoa i zoanthidae się zaczęło. 

@nanokaczor - znam ten artikl, nie ma w nim wzmianki o acroporach. Jesli znajdziesz taki dotyczacy palitoksyny w acroporach (byle nie taki w którym sugeruje się, że może w nich się znajdować (bo takie znam) to poproszę. Ja na takowy nie trafiłem do tej pory, a na temat palitoksyny przejrzałem. Dwa - większość z nich jest płatnych w serwisie do którego są linki, choć jak ktoś dobrze poszuka to sporo tych płatnych znajduje się w innych serwisach za free.

@Tester - oczywiście, że trochę demonizowane - ale o ile np. w przypadku skrzydlicy pewnie trudno będzie znaleźć osobę, która nie będzie miała wiedzy co jest groźnego w skrzydlicy o tyle podejście do zoasów jest bardzo frywolne. Druga sprawa, że ja z palythoa np. nie chce miec kontaktu bo w zasadzie wszystkie przypadki o ktorych czytalem dotyczylo palythoa. A np. o zatruciach acoroporami nie czytałem.

Edytowane przez VDR (wyświetl historię edycji)

110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W tych artykułach nic nie piszą, że palitoksyna może być w każdym koralu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.04.2018 o 23:53, nanokaczor napisał:

Raz się przypadkowo pomyliłem i już robisz z tego wielkie halo. Ty natomiast też popełniasz błędy. Zaczynasz zdania z małej litery, nie używasz kropek, przecinków.  Piszesz nie na temat. Zanim zaczniesz krytykować innych najpierw spójrz na siebie.

Te wątki na nr i artykuły zrobiły z jednego [bliżej nie określonego] rodzaju korali demona. A tym czasem toksyny tego rodzaju są produkowane przez bakterie lub glony symbiotyczne a nie przez korale. A co się z tym wiąże potencjalnym źródłem zatrucia może być każdy koral, jeżowiec, ślimak, małż i nawet ryba.

źródło: http://www.wple.net/plek/numery_2012/numer-8-2012/510-518.pdf

 Zrobiliście całkiem niezłą dezinformacje. Zdemonizowaliście jeden rodzaj korali i to nie wiedzieć czemu akurat te najbrzydsze. Powinniście zdemonizować całą akwarystykę morską i to nie tylko ze względu na "palitoksynę" ale także ze względu na tysiące innych toksyn które występują w akwarium morskim.

Nie robię halo tylko popełniłeś wielbłąda. Jesteś strasznie przewrażliwiony na swoim punkcie. Ale nie w stronę wycieczek osobistych chciałbym pójść. Celowo piszę jak piszę w internecie, tak robię od zawsze i tego nie zamierzam zmieniać. Jesteś dziecinny że się w ten sposób chcesz przegadywać. Jedyną osobą która robi dezinformacje jesteś ty rozmywając wątek. Kolega wrzucił link ja mu zwróciłem uwagę żeby zobaczyć że źródło to angielski tabloid a ty wyskakujesz z wziętym z nikąd zarzutem że demonizujemy palitoksynę i dorzucasz do tego jad kiełbasiany. No sorry ale przy wszystkich swoich postach nie uwiarygodniłeś w ogóle cze w xenii jest ta toksyna czy nie. 


Tisze jediesz dalsze budiesz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Oczywiście osoby które nie mają nic do powiedzenia na temat jak zwykle na tym forum używają argumentum ad personam i jadą po mnie. 

Co do tematu palitoksyny to ostatnio nawet sobie kupiłem medyczny podręcznik do toksykologii. Ma on około 1000 stron i nie ma w nim słowa o palitoksynie. Świadczy to o tym jakie znaczenie ma ta toksyna... ZEROWE. Jest za to dużo tekstu o innych toksynach wytwarzanych przez inne organizmy.

Robicie z igły widły a nawet nie widły tylko rakietę SATURN 5. Dodatkowo jest to nóż obusieczny bo ta toksyna nie jest wytwarzana przez koralowce tylko przez bakterie i bruzdnice.  Co za tym idzie może się pojawić w każdym zbiorniku w którym pojawią się odpowiednie gatunki bakterii lub bruzdnic. A więc żeby zniwelować prawdopodobieństwo zatrucia trzeba wyeliminować akwarystykę morską oraz handel duża częścią owoców morza. 

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kup druga mająca 2000 stron.

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka


110x50x50 ,sump 62.5x38x40, 3x Tunze 6045, nj4500, H&S 150-F2001

Dariusz 'VDR' Rubinkiewicz

http://nano-reef.pl/topic/35493-275l-radomskie-malenstwo/

http://art.debesciak.net http://www.klub-malawi.pl

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zatrułem się kiedyś zdrapując parazoa ze skały. Bardzo nieprzyjemne objawy ciężkiej grypy z wysoką gorączką. Zalecam wszystkim daleko idącą ostrożność i robienie tego tylko na świeżym powietrzu. Nie miałem pojęcia że niebezpieczna jest również Xenia - warto to więdzę upowszechniać żeby zatruć było jak najmniej.


~900l SPS LPS

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Korali nie szoruje się szczotką.  Zatrułeś się aerozolem i pewnie była to mieszanka różnych toksyn. Jak zaczniesz obgryzać gałązki acropor albo oblizywać ściany zbiornika zarośnięte cyjanobakteriami to też się zatrujesz i to bardzo możliwe że śmiertelnie. 

Korale bronią się za pomocą toksyn. Gdyby nie toksyny to korale nie miały by większych szans na przetrwanie w środowisku pełnym drapieżników. To samo robią bruzdnice i cyjanobakterie. Akwarium morskie jest pełne toksyn. 

Medyczny, często cytowany podręcznik do toksykologii wydanie z 2017 roku -- ZERO informacji o palitoksynie... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
14 godzin temu, nanokaczor napisał:

 kupiłem medyczny podręcznik do toksykologii. Ma on około 1000 stron i nie ma w nim słowa o palitoksynie.

zamiast płacić za 1000 stron .. (jak widać w tym przypadku "papieru toaletowego") wystarczy wpisać w wujku google np. Palythoa Toxica

1 minutę temu, nanokaczor napisał:

Zatrułeś się aerozolem

jesteś lepszy niż "wróżbita Maciej" :P

a przy okazji przypomnę ci że gdy pisałem by (w ramach BHP) fragować w dobrze wietrzonym pomieszczeniu to ... "jechałeś po mnie równo"

i teraz trzy proste pytania :

toksyna istnieje ? została zbadana i opisana ? są znane przypadki zatruć ? (skoro to kwestionujesz to właśnie dajesz wspaniały pretekst by teraz "jechać po tobie" )

już ci pisałem - jeśli nie rozglądasz się przechodząc przez ulicę to twoja sprawa - ale nie namawiaj/wyśmiewaj za to innych

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ja palitoksyne wciągam rano na śniadanie ;) . Panowie wyluzujcie trochę .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.