Skocz do zawartości
Syrius177

Dobór sprzętu 257L oraz 585L. Kroniki.

Rekomendowane odpowiedzi

1 godzinę temu, Syrius177 napisał:

Zdjęcie z innej perspektywy. 

A mógłbyś wstawić fotkę otwartej szafki.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Arek77 napisał:

A mógłbyś wstawić fotkę otwartej szafki.

W szafce narazie nic szczególnego nie ma. Tzn mam tam powstawiane sprzęty, ale tylko je tam magazynuję. Do kilku dni przyjedzie mi sump o wymiarach 120x43x40h i wtedy wszystko poukładam i powstawiam na swoje miejsca. Wtedy też będę kleił hydraulikę. Wrzucę potem zdjęcie dla potomności. Ale ogólnie dostęp mam świetny. Z każdej strony.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

 

9 minut temu, Syrius177 napisał:

W szafce narazie nic szczególnego nie ma

Dla mnie jest :D - stelaż chcialbym zobaczyć. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam,

Minął miesiąc i prace poszły do przodu. Chyba poświęcam temu aż za dużo czasu.

 

W dniu 26.10.2020 o 15:47, Arek77 napisał:
W dniu 26.10.2020 o 15:36, Syrius177 napisał:

W szafce narazie nic szczególnego nie ma

Dla mnie jest :D - stelaż chcialbym zobaczyć. 

Przepraszam że tak późno. Fotka poniżej.

Kilka faktów i fotek do Kroniki. 

Przez ten miesiąc udało mi się zrobić:

-Cały system osmozy z dwoma membranami , pompą RO oraz podwójną żywicą mb20.

-Układ sterowania na miarę moich możliwości, dzięki któremu automatycznie będę uzupełniał zbiornik RO,  sterowanie półautomatycznej podmiany wody oraz układ przelania wody w komorze odpieniacza. Dzięki temu nie będę musiał latać po wodę RO do zbiornika RO, sam się uzupełni kiedy trzeba, a automatyczna dolewka zrobi ..każdy wie co :] Nie będę musiał również latać z wiadrami podczas podmiany tam i z powrotem.  Naciskam i wypompuje. Naciskam i uzupełni. Tyle teorii :) Czujniki wiadomo będę regulował na działającym już zbiorniku. 

-Doprowadziłem kanalizację oraz przyłącze wężyka RO

-Podłączyłem elektrozawory z moim układem i systemem RO

-Hydraulikę w 90%. Powrót mam zrobiony w sposób znaleziony na YT. Także wszystkie trzy ściany bez kabli. Na kominowej 3 falowniki a na przeciwnej wylot z powrotu. 

-Uzbroiłem sumpa w odpieniacz i  rollermat (filtracja mechaniczna), pompę obiegową, automatyczną dolewkę, siporax i life bio fil.

-Włożyłem do szafki Zbiornik na RO :]

Prace na najbliższy miesiąc to :

-Zamontowanie filtra przepływowego  na węgiel oraz  lampy UV razem na jednym obwodzie jako jeden system filtracji chemicznej.

 - Zamontowanie filtra przepływowego  na life bio fil i siporax ( jeśli znajdę tak duży) oraz uzupełnienie środkowej 50L komory żywą skałą jako system filtracji biologicznej.

-Zakup suchej skały i sklejenie czegoś do górnego szkła. 

Chyba tyle :]

 

img-20201205-193514.jpg
img-20201205-193658.jpg
img-20201205-193813.jpg
img-20201205-194149.jpg
img-20201205-194624.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ładnie...

Mam tylko jedno "ale". Awaria pompy czy konieczność czyszczenia powoduje, że całą tą kablologię szlag trafi. Lepszą opcją jest zastosowanie korytek kablowych grzebieniowych. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, dadario napisał:

Ładnie...

Mam tylko jedno "ale". Awaria pompy czy konieczność czyszczenia powoduje, że całą tą kablologię szlag trafi. Lepszą opcją jest zastosowanie korytek kablowych grzebieniowych. 

Możliwe że tak,  lecz teraz już za późno żeby to zmieniać. W razie konieczności przetnę kilka opasek i wyciągnę kabel. W projekcie 3.0 uwzględnię korytka. W tym zostaje tak. 

Czy ktoś miał problem z manometrem po zainstalowaniu go w filtrze RO? Włożyłem go za pompą a przed membraną. Hałasuje i wskazówka lata niemiłosiernie. Albo uszkodzony albo nie wiem co. Narazie go pominąłem ale może ktoś ma pomysł. Może inne miejsce. 

Zastanawiam się jeszcze nad ledami. Główne oświetlenie to Pacific sun 8x54W. Ale myślę jeszcze nad kessil a360x 2 szt. Co myślicie? Może trafią się w fajnej cenie. Chyba że coś innego małego a mocnego. Małego bo dużych nie zmieszczę. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
11 godzin temu, Syrius177 napisał:

Czy ktoś miał problem z manometrem po zainstalowaniu go w filtrze RO? Włożyłem go za pompą a przed membraną. Hałasuje i wskazówka lata niemiłosiernie. Albo uszkodzony albo nie wiem co. Narazie go pominąłem ale może ktoś ma pomysł. Może inne miejsce. 

Miałem identyczny problem u siebie ,gdy montowałem system RO/DI.Chciałem wiedzieć jakie ciśnienie daje pompa na membranę ,ale niestety musiałem zrezygnować z manometru ,bo tak samo zachowywał się jak w Twoim przypadku .

Manometr do prawidłowej pracy potrzebuje w miarę stałego  ciśnienia ,to znaczy ciśnienie może być niskie albo wysokie ,ale nie może skakać .Niestety pompa podnosząca ciśnienie wytwarza skaczące ciśnienie i dlatego, tak manometr się zachowuje. Pewno dało by rady  temu zaradzić montując naczynie przeponowe ,które by niwelowało skoki ciśnienia ,ale czy warto?Może ktoś zna inny sposób na rozwiązanie tego problemu?

Edytowane przez Krzysiek K. (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jestem na etapie kupna skały. 

Mam takie pytanie. Czy ktoś ma może w swoim zbiorniku "Sucha Skała Base Rock Indonesia"? 

To jest sztuczna skała. Czy macie jakieś doświadczenie odnośnie takiej skały? Czy jest podobna może do marco rocks? 

https://allegro.pl/oferta/sucha-skala-base-rock-indonesia-25-kg-9598609323?utm_medium=app_share&utm_source=facebook

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Kolejne prace wykonane.  No to do pamiętnika.

-Zamontowanie dwóch filtrów przepływowych 2L i 8L na złoża filtracyjne. Mam w nich life bio fil (5L) oraz siporax (5L) .  Duży filtr to robota naszego kolegi z forum Darek85. Wyszedł świetnie. Nie mogłem się nadziwić tak profesjonalnego wykonania. 

-Lampę uv 36W

-Dokupiłem jeszcze kolejne 10L ożywionego siporaxu, 5L suchego (czyli łącznie 20L )oraz 10kg żywej skały do sumpa.

Całość kręci się już w sumpie. Sump zalany do połowy. Odpieniacz włączony. Pompa obiegowa zasila narazie tylko filtry przepływowe. Falownik miesza całość. Bakterie dodane. 

Po jutrze przychodzi sucha skała do zbiornika głównego. 200L żywej wody mam już zarezerwowanej.  Posklejam skałę i myślę że pod koniec tygodnia uruchomię główny obieg i ruszy całość. Narazie musi wystarczyć podglądanie żywej skały w sumpie :]

img_20210111_195312

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Czy środkowa komora (tam gdzie jest skaĺa i siporax) jest jednocześnie komorą pompy? Jeśli nie, to po co tam są za czujniki poziomu wody?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
5 godzin temu, Arek77 napisał:

Czy środkowa komora (tam gdzie jest skaĺa i siporax) jest jednocześnie komorą pompy? Jeśli nie, to po co tam są za czujniki poziomu wody?

To nie jest komora pompy? Sump ma 3 komory. Na zdjęciu tego nie widać. Prawa to komora filtracji mechanicznej i splywu wody z góry. Środkowa filtracja biologiczna. Natomiast lewa to komora pomy i filtracji chemicznej czyli węgla aktywowanego. 

Te pływaki są z zystemu podmiany wody. Będę robić podmianę tylko za pomocą przycisku. Wypompowuje do dolnego pływaka i uzupełnia do górnego. Oczywiście jeszcze do regulacji po uruchomieniu całości. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Fajny sump, tona gruzu i musi działać. Karmisz jakoś ten obieg w sumpie? Ta woda tam cyrkuluje jakos, czy tylko odpieniacz ją lokalnie porusza?

No i @Darek85 potrafi... Chapeau bas.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki Sagerrak1. Zamknąłem narazie główny obieg w górę na akwarium i pompa obiegowa zasila tylko 2 filtry przepływowe w których mam media, a ich wyloty wchodzą pod skałę. Dosyć mocny strumień wody. Dodatkowo pracuje odpieniacz i dodałem jeszcze cyrkulator. Mam tam wir. 

Nie karmię bo mam tam wykrywane no3 i po4. Tylko microbe lift special blend. 

Tak filtr od Darka liga światowa. 

PS. Jak robicie ze nicki osób których cytujecie są na niebiesko? Wiem pytanie zakres podstawowy he 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzisiaj miałem trochę czasu więc zrobiłem parę rzeczy.

Koszyk na siporax żeby nie latał po komorze w sumpie.  A że byłem w eRybce ostatnio to dokupiłem jeszcze kulki maxspect. 

16108349558331122735263261124273.jpg

 

Wczoraj przyszła skała więc ją pokleiłem. Pod nadzorem żony oczywiście. Muszę przyznać, że klejenie klejem cx-5 to jazda bez trzymanki. Powinien nazywać się cx-1. Ale udało się. Nasze wypociny poniżej. Czy ładnie? Mam nadzieję, bo już starczy  tej szybkości wiązania kleju. 

IMG_20210116_215813.jpg

No i dzisiaj zaczynam zalewać. Przywiozłem 140L żywej wody. Jutro powinno być gotowe bo całość wyniesie około 700L. Możliwe, że za tydzień przywiozę  następne 140L żywej wody. 

IMG_20210116_224702.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Hej, 

Jaką obsadę koralowców planujesz?

Bo nie widzę miejsca na balling bądź reaktor.

Czy planujesz uzupełniać tylko podmianami.


Zbiornik 250l+50l (narożne,trapez),refugium, biopellets, odpieniacz diy (AQ1200).

Obieg NewJet2300. Miękkie + SPS. Oświetlenie LED 200W

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
56 minut temu, waldist napisał:

Hej, 

Jaką obsadę koralowców planujesz?

Bo nie widzę miejsca na balling bądź reaktor.

Czy planujesz uzupełniać tylko podmianami.

Obsada planowana to sps i lps. 

Obok akwarium mam komodę i w niej umieszczę pompę dozującą.  Komoda przylega do akwarium więc ładnie wszystko schowam. A w późniejszym czasie jeśli wszystko pójdzie dobrze przejdę na reaktor. Mam miejsce wybrane. Za akwarium mam wnękę ok 1 m od szafki.  Zabuduję wnękę a wniej unieszczę sprzęt. Weżyki w listwie przypodlogowej. 

Odnośnie podmian to mam zamiar robić podmianki 5% co tydzień. Standardowa sprawa.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
22 godziny temu, Syrius177 napisał:

 

PS. Jak robicie ze nicki osób których cytujecie są na niebiesko? Wiem pytanie zakres podstawowy he 

Tak wzywasz kogoś do tablicy, pisząc wpisz @ i bez spacji zacznij pisać nick @Syrius177

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Siema 

Pytanko , po  co dałeś siporax do do koszyka ? 

Można fotkę tej przegrody ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Ten zawór na powrocie , to tak zostanie?

Pozdrawiam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jeśli możesz zdradzić co to za roller?


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
4 godziny temu, Sagerrak1 napisał:

Tak wzywasz kogoś do tablicy, pisząc wpisz @ i bez spacji zacznij pisać nick @Syrius177

Dziękuję bardzo. 

2 godziny temu, AnT napisał:

Siema 

Pytanko , po  co dałeś siporax do do koszyka ? 

Można fotkę tej przegrody ? 

 

Tylko po to, żeby był porządek w środkowej przegrodzie. To jest koszyk z kratki rastrowej diy, czyli woda swobodnie przepływa. Woda wpada z pierwszej przegrody dołem do drugiej gdzie jest siporax skała, następnie spada górą do 3. Nie ma mnie teraz w domu, zrobię zdjęcie jak wrócę. 

 

1 godzinę temu, JerzyB napisał:

Witam

Ten zawór na powrocie , to tak zostanie?

Pozdrawiam

To jest tylko tymczasowo. Używam aktualnie pompy głównej tylko na baypassie do filtrów przepływowych i żeby nie opróżniło mi sumpa musiałem chwilowo dać zawór. Mam narazie uruchomiony tylko sump,  ale myślę że już dziś  zbiornik się dopełni i będę mógł zawór zdemontować i odpalić główny obieg wody. 

 

17 minut temu, SHARK_2 napisał:

Jeśli możesz zdradzić co to za roller?

Jasne. Jest to rollermat diy.  Trudno powiedzieć czy dobry wybór bo jeszcze nie miał okazji się wykazać. Ale wykonanie jest ok. Gorzej wypadał kontakt z wykonawcą. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak będziesz miał możliwość podeślij więcej jego zdjęć.


spacer.png

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, Syrius177 napisał:

Dziękuję bardzo. 

Tylko po to, żeby był porządek w środkowej przegrodzie. To jest koszyk z kratki rastrowej diy, czyli woda swobodnie przepływa. Woda wpada z pierwszej przegrody dołem do drugiej gdzie jest siporax skała, następnie spada górą do 3. Nie ma mnie teraz w domu, zrobię zdjęcie jak wrócę. 

Masz tam luz między szybą a pojemnikiem /koszyk przerwę z lewej strony  1-2cm ? 

 


... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, SHARK_2 napisał:

Jak będziesz miał możliwość podeślij więcej jego zdjęć.

Poszło PW. 

6 godzin temu, AnT napisał:

Masz tam luz między szybą a pojemnikiem /koszyk przerwę z lewej strony  1-2cm ? 

 

Tak jest tam 2 cm. Woda będzie od dołu przepływać.  Nie sugeruj się też wysokim poziomem wody ponad przegrody.  To przejściowe. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

I którędy woda popłynie ? Dwa cm na szer. czy na pewno wpłynie koszyk/medium ? Siporax i itp ,  raczej musi być przepływ tu raczej przejdzie boczkiem i górą , najmniejszy opór . 

Albo czegoś nie rozumiem ? 

Edytowane przez AnT (wyświetl historię edycji)

... I to by było na tyle.  ...

.... Problemem nie jest technologia.
Problemem jest osoba lub osoby , które jej używają.    .... 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.