Skocz do zawartości
Sikkor

Pytanie o sumpa

Rekomendowane odpowiedzi

Witam startuje z akwarium 45x45x45 + sump 40x40x35

Lampa zetlight B300 100w

Odpieniacz Tunze 9004

Pompa Jebao DCP 2500

Automatyczna dolewka - levelautomatic Eye

Sól Af

Mam pytanie odnośnie sumpa. Przeglądałem fora od dłuższego czasu i stworzyłem dwa małe projekty. Chciałbym zapytać o wasze rady. Co zmienić , a może gdzieś jest błąd. Może macie jakieś lepsze pomysły na zagospodarowanie ?? Akwarium na sumpa posiada wymiary 40x40x35h sam będę wklejał przegrody.

 

 

sump.png

sump 2.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt nr.1 - jak dla mnie jest lepszy. Jeżeli chcesz mieć więcej miejsca w sumpie, to zrób sobie przegrody wysokości 30-28-26 cm.  Przy wysokości przegrody nr 2 musisz uwzględnić to, że będzie ona ze 1-2 cm ponad dnem (szczelina na przepływ). Szyba będzie wiec miała rzeczywistą wysokość 26cm. W przypadku, twojego projektu w sumpie będziesz mógł trzymać tylko glony i skałę. Jeśli chciał byś zrobić w refugium DSB, musiał byś wstawić dodatkową przegrodę (po przegrodzie nr.2), która była by przyklejona do dna w odlebłości jakieś 1-2 cm od przegrody nr. 2 i kilka cm 1wyższa od warstwy DSB. Woda musi przepływać nad warstwą DSB.

W komorze spadu mozesz zainstalować kratkę na media i skarpetę, a jeżeli takowych nie planujesz, to możesz ją znacząco zwęzić, bo 12cm szerokości będzie zabierać miejsce dla refugium

Edytowane przez wiesiektbg (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Projekt 1 lepszy, ale przed klejeniem pierwszej przegrody sprawdź dokładnie na jakim zanurzeniu pracuje ten tunziak. Poza tym chyba możesz zrobić mniejsze różnice wysokości między przegrodami, wtedy woda bedzie mniej chlupotać przy przelewaniu z jednej do drugiej komory. Ostatnia uwaga do komory z siporaxem - lepiej by było żeby woda przelatywała przez nią od dołu do góry. Cos takiego....

 

Bez nazwy 1.jpg

Edytowane przez Blizzard2009 (wyświetl historię edycji)


POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zdecyduję się na glony i skałę. Planuję mieć skarpetę z wkładami od Seachema , a wielkość komory spadu podyktowana jest wielkością odpieniacza Tunze 9004. Pamiętałem o tych 2 cm od dołu. Podane 24cm już ma to wliczone. Nie chce dawać za wysoko przegród aby mieć miejsce na nieprzewidzianą wodę w przypadku awari ( pompy/prądu)  która może spłynąć i musi się zmieścić. Myślisz , że to dobre rozwiązanie czy lepiej podnieść ?  Dziękuję za odpowiedz. Miło jest gdy ktoś pomaga :)

Odpieniacz Tunze 9004 pracuję między 22,5 - 24,5 . Z tym siporaxem słuszna uwaga. Dziękuję

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Nie bardzo rozumiem co masz na myśli pisząc że nie chcesz dawać za wysoko przegród żeby mieć miesjce na wodę w czasie awarii?



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dopiero doczytałem. Źle myślałem. Wysokość rewizji oraz spadu decyduje ile wody trafi do sumpa w czasie gdy pompa nie poda wody. W takim wypadku nie trzeba się martwić o wysokość przegród. Wystarczy dać wyżej hydraulikę w kominie. Chyba dobrze to rozumiem ?

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
48 minut temu, Sikkor napisał:

Dopiero doczytałem. Źle myślałem. Wysokość rewizji oraz spadu decyduje ile wody trafi do sumpa w czasie gdy pompa nie poda wody. W takim wypadku nie trzeba się martwić o wysokość przegród. Wystarczy dać wyżej hydraulikę w kominie. Chyba dobrze to rozumiem ?

Ja to rozumiem tak,że musisz sobie obliczyć ile wody wleci do sumpa aby było jej poniżej grzebienia kiedy przestanie pracować pompa,i o tyle zrobić nadwyżkę objętości całego sumpa,aby przyjął tą ilość wody i nie przelał.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

W razie awarii do sumpa spłynie Ci woda z komina. Ilość tej wody jest faktycznie zależna od tego na jakiej wysokości w kominie bedziesz miał zamontowane sitko spływu. Przeważnie sitko montuje sie w dolnej części komina lub w połowie wysokości, wiec chyba można śmiało przyjąć że 3/4 wody z komina poleci na dół. Poza tym do sumpa spłynie Ci woda która po wyłączeniu pompy będzie zassana przez locline czy też kolanko, które będziesz miał zamontowane na powrocie. Woda będzie zasysana tak długo aż to kolanko lub locline "zaczerpną" powietrza w czasie zasysania :) dlatego dobrze jest ustawić locline tuż pod powierzchnią wody w głównym zbiorniku, wtedy za dużo jej nie zassie po wyłączeniu pompy. Przykładowo, w Twoim akwarium 45x45, jesli element powrotu (lockline) ustawisz 5cm pod powierzchnią wody, to po wyłączeniu pompy on zassie 45x45x5cm - czyli 10l wody (plus oczywiście do tego trzeba doliczyć ten komin i ewentualnie te troche wody które aktualnie jest w rurach :) ). Mam nadzieje że wytłumaczyłem zrozumiale :)



POPRZEDNIE SZKŁO: tutaj

OBECNE SZKŁO: tutaj
* 150x55x55cm, sump120x40x43cm *
* ATI Sunpower 8x54W *
* odpieniacz DIY by Erni na pompie DC3000 "
* start na 20kg suchej Marco Rocks + 15l Siporax *
* refugium *

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuje za rady. teraz naprawdę wszystko jest przejrzyste i zrozumiałe ! Super i jeszcze raz dzięki !

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Proszę mi pomóc Drodzy Forumowicze. Zaszły małe zmiany w projekcie sumpa. Jest na tyle mały , że postanowiłem zmienić go w ten sposób. Powiedzcie mi czy tak może zostać lub co jeszcze zmienić.

5b34a90e29492_Beznazwy1.jpg.af2a4e5fdb9406ba8bb47b05f3c958dc.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
Godzinę temu, Sikkor napisał:

 czy tak może zostać lub co jeszcze zmienić.

ja bym zrobił szeroką komorę na razem skały "siporax'y" itp. a pompę dał w mniejszej komorze - dolewka będzie dolewać mniejsze porcje

czyli powrót do projektu nr.1

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.