Skocz do zawartości
wukk

Valonia

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam trochę valonii w baniaku ok 40 procent skał pokryte, ostatnio zakupiłem borsuka i trzy mitraxy, coś tam jedzą, pytanie czy warto im pomóc i wyciągać skałę i czyścić ręcznie w wodzie z podmiany.  Baniak 240 l , Ca 430, Mg 1390, kh 9, No3 , PO4 0( pewnie przez grony.  Z glonów tylko valonia na skałach i śladowe ilości na tylnej szybie. Podaje kalkwaser , w odpieniaczu deltec mam węgiel i absorber fosforanów. dozuję też bio alganex bakterie, z dino walczę już pół roku raz więcej raz mniej. Akwarium wystartowało na żywej skale 2.10.2016.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

40% to troche dużo.Możesz pomóc. Delikatnie wyciągnij skałę, pozrywaj co się da np. śrubokrętem (często odchodzi całymi płatami-koloniami), następnie wypłucz skałę w wodzie z podmiany.

Reszte powinny załatwić borsuk i mitraxy.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

Jak jedzą to ja bym im nie pomagał bo jak zaczniesz wyciągać skałę to znowu zaburzysz biologię zbiornika. Coś tam masz grubo namieszane skoro z dino walczysz już pół roku.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Błędy przy zakładaniu zbiornika, na razie zostawiam tak jak jest, na razie od ok miesiąca nie robię podmian to z dino jest względny spokój. Zastanawia mnie czy odpieniacz nie za mocno trzepie wodę MCE 600, bo te parametry nawet przy glonach nie powinny być zerowe , część miękkich ładnie rośnie , sacro stoi w miejscu, zoa też. Oświetlenie mam 5x54 W t5 3 philips aquacoral , jedna narwa  blue i pacyfic sun purple.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
15 minut temu, fresz33 napisał:

Jak jedzą to ja bym im nie pomagał bo jak zaczniesz wyciągać skałę to znowu zaburzysz biologię zbiornika. Coś tam masz grubo namieszane skoro z dino walczysz już pół roku.

Bez przesady.

I tak za wiele do stracenia to tam nie ma. No może co najwyżej dino.

Jeżeli nie masz tam jakiegoś mega gruzowiska i dużej ilości detrytusu to śmiało możesz wyciągać


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie chodzi o to że syfu tam nie ma, śmigają cztery cylkulatory 3 tunze 6015 , i jebao rw 8 , nawet pyłku na piachu nie ma oprócz placków dino. W niedzielę zrobię podmianę i wyjmę połowę skały. Za tydzeń druga połowa jak się coś nie popieprzy. Wtedy będę wiedział czy te zera na no 3 i po4 to prawda.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może całej skały nie trzeba wyciągać, tylko te najmocniej obrośnięte kawałki.


100x40x60h, Sunpower 6x39w, Vertex omega 130, 6045 + RW8,  Tunze 1073.020, 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyczyszczę tylko podstawki od korali , a resztę niech zezrą zwierzaki rosło rok czasu myślę, że w rok się uporają nie chcę za bardzo wkładać łap nawet cyrkulatory wyciągam szczypcami. Dzięki za rady może kiedyś wyjdę na prostą.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Z mojego doświadczenia. Wyskrobać nożem lub czymś podobnym bez wyciągania skały, odchodzi dosyć łatwo. Ja to robiłem przy wyłączonej cyrkulacji.  Następnie startuje cyrkulatory i valonie wyłapywałem siatką z toni. Idzie to dosyć sprawnie. Z tym co zostanie kraby poradzą sobie znacznie szybciej.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pozbywam się podczas podmian, wężem ściętym pod kątem odsysam wodę razem z valonią i w kanał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, pinki napisał:

Z mojego doświadczenia. Wyskrobać nożem lub czymś podobnym bez wyciągania skały, odchodzi dosyć łatwo. Ja to robiłem przy wyłączonej cyrkulacji.  Następnie startuje cyrkulatory i valonie wyłapywałem siatką z toni. Idzie to dosyć sprawnie. Z tym co zostanie kraby poradzą sobie znacznie szybciej.

I po kilku tygodniach pojawia się jej 200%. Delikatnie za mocny ruch i kulka rozbita więc wątpię żeby koledze udało się przy takiej operacji nie przebić kilku kuleczek.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Wiciak napisał:

I po kilku tygodniach pojawia się jej 200%. Delikatnie za mocny ruch i kulka rozbita więc wątpię żeby koledze udało się przy takiej operacji nie przebić kilku kuleczek.

Nie każda rozerwana kulka wypuści do wody zarodniki. A niby krab to co połyka w całości valonie czy ja rozrywa ? Ja tym sposobem pozbyłem się zdecydowanej większości valoni. 


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
45 minut temu, pinki napisał:

Nie każda rozerwana kulka wypuści do wody zarodniki. A niby krab to co połyka w całości valonie czy ja rozrywa ? Ja tym sposobem pozbyłem się zdecydowanej większości valoni. 

Hehe gdyby każda kulka się rozsiewała to wszyscy mieli by pełne zbiorniki samych kuleczek 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wszyscy walczą nikt nie wygrał. Skoro cały czas ją usuwacie to jak ma jej przybywać? Ubyło ale nadal jest i wraca. Syzyfowa robota.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Był temat "Valonia-glon doskonały" ;-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.04.2018 o 16:36, wukk napisał:

z dino walczę już pół roku raz więcej raz mniej

Mówisz poważnie?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, Wiciak napisał:

Wszyscy walczą nikt nie wygrał. Skoro cały czas ją usuwacie to jak ma jej przybywać? Ubyło ale nadal jest i wraca. Syzyfowa robota.

Ja już nie usuwam, krab percnon to robi za mnie i valoni już nie przybywa. Mogę powiedzieć, że już chyba jej nie mam, przynajmniej jej nie widać. Przedtem jak usuwałem ją ręcznie, rurką w trakcie podmian to było jej raz mniej, raz więcej. Wracała jak bumerang.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.