Skocz do zawartości
pepe3000

jakie testy dobre

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie :)

jestem w trakcie dojrzewania mojej solniczki, mija 15 dzień pierwsza plaga okrzemka na skale i piachu. Kupiłem do tej pory testy na No3 i Po4  firmy Salifert po pierwszych pomiarach ,które robiłem jakieś 5 dni temu No3 było powyżej 100 mg a Po4 prawie w normie. teraz od 4 dni jestem na wyjeździe a zbirnik sobie dojrzewa .Zasolenie 1024 ,dolweki woda Ro. Po powrocie chciałbym wykonac test NO2 i  tutaj znalazłem takie coś  na allegro JBL TEST 6in1 50szt x6 testów pH gH kH NO2 NO3 CL2

http://allegro.pl/jbl-test-6in1-50szt-x6-testow-ph-gh-kh-no2-no3-cl2-i5769430476.html

powiedzcie mi czy taki test 6 in ma wogóle sens czy jest dokładny, czy nie lepiej kupić tylko na No2 jak coś to jaki najlepiej prosze o poradę.Pragnę zaznaczyc ze testy na KH gH itp trż zamierzam nabyć.

pozdrawiam Marcin

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

zapomnij - te testy kłamią nawet w słodkich zbiornikach

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon

Na MG i CA Salifert, jak dobrze rozróżniasz odcienie czerwieni i niebieskiego NO3, NH4 i PO4 polecam  saliferta :) , jak nie to mała hanka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja mogę polecić bo używam, NO3 i refractometr h2ocean, PO4 hanka, KH hanka, reszta salifert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca,mg i kh od aquaforest. No3 i po4 salifert 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja obecnie używam colombo na Ca,Mg,Kh,ph, na po 4 Hanka na no3 colombo i salifart,wartalo by mieć podwójne testy np innej firmy dla porównania no ale mało kto tak ma :-) poczytaj art @testera na temat testów da Ci to do myślenia i myślę że się zdecydujesz po przeczytaniu tego art.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam saliferta i te paskowe co dałeś link wyżej. Po porownaniu wyszło że te paskowe nadają sie do sprawdzania tylko czy coś jest w normie czy nie, nie pokażą ci ile dokładnie czego jest.

Wysłane z mojego LG-K220 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja uzywam, MG-CA-KH Aquaforest   NO3  PO4  Salifert

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja używam KH aquaforest,No3 Po4 colombo ,Ca Mg salifert


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bedziesz potrzebowal testow na NO2 i NH4.

Nie mierzymy gH w slonej wodzie - ten test nic Ci nie powie.

Trudno cos wynioskowac z testu PO4 - wynik "w normie"... To znaczy 0 ?, 0,01 ? 0,1 ? 1 ? 

Proponuje Saliferta NO3, kH, Ca, Mg. Test Saliferta na PO4 juz masz, ale musisz sobie zdawac sprawe, ze kiedys bedzie bardziej przydatny jakis dokladniejszy (hodujac sps-y).

Powodzenia


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, Stani napisał:

Nie bedziesz potrzebowal testow na NO2 i NH4

NO2 ok ale ale co do NH4 czemu piszesz że jest zbędny?

co do PO4 to sensowna wydaje się Mała Hanka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napisalem, ze test na NH4 bedzie zbedny, bo wystarczy odczekac jeszcze miesiac i po amoniaku nie powinno byc sladu (juz nigdy). To samo dotyczy NO2. Poniewaz NO3 rosnie (juz jest 100) to oznacza, ze NH4 i NO2 maleja, czyli dojrzewanie sie rozpoczelo.


120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
6 minut temu, Stani napisał:

Napisalem, ze test na NH4 bedzie zbedny, bo wystarczy odczekac jeszcze miesiac i po amoniaku nie powinno byc sladu (juz nigdy). To samo dotyczy NO2. Poniewaz NO3 rosnie (juz jest 100) to oznacza, ze NH4 i NO2 maleja, czyli dojrzewanie sie rozpoczelo.

tak ale jak nie masz testu nie masz pewności  może finalnie wyjść jak wróżenie z fusów, poza tym słyszałem/czytałem że taki test na NH4 jest dobrze mieć nawet w dojrzałym baniaku, ale mogę sie mylić więc nie upieram się, ale fakt faktem ze kupiłem bo zakładałem nowy zbiornik i mija dwa miesiące a NH4 na poziomie 0 czyli co cykl nie wystartował czy go przespałem :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Moze zauwazyles, ze NO3 najpierw roslo (czyli spalane byly NH4 i NO2) a potem zaczelo malec ?  Teraz sprawdzaj NO3 i gdy bedzie ok. to "wstepnie" dojrzewanie moznaby uznac za zakonczone. :D Pisze "wstepnie", bo tak naprawde to zbiornik dojrzewa z rok lub dwa. ;)

W zwiazku z tym, opisywane testy nie sa potrzebne - wystarczy obserwacja NO3.

Edytowane przez Stani (wyświetl historię edycji)

120x75x47 wys. 400 l, sump 100 l. 432 W T5 + 2 x 24 LED blau, BK 200, cyrk 17500 l/h.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
8 minut temu, Stani napisał:

Moze zauwazyles, ze NO3 najpierw roslo (czyli spalane byly NH4 i NO2) a potem zaczelo malec ?  Teraz sprawdzaj NO3 i gdy bedzie ok. to "wstepnie" dojrzewanie moznaby uznac za zakonczone. :D Pisze "wstepnie", bo tak naprawde to zbiornik dojrzewa z rok lub dwa. ;)

W zwiazku z tym, opisywane testy nie sa potrzebne - wystarczy obserwacja NO3.

mam parametry w stopce u mnie wszystko na 0, ale miałem dużo glonów, które sie aktualnie cofają, więc moze wszystko wchłonęły będę robił testy na weekendzie to powiem coś więcej

dalej jako testy polecam saliferta lub colombo ewentualnie jak jest mozliwość to mała hanka

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ca Mg kH- salifert colombo aquafotrest -  co kupisz ok będzie

Po4 - Colombo

No3 salifert/colombo

Jeśli chodzi o wykonanie testów najbardziej mi się podobają aquaforesta i colombo

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witajcie

Wróciłem po 3 dniach a w zbiorniku dojrzewanie w pełni :) masa okrzemka na szybach piachu i kamieniu, po tych trzech dnia przybyło go sporo pojawił sie też w malych ilościach  ( na razie :) ) na skale  glon ,to jest obecnie 16 dzień dojrzewania. Zrobiłem testy No3 50  Po4  0. Jutro kupię testy na  No2 salifetra i sprawdzimy pomiar.jak narazie dojrzewanie idzie dobrym kierunku dzieje  sie a parametry wyraznie ulegaja zmianie No3 spadło  Po4 zerowe  zobaczymy co bedzie po kilku tygodnaich. Czy tego  okrzemka mam wyczyscic na szybach czy zostawic az sam zniknie?

pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, pepe3000 napisał:

Witajcie

Wróciłem po 3 dniach a w zbiorniku dojrzewanie w pełni :) masa okrzemka na szybach piachu i kamieniu, po tych trzech dnia przybyło go sporo pojawił sie też w malych ilościach  ( na razie :) ) na skale  glon ,to jest obecnie 16 dzień dojrzewania. Zrobiłem testy No3 50  Po4  0. Jutro kupię testy na  No2 salifetra i sprawdzimy pomiar.jak narazie dojrzewanie idzie dobrym kierunku dzieje  sie a parametry wyraznie ulegaja zmianie No3 spadło  Po4 zerowe  zobaczymy co bedzie po kilku tygodnaich. Czy tego  okrzemka mam wyczyscic na szybach czy zostawic az sam zniknie?

pozdrawiam

PO4 przy dojrzewaniu zawsze chyba zerowe bo glony wciągają wszystko, tak mi się wydaje że w tym momencie najważniejsze mimo wszystko jest NH4.

Tak na zdrowy rozum No3 masz więc coś się dzieje, PO4 nie bo gloniska wszystko wyciągają, a czy NH4 nie jest problemem nie dowiesz się jak nie zmierzysz :), u mnie na przyklad dojrzewanie przechodzi jakoś łagodnie, nie narzekam ale wszystkie testy NO3, PO4 i N4 wykazują wielkie 0, testy saliferta abo mam problem z kolorami (a raczej problem z ich odróżnianiem) albo z testami albo z jednym i drugim :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 godzin temu, Stani napisał:

Nie bedziesz potrzebowal testow na NO2 i NH4.

Nie mierzymy gH w slonej wodzie - ten test nic Ci nie powie.

Trudno cos wynioskowac z testu PO4 - wynik "w normie"... To znaczy 0 ?, 0,01 ? 0,1 ? 1 ? 

Proponuje Saliferta NO3, kH, Ca, Mg. Test Saliferta na PO4 juz masz, ale musisz sobie zdawac sprawe, ze kiedys bedzie bardziej przydatny jakis dokladniejszy (hodujac sps-y).

Powodzenia

czyli KH , Ca i Mg dokupuje sobie salifetru.  No2 i NH4 sobie darować? Po4 mam zerowe .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
20 minut temu, pepe3000 napisał:

czyli KH , Ca i Mg dokupuje sobie salifetru.  No2 i NH4 sobie darować? Po4 mam zerowe .

@pepe3000 szczerze czytałeś art od Testera?posłał Ci linka,ja nie mogłam tego znaleźć rano,ale masz tam odp.

Osobiście prócz no3 salifarta nie polecam tych testów,dokładniejsze są colombo,ale wnioskuję że nie czytałeś art skoro tak zdecydowałeś:-)

Edit 

Jeśli chodzi o wyniki, to  zwycięzcą okazały się stosunkowo nowe na rynku testy firmy Colombo, które oznaczyły niemalże idealnie kontrolne wyniki dla Ca, Mg i KH. Testy tej firmy były łatwe do przeprowadzenia i miały wygodne piktogramy z instrukcjami.

domowe testy akwarystyczne

Najlepsze wyniki pomiarów Ca, Mg i KH uzyskały testy firmy Colombo

Zaraz za Colombo znalazły się testy Saliferta, które od lat uchodził za wiarygodne. Być może firma Salifert była zbyt pewna swego i zignorowała wyrastającą pod okiem konkurencje (obie firmy maja holenderskie korzenie), jednak dla nas użytkowników wyszło to tylko na dobre.

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, @Beti napisał:

@pepe3000 szczerze czytałeś art od Testera?posłał Ci linka,ja nie mogłam tego znaleźć rano,ale masz tam odp.

Osobiście prócz no3 salifarta nie polecam tych testów,dokładniejsze są colombo,ale wnioskuję że nie czytałeś art skoro tak zdecydowałeś:-)

na tych testach salifarta miałem ostatnio  małe przeszkolenie w sklepie z akwarystyka morską w Krakowie ,kolega mi pokazał jak je wykonywac i odczytywać i do nich jestem póki co przekonany . czytałem ze colombo o niebo lepsze. Nie wiem pomysle jeszcze ,decyzji ostatecznie nie podjąłem . dzięki :)

 

 

 

15 godzin temu, @Beti napisał:

art @testera

 

20 minut temu, @Beti napisał:

@pepe3000 szczerze czytałeś art od Testera?posłał Ci linka,ja nie mogłam tego znaleźć rano,ale masz tam odp.

Osobiście prócz no3 salifarta nie polecam tych testów,dokładniejsze są colombo,ale wnioskuję że nie czytałeś art skoro tak zdecydowałeś:-)

Edit 

Jeśli chodzi o wyniki, to  zwycięzcą okazały się stosunkowo nowe na rynku testy firmy Colombo, które oznaczyły niemalże idealnie kontrolne wyniki dla Ca, Mg i KH. Testy tej firmy były łatwe do przeprowadzenia i miały wygodne piktogramy z instrukcjami.

domowe testy akwarystyczne

Najlepsze wyniki pomiarów Ca, Mg i KH uzyskały testy firmy Colombo

Zaraz za Colombo znalazły się testy Saliferta, które od lat uchodził za wiarygodne. Być może firma Salifert była zbyt pewna swego i zignorowała wyrastającą pod okiem konkurencje (obie firmy maja holenderskie korzenie), jednak dla nas użytkowników wyszło to tylko na dobre.

hmmm ok ok czytam  i mnie przekonałaś :) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja używam testów:

JBL - PO4 [tani i ma lepszą skalę niż salifert - łatwiej odróżnić kolory], kH [szybki i tani ale mało dokładny]

Zoolek - kH  [szybki i tani ale mniej dokładny. Pomiar zajmuje ok 2 minuty] , PO4 [szybki i tani ale mało dokładny - stosuję go np na hodowli planktonu gdzie dokładny test nie jest potrzebny]

Salifert - NO3, Ca, Mg, kH [dokładne, sprawdzone testy]  Test saliferta na NO3 jest najbardziej dokładny z pośród znanych mi testów "akwariowych" w dodatku szybko się go robi. Moim zdaniem test saliferta na NO3 rozkłada łopatki test colombo. W teście colombo trudno odróżnić barwy i w dodatku jest on ok 10 razy mniej dokładny. Kupiłem go z ciekawości i bardzo się rozczarowałem. 

colombo - I [szybki i ma fajną skalę barwną - najlepszy znany mi test służący do pomiaru stężenia jodu]

 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 25.04.2018 o 22:43, @Beti napisał:

@pepe3000 szczerze czytałeś art od Testera?posłał Ci linka,ja nie mogłam tego znaleźć rano,ale masz tam odp.

Osobiście prócz no3 salifarta nie polecam tych testów,dokładniejsze są colombo,ale wnioskuję że nie czytałeś art skoro tak zdecydowałeś:-)

Edit 

Jeśli chodzi o wyniki, to  zwycięzcą okazały się stosunkowo nowe na rynku testy firmy Colombo, które oznaczyły niemalże idealnie kontrolne wyniki dla Ca, Mg i KH. Testy tej firmy były łatwe do przeprowadzenia i miały wygodne piktogramy z instrukcjami.

domowe testy akwarystyczne

Najlepsze wyniki pomiarów Ca, Mg i KH uzyskały testy firmy Colombo

Zaraz za Colombo znalazły się testy Saliferta, które od lat uchodził za wiarygodne. Być może firma Salifert była zbyt pewna swego i zignorowała wyrastającą pod okiem konkurencje (obie firmy maja holenderskie korzenie), jednak dla nas użytkowników wyszło to tylko na dobre.

hej 

Kupiłem testy colombo  dzisiaj dokonłam pomiaru i od razu kilka pytań czy dobrze robie

1  czy ostatni płyn jak wpuszczam bardzo powoli kropelka po kropelce to za kazdym razem mieszam? bo jak robiłem pierwszy test na Ca to w  instrukcji nie było mowy o mieszaniu i dpiro za trzecim razem zaczołem mieszam po kazdym dodaniu kilku kropli i wtedy woda zrobiła sie niebieska i wynik na miarce to 72 czyli 360 Ca i tutaj bede chciał to powtórzyć bo robiłem pierwszy raz i nie wiedziałem o tym mieszaniu ogólnie to zrobiłem 4 próby i w dwóch mi sie powtórzył wynik 360 Ca czy to w normie?

2 czy ten plyn ostani i jego nadmiar moge wstrzyknąć z powrotem do buteleczki?

3 płyn przy pierwszum mieszaniu na Ca mętnieje ale nie widzę na dnie zadnego osadu czy to ok?

No itak pomiar Mg poszedł mi już sprawniej (było tam opisane o dziwo zeby w ostaniej fazie dodawania płynu mieszac tubkę :)

wynik to 0,85 czyli wedle tabeli 1275 czyli w normie 

i kH tez sprawnie wynik to 47 czyli 9,4 DH

Po4 ma teraz O

No3 mierzone salifertem wynik patrzony od góry to 25 mg/l z boku to 100 dzielone na 10  to wynik 10mg/l ?trgo nie kumam za bardzo

no i to na tyle po pierwszych doświadczeniach z testami colombo .Ogólnie to bardzo fajnie i prosto sie je robi pod warunkiem ze sie wszysko wie stąad moje pytania.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

1. Mieszaj po dodaniu każdej kropli. Mówię tu o pułapie który ma być docelowy nie ma potrzeby mieszać od pierwszej kropli. Z doświadczenia wiesz +/- jakiego wyniku powinieneś się spodziewać. 

2. Tak. 

3. Tak. 

No3 w Colombo patrzymy od góry. Ja podnoszę fiolkę przy tym ok 1cm jakoś lepiej mi się patrzy. Co do światła to albo dzienne ale nie ostre (broń Boże pod słońcem w zenicie) albo mocne oświetlenie w salonie. Dotyczy wszystkich testów colombo. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.