Skocz do zawartości
tomal147

Budowa lampy chip led pomoc

Rekomendowane odpowiedzi

Witam wszystkich !

Mam zamiar zbudować lampe na chip led. Wstawiam linki o jakie chipy mi chodzi.

Royal Blue 50W

https://led-byt.pl/mobile/pl/p/Dioda-LED-50W-230V-BRIDGELUX-ROYAL-BLUE-455nm/894

White 10000k 50W

https://led-byt.pl/mobile/pl/p/Dioda-LED-50W-230V-BRIDGELUX-COOL-WHITE-10000K/893

I teraz pytanie w jakich ilościach i w jakim ułożeniu je zastosować .

Akwarium będzie miało 90x50x45h 200l

Mam 3 opcje ale niewiem która dobra :

1.). 3 diody obok siebie RB-W-RB na środku zbiornika , boje się ze będą boki niedoświetlone, jak myślicie ?

2.). Po lewej i po prawej stronie RB-W z tym ze obydwie białe były by puszczone przez ściemniacz żeby zredukować jasność bo wtedy już będzie za mocno świecić mi się wydaje . Tylko czy po ściemnianiu nie zmienia barwy ?

3.). 3 diody w większych odstępach od siebie żeby oświetlały większą powierzchnie. W-RB-W

Co myślicie o tych pomysłach który będzie najlepszy ? Może jakieś zmiany, propozycje ?

Niechce dodawać diod w innych kolorach.

Jesli da rade to w miarę możliwości chciałbym wykorzystać chipy z linków .

Myslalem czy by nie dołożyć tylko jednej lub dwóch UV 10W

w załącznikach dodałem „rysunki” jak by to miało wyglądać .

Z góry dziękuje za pomoc i Pozdrawiam !

97533279-5292-4C87-A64C-E2FB51DE1195.jpeg

01BF1CB9-2A38-4C3F-8695-7D8259A75178.jpeg

7757F61B-7298-419B-B3D1-5E623F75C216.jpeg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
35 minut temu, tomal147 napisał:

puszczone przez ściemniacz

a dokładniej ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

kolego montowałem te ledy w ilości 4x50w  na dwóch radiatorach i było za ciemno.akwa 172x49x59h .dołożyłem tylko 4x10w hybrydy 2x 6rb+3uv i 2x 6wh+3rb między tymi 50 i teraz jestem powiedzmy zadowolony,ponieważ brakuje mi trochę światła na środku ze względu na wzmocnienie,ale tu planuje albo kolejna 50 albo kolejne hybrydy

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, tomal147 napisał:

Chodzi mi o takie coś 

 

czy te diody na pewno można tym ściemniać

1 godzinę temu, tomal147 napisał:

boje się że przez ściemnianie moga zmienić barwę na cieplejsza 

barwa się nie zmieni

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bynajmniej ja uzyskałem informacje tu na forum że ich nie da się ściemniać,jak również od elektronika,że to jest możliwe ale drastycznie zwiększa ich zużycie, powodując szybkie wypalanie czipów

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, Nuke napisał:

 uzyskałem informacje ...

wszystko zależy od użytej elektroniki - jedną można sterować/ściemniać a innej nie - i dlatego pytam bo nie widziałem tych diod przystosowanych do ściemniania (Dimmable)

a w opisie tego ściemniacza jest "tajemniczy" zapis :

przeznaczony jest do współpracy z następującymi typami źródeł światła:

- diody led połączone ze ściemnialnym zasilaczem govena

więc trzeba dokupić jeszcze zasilacz ? .. tyle że diody już mają wbudowany zasilacz

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wysłałem maila do sklepu z tymi diodami czy maja jakiś ściemniacz przystosowany do tych chipów dam znać co odpiszą .

A jeśli dałbym na jedna stronę jeden chip RB i W a na droga to samo czyli łącznie 200W nie będzie to za dużo na taki zbiornik ?

Edytowane przez tomal147 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

będzie - blisko o połowę

licząc świetlówki 1W na litr - to w ledach masz blisko 2x więcej - nie Watów a lumenów bo Wat to info ile lampa/świetlówka/dioda pobiera ... a nie jak mocno świeci

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

myślę że na długości 90cm można zrobić lepszą lampę niż 3-4 silne "reflektory" ... które szybko ci się znudzą , chyba że dołożysz jeszcze ze 2 świetlówki

słowem w/g mnie projekt jest "celowany w niskie koszty" i po prostu słaby - są lepsze na forum

a światło w morskim zbiorniku to podstawa i niewarto aż tak oszczędzać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie chodzi mi aż tak o niskie koszty tylko bardziej o prostotę wykonania bo z elektroniki jestem noga ;)

jesli chodzi o te świetlówki to jaki układ ? Pośrodku 3 chipy (w jakich kolorach i jakiej odległości ) i po jednej świetlówce na boki dobrze rozumiem ? I jeśli chodzi o świetlówki to jakie moce były by odpowiednie i ewentualnie jaki kolor ?

Przepraszam za tyle pytań ale im więcej czytam różnych tematów to bardziej tego nie umiem pojąć.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, tomal147 napisał:

jesli chodzi o te świetlówki to

to bym poszukał gotowej lampy T5 i ewent. dołożył do niej te ledy :)

albo robił od zera np. takie coś

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przeczytałem ten temat cały już pare dni temu. Postanowione RB - W - RB i po bokach 2 świetlówki t5 39W ATI BluePlus myśle ze będzie okej . Ewentualnie zostawię w obudowie miejsce na dodatkowe 2 x t5  jeśli była by potrzeba przyszłościowo :)

Do świetlówek zamówie taki zestawik z statecznikiem :)

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=7102018383

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 10.04.2018 o 14:55, silvia napisał:

będzie - blisko o połowę

licząc świetlówki 1W na litr - to w ledach masz blisko 2x więcej - nie Watów a lumenów bo Wat to info ile lampa/świetlówka/dioda pobiera ... a nie jak mocno świeci

Eee tam ja mam 216 W w świetlówkach i z 250W w ledach na 360L i wcale nie jest za dużo, słonko mocniej daje ;)


39ab02c6bf502279.jpg5215f98825db8954.jpg

ryba-ruchomy-obrazek-0437.gif PS Pandora 4x54W T5 i 3x145W LED, DCP6500, AWN40 na DCP3000,RW-15, RW-8,CP-55, Biopellests AIO XL

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.