Skocz do zawartości
Syrius177

Dobór sprzętu 257L oraz 585L. Kroniki.

Rekomendowane odpowiedzi

Witam 

Kompletuję sprzęt pod akwarium 85x55x55 257L. Akwarium z przednią szybą ow. Komin w prawym tylnym rogu. Szafkę robię własnoręcznie z drewna. 

Mam pytanie: 1 czy nada się moje poprzednie akwarium słodkowodne 50x30x30 54L na sumpa? 

2. Czy odpieniacz deltec sc1456 mógłby w tym litrażu pracować ? Wiem że wg producenta jest do większych dużo większych zbiorników. Czy to go dyskwalifikuje .

3.Czy pompa obiegowa Aqua Nova N-RMC 3000 sterowalna nie będzie za mocna?  

http://allegro.pl/ShowItem2.php?item=6559229009

Dzięki za pomoc. Czytam od kilku miesięcy o akwariach morskich ale ogólnie temat rzeka przynajmniej do mnie :)

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość

1. tak

2. odpieniacz nie musi pracować 24h

3. skoro jest sterowalna  ... to o co pytasz ?  (przy okazji stara nazwa to Jebao DC)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Tak jak silvia :)

Akwarium się nada....odpieniacz wyczyści ładnie wodę bo jest spory. A pompa mam taką tylko 7000 w takim litrażu ma regulację więc spokojnie sobie ustawisz :)


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Ok, tak zrobię. Akwarium słodkowodne przerobię na sumpa, kupię w/w pompę. A odpieniacz pojadę zobaczyć bo znalazłem używany.  

Mam pytanie: w Kominie są 2 otwory 36 mm oraz 1 otwór 45 mm.  Które to rewizja spływ i powrót?

 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
11 godzin temu, Syrius177 napisał:

Mam pytanie: w Kominie są 2 otwory 36 mm oraz 1 otwór 45 mm.  Które to rewizja spływ i powrót?

wystarczy pomyśleć albo zerknąć w podobne tematy - a jest ich na forum sporo :)

przeważnie robi się tak że spływ i powrót mają te same średnice (to chyba logiczne) a rewizja jest mniejsza np. 2x32 i 1x25 , a tu masz rewizję ze sporym zapasem - ktoś mocno dmuchał na zimne :P to nie żaden błąd, ale zwyczajnie szkoda miejsca

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Dzięki za odpowiedzi.

A co powiecie na temat odpieniacza hydor performer 450? To już jest chińczyk  tylko że tańszy niż znaleziony w ogłoszeniu deltec 1456. Warto oszczędzać kilka stówek czy raczej brać tego delteca. 

Edytowane przez Syrius177 (wyświetl historię edycji)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Przy zakupie nowego to tylko 3 stówki różnicy :) deltec sprawdzony już prze sporą liczbę osób i z niego bym nie rezygnował na Twoim miejscu. 


ReefMax

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
W dniu 13.07.2018 o 19:10, Syrius177 napisał:

deltec 1456. Warto oszczędzać kilka stówek czy raczej brać tego delteca. 

Kup Delteca,miałam  tylko model 1660 ale jako firma był ok,i też był cichy,nie wiem jak inne modele,niektórzy mówili że głośny,ale trzeba też zapytać co znaczy głośny na ile?dB 

Pozd.


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Odpieniacz uciekł mi sprzed nosa, szukam dalej i kompletuję sprzęt.  Aktualnie mam akwarium, szafkę i pompę obiegową, także szaleństwo :P 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

polecam jeszcze twistmana, fajnie działają  plus są łatwe w obsłudze. Sam mam TWISTMAN-INTEGRA-150 od roku i nie narzekam

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może twistman 100 jest do 300L , a ja mam 250. 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Mam kolejne pytanie. W dalszym ciągu jestem na etapie kompletowania sprzętu. Chcę zamówić sterownik do oświetlenia, grzania i chłodzenia. Chciałbym sterownik, który ma 4 wyjścia czasowe dla oświetlenia ( 3 dla dziennego t5 oraz jedno nocne led), 3 wyjścia temperaturowe ( 2 grzałki oraz zestaw wiatraków) oraz awaryjnie 2 czasowe na rezerwę.

Może przydałyby się jeszcze jakieś wejścia/wyjścia? Co jeszcze domówić do tego sterownika, co w przyszłości może się przydać? Pompę dozującą kupię osobno.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Witam ponownie. Nie pisałem 2 miesiące, ale to nie znaczy że nie pracowałem przy morskim:)

Kompletowanie sprzętu powoli dobiega końca, jestem prawie gotów. Jak uruchomię zbiornik, otworzę nowy temat w innym dziale  z opisem oraz zdjęciami całości.

Pozostało mi jeszcze zakupić wkłady do RO ( przerabiam tak jak na RH  5micro ,1micro, wegiel, DI), kupić siporax i gąbkę (watę) do sumpa oraz skałę. Reszta cała masa sprzętu jest gotowa łącznie ze sterownikiem.

Mam pytanie:

Chciałbym kupić żywą skałę ale z okolicy. Czekam na okazję. Przegapiłem jedną. A pytanie jest następujące: Czy czekać z odpaleniem całości na skałę czy ruszyć bez skały tj. tylko zasolona woda i nic więcej? Może to potrwać 2 może 3 tygodnie niż gdzieś się pojawi w okolicy skała. Czy jest sens wcześniej bez skały ruszać? Wiadomo z bakteriami. A może się wstrzymać..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jak nie wiesz dokładnie kiedy będziesz miał skałę, to nie ma sensu zalewać akwarium. Akwarium zalej słoną wodą tak 2-3 dni przed dodaniem skały.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Bakterie muszą się na czymś osiedlić, nie będzie skały to nie ma sensu. Pośpiech w tym wypadku nie wskazany :)


Acropolis 800L ++ na ZEOVIT

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
7 godzin temu, Vertiscire napisał:

Bakterie muszą się na czymś osiedlić, nie będzie skały to nie ma sensu. Pośpiech w tym wypadku nie wskazany :)

OK. W takim razie czekam na skałę.  Dzięki za podpowiedź.  Tez tak podejrzewałem odnośnie bakterii. Jeszcze myślałem ze może jakaś część osiedli się na siporaxie i pewnie by tak było ale nie ma co galopować.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Jesteś pewien co do używanej żywej skały? Czasami nie zawsze jest najlepszej jakości. A tym bardziej różne okazje. Jeśli Ci się nie śpieszy to kup suchą, pomyśl nad ułożenie na spokojnie, poklej a dopiero potem ruszaj. A po znajomych się przejdź i weź od każdego trochę wody z podmiany i trochę piasku/siporaxu (wymień zasiedlony na nowy). 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Żywa skała od kogoś nie polecam .Ja kupiłem akwarium w komplecie że skałą męczyłem się 1.5 roku.Teraz parametry ok ale skala nadal jest kicha ciągle czymś narasta .30 trochusów 50 turbo dwa pokolce salarias nie dają rady ogarnąć.Jak to kiedyś mój kolega mi powiedział Takie porównanie "kup sobie używane majtki i w nich chodź tylko żeby były niewyprane"

Kup suchą ożyw ją i będziesz miał ok

Chętnie bym ja komuś sprzedał ale nie jestem świnia .

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

No to teraz daliście mi do myślenia.  Przeczytałem juz chyba wszystko na temat żywej i suchejskały. I coraz trudniej się zdecydować.  Hm..

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
38 minut temu, Syrius177 napisał:

No to teraz daliście mi do myślenia.  Przeczytałem juz chyba wszystko na temat żywej i suchejskały. I coraz trudniej się zdecydować.  Hm..

Jeśli żywa skała to tylko z pewnego źródła:-) a jak nie, to tylko sucha,bo inaczej kłopoty murowanie po zalaniu:-)

Osobiscie startowałam na suchej skale i nie żałuję plus 50/50 woda żywa:)


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
56 minut temu, Syrius177 napisał:

No to teraz daliście mi do myślenia.  Przeczytałem juz chyba wszystko na temat żywej i suchejskały. I coraz trudniej się zdecydować.  Hm..

startowałem pierwszy raz na żywej i powiem Ci że rok walczyłem z glonami, zrobił się taki dywan, ze masakra, być może moja wina być może slaba skała, ale źle to wspominam, teraz jak startowałem z akwarium to na martwej ktorą sam przygotowałem, akwarium ladnie zaskoczyło jeżeli chodzi o biologie plagi jakieś były ale zanim się do nich przyzwyczaiłem i pomyślałem jak z nimi walczyć to znikły.

Reasumując popieram zdanie Beaty jak żywa to z dobrego źródła i dobrze odgazowana, transport w wodzie nie w paczce kurierem, lub alternatywa sucha ale dobrze przygotowana, zaniedbasz to będziesz walczył miesiącami aż stracisz zapał i chęci :/

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

OK przemyślę temat skały. Nie chcę się wpakować na minę. Może rzeczywiście sucha sklepowa będzie pewniejsza niż żywa z nieznanego źródła. Mam w miarę blisko do Zabrza a tam jest fajny sklep morski więc spróbuję tam.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość Paragon
4 minuty temu, Syrius177 napisał:

OK przemyślę temat skały. Nie chcę się wpakować na minę. Może rzeczywiście sucha sklepowa będzie pewniejsza niż żywa z nieznanego źródła. Mam w miarę blisko do Zabrza a tam jest fajny sklep morski więc spróbuję tam.

jak masz niedaleko do sklepu z morszczyzną to moze pomysl nad zywa przywieziesz w wiaderku z solanka, nawet masz dodatkowo wodę na start :)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Może planuje ktoś podmianę wody w najbliższym czasie? :] Przygarnąłbym trochę litrów żywej wody na start. Im więcej tym lepiej. Okolice Jastrzębia Zdroju, Rybnika.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
13 minut temu, Syrius177 napisał:

Może planuje ktoś podmianę wody w najbliższym czasie? :] Przygarnąłbym trochę litrów żywej wody na start. Im więcej tym lepiej. Okolice Jastrzębia Zdroju, Rybnika.

Akurat rozpocząłem prowadzenie zbiornika bez podmian. Ale jeśli jesteś w klęsce, a zywa woda to duży plus na start, mogę zrobić 20l podmianki tylko musiał bym wiedzieć dzień wcześniej czy chce Ci się jechać do Bielska-Białej 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.