Skocz do zawartości
Syrius177

Dobór sprzętu 257L oraz 585L. Kroniki.

Rekomendowane odpowiedzi

20 minut temu, Syrius177 napisał:

Może planuje ktoś podmianę wody w najbliższym czasie? :] Przygarnąłbym trochę litrów żywej wody na start. Im więcej tym lepiej. Okolice Jastrzębia Zdroju, Rybnika.

Wrzuć temat wody na targowisko. W Jastrzębiu jest sporo akwarystów

 


Pozdrawiam. Roman (Dawniej BAU)

150x50x50, sump 120 l,+zbiornik techniczny 80 l,  oświetlenie-ledy Cree 108W + 2x 54W t5, Aqua Nova 6500, 1xJVP 102+jebao 40,odpieniacz stożek made in sebastek i cała reszta zalane 10.02.2011. Obecnie prawie fisch only

Nigdy się nie tłumacz, przyjaciel tego nie potrzebuje a wróg nie zrozumie

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wyślij nr telefonu na priv... 20 litrów się znajdzie po weekendzie...

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Syrius177 napisał:

Może planuje ktoś podmianę wody w najbliższym czasie? 

Ja Ci mogę dac 60 L od @dla syna 20=80 L jak chcesz niedziela:-) i tak co tydzień jak nie idzie w kibel:P


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 minut temu, dadario napisał:

Wyślij nr telefonu na priv... 20 litrów się znajdzie po weekendzie...

 

1 minutę temu, @Beti napisał:

Ja Ci mogę dac 60 L od @dla syna 20=80 L jak chcesz niedziela:-) i tak co tydzień jak nie idzie w kibel:P

To jadąc po trasie było by 100l.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Zapytam znajomego z sjz, może nawet 200l na raz się znajdzie... 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ja pierwsze akwarium startowałem na żywej skale i świeżej solance, nie było problemów z dojrzewaniem, z nadmierną ilością glonów ale coś tam było. Przekładkę robiłem na większości świeżej solance i część z podmianki ze starego akwarium, do tego dołożyłem drugie tyle nowego żywego piasku i drugie tyle żywej skały (nowej ze sklepu) co miałem. Dojrzewania praktycznie nie było, glonów brak. Więc mogę powiedzieć, że coś jest w tej wodzie z działającego akwarium, a wcześniej byłem przeciwnikiem takiej wody.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dziękuję za tak liczny odzew:) Wpierw spróbuję bezpośrednio z Jastrzębia, bo mam najbliżej. Jak nie wyjdzie to z pewnością skorzystam z Waszej propozycji.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 12.07.2018 o 11:41, silvia napisał:

wystarczy pomyśleć albo zerknąć w podobne tematy - a jest ich na forum sporo :)

przeważnie robi się tak że spływ i powrót mają te same średnice (to chyba logiczne) a rewizja jest mniejsza np. 2x32 i 1x25 , a tu masz rewizję ze sporym zapasem - ktoś mocno dmuchał na zimne :P to nie żaden błąd, ale zwyczajnie szkoda miejsca

No patrz. A mnie inaczej uczono :) . Spływ i rewizja takie same średnice, w tym przypadku 32mm ( jak się zapcha spływ, np ślimakiem lub innym "czymś", to rewizją musi popłynąć taka sama ilość wody). A powrót dzięki wymuszonemu ciśnieniowi z pompki może ( i przeważnie ma ) mieć mniejszą średnicę - tu 25mm.


Solarium V3

 

fc489c49e03bec218befb7372bfc324fu723a639

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
20 minut temu, montymick napisał:

No patrz. A mnie inaczej uczono :) . Spływ i rewizja takie same średnice, w tym przypadku 32mm ( jak się zapcha spływ, np ślimakiem lub innym "czymś", to rewizją musi popłynąć taka sama ilość wody). A powrót dzięki wymuszonemu ciśnieniowi z pompki może ( i przeważnie ma ) mieć mniejszą średnicę - tu 25mm.

Nom dokładnie spływ i rewizja ta sama średnica powrót z pompy może być mniejszy ale nie zaszkodzi jak będzie taki sam ja mam u siebie 2x40mm + powrót 1x32mm

Edytowane przez Paragon (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po paru miesiącach. Mam taki plan. Chciałem zmienić lampę. Aktualnie mam 2 lampy w sumie 6x39W T5. Ale chciałbym zmienić na lampę LED. Mam możliwość kupić belkę LED 96W. Czy to wystarczy? Nie znalazłem konkretnie przelicznika W/L odnośnie ledów, wręcz przeciwnie nie sugerować się mocą. Jeśli to mało to jakiej mocy lampę kupić, ewentualnie mogę zrobić sobie sam. Tylko znowu to samo pytanie jakiej mocy.

Akwarium to samo ok 250L 85x55x55h

Światło dla LPS i łatwych sps

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

A co powiecie na temat lampy Roleadro led Reef 165W. Jest to chinka. Kosztuje niewiele.  Raczej w takiej kwocie (500) nie wyrobie się żeby zrobić coś podobnego. Ktoś się wypowie odnośnie jakości i trwałości? Czy szukać czegoś innego.  

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam po dłuższej przerwie.  Czas na kompletowanie sprzętu do kolejnego większego akwarium.  Miało być odrobinę większe we wnęce,  ale jednak zmieniłem plany. Będzie ok 420-500L zbiornik plus ok 150L sump. 

Aktualnie jestem w trakcie robienia stelażu stalowego o wymiarach 150x60x80h.

Zastanawiam się jeszcze odrobinę nad wielkością akwarium : 150x60x50, 150x60x55, 140x60x50 lub 140x60x55.

Akwarium będzie tym razem stało na środku - jeden krótszy bok będzie przy ścianie. Więc praktycznie obserwacja prawie dookoła. Nie będzie żadnego tła. No może tylko na krótkim boku na którym wyląduje komin lub pudełko przelewowe. W sumie nie wiem co lepsze. 

Kolejna ważna sprawa to chcę doprowadzić kanalizację do szafki ( mam możliwość bo łazienka jest za ścianą). Grawitacyjnie chcę spuszczać wodę podczas podmiany do kanalizacji albo z pomocą pompy.  Oraz doprowadzę przyłącze Rodi do szafki.  Nie mam jeszcze tego systemu z kanalizacją przemyślanego ale to kwestia czasu. Chyba że ktoś ma fajnie rozwiązaną  tę kwestię i chce się podzielić. 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
25 minut temu, Syrius177 napisał:

Zastanawiam się jeszcze odrobinę nad wielkością akwarium : 150x60x50, 150x60x55, 140x60x50 lub 140x60x55.

cześć, popatrz na lampy, żeby łatwo było oświetlić.

lampy T5 54W mają120cm, więc doświetlą bez problemu 140. 150 być może też. lampa T5 80W styknie na 150 ale na 140 jest długa.

Ja bym brał  150x60x55 lub 140x60x55


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
1 godzinę temu, katani napisał:

Ja bym brał  150x60x55 lub 140x60x55

Też bym się ku temu skłaniał jedynie co na minus to obsługa na takiej głębokości. Stelaż +szkło + blat = ok 137. Miałem tak w 250L i bez krzesełka się nie obyło. Więc gdyby było z 5 cm niżej to już coś. Chyba że wysokość stelaża zmniejszyć na 75 bo jeszcze mam możliwość. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bardzo niskie będzie. moim zdaniem lipa. Bedzie wyglądać jak akwarium szczepkowe w sklepie.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, Konrad_Wwa napisał:

To może 150x70x40?

40 odpada. Prędzej już obniżę  szafkę o 5cm. Musi być minimum 50. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam stelaż na ukończeniu. Pozostało malowanie.

W poprzednim obiegu 300L miałem delteca 1455 i działał dobrze. Teraz obieg będzie miał ok 600-650 L. Celuje w używany odpieniacz. Zastanawiam się pomiędzy deltec 1660 a twistman in200. Ewentualnie ati power cone 200is tylko że on jest chyba za słaby. Mam tylko doświadczenie z firmą deltec. Macie jakieś sugestie odnoście sugerowanych odpieniaczy i litrażu? Obsada planowana lps, sps i rybki. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Post pod postem. Wiem :)

Poczytałem wszystkie posty u nas i na sąsiednim forum odnośnie odpieniaczy. 

Mam mętlik totalny.Miałem faworyta do 650L obiegu delteca 1660 ale po przeczytaniu wielu postów już nie jestem taki pewny. Pompa nie taka mocna. 

A ten ati power cone 200is lub 250is. Niby pompa ta sama w obu. Czy ma ktoś tego mniejszego w ok 650L obiegu i dosyć obciążony system. I jak sobie radzi ten 200?. Czy jednak zakupić tego 250mm?

I jest okazja kupić reef octopus ps 5000 ale nie wiem czy to już nie jest przegięcie to takiego litrażu. Ta pompa 60W i niesterowalna. 

Może coś poradzicie?

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam

Szafka gotowa.

Teraz pora na zamówienie akwarium. Proszę o opinie. Akwarium o wymiarach 150x65x55h.

Komin i hydraulikę  dobrałem sugerując się stroną reefcentral na podstawie pompy obiegowej - mam 10000l/h.

Wg strony długość przelewu powinna wynosić ok 100cm (szok) ale zrobiłem połowę tego.

Długość przelewu 50cm.

Przeloty: 2x50mm (otwór w szkle 62mm) pod spływ i rewizję.

                1x40mm (otwór w szkle 56mm) pod powrót.

Bardzo proszę o sprawdzenie projektu akwarium. Czy dobrze dobrałem otwory pod przeloty, odległości itp. Żeby nie było wtopy. Szkło 10mm, do tego wzmocnienia.  Oraz co ważne czy wysokość komina 500mm jest prawidłowa.

img_20200828_072312 (2)1.jpg

komin1.02.png

komin1.05.png

komin1.04.png

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
39 minut temu, Syrius177 napisał:

Szkło 10mm

Czy to nie przypadkiem za mało ja mam 10mm przy 100x50x50

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
2 godziny temu, boo12 napisał:

Czy to nie przypadkiem za mało ja mam 10mm przy 100x50x50

Norma mówi że grubość zależy od wysokości. 50h to 10mm. 60h to 12mm. Wartości bez wzmocnień z tego co wyczytałem. Proszę o ocenę projektu żebym mógł zamawiać. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

IMG_20201025_162140_compress86.thumb.jpg.accfed7cc4e362b103e29c31d65aaa1f.jpgWitam. Mała aktualizacja wątku. Projekt sprawdziłem sobie sam. Akwarium już stoi. 150x65x60h 585L. Szkło 12mm ze wzmocnieniami. Przód tył bok w opti White. Do obserwacji z każdej strony tak jak sobie umyśliłem. Komin wewnętrzny czarny. Główne oświetlenie to Pacific sun 8x54W. Do tego jeszcze dojdzie ok 100-150W w ledach. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Co masz na dnie? Zanim zalejesz, zastanów się, czy nie obkleic czymś dna. Na biało jeśli piasek lub czarno jak puste dno.


Brutto: akwarium 550 + sump 260l, start 20.12.2017. Filtracja: rollermat + skała + refugium, bez odpieniacza. Sprzęt: Akwarium 120x70x65h OW, sump 119x50x45h. Pompa Jebao DCP 10000,  Cyrkulacja 2x maxspect  XF-350, Jebao MW-22, Oświetlenie: philips Coral Care gen 1 v2 x 3szt.. Oświetlenie refugium Chinka LED.

Sól Fauna Marin Professional, dodatki AF, balling AF/CZDA. 50kg suchej skały Marco Rock's, nieco pukani.

Ryby i inne biegająco-pełzające: Ctenochaetus binotatus, 6x Pseudanthias squamipinnis, Zebrasoma flavescens, Lysmata amboinensis x 3, L. debelius, 4x Lysmata Seticaudata, 1x Neopetrolisthes oshimai, 2 kraby pustelniki Clibanarius africanus, jeżowiec Mespilla globulus, setki  slimaków turbo i columbelli, 1x  tectus, 1x strombus luhanus... Oraz kilka kg kiełży, równonogów, wężowideł i innego drobnego życia.

ce5058cc16516a9e06285a07538a7eb3u1610a14

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

14 godzin temu, katani napisał:

Co masz na dnie? Zanim zalejesz, zastanów się, czy nie obkleic czymś dna. Na biało jeśli piasek lub czarno jak puste dno.

W sumie jeszcze nie wiem czy dawać piasek czy nie. Narazie mam tylko piankę koloru czarnego.

Ciekawe czy koncepcja z falownikami po jednej stronie się sprawdzi. Mam 3 cyrkulatory na stronie kominowej. Cała reszta ma być bez zbędnych gratów. Wylot z powrotu chciałem doprowadzić na drugą stronę po górze akwarium po wzmocnieniu. Widziałem tak kiedyś na YouTube. Zamaskuje to delikatna korona. 

Zdjęcie z innej perspektywy. 

IMG_20201025_162813_compress86.thumb.jpg.0fe807b4d567a5ea00f9e64cd9125e4f.jpg

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.