Skocz do zawartości
Marek.sylt

Woda z morza północnego

Rekomendowane odpowiedzi

Odgrzebalem stary temat na forum odnośnie stosowania wody prosto z morza ,mieszkam nad morzem północnym na wyspie Sylt ,praktycznie brak przemysłu oraz rolnictwa tylko turystyka ,zastanawiam się czy nie użyć wody z morza do startu akwarium .Jest ktoś znad tego morza kto stosuje morska wodę ?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Znasz parametry tej wody?


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Teraz, Roman.P napisał:

Znasz parametry tej wody?

Czekam jutro do przypływu i zmierzę 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sądzę że powinieneś zrobić dokładną analizę tej wody. Zawartość różnych pierwiastków w wodzie morskiej zależy od zasolenia i temperatury. Morze północne to zimny ekosystem.

Lepiej nie kombinować i zastosować metodę której parametry są najbliższe tych panujących na rafach koralowych.


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja prowadze zbiornik na wodzie  morskiej od 6 miesiecy I nie widze zadnych skutkow ubocznych wrecz przeciwnie korale zadowolone. Mieszkam na Gibraltarze I mam mieszanke wody z atlantyku I morza srodziemnego. Zasolenie tutaj troszke wyzsze 1,028 ,  KH 6,8 , CA 400 , No3 0,01 Po4 0,01. Wapn I KH podbijam wegiel na 4 godziny do wiadra a potem podmianka, Woda jest doprowadzona do domu plastikowa instalacja do toalety wiec nawet nie musze biegac nad morze. Mam mieszana obsade, ale nawet akropory nie narzekaja :). Wiec sprawdz parametry I jak bedzie ok to startuj.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, vunpepic napisał:

Ja prowadze zbiornik na wodzie  morskiej od 6 miesiecy I nie widze zadnych skutkow ubocznych wrecz przeciwnie korale zadowolone. Mieszkam na Gibraltarze I mam mieszanke wody z atlantyku I morza srodziemnego. Zasolenie tutaj troszke wyzsze 1,028 ,  KH 6,8 , CA 400 , No3 0,01 Po4 0,01. Wapn I KH podbijam wegiel na 4 godziny do wiadra a potem podmianka, Woda jest doprowadzona do domu plastikowa instalacja do toalety wiec nawet nie musze biegac nad morze. Mam mieszana obsade, ale nawet akropory nie narzekaja :). Wiec sprawdz parametry I jak bedzie ok to startuj.

Dzięki za odpowiedź ,mam troszkę dalej do morza ,jakieś 1,5 km.wiec doprowadzenie rurami odpada ale to świetny pomysł .Dziś sprawdzam wodę i podzielę się wynikami .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, Marek.sylt napisał:

Dzięki za odpowiedź ,mam troszkę dalej do morza ,jakieś 1,5 km.wiec doprowadzenie rurami odpada ale to świetny pomysł .Dziś sprawdzam wodę i podzielę się wynikami .

Tylko że vunpepic bierze wodę z ciepłych wód, a ty z zimny i z innej części świata. Zrob dokładne testy to będziesz wiedział co w niej siedzi.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uważam że się nienadaje ta woda,kiedyś czytałam o tym,są pewne pierwiastki które potrzebuje (,morze pół ich nie ma)rafa koralowa i tylko one sie utrzymują w odpowiedniej temperaturze,natomiast morze północne jest za zimne na to.Zawsze można spróbować,ale niewiem czy to gra warta świeczki, przy dzisiejszych możliwościach,mam na myśli dostep do Ro,soli,ballinga,pierwiastków itp...

Pozd.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Beti - nie masz racji.

Reguła Dittmara mówi o tym, ze wszystkie makroelementy (albo 8 najbardziej obecnych) są w stałym stosunku do siebie w dowolnym miejscu wszechoceanu (choć pewnie chodzi o zbiorniki otwarte). Kwestią jest tylko różnica zasolenia, a to można skorygować niewielką dosypką soli lub dolewką wody RODi. Mikroelementy juz nie podlegają tej regule, ale jestem pewien że większość z nich tam jest tylko pewnie w innych proporcjach niz w morzach tropicalnych. Tak więc nie widzę przeciwwskazań o ile miejsce poboru nie jest koło ujścia scieków z rozlewni mleka. Na pewno bym radził, tak jak poprzednicy, sprawdzenie wody w labie.

Na forach brytyjskich jest wielu akwarystów którzy "ciągną" wodę z M. Północnego lub Atlantyku.


425L  - Maxspect Recurve R6 120, Twistman 150 Integra, Komputer od AquaTrend i takie tam... Stary projekt [600L] Nowy projekt [425L]

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

@Tester nie kłoce się,czytalam o tym dawno, wiem że coś było na temat pierwiastków,ale jesli jestes pewny to wracam honor do kieszeni:P

Edit:Głównymi pierwiastkami występującymi w wodzie morskiej to:tlen,wodór,chlorki,sód,magnez,no jeśli wszystkie wody środowiska globalnego są w podobnych parametrach to czemu nie,choć zapewne gęstość zasolenia wód jest dużo rozbieżna bo od 34 do 38%,a rekordowym bodajże morze czerwone:-)

Edytowane przez @Beti (wyświetl historię edycji)

 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niektorych pierwiastkow jest napewno mniej, ja musialem od razu balinga uruchomic i przed podmiana wyrownuje ca, mg, i zasolenie. Strongi leca z balingiem akurat uzywam 123 od af wiec leje wszystkie dodatki, ale oprocz pierwiastkow mamy w wodzie morskiej mikroskopijne zycie ktore w mieszance soli nie wystepuje. Ja na poczatku balem sie lac wode prosto z morza, ale zaryzykowalem i nie zaluje. U mnie woda slona jest uzywana w toaletach jest osobna instalacja. Mamy slodka (odsalana do mycia i spozycia) i slona do toalet. rura jest wypuszczona 490m w morze a zbiorniki sa napelniane co 6 godzin. kolega nurkowal w jednym zbiorniku i pokazal mi zdjecia, gabki, niefoto osmiornice i ryby taka mala rafa :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
51 minut temu, vunpepic napisał:

Niektorych pierwiastkow jest napewno mniej, ja musialem od razu balinga uruchomic i przed podmiana wyrownuje ca, mg, i zasolenie. Strongi leca z balingiem akurat uzywam 123 od af wiec leje wszystkie dodatki, ale oprocz pierwiastkow mamy w wodzie morskiej mikroskopijne zycie ktore w mieszance soli nie wystepuje. Ja na poczatku balem sie lac wode prosto z morza, ale zaryzykowalem i nie zaluje. U mnie woda slona jest uzywana w toaletach jest osobna instalacja. Mamy slodka (odsalana do mycia i spozycia) i slona do toalet. rura jest wypuszczona 490m w morze a zbiorniki sa napelniane co 6 godzin. kolega nurkowal w jednym zbiorniku i pokazal mi zdjecia, gabki, niefoto osmiornice i ryby taka mala rafa :)

Życie z mórz południowych a północnych na pewno się różni. w ciepłych żyją pewnie innej bakterie i drobne organizmy niż w zimnych wodach. A nasze systemy  koralami żyją w ciepłych systemach.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Napewno sie rozni, ale co z tym wszystkim co niesie ze soba prad morski. Ginie raczej nie wydaje mi sie, Najmniejsze organizmy i bakterie raczej szybko sie dostosowuja do nowych warunkow. Bakterie i fitoplankton tez trzymamy w lodowce i jakos nie narzekaja. Ja tez podgrzewam wode z jaikis 20 stopni do 25 wiec wcale nie jest to rafa koralowa a jednak korale reaguja pozytywnie po kazdej podmianie .To jest tylko moje skromne zdanie bo nie jestem biologiem tylko elektronikiem. 

Edytowane przez vunpepic (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Uzywam wode z atlantyku w irlandii. korale wrecz zadowolone zawsze przy podmiance otwieraja polipy mimo ze temperatura spada do 23 stopni. wazne zeby taka wode jak najszybciej dodac do akwarium nie trzymac zbyt dlugo.zalety jakie zauwazylem to mnustwo stworzej ktore sluza za pokarm. wady trzeba po wode jezdzic a cenowo wychodzi podobnie jak kupno soli. Uwazam rowniez ze to co jest w tej wodzie nigdy nie uda sie namieszac w zadnym labolatorium .wazne zeby nie nabierac w brudnym miejscu. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, maxis napisał:

Uzywam wode z atlantyku w irlandii. korale wrecz zadowolone zawsze przy podmiance otwieraja polipy mimo ze temperatura spada do 23 stopni.

Woda w atlantyku ma okolo 18st może 20 na ta chwilę i moje pytanie,taką wodę wlewasz do akwarium? Czyli po wlaniu spada do 23st dobrze rozumię?nie wiem czy takie skoki są czymś dobrym,ale jesli mowisz że korale zadowolone ... i reszta czemu nie:-)jeszcze jedno- nic nie uzupełniasz soli ballinga mikro itp...


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.