Skocz do zawartości

Rekomendowane odpowiedzi

Witam, mam na imię Alina i chcę założyć swoje pierwsze morskie akwarium. Dysponuje zbiornikiem 112l  ewentualnie mogę zakupić większy 200l. Nie ukrywam, że merytorycznie jestem słaba w tej tematyce, ale dużo czytam. Nie chciałabym się wpakować w inwestycję, która nie przyniesie zamierzonego efektu i tak jak niektórzy zlikwidować akwarium po kilku miesiącach. Zastanawiałam się nad  zbiornikiem 112 litrów, ale bez sumpa, czy dam radę w ten sposób utrzymać piękne akwarium, lub nad 200l z wydzielonym panelem filtracyjnym w grę w chodzi też zakup używanego zbiornika. z  sumpem. Podaję link do aukcji z akwarium i jego wyposażeniem i czekam na opinię https://www.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-z-sumpem-i-oswietleniem-CID103-IDuYYah.html  , https://www.olx.pl/oferta/akwarium-morskie-aqua-medic-320l-z-calym-zyciem-pilnie-CID103-IDp3E6x.html , https://www.olx.pl/oferta/pilnie-sprzedam-akwarium-morskie-125l-CID103-IDuCS2l.html.  Wolałabym zacząć sama wszystko od podstaw (satysfakcja), a nie kupić z gotowym życiem, jednak taka ewentualność też rozważam. Wiem, że na wszystko potrzeba czasu, dlatego chcę się skupić na razie na sprzęcie i zbiorniku, na życie przyjdzie czas, (myślę o kilku rybkach i miękkich koralowcach). Z tego co zdążyłam już doczytać to wiem, że potrzebuję: akwarium, odpieniacza, pompy obiegowej, cyrkulatora, oświetlenia, grzałki, termometr,u  hydrometru, soli, żywej skały, piasku, filtru RO, testów  i dużo czasu i cierpliwości. Nie wiem czy czegoś nie pominęłam. Zastanawia mnie jeszcze takie urządzenie reaktor glonowy, oraz element chłodzący? Proszę cenne wskazówki. Dziękuję z góry za podzielenie się wiedzą.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
14 minut temu, calisto60 napisał:

Nie chciałabym się wpakować w inwestycję, która nie przyniesie zamierzonego efektu i tak jak niektórzy zlikwidować akwarium po kilku miesiącach.

Ciężko to przewidzieć :)

14 minut temu, calisto60 napisał:

Zastanawiałam się nad  zbiornikiem 112 litrów, ale bez sumpa, czy dam radę w ten sposób utrzymać piękne akwarium, lub nad 200l z wydzielonym panelem filtracyjnym w grę w chodzi też zakup używanego zbiornika. z  sumpem.

jak masz gdzie to stawiaj z sumpem, głównie chodzi o wygodę, na którą zaczniesz poźniej bardziej zwracać uwagę

16 minut temu, calisto60 napisał:

Pierwszy link słabe rozmiary akwarium zakładam 100x50x40 zakładam po zdjęciu że 40 to głębokość i to jest słabe, w morski przy tych wymiarach głębokość minimum 50 i w górę :)

Drugi link nie ma podanych wymiarów ale przez panel (co mi się osobiście nie podoba ) też jest mała głębia, poza tym przenoszenie całości z życiem to straszna męczarnia

trzeci link nawet nie brał bym pod uwagę, reasumując popatrz na forumowej giełdzie i po kompletuj, osobiści uważam że zacznij od ustalenia jakie wymiary Ci się podobają (bo to podstawa jak ktorys z wymiarów bedzie dla Ciebie kompromisem, albo kupisz okazyjnie nie do końca takie jak chciałaś, będziesz potem żałować) i na jak duże akwarium możesz sobie pozwolić, wtedy będzie można coś konkretnego doradzić, sprzet dobierzesz jak bedziesz miala już decyzję co do akwarium i czy sump czy panel czy bez :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Paragon napisał:

 reasumując popatrz na forumowej giełdzie i po kompletuj, osobiści uważam że zacznij od ustalenia jakie wymiary Ci się podobają (bo to podstawa jak ktorys z wymiarów bedzie dla Ciebie kompromisem, albo kupisz okazyjnie nie do końca takie jak chciałaś, będziesz potem żałować) i na jak duże akwarium możesz sobie pozwolić, wtedy będzie można coś konkretnego doradzić, sprzet dobierzesz jak bedziesz miala już decyzję co do akwarium i czy sump czy panel czy bez :)

 

Wybrałam akwarium diversa. Proszę o pomoc przy sprzęcie.

Specyfikacja akwarium

  • Długość : 150 cm
  • Szerokość : 50 cm
  • Wysokość : 50 cm
  • Objętość : 300 l
  • Grubość szyb : 8 mm

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
26 minut temu, calisto60 napisał:

 

Wybrałam akwarium diversa. Proszę o pomoc przy sprzęcie.

Specyfikacja akwarium

  • Długość : 150 cm
  • Szerokość : 50 cm
  • Wysokość : 50 cm
  • Objętość : 300 l
  • Grubość szyb : 8 mm

Trochę cienkie szkło jak na 150 cm długości. A objętość to 375l. Napewno dane są wlasciwe? 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
56 minut temu, calisto60 napisał:

 

Wybrałam akwarium diversa. Proszę o pomoc przy sprzęcie.

Specyfikacja akwarium

  • Długość : 150 cm
  • Szerokość : 50 cm
  • Wysokość : 50 cm
  • Objętość : 300 l
  • Grubość szyb : 8 mm

Przy tej długość to slaby wybór jak 150 to polecam 70cm wysokość i co najmniej 60 głębokość, wymiar 150x50x50 to taki słodkowodny tasiemiec, pamiętaj ze 50cm głebokosci wygląda inaczej w słodkowodnym a inaczej w morskim

poza tym 150x50x50 to 375l dodatkowo takie akwarium to raczej już szkło 10mm, jak szyba 10 to można zastanowić się nad wykonaniem z OW

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, calisto60 napisał:

 

Wybrałam akwarium diversa. Proszę o pomoc przy sprzęcie.

Specyfikacja akwarium

  • Długość : 150 cm
  • Szerokość : 50 cm
  • Wysokość : 50 cm
  • Objętość : 300 l
  • Grubość szyb : 8 mm

To akwarium bez sumpa?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
8 godzin temu, dla syna napisał:

Trochę cienkie szkło jak na 150 cm długości. A objętość to 375l. Napewno dane są wlasciwe? 

Rzeczywiście błąd w opisie na stronie powinno być 120 cm długości, reszta się zgadza.

Spróbuję jeszcze poszukać czegoś głębszego.

7 godzin temu, Pawel_Q napisał:

To akwarium bez sumpa?

Myślałam żeby zrobić bez, ze względu na miejsce, ale jak pokombinuje to może zorganizuje trochę miejsca w szafce. Jaki powinien być duzy sump przy 300 l ? Sprobuje jeszcze znaleźć jakiś wyższy zbiornik.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, calisto60 napisał:

Myślałam żeby zrobić bez, ze względu na miejsce, ale jak pokombinuje to może zorganizuje trochę miejsca w szafce. Jaki powinien być duzy sump przy 300 l ? Sprobuje jeszcze znaleźć jakiś wyższy zbiornik.

 

Taki żebyś pomieściła wszystkie media filtracyjne jakie sobie zaplanujesz. Nie wiem jaki rodzaj filtracji planujesz.

Miałem 240l bez sumpa i nie miałem, żadnych problemów z fosforanami i azotanami. Da się i bez, ale odpieniacz oraz filtr były w akwarium. Na targowisku masz zdjęcie jak to wyglądało tuż przed likwidacją, a właściwie w jej trakcie. Trochę już zarośnięte glonem wapiennym, ale przez ostatni czas nie czyściłem właśnie z uwagi na planowaną zmianę akwarium. 

Edytowane przez Pawel_Q (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Proponuję szybę 10-12mm. Co do sumpa to musi ci wejść swobodnie odpieniacz i musi być łatwo wyjmowalny, to samo pompa obiegowa + ewentualne miejsce na media filtracyjne lub refugium.Zbiornik na dolewką proponuję zrobić osobnym akwarium. Wielkość i wysokość sumpa ogranicza wielkość szafki i wygoda, oraz zbiornik na dolewkę. W dodatku sump musi przyjąć wodę jaka spadnie z akwarium po wyłączeniu prądu. Musisz pamiętać że wylot powrotu zasysa wodę po wyłączeniu prądu, aż się zapowietrzy. Więc proponuję obliczyć objętość wody jaka spadnie( długość akwarium X szerokość X wysokość mierzona od górnego poziomu na jakim będzie zawsze powierzchnia wodo w akwarium do wylotu powrotu) i dodać do objętości sumpa(liczysz na jakim poziomie będzie utzymywana wysokość słupa wody w sumpie. Zwykle ustala go najwyższa przegroda).


Akwarium: 540l(150x60x60h). Obieg: Aqua Nova 9000 (zasila biopellets), + Aqua Nowa 3000( zasila sterylizator uv 36W).

Cyrkulacja:  Jebao SOW 15, Jebao SLW 20,  Tunze 6095.

SUMP(100x45x45): TWISTMAN OB 200 EXT V2 , Twistman Biopellets filter BPF -VX100, Twistman FP-1 Media Reactor, Tunze 6045.

Oświetlenie: ATI Sunpower 8x54wT5.

Obecny układ świetlówek: 5x Ati Blue Plus, 2x Ati Coral Plus, 1x Ati Aqua Blue Special.

Sól: Zazwyczaj Niebieska Red Sea Salt,

Balling: Prochy Biomus, SBS Aquaforest.

Karmnik automatyczny JBL.

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.