Skocz do zawartości
Lubuszanin

45l mojego morskiego debiutu

Rekomendowane odpowiedzi

W końcu udało zrealizować mój plan po części. Akwarium zalane 2 kwietnia, 20l z dojrzałego akwarium.

 Akwarium-50x30x30
Filtracja-FZN2 + falownik korlia nano 900 

Grzałka- Ikola 50W
Skała -  marco rokcs 6kg
Podłoże - Piasek coralowy ok =/- 1kg
Sól - Aquaforest Sea Salt

 

IMG-20180420-WA0000.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ta grzałka to chyba zatopiona być nie może ... 

Ps may identycznie akwarium ... 


8b6ea421320dd9fcf9d516e867b9abe7u1767a1598

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dlaczego nie może? Miałem ją przez pół roku w słodkim i nic się nie działo. A masz gdzieś fotki swojego szkła? Chętnie kukne ;) A spoko już znalazłem :)

Edytowane przez Lubuszanin (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na takiej wielkości akwarium to mogłeś kupić żywą skałę lub przynajmniej pół na pół. Akwarium wtedy szybciej przeszło by cykl azotowy i zaczęło dojrzewać. Jaką lampę masz?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
10 godzin temu, maciej01 napisał:

mogłeś kupić żywą skałę lub przynajmniej pół na pół

No mogłem nawet miałem możliwość kupić z działającego akwarium  ale obawiałem się niespodzianek. Lampa ma 25 W, przerobiona z poprzedniego akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładną masz skałę i podoba mi się jej ułożenie. Niespodzianek? Jeśli z dobrego źródła to jak najbardziej tak. Z żywą lepiej by wystartowało, tak też będzie dobrze tylko troszkę dłużej. Dałeś coś do kaskady? Ja zawsze staram się by grzałka nie dotykała podłoża. Podobno może to zakłócać jej pracę. Możesz ją dać poziomo za skałę pod wlot do kaskady.  Gdybyś miał czarne tło, sprzęt "znika":).  Fajne małe oczko się zaczyna. :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, pawellb napisał:

Dałeś coś do kaskady?

W kaskadzie jest troszkę gąbki, bio-ceramika , węgiel matrix seachema i na wierzch wata. Mam pytanko odnośnie testów. Czy test NO2 tropicala jest wiarogodny w akwarium morskim? Bo mimo że szkło zalane 3tyg temu wodą 50/50 pokazuje wysokie  stężenie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Testy Tropicala raczej nie do morskiego. Salifert albo Colombo z reguły używane przez morszczakow. Węgiel w kaskadzie narazie nie potrzebny.  Daj czas żeby proces dojrzewania wystartował. Lubuskie???  Skąd??. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Lubuszanin napisał:

No mogłem nawet miałem możliwość kupić z działającego akwarium  ale obawiałem się niespodzianek. Lampa ma 25 W, przerobiona z poprzedniego akwarium.

Niespodzianki i tak pojawią się w akwarium. Kupisz kiedyś szczepki korali, a z nim z dużym prawdopodobieństwem coś przyniesiesz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamiast gąbki daj wiecej ceramiki. NO2 sprawdź testem saliferta.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, pawellb napisał:

Zamiast gąbki daj wiecej ceramiki

Gąbki jest mała ilość i to w małym koszu, duży jest pełny ceramiki. Nie wiem po jakim czasie mogę dać do filtra purigen.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
50 minut temu, Lubuszanin napisał:

Gąbki jest mała ilość i to w małym koszu, duży jest pełny ceramiki. Nie wiem po jakim czasie mogę dać do filtra purigen.

Purigen dopiero po dojrzewaniu gdyż to absorbent.  Akwarium musi samo się ustabilizowac

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to mam czas, myślę że na początku lipca będę mógł już wpuścić krewetki i ryby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zobaczysz jak akwarium będzie dojrzewać. Myślę, że życie troszkę wcześniej. Jak no2 będzie zero daj ślimaki, "grzecznego" kraba i krewetki. Później korale i rybki. Za dużo nie nawkładasz:) bo oczko malutkie. Ale małe też może być piękne.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
18 minut temu, pawellb napisał:

Za dużo nie nawkładasz

A to wiem, z rybek to tylko dwa błazny, tylko nie wiem czy mogą być pomarańczowy i czarny razem czy lepiej dać jednego koloru?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja zawsze dawałem jeden "rodzaj", choć widziałem trzymane w różnych kolorach:). Z tym, że były to zdecydowanie większe akwa. I pamiętaj, że niektóre błazenki osiągają większe rozmiary. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 minut temu, pawellb napisał:

niektóre błazenki osiągają większe rozmiary. 

To też wyczytałem ;) to są moje początki i jak wszystko mi się uda i nabiorę wprawy to pomyślę o czymś większym.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Możesz dać dwa błazenki Amphiprion ocellaris jeden czarny, a drugi pomarańczowy. Jest kilka przykładów na forum i żyją zgodnie. Ja osobiście mam pomarańczowe, lepiej według mnie jednego gatunku, koloru.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Apropo żywej skały.  Pierwszy zbiornik wystartowałem na żywej skale. Ciągły brud, syf. Cały czas brudna woda, parametry szalały, okrzemki, dino, aiptasie dosłownie wszystko. Nie mogłem zapanować nad Kh, PO4, NO3, NO2... Skała i wszystko dookoła zarastało brudnym nalotem. Miałem jakieś koralowce, ale część padła. 

Zaryzykowałem, kupiłem suchą skałę i zrobiłem restart. Leje dobre bakterie, akwarium ma 3 tygodnie, a dojrzewania prawie nie widać. Koralowce, które przeniosłem ze starego odżyły, ryby mają się dobrze. Nh4, PO2 zniknęło. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Lubuszanin napisał:

Dlatego też mi znajomy odradził żywą skałę żeby uniknąć w/w objawów. A efektów dojrzewania rzeczywiśie nie widzę.

Na suchej skale niestety trzeba czekać troszeczke dłużej ale na pewno będzie dojrzewanie. Trzeba się uzbroić w cierpliwość :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, doriand1 napisał:

Apropo żywej skały.  Pierwszy zbiornik wystartowałem na żywej skale. Ciągły brud, syf. Cały czas brudna woda, parametry szalały, okrzemki, dino, aiptasie dosłownie wszystko. Nie mogłem zapanować nad Kh, PO4, NO3, NO2... Skała i wszystko dookoła zarastało brudnym nalotem. Miałem jakieś koralowce, ale część padła. 

Zaryzykowałem, kupiłem suchą skałę i zrobiłem restart. Leje dobre bakterie, akwarium ma 3 tygodnie, a dojrzewania prawie nie widać. Koralowce, które przeniosłem ze starego odżyły, ryby mają się dobrze. Nh4, PO2 zniknęło. 

Ale nie wierze , że przy suchej omija się dojrzewanie , dino , glony i że jest taka piękna biała ;) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dużo zależy od zbiornika, i rodzaju suchej skały, jedna drugiej nie równa
poza tym wypadałoby odróżnić suchą skałę od sztucznej
generalnie co przypadek to inaczej, każdy pisze własną historię ;)
u mnie dojrzewanie dość delikatne (póki co) pierwszy wybuch po tygodniu, teraz drugi po miesiącu, mimo to parametry igła
co do błaznów, uważam, że czarne ciut przereklamowane, cena 150+, a poza tym jakieś takie mdłe, kolor jednak nadaje esencji kosteczce
swoją drogą trochę żałuję, że poszedłem w kwadrat a nie prostokąt, taki urokliwy mi się wydaje :P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.