Skocz do zawartości
Daniell

Zamienniki chemii sklepowej i dedykowana chemia.

Rekomendowane odpowiedzi

Tak jak w tytule mam pytanie do Was jakie jest Wasze  doświadczenie w stosowaniu dedykowanych suplementów do akwarium morskiego w porównaniu do zamienników.

W skrócie:

Chwili obecnej używam produktów Red Sea: Fe, K, I itp.

Jeden z kolegów akwarysta powiedział podczas rozmowy że on korzysta z allegro z środków takich jak chelat żelaza które są o wiele tańsze – i rzeczywiście niebo a ziemia w kontekście ceny bo to sprawdziłem.

Znów ktoś mi powiedział że to są dobre środki do akwarium roślinnego a nie morskiego bo na przykład chelat żelaza to gołe żelazo a taki Red Sea Fe ma jeszcze inne dodatki itp.

I pytanie jak z tym naprawdę jest, czy polecacie zabawę w zamienniki czy trzymać się Red Sea np. Itp. – od razu też dopisze to że mam świadomość że dedykowane produkty są lepsze to na pewno , bo tak to jest generalnie ze wszystkim , więc może inaczej zadam pytanie czy płacenie naście jak nie dzieści razy więcej za środki dedykowane z sklepu akwarystycznego jest rzeczywiście warte tych pieniędzy, czy może lepiej kupić na allegro  przysłowiowy zamiennik  bo praktycznie nie ma różnicy jak się ma doświadczenie w laniu chemii do akwarium.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

kH  Buffer 1000g  (znanej  firmy)  kosztuje  np. około  50zł  a  Wodorowęglan  sodu  CZDA, 1000g  na  allegro  9 - 13zł .. rachunek  jest  prosty  (o  ile  wiesz  co  czym  zastąpić) 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam mikrovit jako pokarm dla filtratorów i korali 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

silvia@ wszystko się zgadza z tymi pieniędzmi że różnica kwotowa jest jak stąd do tamtąd :) zresztą tak jak pisałem.

Chodzi mi o brak dodatkowych suplementów w tej chemii kupowanej na portalu a nie w sklepie akwarystycznym, a dokładnie jaki to ma wpływ na korale o ile ma,

bo może tak być że te wszystkie opisy chemii akwarystycznej są na dmuchane że sprzedać i tyle  - i tego nie wiem

Na przykład teraz wziąłem Red Sea Coral Colors A Jod i w tej buteleczce są jak wierzyć producentowi  I2, Br2, F2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 godziny temu, Daniell napisał:

 różnica kwotowa jest jak stąd do tamtąd

jeden przykład

Fauna Marin Skim Breeze 1L (do usuwania CO2) kosztuje około 80zł

a "zwykłe" Wapno sodowane Intersorb Plus - kanister 5L do znieczuleń (stosowane w medycynie) .. kosztuje od  +/-60zł  :)

 płacisz IKS razy więcej ... za inne opakowanie i nalepkę  "do morskiego"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Skąd wiesz, że to jest dokładnie to samo? Masz na to jakieś dowody oprócz swoich własnych hipotez? 

Często coś co z pozoru wygląda tak samo jest kompletnie czymś innym. Weźmy na przykład purigen i nitratR. Wyglądają tak samo a to zupełnie co innego... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

wygląda i działa dokładnie tak samo - tak samo także zmienia barwę "sygnalizując" zużycie

a jak poszukasz na forum to znajdziesz tematy w których wyczytasz że to nie tylko moja "hipoteza"

(możesz też zapytać producentów (jest kilku) np. przytoczonego Fauna Marin czy dodają od siebie jakiś marker by odróżnić produkt od konkurencji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Wygląda tak samo ale działa zupełnie inaczej. Widać, że nigdy ich nie stosowałeś i nie sprawdziłeś jak działają. NitratR i Purigen to zupełnie co innego. Znowu piszesz głupoty. 

Inaczej się zmienia ich barwa, wyciągają z wody kompletnie co innego, regeneruje się je inaczej. 

Akurat te dwa materiały filtracyjne stosuję od bardzo dawna... 

No ale dla ciebie nie ma różnicy czy to jest adsorpcja czy absorpcja czy to jest słoń czy ptaszek. Wszystko najlepiej wsadzić do jednego wora i powiedzieć że działa to tak samo jak węgiel aktywny... MASAKRA... A potem ludzie to czytają i mają wieczne dojrzewanie no i oczywiście uderzają dzięki tobie do specjalistów, którzy im wyprowadzają zbiorniki za gruby hajs i tłumaczą żeby nie czytać forum. Twoje pisanie 100 postów tygodniowo ma więc sens. 

Akurat też nie dziwi mnie fakt że akurat jesteś tak aktywny w tym temacie mimo, że nie masz zielonego pojęcia o chemii... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
21 minut temu, nanokaczor napisał:

Wygląda tak samo ale działa zupełnie inaczej. Widać, że nigdy ich nie stosowałeś i nie sprawdziłeś jak działają. NitratR i Purigen to zupełnie co innego. Znowu piszesz głupoty. 

Inaczej się zmienia ich barwa, wyciągają z wody kompletnie co innego, regeneruje się je inaczej. 

Akurat te dwa materiały filtracyjne stosuję od bardzo dawna... 

No ale dla ciebie nie ma różnicy czy to jest adsorpcja czy absorpcja czy to jest słoń czy ptaszek. Wszystko najlepiej wsadzić do jednego wora i powiedzieć że działa to tak samo jak węgiel aktywny... MASAKRA... A potem ludzie to czytają i mają wieczne dojrzewanie no i oczywiście uderzają dzięki tobie do specjalistów, którzy im wyprowadzają zbiorniki za gruby hajs i tłumaczą żeby nie czytać forum. Twoje pisanie 100 postów tygodniowo ma więc sens. 

Akurat też nie dziwi mnie fakt że akurat jesteś tak aktywny w tym temacie mimo, że nie masz zielonego pojęcia o chemii... 

problem w tym że ...

pisałem o Fauna Marin Skim Breeze i wapnie sodowanym .. a nie o "ptaszkach i słoniach"  (a już na pewno nie o purigenie)

 

25 minut temu, nanokaczor napisał:

uderzają dzięki tobie do specjalistów, którzy im wyprowadzają zbiorniki za gruby hajs

a to jest zwykłe oszczerstwo

Edytowane przez Gość (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

dajcie se raz po głowie i skończcie te pyskówki ...... @nanokaczor cenię twoją wiedze ,ale czasami mógłbyś odpuścić.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

od dluzszego czasu czytam to forum i widze tylko ze @nanokaczorpisze ze duzo wie ale ta wiedzy jakos specjalnie sie nie dzieli za to chetnie atakuje innych uzytkownikow i czepia sie slowek i szczegolow. @silvia natomiast pisze sporo i chetnie. czesto nieprecyzyjne i z niektorymi jego tezami mozna podyskutować...

 

z opiniami i teoriami na forum sie dyskutuje. zaczepki tylko rozbijaja dyskisje i zniechecaja do pisania a nawet czytania. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
3 minuty temu, Stefan85 napisał:

z niektorymi jego tezami mozna podyskutować...

pełna zgoda - tylko najpierw przydało by się zrozumieć o czym pisałem a nie jak kolega wyżej wylać na mnie wiadro pomyj - bo .. wyczytał coś co chciał

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie sytuacje już przerabiałem przy okazji prowadzenia akwa słodkich roślinnych i muszę przyznać, że @silva ma dużo racji. Nie znam dokładnie tego przypadku, ale często zmiana etykietki firmy wiązała się tylko i wyłączne ze zmiana ceny mimo, że skład był identyczny. Powiem nawet, że w morszczyźnie ten problem jest jeszcze dużo większy, pewnie z powielanych mitów, że to musi być drogie hobby.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość nanokaczor

Ja oczywiście jestem kłamcą i niby nie dzielę się wiedzą.... :clowning  

Jeśli już mówimy o tworzeniu mitów to właśnie tworzenie mitów zaczyna się od nieprecyzyjnego opisu zjawisk, z którym mamy do czynienia między innymi w tym temacie. Żeby to pokazać i udowodnić w prosty sposób podałem przykład 2 materiałów filtracyjnych, które wyglądają w zasadzie tak samo a są zupełnie czym innym i zrobiłem to specjalnie bo wiedziałem jaka będzie odpowiedź. Pokazałem w ten sposób na czym polega budowanie mitologii.  Podobnie jest w wielu innych tematach. Mitów jest pełno. 

Do wzrostu roślin potrzebne są pierwiastki często używane w rolnictwie. Są one "produkowane" na dużą skalę i są tanie. W dodatku wiadomo ile ich potrzeba. Akwarium roślinne można z powodzeniem prowadzić na piasku kwarcowym oraz uzdatniaczu do osmozy oraz mieszance nawozów swojej roboty. Nie ma z tym większego problemu. Co ciekawe jest wiele podobnych zjawisk w akwarium słodkowodnym i morskim i to wcale nie prawda że akwarium morskie prowadzi się zupełnie inaczej. Zasady są te same. 

W wodzie morskiej  pierwiastków jest znacznie więcej, w dodatku dużo jest takich, które w wodzie morskiej występują w bardzo małych stężeniach a przy zbyt dużym stężeniu są toksyczne. Dlatego jest trudniej. To nie jest jednak tak ze nie da się tego zrobić. Da się zrobić, tylko w tym momencie pojawia się pytanie czy naprawdę zaoszczędzimy na tym pieniądze? No i własnie nie koniecznie bo owszem część suplementów łatwo zrobić ale do zrobienia innych potrzeba dużo drogich składników, które często trudno dostać i/lub są dość niebezpieczne dla zdrowia. W dodatku zazwyczaj potrzebujemy ich w bardzo małych ilościach a kupić możemy tylko taką ilość, jaka wystarczy nam na całe życie. Jeśli więc chcesz to robić dla oszczędności to sobie odpuść ale jeśli chcesz to robić po to żeby się czegoś nauczyć to jest to bardzo dobry pomysł.

Chcesz robić suplementy własnej roboty? Myślę że powinieneś zacząć działać sam i nie licz na odzew ludzi. Ja kiedyś tam poruszyłem temat robienia wody morskiej swojej roboty i temat został skutecznie ubity i obracał się w zasadzie jedynie wokół tematu kosztów i mojego ja. Opisywano na nim jaki to jestem głupi i jaki to beznadziejny pomysł i że to musi być dużo droższe... Mi wcale nie chodziło o koszty. No cóż jak się nie ma merytorycznych argumentów to się jedzie "ad personam"... 

Edytowane przez nanokaczor (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
pełna zgoda - tylko najpierw przydało by się zrozumieć o czym pisałem a nie jak kolega wyżej wylać na mnie wiadro pomyj - bo .. wyczytał coś co chciał
@silvia
Piszesz takie bzdury że odechciewa się wogole wchodzić na to forum.
Kiedyś wchodziłem i czytałem posty teraz poprostu szkoda czasu na czytanie między innymi Twoich teorii.

Z jednym trudno się nie zgodzić, jest "wysyp" takich doradców i jest "wysyp" ludzi którzy "płaczą" po forach czy grupach na FB nie potrafiący sobie poradzić z najprostszymi sprawami w akwarium.

"Pokaż swoje akwarium a powiem Ci ile warta jest Twoja wiedza".... taka zasada powinna obowiązywać.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

@nanokaczorczaszem mam nieodparte wrazenie ze jestes tu tylko po to zeby pokazac ze jestes. taka autopromocja z pominięciem  sponsoringu forum. 

Zgoda ze pewnie niektorych suplementow zwyczajnie nie ma sensu robic samodzielnie chyba ze wylacznie dla nauczenia sie czegos ale uogolnianie to spora przesada. Fakt ze placimy rowniez za wiedze, etykieta to nie tylko przyklejony kolorowy papierek. Ktos prowadzil testy, badania i wlozyl sporo wysilku i kasy zeby móc nam podac gotowy produkt ktory akwarium nie zaszkodzi bo to nie prawda ze biznes to nasz przyjaciel i chce nam tylko pomóc. Czasem chce tylko zarobic i opracowuje produkt ktory nic nie pomoze a zeby uzasadnic jego stosowanie wytwarza skomplikowana teorie ktora ciezko sprawdzic. Mimo niektorych zwyczajnie nieuczciwych zagrywek to jednak dzieki takim badaniom dzis mozliwe jest utrzymanie akwarium w domu. Pytanie czy marże  nazucane na preparaty nie sa przesada... ale dopóki  ktos chce placic -czemu mialyby byc mniejsze? 

Prawda tez ze na forum i poza nim jest opor przed robieniem czegos inaczej i czasem lepiej sie nie wychylac a eksperymemtowac po cichu w domu bez wsparcia i gaszenia zapalu przez forumowiczow dla ktorych jedyna sluszna droga jest droga do sklepy po gotowe produkty co bardzo jest na reke producentom i sprzedawcom.

Fe. K. I. jak najbardziej mozna i oplaca sie robic suplementy samodzielnie. Nie wiem jakie proporcje strontu i ile lac - nie trafilem jeszcze na temat tego suplementu diy, ale raczej tez mozna by robic samemu. Chorek kosztuje niecale 17 zl za 10g wiec nie wiele wiecej niz jodek potasu i zuzycie pewnie tez wiele wieksze nie bedzie ale tego dokladnie nie wiem.

 

Do wlasnych suplementow chyba najlepiej wykorzystywac chlorki (poza jodem bo ten chyba raczej jako jodek potasu). Jak sie uprzec mozna nawet je bilansowac buforem kh i sbs od ballinga chociaz raczej nie ma to sensu przy ilosci jaka sie podaje i regularnych podmianach. Wiekszosc a moze wszystkie potrzebne sole mozna kupic w warchem.ie na stronie albo na miejscu. 

50 minut temu, DarekB30 napisał:

@silvia
Piszesz takie bzdury że odechciewa się wogole wchodzić na to forum.
Kiedyś wchodziłem i czytałem posty teraz poprostu szkoda czasu na czytanie między innymi Twoich teorii.

Z jednym trudno się nie zgodzić, jest "wysyp" takich doradców i jest "wysyp" ludzi którzy "płaczą" po forach czy grupach na FB nie potrafiący sobie poradzić z najprostszymi sprawami w akwarium.

"Pokaż swoje akwarium a powiem Ci ile warta jest Twoja wiedza".... taka zasada powinna obowiązywać.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Ja coraz rzadziej tu zagladam raczej dla tego ze widze ciagle tylko przechwalanie sie wypasionymi akwariami a w domysle wlozona kasa. Puste och i ach. Zadnych konkretow. Zadnej wiedzy. Żadnej dyskusji o realnych problemach czy innych / nowych drogach. ot taki grupowy blog na slabym poziomie. Nowe tematy jak sie pojawiaja to glownie o budowie lampy zwykle led. Nawet temat dzialajacej i opisywanej na reefhubie metody dsr nie jest dyskutowany. 

Nie znam @silviaosobiscie i jak juz napisalem nie wszystkie jego pomysly i teorie sa dobre ale to jest do dyskusji i nauczenia sie czegos. Temat o zakladaniu kolejnego akwarium utarta droga czy kolejna budowa lampy to strata czasu. W sam raz dla gimbazy na fb. Kolejne zdjecia swojego akwarium to raczej dalbym na bloga a nie forum. Chyba nigdy na zadane pytanie wykraczajace poza schemat, na tym forum odpowiedzi nie dostałem. Nawet temat fotosyntezy zooksanteli i doboru swiatla byl zbyt skomplikowany. Ja tutaj juz nie pytam bo i tak niczego sie nie dowiem.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
[mention=12978]nanokaczor[/mention]czaszem mam nieodparte wrazenie ze jestes tu tylko po to zeby pokazac ze jestes. taka autopromocja z pominięciem  sponsoringu forum. 
Zgoda ze pewnie niektorych suplementow zwyczajnie nie ma sensu robic samodzielnie chyba ze wylacznie dla nauczenia sie czegos ale uogolnianie to spora przesada. Fakt ze placimy rowniez za wiedze, etykieta to nie tylko przyklejony kolorowy papierek. Ktos prowadzil testy, badania i wlozyl sporo wysilku i kasy zeby móc nam podac gotowy produkt ktory akwarium nie zaszkodzi bo to nie prawda ze biznes to nasz przyjaciel i chce nam tylko pomóc. Czasem chce tylko zarobic i opracowuje produkt ktory nic nie pomoze a zeby uzasadnic jego stosowanie wytwarza skomplikowana teorie ktora ciezko sprawdzic. Mimo niektorych zwyczajnie nieuczciwych zagrywek to jednak dzieki takim badaniom dzis mozliwe jest utrzymanie akwarium w domu. Pytanie czy marże  nazucane na preparaty nie sa przesada... ale dopóki  ktos chce placic -czemu mialyby byc mniejsze? 
Prawda tez ze na forum i poza nim jest opor przed robieniem czegos inaczej i czasem lepiej sie nie wychylac a eksperymemtowac po cichu w domu bez wsparcia i gaszenia zapalu przez forumowiczow dla ktorych jedyna sluszna droga jest droga do sklepy po gotowe produkty co bardzo jest na reke producentom i sprzedawcom.
Fe. K. I. jak najbardziej mozna i oplaca sie robic suplementy samodzielnie. Nie wiem jakie proporcje strontu i ile lac - nie trafilem jeszcze na temat tego suplementu diy, ale raczej tez mozna by robic samemu. Chorek kosztuje niecale 17 zl za 10g wiec nie wiele wiecej niz jodek potasu i zuzycie pewnie tez wiele wieksze nie bedzie ale tego dokladnie nie wiem.
 
Do wlasnych suplementow chyba najlepiej wykorzystywac chlorki (poza jodem bo ten chyba raczej jako jodek potasu). Jak sie uprzec mozna nawet je bilansowac buforem kh i sbs od ballinga chociaz raczej nie ma to sensu przy ilosci jaka sie podaje i regularnych podmianach. Wiekszosc a moze wszystkie potrzebne sole mozna kupic w warchem.ie na stronie albo na miejscu. 
Ja coraz rzadziej tu zagladam raczej dla tego ze widze ciagle tylko przechwalanie sie wypasionymi akwariami a w domysle wlozona kasa. Puste och i ach. Zadnych konkretow. Zadnej wiedzy. Żadnej dyskusji o realnych problemach czy innych / nowych drogach. ot taki grupowy blog na slabym poziomie. Nowe tematy jak sie pojawiaja to glownie o budowie lampy zwykle led. Nawet temat dzialajacej i opisywanej na reefhubie metody dsr nie jest dyskutowany. 
Nie znam [mention=23855]silvia[/mention]osobiscie i jak juz napisalem nie wszystkie jego pomysly i teorie sa dobre ale to jest do dyskusji i nauczenia sie czegos. Temat o zakladaniu kolejnego akwarium utarta droga czy kolejna budowa lampy to strata czasu. W sam raz dla gimbazy na fb. Kolejne zdjecia swojego akwarium to raczej dalbym na bloga a nie forum. Chyba nigdy na zadane pytanie wykraczajace poza schemat, na tym forum odpowiedzi nie dostałem. Nawet temat fotosyntezy zooksanteli i doboru swiatla byl zbyt skomplikowany. Ja tutaj juz nie pytam bo i tak niczego sie nie dowiem.
@Stefan
Poprostu pokaż swoje akwarium... chętnie z Tobą podyskutuje o akwarystyce.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
41 minut temu, DarekB30 napisał:

@Stefan
Poprostu pokaż swoje akwarium... chętnie z Tobą podyskutuje o akwarystyce.

Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Jak bedziemy rozmawiac o akwarystyce to sie zastanowie nad pokazaniem akwarium. Teraz rozmawiamy o forum. Poza tym zawsze pisalem ze moje akwarium jest conajwyzej srednie a nawet gdyby bylo oszalamiajace nie widze powodu do lansowania sie na forum. Nie to miejsce. Tu powinna byc wymiana doswiadczen i dyskusja o pomyslach. Racja ze latwiej ocenic wiedze patrzac na akwarium piszacego ale traktowanie forum jak bloga to chyba nie to. Kilka zdjec pokazujacych co potrafisz zrobic w zupelnosci wystarczy. Forum niestety calkowicie stracilo swoj sens. Wiedzy i tak trzeba szukac w internecie i swoich eksperymentach. I niestety raczej w eksperymentach bo w sieci sa raczej poradniki producentow preparatow lub ich przepisana czasem znieksztalcona wersja.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, Stefan85 napisał:
Jak bedziemy rozmawiac o akwarystyce to sie zastanowie nad pokazaniem akwarium. Teraz rozmawiamy o forum. Poza tym zawsze pisalem ze moje akwarium jest conajwyzej srednie a nawet gdyby bylo oszalamiajace nie widze powodu do lansowania sie na forum. Nie to miejsce. Tu powinna byc wymiana doswiadczen i dyskusja o pomyslach. Racja ze latwiej ocenic wiedze patrzac na akwarium piszacego ale traktowanie forum jak bloga to chyba nie to. Kilka zdjec pokazujacych co potrafisz zrobic w zupelnosci wystarczy. Forum niestety calkowicie stracilo swoj sens. Wiedzy i tak trzeba szukac w internecie i swoich eksperymentach. I niestety raczej w eksperymentach bo w sieci sa raczej poradniki producentow preparatow lub ich przepisana czasem znieksztalcona wersja.

 

 

Faktycznie szkoda czasu na dyskusję.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Edytowane przez DarekB30 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Kurcze,a ja już sie wczytałem 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
9 minut temu, DarekB30 napisał:

 

 

Faktycznie szkoda czasu na dyskusję.


Wysłane z mojego SM-G930F przy użyciu Tapatalka
 

Napisalem tez o chlorkach i suplementach diy. Moze odniesiesz sie jakos do tego? Czy wskazesz gotowe preparaty? Czy przemilczysz temat bo nic nie mozesz napisac o diy?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 minuty temu, Stefan85 napisał:

Napisalem tez o chlorkach i suplementach diy. Moze odniesiesz sie jakos do tego? Czy wskazesz gotowe preparaty? Czy przemilczysz temat bo nic nie mozesz napisac o diy?

 

Nie brnij dalej , szkoda czasu  ;-)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Teraz, DarekB30 napisał:

 

Nie brnij dalej , szkoda czasu  ;-)

Nie. Nie szkoda. Temat jest o suplemantach diy. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 minuty temu, Stefan85 napisał:

Nie. Nie szkoda. Temat jest o suplemantach diy. 

 

Za "ciężkie" tematy dla mnie, nie jestem chemikiem więc nie podyskutujemy na tematy chemii, ja  nie bawię się w "wyważanie" "otwartych drzwi" 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
1 minutę temu, DarekB30 napisał:

 

Za "ciężkie" tematy dla mnie, nie jestem chemikiem więc nie podyskutujemy na tematy chemii, ja  nie bawię się w "wyważanie" "otwartych drzwi" 

Szacunek za szczerosc.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.