Skocz do zawartości
miśku

Miedź w akwarium

Rekomendowane odpowiedzi

W wyniku pozostawienia kabla od zasilacza lampy w wodzie doszło do jego korozji

Sytuacja trwała godzinę ale wystarczyła aby zabić wszystkie bezkręgowców, część korali a nawet większość ryb.

W obliczu zaistniałej sytuacji to co zostało z korali lps i sps trafiło pod opiekę doświadczonego akwarysty. W akwarium pozostał ukwial i miękkie. Niestety woda cuchnie. Wykonałem około 50% podmiany wody, dodałem bakterie, odpueniacz na 100% (powoli się uspokaja), 250 ml węgla w kaskadzie też już jest.

Teraz po 2 h od dodania węgla powoli znika zapach toksyn wydzielonych przez korale.

 

Szczerze mówiąc można powiedzieć że biologia padła w calosci i pewnie czeka mnie ponowne dojrzewanie.

Macie może jakieś rady jak przyspieszyć ten ponowny proces?

I czy skala ta nadaje się jeszcze do użytku?

Może dodać więcej węgla?

Proszę o rady....

 

 

 

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Po pierwsze jeśli na izolacji kabla była dziurka/spękanie toś ryby, życie etc usmażył prądem, dlatego woda Ci śmierdzi.
Niestety, wszystko Ci pójdzie w kosz. Teraz tylko wylać wodę pozostaje, skała Ci odda masę syfu - w zależności ile czasu miałeś akwarium.

Możliwe, że będziesz musiał skałę wyjąć całkowicie i płukać w RO, bo będzie śmierdzieć i ciągle NO2,NO3 i PO4 w hurtowych ilościach oddawać.
Lub wymiana skały na nową. 

Sama miedź by tak mocno nie narozrabiała, jak przebicie prądu w akwarium.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

niestety tez obstawiam ze wszystko zostało usmazone pradem 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Sprawdź, czy obecnie w akwarium nie ma przebicia prądu, bo możesz mieć również przebicia na pompach etc. Po kolei trzeba było wszystko sprawdzić.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
6 godzin temu, miśku napisał:

W wyniku pozostawienia kabla od zasilacza lampy w wodzie doszło do jego korozji

Nie znam się za bardzo na elektryke,ale korozja kabla nie rozumię tego,to ile ten kabel lat leżał w wodzie,od kiedy izolacja (guma)koroduje?

Możesz to jakoś rozwinąć,bardzo mnie to ciekawi,bo w sumpie mam zamoczonych 7szt  kabli,czyli mam czekać kiedy mi skoroduja i zrobią przebicie???


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Gość
2 minuty temu, @Beti napisał:

Nie znam się za bardzo na elektryke,ale korozja kabla nie rozumię tego,to ile ten kabel lat leżał w wodzie,od kiedy izolacja (guma)koroduje?

Możesz to jakoś rozwinąć,bardzo mnie to ciekawi,bo w sumpie mam zamoczonych 7szt  kabli,czyli mam czekać kiedy mi skoroduja i zrobią przebicie???

by "skorodowała" izolacja musi minąć .. dziesiątki /setki lat a nie kilka godzin - kolega musiał mieć po prostu uszkodzony kabel (izolację)

(przecież każda z pomp i grzałek które mamy w zbiornikach ma kabel który ma kontakt z wodą a takie wypadki zdarzają się sporadycznie)

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
9 minut temu, silvia napisał:

by "skorodowała" izolacja musi minąć .. dziesiątki /setki lat a nie kilka godzin - kolega musiał mieć po prostu uszkodzony kabel (izolację)

(przecież każda z pomp i grzałek które mamy w zbiornikach ma kabel który ma kontakt z wodą a takie wypadki zdarzają się sporadycznie)

No też mi sie tak wydaje,bo korozja chyba złe powiedzenie..-_-


 

 

 

 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Wada kabla, instalacji :) Przy przebiciach, nawet w wodzie guma potrafi się "topić" , jak dla mnie, cała woda do wymiany + pewnie skała. 
Niestety skała - ma mnogość bakterii, wężowideł, kiełży, wieloszczetów, a to pewnie padło i będzie bardzo długo oddawać toksyny do wody. takie niestety są realia.


Akwarium morskie 902 litry. Skała 52kg żywa i 40kg sucha. . Sól Royal Nature Ion Balanced Natural Sea Salt.

Oświetlenie 4x145W LED Pacific Sun METIS. Pompa obiegowa Jebao DCT 12000. Odpienicz WhiteSkim 250 by Sebastek. Dozownik Kore 5TH.

Cyrkulacja Maxspect Gyre XF-150.

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

elektroliza wody i wytracił sie chlor do wody a przy natezeniu pradu rzedu ok 4 A wystarczy chwila i po zawodach skala albo do moczenia i płukania albo do wyrzucenia ale to czas pokaze 

kabel w akwa zadzialal jak przy ładowaniu akumulatora w aucie  stad  smierdzenie wody a moze jeszcze wytworzyły sie sladowe ilosci wodoru bo jest takie prawdopodobienstwo 

wiec jesli taka sytuacja zaistniała to nic w akwa nie mialo prawa przezyc 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Godzinę temu, Martia napisał:

kabel w akwa zadzialal jak przy ładowaniu akumulatora w aucie  stad  smierdzenie wody a moze jeszcze wytworzyły sie sladowe ilosci wodoru bo jest takie prawdopodobienstwo 

Tutaj kolega bądź koleżanka, mieli na myśli, że zbiornik stał się niestety odbiornikiem, źródła prądu więc niestety wszystko się zgadza restart od zera, a co jeszcze żyje powinno przetrwać u kogoś kto przejmie zwierzaki na czas restartu 

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach

Niestety stalo sie jak zostalo juz wyzej napisane
Skala bedzie plukana....moze cos z niej będzie.
Wiekszosc zycia niestety odeszła.
To co zostalo daje cień nadzieji, ale i tak nie ma co sie łudzić.
Przez chwile nie uwagi odeszlo 1.5 roku pracy.

Wysłane z mojego ANE-LX1 przy użyciu Tapatalka

Udostępnij tę odpowiedź


Odnośnik do odpowiedzi
Udostępnij na innych stronach
Ten wątek jest dość stary. Należy rozważyć rozpoczęcie nowego wątku zamiast ożywienia tego.

Dołącz do dyskusji

Możesz dodać zawartość już teraz a zarejestrować się później. Jeśli posiadasz już konto, zaloguj się aby dodać zawartość za jego pomocą.

Gość
Dodaj odpowiedź do tematu...

×   Wklejono zawartość z formatowaniem.   Usuń formatowanie

  Dozwolonych jest tylko 75 emoji.

×   Odnośnik został automatycznie osadzony.   Przywróć wyświetlanie jako odnośnik

×   Przywrócono poprzednią zawartość.   Wyczyść edytor

×   Nie możesz bezpośrednio wkleić grafiki. Dodaj lub załącz grafiki z adresu URL.


  • Ostatnio przeglądający   0 użytkowników

    Brak zarejestrowanych użytkowników przeglądających tę stronę.

×
×
  • Dodaj nową pozycję...

Powiadomienie o plikach cookie

Wchodząc do serwisu Nano-Reef, zgadzasz się na warunki Warunki użytkowania.