Skocz do zawartości
boo12

Pomysł na nietypowe chłodzenie led ?

Rekomendowane odpowiedzi

Przyszedł mi do głowy pomysł z którego albo trzeba mnie wyleczyć bądź popchnąć w kierunku realizacji, mianowicie:

wodne chłodzenia starych kart graficznych (są w miarę przystępnych cenach  do 80zl jak się poszuka) ledy klejone bezpośrednio bądź gotowe moduły.

Myślałem o małym pojemniku z plexi na wzór jakiegoś filtra przepływowego z pompką w środku zamkniętego na szczelnie i zalane RO wszystko zanurzone w sumpie od tego 2 rurki podłączone do chłodzenia lampy,

Co o tym myślicie ? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Pytanie brzmi czy jest to aż tak bardzo potrzebne. Moim zdaniem nie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

wiatraki nie wystarczą?


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

ja mam diunę rurową i do pasji mnie doprowadzają te wiatraki pewnie są cichsze, ale tak jak piszę czekam na wypowiedzi, przy okazji pokryło by za pewne trochę zapotrzebowania z grzałki w zimie:P

Jeśli jest to przerost formy nad treścią to przejmuję na klatę w razie co

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ten pomysł ma dwa zasadnicze minusy. Musisz mieć pewność, że zawsze będziesz potrzebował ogrzewania. Jeśli tak to spoko ale trzeba uważać bo lampa może Ci przegrzać wodę. Jeśli będziesz miał zabezpieczenie i wyłączy przepływ w odpowiednim momencie to spalą Ci się Ledy. A jak zabezpieczenie wyłączy Ledy to będziesz miał ciemno :). Polecam zakup bardzo dobrego wiatraka. Nawet minimalny ruch powietrza na radiatorze bardzo pomaga. Najcichsze wentylatory mają 13.9db głośniej oddychasz jak śpisz :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Właśnie ciekawy jestem ile podbije takie coś temperaturę wody, jakieś pomysły ewentualnie wiedza bo do chłodzenia pc ma się to nijak

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zależy jaka lampa ile mocy,jak duży radiator i ile wody w obiegu akwarium


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

teoretycznie radiatora nie ma wszystko oddawane do wody, przy chłodzeniu wodnym z kompa jest jeszcze chłodnica z wentylatorem a zamiast byłby pojemnik w sumpie chyba nie do policzenia to jest trzeba by jeszcze brać przepuszczalność termiczną plexi i rozmiar pod uwagę

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Teraz latem trudno utrzymać 25 stopni a jak zaczniesz dogrzewać wodę to będzie problem.Ja mam 10 kg radiatora i jakieś 170 wat lampę chłodzoną 2 wentylatorami i radiator ma w upały 39 stopni


Moje akwarium

Szkło 124x55x50,sump,cyrkulacja 2x Tunze 6095,obieg Tunze Pompa Silence 1073.040 ,odpieniacz diy na pompie

Tunze - Hydrofoamer Silence 9420.040, oświetlenie led cree diy 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

to faktycznie jakby to posłać do wody to można by jajka gotować, dziękuję za zainteresowanie wychodzi na to, że trzeba olać takie rozwiązane

Edytowane przez boo12 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Woda ma 24 stopnie co najmniej to szału nie ma jeśli chodzi o studzenie , jak wiatrak pracuje , jaki kolwiek temperatura jest sporo mniejsza .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

bardziej bym się zastanowił czy nie lepiej dać 1 - 2 ogniwa peltiera na radiator (zależy od wielkości/mocy) i wiatrak wolnoobrotowy (cichy) - bo z wodą to nie bardzo widzę by pchać "chłodną" wodę 2m w górę ...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ole ogniwo ma straty. Produkuje więcej ciepła niż zimna... A więc też nie rozwiązuje problemu... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
12 minut temu, dadario napisał:

Produkuje więcej ciepła niż zimna...

założymy się ? bo właśnie "wynalazłeś" perpetuum mobile :D

nie mówię że jest to dobre rozwiązanie ale chyba bym wolał niż wodę 

albo dołożyć kolejny wentylator i obniżyć napięcie o kilka V by zwolniły - aż będą "wachlować" bezgłośnie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, silvia napisał:

założymy się ? bo właśnie "wynalazłeś" perpetuum mobile :D

nie mówię że jest to dobre rozwiązanie ale chyba bym wolał niż wodę 

albo dołożyć kolejny wentylator i obniżyć napięcie o kilka V by zwolniły - aż będą "wachlować" bezgłośnie

Ogniwo jest zasilane z zewnętrznego zasilacza wiec to pewne :) Jeśli zamknąłbyś ogniwo peltiera w termosie(płytka z jednej strony chłodzi z drugiej się grzeje) to by sie okazało że w niedługim czasie zagotowałbyś w nim wodę:P

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@silvia przykro mi ale tym razem Ty się mylisz. W układach z takim ogniwem stosuje się radiatory o powierzchniach 2do1(strona ciepła do zimnej). Gdyby to było tak dobre źródło zimna to wszystkie lodówki i klimatyzatory korzystały by z tej technogii. A niestety wydajność, sprawność i zapotrzebowanie na energię elektryczną nie pozwala na rozwijanie tej technogii. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Takie rozwiązanie miało by sens, jeżeli zależy nam na bardzo małym rozmiarze lampy na akwarium. Oczywiście zimą można zaoszczędzić na grzaniu akwarium, ale wymaga to dość skomplikowanej instalacji(dodatkowy obieg w porze letniej) i oczywiście zabezpieczenia termiczne diod w razie awarii obiegu chłodzącego. 

Wykonywałem podobne próby w akwarium roślinnym, ale moim celem był tylko odzysk ciepła z radiatorów. Latem chłodziły się pasywnie.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.