Skocz do zawartości
Jimbim

Zmiękczanie wody a akwarium morskie

Rekomendowane odpowiedzi

Witam

Chciałem zapytać czy woda z domowej stacji zmiekczajaczej wodę dla całego domu nadaje się po przepuszczeniu przez filtr rodi do akwarium morskiego? Bo teraz mam ekranowe którą jest twarda i po rodi używam jej do akwa. Ale będę budował niebawem dom i chce tam zainstalować taką stację uzdatniania aby woda nie miała kamienia. 

Pozdrawiam: Łukasz 


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Oczywiście, że się nadaje. W dobrych zmiekczaczach jest złoże jonowymienne które wytrąca z wody magnez i wapń odpowiedzialny za twardość, a regeneracja złoża ma miejsce przy użyciu soli tabletkowej. Także nie masz czego się obawiać. Gratuluję decyzji o zmiękczaniu wody tylko pamiętaj żeby zmiękczać z głową i umiarem bo wypluczesz w perspektywie lat instalacje (jeśli nie jest z tworzywa) albo możesz uszkodzić elementy kotła gazowego (np wymiennik). Warto zastosować chemię do instalacji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@mathom właśnie o tym pisałem. W dobie nowych technologii stosowanie instalacji miedzianej jest poronionym pomysłem przy budowie nowego domu. Tylko tworzywo (pp,pex,pert) do cwu przy zmiękczaniu ;)

 

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 minut temu, ensso napisał:

Gratuluję decyzji o zmiękczaniu wody

Ja bym wcale nie gratulował.Twardość wody tworzy węglan Mg,Ca,pierwiastki te są niezbędne do właściwego funkcjonowania organizmu ludzkiego,a z wody są najlepiej przyswajalne przez organizm.Zanim zaczniesz zmiękczać wodę zadaj sobie pytanie co ważniejsze zdrowie czy wygoda?Woda miękka nie jest zdrowa dla człowieka ponieważ wypłukuje z niego niezbędne makro i mikro elementy.Jeżeli masz wodę twardą czyli bliską 500 mg/l CaCO3 to możesz ją zmiękczać do powiedzmy 150 mg/l (dawka optymalna dla zdrowia człowieka). Minister zdrowia dopuszcza mininalne stężenie 60 mg/l,poniżej może być szkodliwe przy długotrwałym piciu takiej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Cała instalacja będzie wykonana z rurek PCV żadnej miedzi i stali. Woda ma być zmiękczana aby nie było kamienia w urządzeniach i podłogówce ale na bank do zera jej nie zmiękczę. Jakoś od 6lat w mieszkaniu używamy wody z filtra RODI (woda do picia i do potraw) i jakoś nikomu nic się nie stało dziecko się wychowało i nie było problemów zdrowotnych wiec to raczej nie jest tak do konca przeciez zawsze jakies minerały przyswajamy z innych sokow, napojow , żywności itp.

A tak w ogóle to może ktoś poleci jakiś zmiekczacz do domu dla 4os rodziny, ktoś ostatnio jakis może kupował i jest zadowolony bo ja zastanawiam się nad modelem ECOPERLA SLIMLINE CS24 lub CS30.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Oczywiście że przyswajamy,ale woda miękka powoduje że je wypłukujesz wraz z moczem,kałem i potem.A skutki mogą być widoczne po wielu ,wielu latach (np. problemy z krążeniem i wiele innych). Ogólnie woda z RO/DI to trucizna działająca bardzo powoli i 6 lat to krótki okres.Radził bym sobie poczytać,a nie cieszyć się tym że kamienia w rurach i czajniku nie ma.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A ile my dziennie tej miękkiej wody spozyjemy 1 lub 2 herbaty reszta to woda gazowana z marketu i inne napoje. A kolega chyba nie do końca wie co mówi o kamieniu w instalacji ogrzewania podłogowego i z czym to się wiąże i jakie są koszty i niedogodności przy ewentualnym uszkodzeniu lub wymianie. Przy budowie nowego energooszczednego domu z ogrzewaniem podłogowym wodny jest to niezbędne urządzenie nie mówiąc już o komforcie użytkowania wody miękkiej czyste czajniki baterie słuchawki prysznicowe toalety gdzie zapominamy o kamieniu. Tak więc ten aspekt mnie nie interesuje bo mam na to swoje zdanie pytam tylko o wodę miękką do akwa i tyle.


Blue Lagoon II [200L w obiegu] -> http://nano-reef.pl/...blue-lagoon-ii/

24215be9f10266e9ed82b8bafd0f7b0bu301a872.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@grzegorz77 tak jak pisze przedmówca. Wody nie zmiękcza się do zera... Polecam zapoznać się z zasadą działania i korzystania takiego urządzenia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja osobiście mam w domu Viessmann Aquahome 20-N i sprawdza się bardzo dobrze

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 minutę temu, ensso napisał:

@grzegorz77 tak jak pisze przedmówca. Wody nie zmiękcza się do zera... Polecam zapoznać się z zasadą działania i korzystania takiego urządzenia

Na końcu masz mineralizator który dodaje ci do wody to co z niej wcześniej usunął.To tak jak byś z warzywa lub owocu usunął wszystkie witaminy,a na koniec podał Ci tabletkę abyś je uzupełnił.Niestety dobrze wiesz że przyswajalność jest dużo gorsza z wszelakich substytutów.Dziwi mnie jedynie to że jeżeli chodzi o owoce i warzywa to wszyscy się z tym zgodzą że są najlepiej przyswajalne,natomiast o wodę już nie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Nie mam pojęcia, a i tak się wypowiem :) jaki mineralizatory? O czym ty piszesz :) na urządzeniu ustawiasz o ile woda ma być zmiękczona. Np o 5stopni. Nie wyjalawiasz wody do zera tylko częściowo (z Mg i Ca) aby nie było bardzo twarda tylko np lekko twarda / średnio miękka. Nie montujesz mineralizatora tylko zawór pod próbki wody. Ostatni raz odsyłam do zapoznania się z zasadą działania i użytkowania takiego urządzenia. Oczywiście możesz wodę zmiękczyć do zera (z Mg i Ca) ale nie znam użytkowników którzy są aż tak głupi. Urządzenie sluzy do zmniejszania twardosci (Ca i Mg zastępowany kationami sodu) ,a nie wyjałowienia jej całkowicie. Takze twoje argumenty są inwalida. Nie rozumiesz jak to działa, a chcesz wszystkim pokazać jakie to złe rozwiązanie. Dziwne, że od kilku lat jest zalecane praktycznie w każdej nowej instalacji. Lobbing branżowy zaraz pewnie powiesz :) woda zbita do zera jest zła dla człowieka i dla instalacji. Woda zbita z wysokiej twardości do mniejszej jest dobrem dla wszystkich. Poza tym mylisz zmiękczanie wody (magnez i wapń) z demineralizacja wody (wszystkie składniki). Woda po zmiękczeniu pozostałe parametry ma bez zmian, a dotyczy tylko kationów wapnia i magnezu. Dziękuję i zgaś światło :)

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

11 minut temu, ensso napisał:

Nie mam pojęcia, a i tak się wypowiem :) jaki mineralizatory? O czym ty piszesz :) na urządzeniu ustawiasz o ile woda ma być zmiękczona. Np o 5stopni. Nie wyjalawiasz wody do zera tylko częściowo (z Mg i Ca) aby nie było bardzo twarda tylko np lekko twarda / średnio miękka. Nie montujesz mineralizatora tylko zawór pod próbki wody. Ostatni raz odsyłam do zapoznania się z zasadą działania i użytkowania takiego urządzenia. Oczywiście możesz wodę zmiękczyć do zera (z Mg i Ca) ale nie znam użytkowników którzy są aż tak głupi. Urządzenie sluzy do zmniejszania twardosci (Ca i Mg zastępowany kationami sodu) ,a nie wyjałowienia jej całkowicie. Takze twoje argumenty są inwalida. Nie rozumiesz jak to działa, a chcesz wszystkim pokazać jakie to złe rozwiązanie. Dziwne, że od kilku lat jest zalecane praktycznie w każdej nowej instalacji. Lobbing branżowy zaraz pewnie powiesz :) woda zbita do zera jest zła dla człowieka i dla instalacji. Woda zbita z wysokiej twardości do mniejszej jest dobrem dla wszystkich. Poza tym mylisz zmiękczanie wody (magnez i wapń) z demineralizacja wody (wszystkie składniki). Woda po zmiękczeniu pozostałe parametry ma bez zmian, a dotyczy tylko kationów wapnia i magnezu. Dziękuję i zgaś światło :)

Czytaj dokładnie kolego,Łukasz  pisze że używa wody którą przepuszcza przez filtr RO/DI a nie zwykły zmiękczacz.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Ja problemów z czytaniem ze zrozumieniem nie mam kolego :) skoro poruszyłeś ten wątek to polecam jeszcze raz bez emocji zapoznać się z wpisem @JimbimKolega wyraźnie napisał, że chce zmiękczacz wodę w domu i potem tą wodę przepuścić przez rodi pod kątem akwarium. Pozdrawiam :)

@Jimbim Cosmowater / Epuro / Judo. Nie zawiedziesz się.

Edytowane przez ensso (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Jimbim napisał:

Jakoś od 6lat w mieszkaniu używamy wody z filtra RODI (woda do picia i do potraw) i jakoś nikomu nic się nie stało dziecko się wychowało i nie było problemów zdrowotnych wiec to raczej nie jest tak do konca przeciez zawsze jakies minerały przyswajamy z innych sokow, napojow , żywności itp.

NO nie wiem może ja inaczej od ciebie to zrozumiałem :D

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso
2 godziny temu, Jimbim napisał:

Witam

Chciałem zapytać czy woda z domowej stacji zmiekczajaczej wodę dla całego domu nadaje się po przepuszczeniu przez filtr rodi do akwarium morskiego? Bo teraz mam ekranowe którą jest twarda i po rodi używam jej do akwa. Ale będę budował niebawem dom i chce tam zainstalować taką stację uzdatniania aby woda nie miała kamienia. 

Pozdrawiam: Łukasz 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.