Skocz do zawartości
koko.koko

Nowe szkiełko 600 litrów + SUMP

Rekomendowane odpowiedzi

Jestem na etapie kompletowania sprzętu przed pierwszym zalaniem solanką. Akwarium kupiłem używane w idealnym stanie o wym 100cm x 100cm x 60cm z szafką, sumpem, orurowaniem i koroną. Chciałbym skoczyć na głęboką wodę i zacząć od akwarium z samymi SPS-ami. Sporo czytam na temat takiego zbiornika i mam kilku znajomych z SPS-ami. Rozglądam się nad zakupem oświetlenia i chciałbym kupić lampę LED ze wschodami i zachodami oraz drugą lampę T5 może 4x39W lub 6x39W. Co do skały, wody czy pierwszego życia koledzy poradzili mi abym kupił od kogoś całe życie. Co Wy o tym myślicie?

Proszę o wszystkie rady dla nowego adepta w tym temacie. Do tej pory zajmowałem się pyszczakami i wcześniej paletkami ale morskie będzie po raz pierwszy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Osobiście polecał bym na początek zająć się koralami mniej wymagającymi. SPS-y nie tolerują wpadek a takich może być sporo gdy jesteś "zielony" Jeżeli jesteś pewien że interesują cię tylko SPS-y to radzę znaleźć kogoś na początek do prowadzenia zbiornika. Możesz wtedy podpatrzeć co i jak a za jakiś czas przejąć jego obowiązki lub nie!

Tak jak prosiłeś na pw wysłałem Ci swój nr. telefonu


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
40 minut temu, koko.koko napisał:

Chciałbym skoczyć na głęboką wodę i zacząć od akwarium z samymi SPS-ami.

Nie jeden rzucił się na SPS-y i utonął na targowisku ;) Jest na forum kilka baniaków z SPS-ami, które są dokładnie opisywane. Zobacz ile przy nich roboty. Grzebanie przy akwarium jest przyjemne, ale trzeba wiedzieć co się robi i w porę reagować. Jak masz kogoś, kto Ci pomoże to śmiało ruszaj :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak zaczniesz od łatwiejszych SPS typu stylophora, montipora, pocilopora to jest szansa że się uda bo te korale wybaczają pewne błędy. Acry niestety takie tolerancyjne już nie są.


acee4e0f3e82859a8ba176830428e15au882a770.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Rozmiar akwarium zachęca do aranżacji pod SPS. Ja np uważam, że to dobry pomysł od nich zacząć i nie grzebać co kwartał zmieniając "wystrój koralowy" ale:

- w pierwszym roku unikać acropor

- zalać wodą z dojrzałego akwarium typowo acroporowego

-  nie dodatkowym lecz dominującym oświetleniem winno być światło od świetłowek T5

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Arturro napisał:

Rozmiar akwarium zachęca do aranżacji pod SPS. Ja np uważam, że to dobry pomysł od nich zacząć i nie grzebać co kwartał zmieniając "wystrój koralowy" ale:

- w pierwszym roku unikać acropor

- zalać wodą z dojrzałego akwarium typowo acroporowego

-  nie dodatkowym lecz dominującym oświetleniem winno być światło od świetłowek T5

No właśnie tak samo radzą mi koledzy też posoleni i oferują wodę ze swoich podmian. Oświetlenie chciałbym mieć mieszane bo fajnie wyglądają bliki od LED-ów i oczywiście t5  Z zakupem lamp trochę się spóźniłem bo chciałem kupić od Twojego ziomka ze Szczecina Waldka123blau lampy ale rejestracja konta przez admina trwała długo i lampy już sprzedał. Ale nie ma tego złego... na pewno coś znajdę pasującego do mojego akwarium. Szukam lampy 6x39W T5 i jakiejś lampy LED ze wschodami i zachodami 300W -400W. Czy taka kombinacja Twoim zdaniem będzie wystarczająca dla SPS-ów?  Ze Stanim też mieszkającym w Gdańsku i Hamburgu jestem umówiony na zakup szczepek SPS-ów jak już przygotuję zbiornik . Planuję prowadzić akwarium metodą zeowitową więc zasiedlenie koralami i rybami będzie stosunkowo szybkie. Już zakupiłem zestaw startowy dla tej metody tj reaktor i preparaty. Potrzebuje żywej skały ale na razie rozglądam się za całym życiem od kogoś kto likwiduje zbiornik. Jak coś się trafi to wtedy nastąpi rozruch!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie mam wiedzy jaki jest pomysł na rozmieszczenie koralowców pod wodą, zatem tylko jeszcze podrzucę info, że lampa 6x39W oświetli  max powierzchnię 120x60cm. 

Edytowane przez Arturro (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Arturro napisał:

 lampa 6x39W oświetli  max powierzchnię 120x60cm. 

To jaką lampę powinienem kupić do akwarium 100x100x60cm? Co radzisz? Może najlepszym wyjściem by była lampa HQI?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy sps najlepsze efekty mam pod t5 wybarwienie głównie ,przy ledach w moim przypadku acropory" nie szły",hqi jest ok ale lampa generuje sporą temperaturę i w okresie letnim może przegrzewać akwarium,żarniki też  wymagają starannego doboru jedne lepiej świecą z balastem elektronicznym inne z magnetycznym.Co do t5 to dwie lampy po 6x39 będzie ok.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

3 minuty temu, Jarek GRZESZCZAK napisał:

Przy sps najlepsze efekty mam pod t5 wybarwienie głównie ,przy ledach w moim przypadku acropory" nie szły. Co do t5 to dwie lampy po 6x39 będzie ok.

Czyli próbowałeś oświetlenia mieszanego tzn T5 + LED czy tylko świeciłeś samymi LED-ami i acry nie rosły?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Łatwe spsy rosną trudne acropory u mnie nie, było przełamane małą ilością t5,pod t5 jest wszystko ok.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dokładnie,szukaj lamp ati nie koniecznie ze sterowaniem ,te ze sterowaniem robią wchody i zachody ale przy bardzo ciepłych dniach jak temperatura lampy wzrośnie redukują moc lampy co mnie trochę irytuje bo masz np.800 wat a świeci na 70% mocy.

pozdr.Jarek


akwa 200*70*70 giessemann 3*150 HQI 6*80 T5,tunze mulicontroler 2*6100 +JVP+aqel circulator,calk reactor,obieg DELTEC HLP 8070,odpieniacz DELTEC AP702

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No właśnie się dziwiłem że kolega z forum co ma wielkie akwarium waldek123blau mając lampy LED i t5 sprzedaje swoje oświetlenie i kupuje 2 lampy ATI z samymi t5 tu jest link do jego ogłoszenia:

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W moim przypadku chodziło o to że miałem miejsca w akwarium niedoświetlone dlatego zmieniłem oświetlenie. Lampy led miałem pogrupowane po 2 sztuki i były oddalone od siebie nie oświetlając dostatecznie. Zmiana na oświetlenie t5 było też spowodowane tym że chcę spróbować z SPS-ami a pod t5 podobno rosną najszybciej - zobaczymy!


 

48a8a9a6b8f4f4ee866d96cfdef63c4cu1641a14

6953777_Sygnaturarybki1.jpg

56_1245071123.gif

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kupiłem lampę ATI Sun power 8x39w ze sterowaniem,- używkę razem ze świetlówkami. Jest taki problem w tej lampie że jak manualnie ustawię świecenie na 100% to ładnie świeci 8 świetlówek a jak zaprogramuje wschód od 0 do 100% świecenia to dwie świetlówki się nie świecą tylko 6 się świeci. Co to może być?

I mam problem z pisaniem na forum? Nie mogę napisać posta w ogłoszeniach sprzedaży sprzętu?  Chciałem zarezerwować reaktor ale nie mogę nic napisać??? Czy to normalne?

Na dole ogłoszenia nie ma rubryki w której można coś napisać+!!!!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, koko.koko napisał:

I mam problem z pisaniem na forum? Nie mogę napisać posta w ogłoszeniach sprzedaży sprzętu?  Chciałem zarezerwować reaktor ale nie mogę nic napisać??? Czy to normalne?

Tak to normalne. Każdy, kto nie przeczytał regulaminu targowiska nie może pisać w dziale sprzedam.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

gdzie ten regulamin jest?

do zaakceptowania? Bo sam tekst regulaminu przeczytałem

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W Dziale targowisko.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, koko.koko napisał:

gdzie ten regulamin jest?

 

 

cyt.

14. Aby ograniczyć "wałki" - Targowisko dostępne jest dla forumowiczów którzy napisali minimum 50 postów.

 

ps. napisz po prostu PW do sprzedającego

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I to jest chore musisz 50 razy bzdury pisać by móc coś zaklepać na targowisku


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, hartek napisał:

I to jest chore musisz 50 razy bzdury pisać by móc coś zaklepać na targowisku


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

I tu się kolego nie zgodzę z Tobą,dla czego bzdury? To po co się rejestrowales? Dla samego targowiska?na to wychodzi!


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti nie koniecznie chciałem zasięgnąć wiedzy poczytać coś się dowiedzieć a jednocześnie kompletować sprzęt , ale z targowiska to słabo nic nie zarezerwujesz piszesz na Pw a i tak rzadko odpisują . A oczym może pisać ktoś kto dopiero chłonie wiedzę ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No ok,ale regulamin to regulamin widocznie tak chce założyciel forum i chcąc tu być musimy się wszyscy dostosować:D


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, hartek napisał:

Beti nie koniecznie chciałem zasięgnąć wiedzy poczytać coś się dowiedzieć a jednocześnie kompletować sprzęt , ale z targowiska to słabo nic nie zarezerwujesz piszesz na Pw a i tak rzadko odpisują . A oczym może pisać ktoś kto dopiero chłonie wiedzę ?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Pytanie za 100 punktów. Załóżmy, że udzielasz się na forum motoryzacyjnym. Kupiłbyś samochód lub części od osoby, która nie napisała ani jednego posta? Zaufałbys osobie, która wpada tylko po to, żeby coś sprzedać lub kupic?

51 postów chroni członków tego forum przed atakami przypadkowych, często nieuczciwych sprzedających. 

Wywalić 1000 złotych na odpieniacz czy 2000 zł za lampę i nigdy się nie doczekać towaru, to mogłoby być bolesne.

Targowisko jest tylko doatkiem do forum, darmowym przywilejem dla aktywnych członków forum, a nie odwrotnie. Dla kogoś, kto chce sobie tylko pohandlować jest olx czy inne alledrogo.

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.