Skocz do zawartości
Cichyppg

Nowy projekt 130x70x70

Rekomendowane odpowiedzi

Pukani jest znana z tego, że może mieć (i często ma) dużo obumarłej materii. Między innymi dlatego z niej zrezygnowałem, mimo że ta skała ma duży potencjał w aquascapingu.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@up

Myjka ciśnieniowa i możesz tej wady się pozbyć ;) w sensie pyłu i innych "śmieci" jeśli się trafia. 

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No zamierzam ja trzymać w wodzie z podmianek przez około tydzień czasu na w dni przed włożeniem do zbiornika podlacze odpieniacz dodatkowo żeby wywaliło syf z beczki. Mam nadzieję że 45kg skały starczy mi na 600l. Ja się zdecydowałem na pukani bo ma fajny stosunek ceny do wagi byłem w szoku jak przyszła pierwsza partia. Do tego dam jeszcze 7l siporaxu, dsb, reffugium, kostka ta na 3870l, Matrix mam nadzieję że starczy zanim dsb z reffugium do porządku ruszy

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

No i 20kg piachu [emoji14]

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam dokładnie ten sam wymiar akwarium 

Ja dałem 80 kg skały 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślę, że 20 kg piachu to trochę za mało. Ja dalem 10 kg na 40m2 i mam prawie 2cm wysokości  (pod skałę piasku nie dawałem). W twoim przypadku dodatkowe 5kg się przyda żeby potem nie trzeba bylo znowu zamawiać

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam jeszcze 15kg piachu starego z aktualnego zbiornika także zawsze mogę dołożyć jednak jest mega drobny i chciałem tego uniknąć. Zobaczę jeszcze czy nie wyplucze go i nie doloze

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Mam dokładnie ten sam wymiar akwarium 
Ja dałem 80 kg skały 
Możesz pokazać jakąś fotkę jak to wyglada u Ciebie ?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Mam dokładnie ten sam wymiar akwarium 
Ja dałem 80 kg skały 
Dobra już widzę Twój temat [emoji14] ja chce troszkę inaczej zrobić ułożenie skały całość będę kleil Stone fixem z af. Myślę że skały będzie dość bo ta pukani jest mega duza jeśli chodzi o stosunek do wagi ;)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Będę wsadza taki piach ;)b852011bf53f815cf87bbd0614ebf455.jpg

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zwir mam ten sam tylko 2-5 mm

Mi to wytlumaczono w ten sposób 

Jak chcesz mieć więcej ryb i żeby się nie tłukły musi być dużo kryjówek 

U mnie ta skala w środku jest tak poklejona że są wszędzie groty puste przestrzenie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Zwir mam ten sam tylko 2-5 mm
Mi to wytlumaczono w ten sposób 
Jak chcesz mieć więcej ryb i żeby się nie tłukły musi być dużo kryjówek 
U mnie ta skala w środku jest tak poklejona że są wszędzie groty puste przestrzenie 
Powiedz mi robiłeś jakieś wzmocnienia do konstrukcji czy tylko klej ?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja kleilem cx 5 

Sam klej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja kleilem cx 5 
Sam klej 
Pod skalę coś dawales? Czy bezpośrednio na szybę? I co zastosowałem pod zbiornik ? Piankę jakąś?

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka

Zastosowales*

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod zbiornikiem mam zwykła piankę pod panele chyba 3mm a skala na szybie 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, CzaQ napisał:

Myślę, że 20 kg piachu to trochę za mało. Ja dalem 10 kg na 40m2 i mam prawie 2cm wysokości  (pod skałę piasku nie dawałem). W twoim przypadku dodatkowe 5kg się przyda żeby potem nie trzeba bylo znowu zamawiać

40m2 :blink:

4 minuty temu, Cichyppg napisał:

Pod skalę coś dawales? Czy bezpośrednio na szybę? I co zastosowałeś pod zbiornik ? Piankę jakąś?

Ja też kleiłem tylko CX5. Skała bezpośrednio na szybę. Pod akwarium filc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I piachu poszło 35 kg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pod zbiornikiem mam zwykła piankę pod panele chyba 3mm a skala na szybie 
Starczy pod taki litraz taką cienka pianka ? Znajomy pod podobny litra dawał 40mm pianke po czym zostało z niej 3mm po napelnieniu zbiornika i sam w sumie się nad taką zastanawiałem

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pod pianka mam 2x 18mm płyta moim zdaniem im grubsza pianka tym większe naprężenia ma zbiornik 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Pod pianka mam 2x 18mm płyta moim zdaniem im grubsza pianka tym większe naprężenia ma zbiornik 
Ja mam jedną płytę 18mm pod zbiornikiem a w stelażu podpory 40mmx30mmx3mm tak jak na zdjeciu nie powinno się unikać tym bardziej że podpory są na przyspawane dłuższym bokiem na stojąco. Zastanawiam się co dac pod zbiornik bo jeszcze myślę nad styropianem takim 0.5cm ale co do tego to wolał bym coś innego niż styropian. Aktualnie mam pianka pod panele pod starym zbiornikiem f959b306651b164d08a282d1a9589fd2.jpg

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piankę :) i będzie Pan zadowolony ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Ja "zerowałem" swoją skałę po tym co jej zrobiłem nie miało praw nic przetrwać biologicznego cały proces trwał około 3 tygodni i nie miałem problemu z po4 czy problemami ze startem akwarium, tak wiec polecam jeżeli chcesz pozbyć się całej organiki ze skały

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ja "zerowałem" swoją skałę po tym co jej zrobiłem nie miało praw nic przetrwać biologicznego cały proces trwał około 3 tygodni i nie miałem problemu z po4 czy problemami ze startem akwarium, tak wiec polecam jeżeli chcesz pozbyć się całej organiki ze skały
Możesz powiedzieć jak te żerowania wyglada ? Tzn cala procedura. Mi w sumie nie zależy nad szybkim startem bo robię ten projekt bez pośpiechu żeby nie popełnić żadnego błędu i by wszystko miało ręce i nogi także każda poradę chętnie przyjmne

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
15 minut temu, Cichyppg napisał:

Możesz powiedzieć jak te żerowania wyglada ? Tzn cala procedura. Mi w sumie nie zależy nad szybkim startem bo robię ten projekt bez pośpiechu żeby nie popełnić żadnego błędu i by wszystko miało ręce i nogi także każda poradę chętnie przyjmne

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

zerowanie to znaczy potraktowana wybielaczem, wybielacz rozpuszcza (nie mylić z zabija chociaż to też :) ) wszystko co jest żywe w skale u mnie po takim zabiegu skala była bialutka, po starcie na takiej skale nie mam problemu z glonami na skale, lub żeby cos oddawała do wody, najwięcej glonów mam na szybie tylnej i bocznej na sklae praktycznie zero, tak wiec polecam o ile chcesz byc pewny że skała bedzie pozbawiona organiki w 100%

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
zerowanie to znaczy potraktowana wybielaczem, wybielacz rozpuszcza (nie mylić z zabija chociaż to też [emoji4] ) wszystko co jest żywe w skale u mnie po takim zabiegu skala była bialutka, po starcie na takiej skale nie mam problemu z glonami na skale, lub żeby cos oddawała do wody, najwięcej glonów mam na szybie tylnej i bocznej na sklae praktycznie zero, tak wiec polecam o ile chcesz byc pewny że skała bedzie pozbawiona organiki w 100%
 
Kurde jakoś nie mam odwagi co do tego wybielacza bał bym się że coś z niego zostanie w skale [emoji14] ten początek jakoś przeżyje boję się Tylko o to życie co będzie z starego zbiornika a nie mam możliwości trzymania go na dłuższą metę, rozważam także sprzedaż całości życia jednak jestem do niego mocno przywiązany z tego powodu że były złe momenty i te dobre z nim i po wielu stresach jakie mi zapewniło nabrałem do niego jakiś sentyment [emoji14]

Jeszcze jedno pytanie co do stelaża jak najlepiej zabezpieczyć płyty przed wilgocią? Zastanawiałem się nad folia w płynie bo kiedyś to też stosowalem i powiem szczerze znakomicie się to nadaje jednak szukam też dodatkowej alternatywy na taki zabieg bo płyta wiórowa będzie pochlaniac wodę szybciej niż nie jeden rusek alkohol hehe

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
7 minut temu, Cichyppg napisał:

Kurde jakoś nie mam odwagi co do tego wybielacza bał bym się że coś z niego zostanie w skale emoji14.png ten początek jakoś przeżyje boję się Tylko o to życie co będzie z starego zbiornika a nie mam możliwości trzymania go na dłuższą metę, rozważam także sprzedaż całości życia jednak jestem do niego mocno przywiązany z tego powodu że były złe momenty i te dobre z nim i po wielu stresach jakie mi zapewniło nabrałem do niego jakiś sentyment emoji14.png

Jeszcze jedno pytanie co do stelaża jak najlepiej zabezpieczyć płyty przed wilgocią? Zastanawiałem się nad folia w płynie bo kiedyś to też stosowalem i powiem szczerze znakomicie się to nadaje jednak szukam też dodatkowej alternatywy na taki zabieg bo płyta wiórowa będzie pochlaniac wodę szybciej niż nie jeden rusek alkohol hehe

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

do niczego nie namawiam, ja kierowałem się tym że ostatnio miałem słaba skałę i wszystko w środku się rozkładało miałem przez prawie rok glony na skale tak gęste że myślałem że mam już holendra nie morskie :), zabieg nie zostawia nic w skale, skala po sterylizacji nic nie oddaje itd., u mnie jest masę życia są też pierwsi mieszkańcy, ja zaryzykowałem bo nie chciałem powtórki z rozrywki i nie żałuję, każdy ma swój rozum i robi jak uważa, kieruję się jedna dewizą to co się sprawdziło u mnie nie koniecznie musi działać u Ciebie :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
do niczego nie namawiam, ja kierowałem się tym że ostatnio miałem słaba skałę i wszystko w środku się rozkładało miałem przez prawie rok glony na skale tak gęste że myślałem że mam już holendra nie morskie :), zabieg nie zostawia nic w skale, skala po sterylizacji nic nie oddaje itd., u mnie jest masę życia są też pierwsi mieszkańcy, ja zaryzykowałem bo nie chciałem powtórki z rozrywki i nie żałuję, każdy ma swój rozum i robi jak uważa, kieruję się jedna dewizą to co się sprawdziło u mnie nie koniecznie musi działać u Ciebie [emoji4]
No no rozumie Cię:) jednak tak dla mojej informacji nie bales się tak przygotować skalę? Wiesz my tu dmuchamy itp żeby wszystko było sterylne bez żadnych niechcianych związków chemicznych itp dlatego też mam obawy i nie chce ryzykować mam nadzieję że u mnie z tej suchej szybko zejdą glony bo wiadomo cześć będzie normalna (żywą skala która działa w moim baniaku) a część zarosnieta (sucha pukani)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka


f718499c1c8cef6730f9fd03c8125cab.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 godziny temu, Cichyppg napisał:

No no rozumie Cię:) jednak tak dla mojej informacji nie bales się tak przygotować skalę? Wiesz my tu dmuchamy itp żeby wszystko było sterylne bez żadnych niechcianych związków chemicznych itp dlatego też mam obawy i nie chce ryzykować mam nadzieję że u mnie z tej suchej szybko zejdą glony bo wiadomo cześć będzie normalna (żywą skala która działa w moim baniaku) a część zarosnieta (sucha pukani)

Wysłane z mojego SM-N950F przy użyciu Tapatalka
 

wiesz nie jestem jakimś prekursorem tej metody, tam gdzieś podawałem linki w stanach robią to i nie ma z tym problemu u nas się nie praktykuje a jak już ktoś praktykuje to się tym nie chwali :) , powiem tak żeby było jasno jak bym miał żywą skałę z pewnego źródła i miał bym pewność, że nie ma w sobie dużo "padliny" to wolał bym startować na takiej skale, ale moja skała nie wiadomo jak długo była poza zbiornikiem  miałem obawy że duża część jej jest martwa dlatego zdecydowałem się na taki zabieg.

Na twoje pytanie czy się nie bałem, odpowiem tak że nawet jak skała jest wysuszona a wcześniej była żywa to ma w sobie masę organiczną która tylko czeka na warunki żeby zacząć się rozkładać wtedy zaczyna oddawać do wody tyle syfu że glony mają zapas jedzenia na co najmniej rok i tu ja się pytam czy Ty się nie boisz jak wszystko się zacznie kręcić w akwarium a tu będzie mega problem  PO4 kwestia do przemyślenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.