Skocz do zawartości
dream3r

Pytanie o stelaż aluminiowy

Rekomendowane odpowiedzi

Witam.

Zastanawiam się nad kupnem pod moje akwarium stelaża wykonanego z profili jak na załączonych poniżej zdjęciach.

Czy ktoś z was posiada takowy i może podzielić się opinią? Większość sprzedawanych stelaży jest zazwyczaj spawana. Tutaj mamy konstrukcję skręcaną.

Podoba mi się w nim rozwiązanie z doklejoną gumą/gąbką na spodzie i górze stelaża, dzięki czeku można akwarium postawić bezpośrednio na stelażu.

Pytanie, jak sprawdza się to w praktyce i czy fakt, że nie mamy tutaj prostego zamkniętego profilu, tylko profil "z rowkiem" ma jakieś minusy w trakcie użytkowania?

 

stelaz_a.jpg

stelaz_c.jpg

stelaz_b.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

bardzo dobre rozwiązanie, stelaż z takich profili jest bardziej stabilny niż z tradycyjnego kształtownika. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMHO:

1. brak możliwości wypoziomowania
2. brak płyty tylnej w górnej części

 


Solniczka a w niej: obieg Jebao, cyrkulacja Maxspect, odpieniacz BK, lampa Maxspect, dolewka Levelautomatic Milestone.

5ec28973961f7244464f928796a3fc08u1399a12

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
34 minuty temu, kb9 napisał:

IMHO:

1. brak możliwości wypoziomowania
2. brak płyty tylnej w górnej części

Ad 1: Też na to zwróciłem uwagę. Pytałem nawet o możliwość zamocowania regulowanych nóżek, ale nie ma takiej opcji. W moim przypadku nie jest to duży problem, z racji tego, że podłogę mam praktycznie prostą w miejscu, gdzie będzie stał stelaż.

Ad 2: Tutaj będę chciał zamontować coś samodzielnie, tak aby było do czego przykręcać dodatkowy osprzęt.

Edytowane przez dream3r
poprawione formatowanie (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
6 godzin temu, kb9 napisał:

 

2. brak płyty tylnej w górnej części

 

Na zdjeciu jest wspawana blacha chroniaca szafke przed chlapaniem wody. Jezeli uznasz ze zbędna, watpie zyby wykonawca nie zgodzil sie na jej niewspawanie. Blacha w niczym nie przeszkadza, mozna za nia przykrecic plyte meblowa i masz zakryty caly tyl.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

To jest stelaż na łącznikach? Jak cenowo wygląda sprawa cenowa vs tradycyjny stelaż aluminiowy?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



Na zdjeciu jest wspawana blacha chroniaca szafke przed chlapaniem wody. Jezeli uznasz ze zbędna, watpie zyby wykonawca nie zgodzil sie na jej niewspawanie. Blacha w niczym nie przeszkadza, mozna za nia przykrecic plyte meblowa i masz zakryty caly tyl.


Okazało się że to nie blacha ale płyta MDF.
Ma na celu usztywnić całą konstrukcję.

To jest stelaż na łącznikach? Jak cenowo wygląda sprawa cenowa vs tradycyjny stelaż aluminiowy?


Cenowo jakieś 15% drożej (600pln z dostawą).

Generalnie zdecydowałem się na zakup.
W ciągu tygodnia stelaż powinien być u mnie.
Napiszę wtedy coś więcej co do jakości wykonania.

Dzięki za opinie.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Profil: 32mm
Wymiar stelaża: 60x60x80 (80 wysokości)

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

hmm... Więc jeśli będzie to w formie prostopadłościanu (bez wzmocnień wewnątrz) to potrzebne będzie ok 8m profilu po 30zł/m plus jakieś śrubki itp. Czyli jakieś 300zł... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach



hmm... Więc jeśli będzie to w formie prostopadłościanu (bez wzmocnień wewnątrz) to potrzebne będzie ok 8m profilu po 30zł/m plus jakieś śrubki itp. Czyli jakieś 300zł... 


Wydaje mi się że mogą być potrzebne jeszcze jakieś łączniki i mocowania do frontów.

Wysłane z mojego Nexus 5X przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fronty montuje się do zawiasów bocznych ścianek z płyt meblowych. Ale to zamówileś gotową szafkę czy sam goły stelaż?

Wysłane z mojego SM-A520F przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zamawiałem sam stelaż. Pisząc o frontach miałem na myśli również boki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Stelaż generalnie w porządku. Nic się z nim nie dzieje.

Miałem trochę obawy co do stabilności tego rozwiązania: po postawieniu akwarium całość trochę pracowała na boki. Jednak po zalaniu zbiornika problem zniknął. Jest stabilnie :)

Jedna rzecz, która na pewno przeszkadza, to kształt profilu: w tych rowkach lubi się czasem gromadzić trochę kurzu i ciężko to wyczyścić. Tutaj widać przewagę stelaży z płaskiego/gładkiego profilu. 

Poniżej zdjęcie:

IMG_20190203_192859.thumb.jpg.db9332a0ec311496c0c31b25eab98f69.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Akwarium postawiłeś bezpośrednio na stelażu? Zastanawiam się nad takim i mam pewne obawy czy dno akwarium wytrzyma jak się skałe położy, a ono w sumie wisi w powietrzu między kątownikami.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 godzin temu, led4grow napisał:

Mógłbyś zmierzyć odległość zaznaczoną na zdjęciu?

7 cm

2 godziny temu, Pawflo napisał:

Akwarium postawiłeś bezpośrednio na stelażu? Zastanawiam się nad takim i mam pewne obawy czy dno akwarium wytrzyma jak się skałe położy, a ono w sumie wisi w powietrzu między kątownikami.

Ja mam u siebie jeszcze poprowadzony dodatkowy profil przez środek. Poniżej masz szkic tego, jak to m/w wygląda (chodzi o ten środkowy profil pod dnem akwarium, tych środkowych pionowych profili u mnie nie ma):

 szkic.thumb.png.f531850ec1ec01d7db0b689c035d5f3c.png

Edytowane przez dream3r (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Podepnę się pod temat, bo myślę o zakupie dokładnie takiego samego stelaża.

Czy da się go jakoś wypoziomować?  Na przykład na własną rękę zamontować do niego nóżki? Zastanawiam się czy nitonakrętki dało by się w nim umieścić i czy ten rowek w środku profilu tego nie uniemożliwi.  A jeżeli nie nóżki to jak to wypoziomować? Ma ktoś jakieś sprawdzone metody. Nie chcę punktowo podkładać czegoś pod stelaż bo boję się, że w pozostałej cześci zrobią się naprężenia. Akwarium nie duże  200 litrów - ale na całej długość  różnica poziomów to około 0,5 cm więc całkiem sporo

Edytowane przez krzysiek81 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 22.12.2021 o 11:54, krzysiek81 napisał:

Podepnę się pod temat, bo myślę o zakupie dokładnie takiego samego stelaża.

Czy da się go jakoś wypoziomować?  Na przykład na własną rękę zamontować do niego nóżki? Zastanawiam się czy nitonakrętki dało by się w nim umieścić i czy ten rowek w środku profilu tego nie uniemożliwi.  A jeżeli nie nóżki to jak to wypoziomować? Ma ktoś jakieś sprawdzone metody. Nie chcę punktowo podkładać czegoś pod stelaż bo boję się, że w pozostałej cześci zrobią się naprężenia. Akwarium nie duże  200 litrów - ale na całej długość  różnica poziomów to około 0,5 cm więc całkiem sporo

Chyba najlepiej byłoby dopytać o sprzedawcy/producenta. Dołożenie nóżek zmieni sporo rozkład sił jakie będą oddziaływać na stelarz. U mnie podłoga jest w tym miejscu idealnie równa, więc nie miałem tego problemu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nóżki można dołożyć , a przy 200 litrach zrób prosty stelaż z drewna i zabezpiecz . Taniej wyjdzie i będzie trzymał następne kilka lat . 

Ps : stelaż jest bardzo prosty w złożeniu , przerobieniu i bardzo wytrzymałe . W Niemczech ma wielu zwolenników , ale nie tylko ten , również prostszy , cięty również pod wymiar , łatwo znaleść . Dobrze się składa , wystarczy podać wymiar i wszystko przyjdzie . W PL mniej znane i brak odpowiedzi na pytania , bo mało ludzi ma . 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.