Skocz do zawartości
pepe3000

Silne glony na szybach

Rekomendowane odpowiedzi

Witajcie

od tygodnia borykam sie z silnym nalotem na szybach.Jest on na tyle silny ze po wyczyszczeniu szyb czyścikiem glony pojawiają się po 30 minutach!! i jest widoczny już nalot,który jak czyszcze to mętnieje woda i tak w kółko (: .

Doodam ze akwa ma 50 litrów i ma 2 miesiące (więc jeszcze dojrzewa)

parametry wody 

zasolenie 1024

tępratura 25 

No3 25 (nadal wysokie ale  zbiłem z 50 do 25 , od dwóch tyogdni podmianami co 5 dni i w srodku filtra purigen siporax wegiel)

po4  Test salifetr obecnie 0 (lub patrzone z boku nie od góry to 0,002

KH 10,8

Ca 380

Mg 1275

Jak narazie większych plag nie miałem ( na piasku utrzmyuję sie brązowawy osad (okrzemek?)

od dwóch tygodni obsada dwóch błazenków

dwie krewety kilka slimaków

korale miękkie 

akwa filtr kaskada 

odpieniacz

falownik

aha no i najważniejsze od dwóch tygodni nowa lampa (na zamówienie  Sirius Nano)wczesniej była Aquel w zestawie Nano Duo Reef 49l. lampa jest znacznie silniejsza od poprzedniej.

Mam pytanie co robic ,bo nalot sie zbiera tak ze po całym dniu nie czyszczenia zaczyna być akwa mało widoczne a jak wyczyscze to cały osad mąci wodę.

Prosze o jakies rady , zostawic przeczekać  nie czyścić ( tylna zostawiam zeby glony pochłaniały wysokie No3 no ale reszta?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to masz odpowiedź w Twoim poście. Zmieniłeś oświetlenie na mocniejsze i przez to pośrednio ten nalot na szybach, a do tego akwarium jest młode. Musisz przeczekać lub zmniejsz moc oświetlenia.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, maciej01 napisał:

No to masz odpowiedź w Twoim poście. Zmieniłeś oświetlenie na mocniejsze i przez to pośrednio ten nalot na szybach, a do tego akwarium jest młode. Musisz przeczekać lub zmniejsz moc oświetlenia.

Ok ale co mniej swiecic bo swiece teraz 11 godzin z czego start 2 godziny niebieski  (wschód) puzniej białe i  niebieskie 7 godzin i  na koniec dwie godziny niebieski(zachód) lampa  jest na wysokość 10 cm od tafli wody i nie moge jej podnieśc bo opiera się nogami o krawędź akwarium.

Dodam ze akwarium niestety jest  w miejscu gdzie pada na niego swiatło słoneczne. Niem am innej możlwości. Mysle ze ma to tez wpływ  chociaż glony tez są takie same na bocznej szybie od sciany gdzie pada najmniej światła.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście bym to przeczekał i świecił tak jak świecisz. Ale jak Ci to przeszkadza to spróbuj oświetlać tylko tym kanałem co masz same niebieskie, a kanał z białym na razie nie używaj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Problemem może być  światło ,ale czemu tak  wysokie KH przy niskim zasoleniu? nie wiem czy to ma wpływ na glony ale na resztę życia pewnie może mieć  :)  

Ja zakładałem na wylot rurki zasysającej wodę z akwa do kaskady watę filtracyjna ,ograniczało to syf wracający do akwa ale jest nieco upierdliwe bo zmieniałem co najmniej raz dziennie i trzeba tego pilnować .


837d639304681b7236fa4a1fcb7184c1u1262a1110.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

spróbuj sera silicate powinno pomuc

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, azgar napisał:

spróbuj sera silicate powinno pomuc

Sera silicate jest na okrzemki/krzemiany, a nie na glony. Tobie pomogło? I popraw "pomuc"

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przede wszystkim daj zbiornikowi czas. Zejdź z NO3, sprawdź PO4 na jakimś miarodajnym sprzęcie (zwroć uwagę, że bez PO4 nie zbijesz NO3 bakteriami - aczkolwiek nie sądzę, żebyś na prawdę miał 0). Tak więc jeśli PO4 faktycznie 0 to rodził bym Ci stopniowo schodzić z NO3 podmianami i do tego lać bakterie i jakąś pożywkę. Akwarium jest niedojrzałe wiec musisz wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Każdy nerwowy ruch tylko wydłuży czas dojrzewania. 

Jakie złoże masz w tej kaskadzie? Jaki dokładnie odpieniacz? Ile i jakiej skały włożyłeś?


140x70x50, Pacific Sun Diuna T5 8x54W, Royal Exclusiv Bubble King 160, 2x Jebao OW-40, AquaTrend DoserOne Evolution, AquaTrend Levelautomatic

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, maciej01 napisał:

Sera silicate jest na okrzemki/krzemiany, a nie na glony. Tobie pomogło? I popraw "pomuc"

 a widziałeś glony co obrastają szyby w 30min ??? wiem na co jest sera silicate inaczej bym nie proponował 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To nie muszą być okrzemki a dino. Miałem coś takiego ponad miesiąc temu, ale udało mi się zdusić w zarodku. Jeśli nie masz korali to najlepiej wyłączyć całkowicie światło na parę dni i dodać watę w obieg, a potem stopniowo włączać, ale tylko niebieskie. Idealnie by było jakbyś dodał w obieg filtr na cheatomorphie do redukcji no3, ale w tym litrażu może być ciężko. U mnie na doczyszczenie skał po kuracji świetnie się spisały trochusy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U mnie podobny brązowy nalot na piasku, a miejscami nawet niewielkie kolonie cyjano występują od maja do września, kiedy na akwarium pada bezpośrednie światło słoneczne. Jak rok temu z tym walczyłem, wymieniłem wszystkie media, wyjałowiłem wodę zeolitami i innym badziewiem, a rozwiązaniem okazały się termorolety w oknach. W tym roku sytuacja ma się podobnie - jak tylko ktoś rano się zapomni i odsłoni okna (wschodnie), od razu wyskakuje nalot i uaktywnia się cyjano.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Marcin Linek napisał:

Przede wszystkim daj zbiornikowi czas. Zejdź z NO3, sprawdź PO4 na jakimś miarodajnym sprzęcie (zwroć uwagę, że bez PO4 nie zbijesz NO3 bakteriami - aczkolwiek nie sądzę, żebyś na prawdę miał 0). Tak więc jeśli PO4 faktycznie 0 to rodził bym Ci stopniowo schodzić z NO3 podmianami i do tego lać bakterie i jakąś pożywkę. Akwarium jest niedojrzałe wiec musisz wykazać się cierpliwością i konsekwencją. Każdy nerwowy ruch tylko wydłuży czas dojrzewania. 

Jakie złoże masz w tej kaskadzie? Jaki dokładnie odpieniacz? Ile i jakiej skały włożyłeś?

Skała zywa 4  kilo odpieniacz sera P130kaskada siporax wegiel purigen wata filtracyjan ymieniam co 3 dni.

Edytowane przez pepe3000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, niwre37 napisał:

Problemem może być  światło ,ale czemu tak  wysokie KH przy niskim zasoleniu? nie wiem czy to ma wpływ na glony ale na resztę życia pewnie może mieć  :)  

Ja zakładałem na wylot rurki zasysającej wodę z akwa do kaskady watę filtracyjna ,ograniczało to syf wracający do akwa ale jest nieco upierdliwe bo zmieniałem co najmniej raz dziennie i trzeba tego pilnować .

Zrobiłem jeszcze raz test kH  bo statnio chyba zle odczytałem dzisiaj prawidłowy odczyt 9,2

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
28 minut temu, pepe3000 napisał:

Zrobiłem jeszcze raz test kH  bo statnio chyba zle odczytałem dzisiaj prawidłowy odczyt 9,2

Jakiej soli używasz? I czym mierzysz zasolenie? Tak dodatkowo powiem że częste podmiany w młodym zbiorniku deztabilizują system. I co do padania światła słonecznego to może się okazać że nasilenie glonów dopiero nastąpi. Napisz jeszcze jakie masz życie w zbiorniku i ile i czym karmisz. 

Edytowane przez dla syna (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zasolenie mierzę refraktometrem sól to  Aqaforest Sea Salt

2 młode błazny (para)

2 krewetki Lysmata i Wundremani

dwa tropeusy

dwa Australium

dwa małe turbo

korale to 

Sinularia sp

xenia

 kilka zoa

euphilia

jeden ukwiał

pseudogorgonia

Clavuaria

karmie w bardzo małych ilościach dwa razy dziennie na przemian coral mini palets i mrożonka 1/4 kostki solowca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, pepe3000 napisał:

zasolenie mierzę refraktometrem sól to  Aqaforest Sea Salt

2 młode błazny (para)

2 krewetki Lysmata i Wundremani

dwa tropeusy

dwa Australium

dwa małe turbo

korale to 

Sinularia sp

xenia

 kilka zoa

euphilia

jeden ukwiał

pseudogorgonia

Clavuaria

karmie w bardzo małych ilościach dwa razy dziennie na przemian coral mini palets i mrożonka 1/4 kostki solowca

W takim razie zbiornik musi dojrzeć. Co do kh to przeklamuje Ci refraktometr o jakieś 0,5 jednostki ale to nie jest problemem, chyba że skała coś puszcza. Nie wiem co to za ryba tropeus, znam ją ale jako slodkowodną. Musisz napewno lać bakterie (proponuję BioDigest Prodibio, oraz bio-mate od kz) ściśle wg wskazań producenta. Wstrzymaj się z podmianami lub je ogranicz bo akwarium nie dojrzeje. A światło dzienne musisz odciąć, może przyda Ci się częściowa roleta na okno żeby promienie światła nie padały na zbiornik. Co do światła to proponuję stosunek mocy biały/niebieski 1:3. Glony powinny odpuścić po ok miesiacu, chyba że skała będzie trefna. A odpieniacz ustaw tak aby ubijał mokrą pianę (jeden kubek na dzień max dwa i czyścić kubek po kazdym opróżnieniu wtedy działa wydajniej). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 28.05.2018 o 22:56, pepe3000 napisał:

 

od tygodnia borykam sie z silnym nalotem na szybach.Jest on na tyle silny ze po wyczyszczeniu szyb czyścikiem glony pojawiają się po 30 minutach!! i jest widoczny już nalot,który jak czyszcze to mętnieje woda i tak w kółko

A najważniejsze pytanie, czy ten nalot ma kolor zielony czy brązowy? Bo pojawiają się różne odpowiedzi. Ja wywnioskowałem, że zielony czyli glony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, maciej01 napisał:

A najważniejsze pytanie, czy ten nalot ma kolor zielony czy brązowy? Bo pojawiają się różne odpowiedzi. Ja wywnioskowałem, że zielony czyli glony.

nalot jest zielony.

 

13 godzin temu, dla syna napisał:

W takim razie zbiornik musi dojrzeć. Co do kh to przeklamuje Ci refraktometr o jakieś 0,5 jednostki ale to nie jest problemem, chyba że skała coś puszcza. Nie wiem co to za ryba tropeus, znam ją ale jako slodkowodną. Musisz napewno lać bakterie (proponuję BioDigest Prodibio, oraz bio-mate od kz) ściśle wg wskazań producenta. Wstrzymaj się z podmianami lub je ogranicz bo akwarium nie dojrzeje. A światło dzienne musisz odciąć, może przyda Ci się częściowa roleta na okno żeby promienie światła nie padały na zbiornik. Co do światła to proponuję stosunek mocy biały/niebieski 1:3. Glony powinny odpuścić po ok miesiacu, chyba że skała będzie trefna. A odpieniacz ustaw tak aby ubijał mokrą pianę (jeden kubek na dzień max dwa i czyścić kubek po kazdym opróżnieniu wtedy działa wydajniej). 

te tropeusy sie wkradły niechcąco to nawyk z malawi które miłem długie lata

refraktrometr (mierzę nim zasolonie ,które mam 1024) a kh mierzę Colombo . lałem do tej pory stabilty sachema  ale przestałem od miesiąca  i teraz  raz w tygodniu leje  microbe lift special blend

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, pepe3000 napisał:

 

te tropeusy sie wkradły niechcąco to nawyk z malawi które miłem długie lata

Tropheus to chyba tanganika :). Jak masz refraktometrem i masz zasolenie 1024 to chyba wkradł się jakiś błąd. Refraktometrem pokazuje w Specific Gravity, a prawidłowe zasolenie to w tabelce jest zaznaczone na ciemniejszy niebieski kolor. Możesz mieć za niskie zasolenie. post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
21 godzin temu, maciej01 napisał:

Tropheus to chyba tanganika :). Jak masz refraktometrem i masz zasolenie 1024 to chyba wkradł się jakiś błąd. Refraktometrem pokazuje w Specific Gravity, a prawidłowe zasolenie to w tabelce jest zaznaczone na ciemniejszy niebieski kolor. Możesz mieć za niskie zasolenie. post-14221-0-17989800-1430733230.jpg.c1df2345c5047df6498c1cb0929aac08.jpg

U mnie ma sie to tak wedle zdjcia prawa strona tam gdzie % to 33 lewa tam gdzie d20/20 1024 nie mam istrukcji do odczytu .Jezeli am zaniskie to moge podnieść do 35 % tylko ajk ? powoli czy np podczas podianki np jutro czy w dolewce  stponiowo (robie co dwa dni)

refraktrometr.jpg

Edytowane przez pepe3000 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zasolenie podnoś stopniowo do 35%. Można przy każdej podmiance dać trochę więcej soli lub uzupełniać odparowaną wodę solanką zamiast słodką. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 minut temu, maciej01 napisał:

Zasolenie podnoś stopniowo do 35%. Można przy każdej podmiance dać trochę więcej soli lub uzupełniać odparowaną wodę solanką zamiast słodką. 

ok zasolenie stopniowo podniosę Dzięki bardzo za wskazówkę.Może to byc przyczyna ze niektóre korale słabo się pompują.Ale co dalej z tymi glonami ? przeczekać i tylko od czasu do czasu czyścic bo częste oczysczanie szyby mąci wodę, czy działc jakoś ? tak wygląda szyba po 3 godz od czyszczenia :(

akwa (1).jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Musisz to przeczekać, akwarium musi dojrzeć, ustabilizować się. Możesz jeszcze kupić stado ślimaków https://jadwigamorska.pl/turbo-brunneus-spp-5-sztuk-rozmiar-s.html te ślimaki szybko się mnożą, są małe. Ze ślimaków mogę jeszcze polecić trochus https://jadwigamorska.pl/trochus-histrio.html .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.