Skocz do zawartości
any1977b

moja mała odrobina oceanu

Rekomendowane odpowiedzi

Witam serdecznie szanowne grono.

Od przeszło trzech miesięcy codziennie studiowałem to forum,notowałem,analizowałem i w końcu czas nadszedł.Od ponad 8lat miałem akwaria słodkowodne,głównie malawi,los chciał że przez jakiś czas z racji zajęcia zarobkowego miałem styczność z akwariami morskimi i stało się!!! Dopadła mnie ta podstępna słona choroba!! Akwarium słodkie zlikwidowane i nadszedł w końcu czas na wymarzoną słoną odrobinę luksusu.ale konkretnie-jak najwięcej rzeczy starałem i staram się w miarę możliwości robić samemu-taka pasja i może trochę oszczędność.

akwarium 180l musiałem wywiercić otwory i wstawić komin,sump własnej roboty ok.90litrów,odpieniacz aquamedic turboflotor 1000sl,pompa obieg newajet 3000,cyrkulacja jebao rw25 i narazie jvp 101b,lodówka hailea,lampa własnej roboty led 250w na arduino by aqma. Przed wczoraj do zasolonej wody rodi solą aquaforest reff salt dołożyłem 12kg żywej skały i 10 suchej,dodałem Microbe lift specjal blend. Ze sprzętu narazie tyle,autodolewka w trakcie budowy,stelaż jeszcze nie obudowany płytą.

Na dzień dzisiejszy czyli trzeci nic się nie dzieje,wczoraj zauważyłem malutką rozgwiazdę na kominie,kilka kamieni jakby troszkę zieleniało,światło narazie tylko royal blue 6godzin.

Będę opisywał na bieżąco rozwój mojego małego szczęścia,wiem że jest małe,ale chciałbym poznać ten świat i zasady prowadzenia akwarium morskiego na mniejszym zbiorniku bez krzywdzenia jego mieszkańców ,Nie ukrywam że bardzo liczę i bardzo cenię wasze opinie,sugestie,porady i krytykę,bo jeśli robię coś nie tak to mi się należy.Zdjęcia narazie słabe z telefonu,za kilka dni będą lepsze.

Pozdrawiam wszystkich forumowiczów

20180423_170045.jpg

20180423_170254.jpg

20180423_223456.jpg

20180423_223444.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pozdrawiam :)

Życzę duuużo cierpliwości ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Skały ustawiłeś fajnie, ale według mnie mogłaby być trochę wyższa konstrukcja. Co tam za korale planujesz trzymać? Jakie wymiary ma akwarium, piasek będzie?

Edytowane przez maciej01 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

tam myślałem czy nie wyżej,ale może być.skała trochę klejona a akwarium 80x45x 50 wys.piasek będzie tylko czekam niech skała się wydmucha.Niewiem jeszcze co będzie,coś proste mało wymagające na początek

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mi się podoba. Zerknij tylko czy z lewej strony skała jest na tyle odsunięta od szyby żeby oblecieć czyscikiem magnetycznym. Jeśli masz rozgwiazdę (nie asterinę) to piach powinien  się pojawić jak najszybciej i może uda się jej przeżyć dojrzewanie. Życzę powodzenia i czekam na newsy

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

skały układałem z czyścikiem na szybie i sprawdzałem.lewa szyba jest oklejona folią jak z tyłu bo całość będzie zabudowana,narazie jest szkielet ale będzie coś jakby filar do sufitu z akwarium w środku.Będę pisał na bieżąco może już z lepszym aparatem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

fajny baniaczek, teraz tylko czekać cierpliwie, jak się ustabilizuje i "zaszaleć" z obsadą :-)

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cieszy takie akwa. A jak jeszcze sporo rzeczy wykonało się samemu. Super. Nie myślałeś nad czarnym tłem. Komin i sprzęt by się "ukrył ":)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Myślałem nad czarnym,ale bałem się takiej czarnej dziury:) i tak pewnie pokryje się glonami. Lubię coś samemu zrobić,usprawnić, już podłączyłem na stałe widoczną na ostatnim zdjęciu białą skrzynkę,obudowa od bezpieczników na szynę a służy do sterowania wszystkimi urządzeniami w akwarium, z tyłu jest 12gniazd 230v i każde jest włączane przełącznikiem z przodu-z tego trzy sterowane programatorem wstawionym w środku(np. do odpieniacza) mają włączniki trzypozycyjne czyli do dołu gniazdo działa przez programator,na środku wyłączone i do góry wymuszone czyli bez programatora ciągłe zasilanie.Całe ustrojstwo ma swoje bezpieczniki i wstawiłem jeszcze słabo widoczny na zdjęciu termostat cyfrowy monitorujący wodę w sumpie (czujnik cały w koszulce termokurczliwej więc soli się nie boi) i włączający grzałkę. Dzięki teku nie muszę szukać wtyczek,wyciągać żeby coś wyłączyć.20180424_124436.thumb.jpg.670580dfb7e9792edfb79d5e17367f3f.jpgam i już. Takie usprawnienie i mniej kabli na wierzchu.

W akwarium nie widać praktycznie żadnej zmiany,woda klarowna,odpieniacz słabo pieni a raczej wcale,żywa skała powoli pokrywa się zielonkawym nalotem.czekam cierpliwie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Na czarnym glon niewidoczny, chyba że wapienny. Niebieskie tło z glonem  (nie wapiennym) nieładnie wygląda. Zostaje dokładne czyszczenie. Wiem, że jeszcze za wcześnie ale robiłeś jakieś testy? Sprawdzaleś cóż się dzieje w wodzie:).

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

jeszcze nic nie sprawdzałem.w sumie 4dni dopiero,nic się nie dzieje poza drobnym zielonym nalotem na dwóch skałach.Na dniach powinienem już dostać podstawowe testy to sprawdzę dla porównania.Zastanawia mnie tylko że odpieniacz nic nie produkuje.Na drugi dzień w nocy poszła żółta piana i to wszystko.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak akwarium ma cztery dni to ze skały już chyba wyleciało to co miało. Czas dać piasek i nie ma co dłużej czekać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

w poniedziałek już będzie żywy piasek i pierwsze testy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

6 dzień od zalania:

Już tydzień minął a z wyglądu praktycznie jakby to było od wczoraj.

W akwarium nic się nie zmieniło,trochę kilka skał pokryło się delikatnym zielonym nalotem,odpieniacz nic nie wyrzuca,temperatura ustawiona w lodówce na 25 stopni,jutro kolejna porcja bakterii. Zaobserwowałem tylko coś na najwyższym kawałku skały uwidocznione na zdjęciu,jakiś "szczypiorek" i bardzo proszę doświadczonych forumowiczów o pomoc w identyfikacji bo niewiem czy cieszyć się czy sprzątnąć. Jest jeszcze coś przypominające jajko,wielkości większego ziarenka ryżu,żółtawe w otworze skały,w nocy jakby się otwierało i wysuwało cienkie włoski,niestety jak narazie nie udało się złapać w obiektywie. Wiem że to dopiero tydzień ale czy aby wszystko w porządku? obawiam się o brak jakichś objawów dojrzewania,może powinienem coś dodać,ale chyba wszystko samo musi ruszyć.

W przyszłym tygodniu dojdzie żywy piasek i może pierwsze testy.

 

 

DSCF1289.JPG

DSCF1293.JPG

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten szczypiorek wygląda jak aiptasia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

o kurcze,tak porównywałem ze zdjęciem i niby niebardzo podobna.czyli wysiedlić natychmiast.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ogólnie zdjęcie trochę niewyraźne i może to też być jakaś rurówka. Na razie bym się nie przejmował.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ok.narazie zostawię, tylko trochę mnie martwi taki zastój,nic się nie dzieje,jakby stało w miejscu.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja startowałem na żywej skale i też miałem taki zastój. Nic prawie się nie działo, glonów było mało, życia ze skały wyszło bardzo mało, okrzemek nie było. Ale poczekaj akwarium się za jakiś czas rozbuja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dzięki,myślałem że umnie coś nietak.pierwszy raz mam dojrzewanie słonej wody.Może jak piasek dojdzie,chociaż różnie czytałem,sypać od razu albo czekać koło miesiąca.No nic pozostaje tylko czekać cierpliwie i w wolnej chwili dokształcać się i czytać.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja piasek dałem prawie od razu po dwóch lub trzech dniach, nie pamiętam dokładnie. Piasek dałem żywy taki https://erybka.pl/product-pol-193-Natures-Ocean-Live-Samoa-Pink-4-5-kg.html . Nie ma co czekać, tylko przedłużysz dojrzewanie jak będziesz zwlekał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

racja.Po niedzieli dosypię może coś się ruszy.niech już będzie jak ma być.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Tylko pamiętaj że ten "żywy piasek" jest żywy tylko z nazwy a tak naprawdę jest kompletnie pozbawiony życia. Więc dobrze by było wpaść do jakiegoś akwarysty w okolicy i "podkraść" od niego trochę piasku i skałki z dużą ilością drobnych organizmów. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Syp piasek , a bakterie jakieś lejesz ? Ogólnie fajnie ułożona skała . Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.