Skocz do zawartości
kris88

Morska Piwnica- system pod hodowlę błazenków

Rekomendowane odpowiedzi

Cześć :)

Tak już od dłuższego czasu chodziło za mną to, aby stworzyć hodowlę ryb morskich. Chodziło, chodziło no i doszło! 
Powoli krok po kroku powstała moja Morska Piwnica. 

Zaczęło się od kompletnego remontu jednego z pomieszczeń w piwnicy. Od zerwania podłogi, wylania nowej, otynkowania ścian położenia płytek, malowania. Następnie nowa elektryka, spawanie regałów, wstawianie zbiorników, klejenie hydrauliki.

IMG_20170930_134801_HDR.thumb.jpg.0d9f2b0263f644c3bf3b303008d42c96.jpg24271276_1617202721652190_546207321_o.thumb.jpg.51f2124d3513ac1416409aedd68b74a3.jpg

27989724_1691246447581150_1866201487_o.thumb.jpg.afe0849eaab877c2b2f4180643011888.jpg

Dzisiaj to 8 zbiorników 25 litrowych, dwa 200 litrowe podzielone na 4 części i siedem również 200 litrowych podzielonych na pół. Czyli łącznie system na 2000 litrów plus sump :D Napędza to Jebao DCP 18000, odpieniacz Reef Octopus RO-PS-3000INT.

Oświetlenie to rury z diodami smd każda około 20W.

IMGP2644_PEF.thumb.jpg.bdfccd043075081a09328cd918d4d5e5.jpgIMGP2682_PEF.thumb.jpg.9af372a096f1d536b897b84a6285be5b.jpg

Mieszkańcy to pary:

-platinum,

-percula,

-2 pary ocellaris,

-2 pary Premnas epigramma,

-polymnus,

128_2906.jpg.eaf17f5a22708b55ee96f20979874efa.jpg

 

Na tą chwilę tylko część zbiorników jest zalana. Reszta czeka na pojawienie się przychówku. Już jakiś tam jest :)

IMGP2708_PEF.thumb.jpg.45d9969af3314e37ad3f833926f85a79.jpg

 

 

 


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

zacnie a jak problem wilgoci rozwazany?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

:clapping


Akwarium OW 120x60x60 + Sump 80x50x45h + Dolewka 40 l. / Deltec APF 600 na NJ 800 // Obieg Jebao DCT 8000 // Cyrkulacja 2 x Jebao RW 8 // Lampa Led Lumini glisten 150r2 + 120r1 // Grzałka Jager 250 wat // Sentry ATO //

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy planujesz w przyszłości miec też hodowlę krewetek?fito? Powodzenia życzę i super to zrobiłeś :-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

interesujący temat,widzę wszystko dopięte pod ostatni góżik,powodzenia

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Super sprawa,jestem absolutnym fanem rozmnazania,fragowania organizmow morskich i ryb,jak najmniej zwierzat  odlawiac z rafy a jak najwiecej rozmnazac w niewoli.Powodzenia.


350 litrow Rena Aqualife,tunze 4*6045 ,deltec mce 600 turbo,266w t5 mix lps i miekkich

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

Dodane do obserwowanych i kibicuje!

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, ZiomEkk_ napisał:

Pięknie to wygląda! Chciałbym mieć takie zaplecze. Jakieś osobne zbiorniki do hodowli pokarmu masz?

 

2 godziny temu, @Beti napisał:

Czy planujesz w przyszłości miec też hodowlę krewetek?fito? Powodzenia życzę i super to zrobiłeś :-)

Osobno na strychu stoi hodowla fito. tam jest dużo słońca dzięki czemu ładnie rośnie.

Do karmienia narybku używam wrotki, która rośnie w wiadrach stojących obok regału.

No i jeszcze jest stojak z artemią.

Zdjęcia tego wszystkiego już niedługo dodam :) 

5 godzin temu, sosna napisał:

zacnie a jak problem wilgoci rozwazany?

Kanał wentylacyjny i non stop chodzący wyciąg.

Bardzo istotne okazało się przykrycie sump-a gdzie mocno woda sprejowała. Po zmontowaniu przykrycia jest dużo, dużo lepiej.

Godzinę temu, kapa napisał:

interesujący temat,widzę wszystko dopięte pod ostatni góżik,powodzenia

No właśnie jest jeszcze dużo do zrobienia, wyregulowania, przełożenia itd.

Chyba najbardziej pilne to podłączenie kanalizacji. Niestety piwnica jest pod poziomem kanalizy i trzeba będzie kombinować z jakąś pompą.

Jest też zrobionych kilka błędów, jak np:

-brak buble trap w sump-ie, przez co zapowietrzają się rury i zmniejsza przepływ wody

-z racji szukania oszczędności część rur było kupionych na budowlaną firmę znajomego... Przez niedogadanie powrót jest rurami o większej średnicy niż spływ. No i zawory są WIELGAŚNE i mało precyzyjnie ustawia się nimi wodę.

 

Dziękuje za miłe słowa :)


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, kris88 napisał:

Osobno na strychu stoi hodowla fito. tam jest dużo słońca dzięki czemu ładnie rośnie.

Do karmienia narybku używam wrotki, która rośnie w wiadrach stojących obok regału.

No i jeszcze jest stojak z artemią.

Zdjęcia tego wszystkiego już niedługo dodam :) 

No to nieładnie tak ukrywać taką hodowlę,czekamy na zdjęcia:-)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

z chęcią obejrzę też te zdjęcia ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

super zaplecze - bardzo mi się podoba taka inicjatywa, fajnie to wygląda, też czekam na więcej zdjęć i śledzę temat :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość ensso

@kris88 do kanalizacji mozesz zastosowac gotowy rozdrabniacz z pompą ;)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajne... :) Czy myślałeś o jakimś zabezpieczeniu na wypadek infekcji ? Jakieś lampy UV ?

Może pomyśl o jakimś centralnym sterowaniu - widzę czasówki w gniazdkach. W połączeniu z wilgocią, może to w przyszłości generować ryzyko.

 

mam nadzieję że na błazenkach się nie skończy :) Ja wiem że to koszty i raczej hobby niż zarobek, ale mimo wszystko kibicuję (bardziej niż naszej drużynie na mundialu :) ).


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
3 godziny temu, dale napisał:

Fajne... :) Czy myślałeś o jakimś zabezpieczeniu na wypadek infekcji ? Jakieś lampy UV ?

Może pomyśl o jakimś centralnym sterowaniu - widzę czasówki w gniazdkach. W połączeniu z wilgocią, może to w przyszłości generować ryzyko.

 

mam nadzieję że na błazenkach się nie skończy :) Ja wiem że to koszty i raczej hobby niż zarobek, ale mimo wszystko kibicuję (bardziej niż naszej drużynie na mundialu :) ).

UV 55W leży na razie w pudełku :) Jakby coś się działo można je dość szybko wpiąć w system.

Każda ryba trafia najpierw do kwarantanny i z marszu dostaje Preis Coly. Zawodowe doświadczenie podpowiada mi że ten środek jest bardzo skuteczny i przy tym mega łagodny dla ryb.

Centralne sterowanie... Lampy są na osobny zabezpieczeniu, pompa obiegowa ma swoje, pompa powietrza i grzałka swoje. Czasówki są ustawione tak aby najpierw zapalał się najdalszy kąt piwnicy i na samym końcu to co nad rybami. Narybek błazenków szczególnie przy metamorfozie jest bardzo wrażliwy na stres więc ze światłem trzeba delikatnie.

Lepszym rozwiązaniem byłby sterownik do ledów tak aby imitować wschód i zachód, jednakże moje rozwiązanie też działa a pieniądze wolałbym wydać na następne ryby :)!! 

Co do innych ryb... chciałbym :) Zobaczymy co dalej z tego wyjdzie.

 

Finansowa strona... Od początku ten pomysł realizuje razem z żoną.  Razem zdecydowaliśmy, że spróbujemy z tego zrobić hodowlę która będzie zarabiała i na siebie i na nas. Mamy doświadczenie że można to zrobić. Jeżeli inne nacje, nawet z tych bogatych krajów jak Australia, Izrael potrafią z tego żyć to my też!

 

PS Mi się marzy udane rozmnożenie Holanthias borbonicus :) 

Z bardziej przyziemnych Centropyge loricula.


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

To bardzo fajnie ze potraficie razem z żoną mieć wspólne hobby,zapowiada się bardzo ciekawie,pozwole sobie obserwować temat;-)

ps.czekamy na dalsze fotki:-)

Pozd.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 30.06.2018 o 11:16, ensso napisał:

@kris88 do kanalizacji mozesz zastosowac gotowy rozdrabniacz z pompą ;)

Nie będzie tutaj jakiś dużych śmieci i kanaliza nie jest aż tak daleko aby była potrzebna aż taka pompa :) Gdzieś pod nogami wala się Ocean Runner 2500 i pewnie to on będzie włożony do beczki. Przynajmniej taki jest plan ;)

 

W dniu 30.06.2018 o 23:01, @Beti napisał:

 

ps.czekamy na dalsze fotki:-)

IMG_20180703_143805.thumb.jpg.609e5be7b4e10442a283d1105c7c5657.jpg

Tak wygląda hodowla fito stojąca w słonecznym oknie na strychu.

Siedem słoików od 3 do 10 litrów, napowietrzane Sera 550r. Przy zużyciu od litra do dwóch dziennie dość często trzeba zakładać od nowa :)

Karmione f2, w ilości 1ml na litry wody, raz na 5-7dni.

IMG_20180703_143927.thumb.jpg.966e467170dbf32c58916f6bdb7523cb.jpg

Tutaj natomiast rośnie wrotka, 10 i 20 litrowe wiadro. Jako jedzenie dostaje wyhodowane glony z zdjęcia wyżej :)

Zasolenie utrzymuje, u wrotki i glonów, na poziomie około 24psu. Tak oba organizmy rozwijają się dość dobrze. Ważne jest, aby różnica zasolenia wrotki w porównaniu do karmionych ryb nie było większe niż 7psu. Taki nagły skok zasolenia przy skarmianiu wrotka przeżywa bez problemu. Większe może je zabić.

Codziennie odbieram z wiaderek minimalnie 25% wrotki, to taka podstawa aby hodowla za bardzo się nie zagęściła i ciągle dobrze rozwijała.

No i zdjęcie sprzętu do odławiania :)

IMG_20180705_114533.thumb.jpg.04cec3d6be663fecf7fa56dcaa23f8ae.jpg

 

Dwa sitka. Żółte pochodzi z zestawu Sery, a drugie to DIY z pojemnika po pokarmie i siatki o oczku 150 mikronów. Sitko Sery ma większe oczko i przepuszcza najmniejsze wrotki. Więc przez pierwsze trzy dni narybek dostaje wrotkę z sitka DIY a później z Sery.

IMG_20180703_143955.thumb.jpg.7eeef536417be2025ebb817b253b6f95.jpg

No i stojak na artemię... 

Moją największą bolączkę i irytująca część dnia. Może ma na to wpływ słabej jakości artemia, jednak takie jej przygotowanie aby była czysta i ładna jest męczące :( 

Jednak jest nadzieja, światełko w tunelu!

Część amerykańskich hodowców nie używa przy odchowie bałazenków artemii. Nawet przez jeden pojedynczy dzień! Płynie przechodzą z wrotki na pokarmy suche. Już widzę po własnych próbach że jest to możliwe i bardzo mnie to cieszy :D

IMG_20180703_143935.thumb.jpg.de8bb79bb173ba12f8a36c88e33450ea.jpg

Ta pompa z kolei napędza wrotki, artemię i filtry u narybku. Jeżeli ktokolwiek z Was będzie coś hodował i nie przeszkadza mu hałas to pompki tłokowe biją na głowę membranowe.

Wcześniej stała tutaj Sera 550r i ledwo dawała radę napędzić połowę tego co ta mała fikuśna pompka robi z palcem w oku. :) 

Edytowane przez kris88 (wyświetl historię edycji)

ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wygląda jak bimbrownia:Da poważnie jestem zaszokowana pozytywnie,jeszcze raz gratuluję pomysłu i życzę wytrwalosci


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Brawo :) Wszystko przemyślane i co najważniejsze - działa. Widać że potrafisz zrobić coś samemu. To cieszy. Serdecznie życzę żeby przedsięwzięcie się udało, zaś praktyka i wiedza zebrane z czasem, doprowadziły do np. hodowli chelmonów. Wiem że to brzmi na razie jak abstrakcja, ale jeszcze nie tak dawno, gdy wielu z nas było dziećmi, jedyne ryby morskie jakie były w akwariach, pochodziły z odłowu.

 


125x55x55 ogólnej rafy+50x45x45 konikarium - wspólny obieg "Powered by Twistman" - Twistman OB-200-EXT,  Reaktor Wapnia Calc+ Reactor Medium + DI-500-60, 3x maxspect ethereal , bujane przez maxpect gyre, sterowane przez NEMO

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 5.07.2018 o 12:04, kris88 napisał:

No i stojak na artemię... 

Moją największą bolączkę i irytująca część dnia. Może ma na to wpływ słabej jakości artemia, jednak takie jej przygotowanie aby była czysta i ładna jest męczące :( 

Jednak jest nadzieja, światełko w tunelu!

Część amerykańskich hodowców nie używa przy odchowie bałazenków artemii. Nawet przez jeden pojedynczy dzień! Płynie przechodzą z wrotki na pokarmy suche. Już widzę po własnych próbach że jest to możliwe i bardzo mnie to cieszy :D

IMG_20180703_143935.thumb.jpg.de8bb79bb173ba12f8a36c88e33450ea.jpg

Ta pompa z kolei napędza wrotki, artemię i filtry u narybku. Jeżeli ktokolwiek z Was będzie coś hodował i nie przeszkadza mu hałas to pompki tłokowe biją na głowę membranowe.

Wcześniej stała tutaj Sera 550r i ledwo dawała radę napędzić połowę tego co ta mała fikuśna pompka robi z palcem w oku. :) 

Mogę z czystym sumieniem polecić te cysty:

http://m.erybka.pl/product-pol-15504-Artemia-Koral-Artemia-Cysts-Premium-50-g.html

Wylęg za każdym razem bliski 100%, hodowane oczywiscie w butelkach pet. Napowietrzane i trochę światła po 12h, max do 36 h był juz rój larw w butli, praktycznie wszystkie się wylęgły. 

Fakt, z pustymi  kapsulkami jest problem. Ale one zwykle pływają na powierzchni, ja starałam się odseparowac kapsulki od larw świecąc lampką w dół butelki, by tam przyciągnąć larwy i potem odsysalam je z dołu wielką strzykawką z wężykiem od rodi. Udało się wychodowac je do dorosłości i doczekałam też kolejnego pokolenia. Pewnie szlo by to dalej super, gdybym czegoś nie spieprzyla i hodowla mi padła. 

W kazdym razie te cysty są super jakości, kiedy larwy karmilam tylko fito, bez napowietrzacza miałam najlepsze efekty w utrzymaniu dorosłych artemii. Zaczęłam kombinować z innym zarciem, to się woda popsuła i hodowla padła. 

Ponoć kapsułki można jakoś magnesem przyciągać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 8.07.2018 o 21:31, dale napisał:

Brawo :) Wszystko przemyślane i co najważniejsze - działa. Widać że potrafisz zrobić coś samemu. To cieszy. Serdecznie życzę żeby przedsięwzięcie się udało, zaś praktyka i wiedza zebrane z czasem, doprowadziły do np. hodowli chelmonów. Wiem że to brzmi na razie jak abstrakcja, ale jeszcze nie tak dawno, gdy wielu z nas było dziećmi, jedyne ryby morskie jakie były w akwariach, pochodziły z odłowu.

 

Jeszcze niedawno abstrakcją była udana hodowla cherubinów, a dzisiaj gatunek za gatunkiem jest dodawany do listy "UDAŁO SIĘ!" :)

Także następne gatunki to kwestia nie czy tylko kiedy :)

W dniu 8.07.2018 o 22:16, Nik@ napisał:

Mogę z czystym sumieniem polecić te cysty:

http://m.erybka.pl/product-pol-15504-Artemia-Koral-Artemia-Cysts-Premium-50-g.html

Wylęg za każdym razem bliski 100%, hodowane oczywiscie w butelkach pet. Napowietrzane i trochę światła po 12h, max do 36 h był juz rój larw w butli, praktycznie wszystkie się wylęgły. 

Fakt, z pustymi  kapsulkami jest problem. Ale one zwykle pływają na powierzchni, ja starałam się odseparowac kapsulki od larw świecąc lampką w dół butelki, by tam przyciągnąć larwy i potem odsysalam je z dołu wielką strzykawką z wężykiem od rodi. Udało się wychodowac je do dorosłości i doczekałam też kolejnego pokolenia. Pewnie szlo by to dalej super, gdybym czegoś nie spieprzyla i hodowla mi padła. 

W kazdym razie te cysty są super jakości, kiedy larwy karmilam tylko fito, bez napowietrzacza miałam najlepsze efekty w utrzymaniu dorosłych artemii. Zaczęłam kombinować z innym zarciem, to się woda popsuła i hodowla padła. 

Ponoć kapsułki można jakoś magnesem przyciągać. 

Wiem że można kupić namagnesowaną artemię z Ocean Nutrition. Używałem jej i jest to najlepsza artemia jaką do tej pory miałem :) Bardzo, bardzo prosta w obsłudze i dobrze się klująca. Jednak przy tym wszystkim jest najdroższa :(

Zaś co do Twojej propozycji artemii to... potrzebuje zdecydowanie większe opakowania ;)  

 

 

Do wszystkich czytających ten temat... Jeżeli w Waszych akwariach pływają ryby które regularnie składają ikrę, okazują zachowania godowe itd, a chcielibyście je sprzedać to dajcie znać na pw :) 

Dale od Ciebie oczekuje chelmonów! 


ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

U Jadwigi jest moja para melanopusów. Była u mnie kilka lat. Tarły się regularnie ale bandziory straszne. https://jadwigamorska.pl/amphiprion-melanopus-rozmiar-10cm.html


Qlfon, Lublin

Akwarium: 115x84x65, oświetlenie 6x39W T5 + BP XM140, odpieniacz BK200, cyrkulacja: 3x6055,1x6095, obieg: Red Dragon Mini 6000,

Poprzednie akwarium Projekt Nautilus: 18,03,2012 - 27.07.2016.

Obecnie: prawie FOWLR:)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Długa cisza w temacie... mam nadzieję że to dlatego, że nie nadązasz karmić maluchów:)

Miedzy wyparzaniem smoczka a butelki daj znać, co tam nowego się dzieje w piwnicy.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Piwnica i maluchy idą bardzo powoli. W międzyczasie jednak udało się uruchomić FB. Także możecie szukać tam Morskiej Piwnicy ;)

No i pojawiły się jakieś kolorowe maluchy :D 

Już niedługo pokażę zdjęcia. 

 

 

edit:

Wykopany filmik z kwietnia. Pokazuje jak wyglądał system parę dni po wpuszczeniu pierwszych ryb:

 

Edytowane przez kris88 (wyświetl historię edycji)

ch

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.